Głowa na tranzystorach

Okładka książki Głowa na tranzystorach
Hanna Ożogowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Kolekcja Jubileuszowa NK literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kolekcja Jubileuszowa NK
Nasza Księgarnia
1988-01-01
1988-01-01

więcej Więcej

Kocham tę książkę za niezwykłe poczucie humoru, wartką akcję, niesamowite pomysły bohaterów. Zawsze będzie mi się kojarzyć z pięknymi ilustracjami Gwidona Miklaszewskiego.
Czytałam ją wielokrotnie sama, a potem córce. Arcydzieło literatury młodzieżowej.

W dzieciństwie uwielbiałam tę książkę. Czytałam pewnie kilkanaście razy. W ogóle Hanna Ożogowska to ważna dla mnie pisarka. Myślę, że była pierwszą tak ważną dla mnie autorką. Bo Małgorzata Musierowicz i Joanna Chmielewska pojawiły się później. Piszę oczywiście o tym pierwszym dziecięco-młodzieżowym kanonie książek i pisarek ulubionych. Choć wszystkie trzy panie pozostały...

Następna z moich młodzieńczych, niezapomnianych lektur!

2021

Dobrze czytająca się przygodówka z wątkiem obyczajowym dla starszej młodzieży wczesnoszkolnej.

Wygłaszamy peany nad literatura innych narodów, ich książkami dla młodzieży, ciekawymi pozycjami dziecięcymi lub czym bądź innym. Swoje chwalicie, swego nie znacie!!!
Kto nie przeczytał tej książki w wieku młodzieżowym, ten powinien nadrobić zaległości teraz. Ciekawie pokazuje realia epoki, które mimochodem się rysują. Barwne postacie, pierwsze miłostki... Smacznego czytania!

Świetnie napisana historia chłopca, który uważa, że jego życiem rządzi pech, w rzeczywistości rzetelnie na tego pecha pracując. Ale ja, będący wtedy w jego wieku, nie widziałem w jego zachowaniu nic niestosownego ;)) Napisana lekko i z przekornym poczuciem humoru. Jedna z moich ulubionych sprzed fascynacji Panem Samochodzikiem :)

1937
1922

Rewelacyjna powieść dla młodzieży!! Setnie się przy niej uśmiałem. Bo jak tu się nie śmiać w sytuacji, gdy do kolegi Maciołajtysiewicza przychodzą kumple ze szkoły. Otwiera im Mama kolegi a oni pytają : Czy Pani jest matką Maciory ? Dla każdego!!

Super książka zresztą jak wszystkie Ożogowskiej.

Kultowa książka, szczęśliwe dzieciństwo.

Bigos to główkę ma nie od parady, czacha dymi non stop, pomysł goni pomysł, tylko wykaraskać się potem z tego całego bigosu trudno... :)))

1 454
  • Dzieciństwo