Adamant Henny

Okładka książki Adamant Henny Nik Pierumow
Okładka książki Adamant Henny
Nik Pierumow Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Pierścień Mroku (tom 3) fantasy, science fiction
Pierścień Mroku (tom 3)
Адамант Хенны
Prószyński i S-ka
2002-05-01
2002-05-01
Ewa Dębska, Eugeniusz Dębski
fantastyka Nik Pierumow

Jeśli chodzi o moje zdanie, to jest to zdecydowanie najgorsza książka w całym cyklu.
Doczytać doczytałem, ale nie było to już tak wciągające jak poprzednie tomy.

Doczytać doczytałem, ale nie było to już tak wciągające jak poprzednie tomy.

Dla mnie najlepsza kontynuacja Tolkiena.

Dla mnie najlepsza kontynuacja Tolkiena.

Koniec i chwała za to autorowi.

Koniec i chwała za to autorowi.

Przez moment myślałem, że to chociaż niezły trolling... ale jednak nie. Dramatyczne, kto mu to wydał?

Rozwiązania fabularne niektóre absurdalne. Często sprzeczne z duchem Tolkiena. Pomimo to dość przyjemnie się czytało.

Zwieńczenie trylogii „Pierścień mroku” w swym ostatecznym finale zawiera moim zdaniem bardzo trafną, choć zapewne niezamierzoną symbolikę i refleksję. Mianowicie wszystko co mogło zaoferować literacko dla odbiorców Śródziemie oraz sama Arda zostało kompletnie wyeksploatowane. Wszelkie dalsze próby drążenie w tych pokładach mogą prowadzić jedynie do coraz większego popadania w kicz, a nawet powiedziałbym w profanację. Oczywiście od strony warsztatu literackiego nic nie można zarzucić temu dziełu, ponieważ zarówno treść jak i forma fabuły odzwierciedlają talent autora. Jednak nawet gdy oderwiemy ją od kontekstu tolkienowskiego nie obroni się przed zarzutami o schematyczność oraz brak fantazji w… fantastyce.

Okładka
Tak ja w tomach 1 i 2

Skąd
biblioteka

Fabuła

Rozwinięcie akcji z tomu 2

Moja opinia

Najlepszy z tomów,świetne bitwy.Przygody i akcja.
Koniec piękny.

Okładka
Tak ja w tomach 1 i 2

Skąd
biblioteka

Fabuła

Rozwinięcie akcji z tomu 2

Moja opinia

Najlepszy z tomów,świetne bitwy.Przygody i akcja.
Koniec piękny.

3 część nadal trzyma wysoki poziom najlepszej 2 części, jednak jest nieco słabsza fabularnie i w dodatku zakończenie takie urwane trochę, bo dziwnie się kończy niestety i dlatego ode mnie 9/10 ;)

Pomyśleć, że mogłem zostawić trójksiąg Pierumowa na półce w spokoju przez następne 12 albo i 24 lata. Mógłbym żyć z nadzieją w sercu, że ciąg dalszy może być dobry. Mogłem, ale nie zrobiłem tego i stwierdzam, że to nie jest dobry ciąg dalszy. Szkoda.

tom 3

tom 3