Śmierć Bunny'ego Munro

2009-09-22
2009-01-01
Dariusz Wójtowicz
powieść australijska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (56) 2022 Justyna Bargielska, Marek Bieńczyk, Nick Cave, Jan Tomasz Gross, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Zyta Rudzka, Marcin Sendecki, Tadeusz Sobolewski, Magdalena Środa, Robert Stefanicki, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nick Cave, Seán O'Hagan
Wiara, nadziej... Nick Cave, Seán O'H...

Rzadko się tak zdarza, że nie mam krztyny współczucia czy zrozumienia dla głównego bohatera. To jeden z tych nielicznych przypadków, gdzie czekasz, aż to się skończy jak najgorzej dla głównego protagonisty w całym jego obleśnym jestestwie. Bunny - seksoholik, menda i wykolejeniec ciągnie za sobą bogu ducha winnego synka przez równie pochyłą swojej moralnej degrengolady. I pomimo jakiś niemrawych wysiłków autora, nic go nie usprawiedliwia. Wolę jednak jak Nick pisze piosenki i przy tym powinien chyba pozostać.

Cave w odsłonie prozatorskiej. "Śmierć..." to w sumie dość klasyczna powieść o antybohaterze, bardzo brudna, ale jeszcze bardziej smutna. Totalna degrengolada naszego protagonisty zaczyna się lekko niczym pijacka opowieść w stylu Bukowskiego, ale potem przeradza się w oniryczny moralitet i prowadzi nas wprost do piekła. Cave usypia czujność i wali w łeb. Naprawdę mocno.

Podziwiam autora za tak umiejętnie dobrane słowa, że budzą zachwyt i awersję oraz coś w stylu niedosytu kunsztem.

Ten Nick Cave pisze książki ?!? Nie mój klimat (zbyt dużo delirium),szwendanie się naćpanego, napalonego, spłukanego gościa po Anglii. Czyżby coś w rodzaju "Wojny polsko-ruskiej..." Masłowskiej, wiadomo że nie w fabule, ale w klimacie kaca, białych myszek itp.. Mnie nie porwało.

"Jestem przeklęty", myśli Bunny Munro w nagłym przeblysku samoświadomości, jaki zdarza się wyłącznie tym, którzy mają niebawem umrzeć."

Jednostkowa apokalipsa komiwojażera w średnim wieku, tytułowego Bunny'ego Munro - maczystowskiego kutasa chorobliwie opętanego piczką, który zupełnie nie panuje nad sobą, a raczej nad swoim kompulsywnym pożądaniem. Bo miał takiego samego ojca i niczego więcej go nie nauczono? Bo jest idiotą, który nie potrafi docenić tego, że ma piękną żonę i syna? Bo taki jest świat? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć....
Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/apo-ku-wa-lipsa-czy-cos-w-tym-rodzaju-smierc-bunny-ego-munro

Pełna absurdu i czarnego humoru. Traktująca jednak przede wszystkim o zwyczajnym człowieczeństwie, bardzo naturalistyczna, wręcz brutalna.

Nie słucham Cave'a, ale książka jest przewspaniała.
Polubiłam autora jako osobę (i to bardzo).
Przeczytałam książkę drugi raz po około 8 latach.
I znowu to samo wzruszenie, uwielbiam gdy w książkach mowa o Człowieczeństwie - po to istnieje literatura.
Poetycka, pełna współczucia.
No i Auden.
Jakżeby inaczej!

Nie słucham Cave'a, ale książka jest przewspaniała.
Polubiłam autora jako osobę (i to bardzo).
Przeczytałam książkę drugi raz po około 8 latach.
Poetycka, pełna współczucia.
No i Auden.
Jakżeby inaczej!

strata czasu, doszłam aż do 1/3 tego nie da się czytać

strata czasu, doszłam aż do 1/3 tego nie da się czytać

Fajnie przeczytać coś Nicka Cave'a, ale nie było to bardzo dobre.

Fajnie przeczytać coś Nicka Cave'a, ale nie było to bardzo dobre.

Pożyczona od kumpla, przeczytana w kilka godzin, słodko - gorzka, świetna!

Pożyczona od kumpla, przeczytana w kilka godzin, słodko - gorzka, świetna!

• Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Śmierć Bunny'ego Munro