Głowa na tranzystorach

Okładka książki Głowa na tranzystorach Hanna Ożogowska
Okładka książki Głowa na tranzystorach
Hanna Ożogowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Kolekcja Jubileuszowa NK literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kolekcja Jubileuszowa NK
Nasza Księgarnia
1988-01-01
1988-01-01

fantastyczna ksiązka... nasuwaja sie wspomniena dziecinstwa

fantastyczna ksiązka... nasuwaja sie wspomniena dziecinstwa

Fajna książka, która uczy dzieci mierzenia się z problemami, takimi jak np. poczucie niesprawiedliwości. Do tego czyta się jednym tchem. Pewnie dzisiejsze dzieci już po takie książki nie sięgają, ale ja przeczytałam z przyjemnością.

No majstersztyk! Bodaj najbardziej energetyczna, najweselsza powieść Hanny Ożogowskiej. I te kapitalne rysunki Gwidona Miklaszewskiego - dopełniają dzieła (Kopało się wspaniale!).

Choć napisana zanim się urodziłam, choć pokazuje rzeczywistość jakiej już nie ma - wciąż jest aktualna. Bawi, wzrusza.

Autorka umiejętnie, subtelnie wychowuje. Myślę, że nie tylko dzieci...
Ten talent mnie ujmuje.

I szczególna wdzięczność za postać dziadka.

Ach, i te ilustracje Gwidona Miklaszewskiego!

Autorka umiejętnie, subtelnie wychowuje. Myślę, że nie tylko dzieci...
Ten talent mnie ujmuje.

I szczególna wdzięczność za postać dziadka.

Ach, i te ilustracje Gwidona Miklaszewskiego!

Rewelacja! Taki polski "Mikołajek" (Goscinny, Sempé ). Obyczaj z życia uczniów w powojennej Polsce. Nawet najbardziej obyczajowe scenki czytałem z wypiekami bo to niby niedawno, ale zupełnie inne czasy, inny sposób myślenia, spędzania czasu itp. Książka bawiła i wzruszała. Pewien fragment prozy to postanowiłem się wręcz wyuczyć na pamięć - ja który nigdy nie zaznaczam żadnego cytatu. Po prostu polecam.

Genialna, kiedyś dawno czytałam kilka razy, a obecnie po wieeelu latach książka zaskoczyła mnie niesamowicie, była tak śmieszna jak pies. Czym sama przed sobą byłam niebywale zaskoczona, obecni pisarze nie potrafią rozbawić do łez. Dzieci i rodzice są bardzo prawdziwi, bez sztucznego uładzania. Maciora górą! ;)

Świetna literatura młodzieżowa. Sięgnęłam po nią z tytułu zadania czerwcowego i jestem zachwycona. Przeniosła mnie w lata szkolne - rozśmieszyła m.in. cyrk i kary rodziców a nawet wzruszyła (Albin oraz sytuacja z kwiatami na zakończenie roku). Polecam starszym i młodszym :)

Wziąłem tę książkę do ręki, żeby mieć odskocznię od studiów, ale paradoksalnie ciężko mi się ją czytało. Mam wrażenie, że to nie jest książka dla młodszych a głównym bohaterem są dorośli, którzy nie potrafią się komunikować ze swoimi dziećmi ani nie próbują ich zrozumieć. Z każdą stroną coraz bardziej przykro się to czytało. Niestety za dobrze się nie zestarzała, jeśli chodzi o treść.

Kocham tę książkę za niezwykłe poczucie humoru, wartką akcję, niesamowite pomysły bohaterów. Zawsze będzie mi się kojarzyć z pięknymi ilustracjami Gwidona Miklaszewskiego.
Czytałam ją wielokrotnie sama, a potem córce. Arcydzieło literatury młodzieżowej.

Następna z moich młodzieńczych, niezapomnianych lektur!

Następna z moich młodzieńczych, niezapomnianych lektur!

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa