Księga urwisów

Greg
literatura dziecięca
2014-01-01
Kolorowa Klasyka

Przeczytałem w podstawówce i zapamiętałem - czyli było warto:-)
Jeśli pominiemy elementy grubo ciosanego socrealizmu i propagandowy wydźwięk opowiadanej historii, to otrzymamy bardzo zgrabny, wartki i pełen humoru thriller szpiegowski dla młodzieży. Fajne to.

2019

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.
Przeczytałam ze wzruszeniem i nostalgią. Lektura przywołała...

Nie wiem czy odrobinę nie nudniejsza od części pierwszej. Przeczytałam, ale szału nie było.

Nie podobała mi się i nie mam pojęcia dlaczego. Gdzieś jej brakowało tej lekkości. Wymęczyłam, bo raczej nie pozostawiam nie przeczytanych książek, ale zakończenie też nie było wybitne.

najlepsze było to jak Wiktor i Karlik zrobili sobie wyprawę do kopalni....po prostu aż miałam ochotę pójść z nimi!!!!

W dzieciństwie bardzo lubiłam. Przeczytana po latach niestety razi nieco propagandą.

To jedna z moich TOP5 książek okresu dzieciństwa, przeczytana pewnie naście razy.

Byliśmy młodzi, byliśmy niewinni i pragnęliśmy przygód. Biegaliśmy pobrudzeni, z odrapanymi kolanami i łokciami. Latem do zachodu słońca, byle jak najdłużej, byle wybłagać u matki jeszcze te kilka minut na zabawę na zewnątrz.
Wdrapywaliśmy się na drzewa, biegaliśmy po łąkach, wszystko było świeże, proste, kolorowe.

Jeśli chcecie tam wrócić, czytajcie Niziurskiego.

Czytalem pod koldra ;)

Pierwszy raz przeczytałem "Księgę Urwisów" w wieku 8 lat. Od tego czasu minęło lat trzydzieści, a na liczniku jest ponad czterdzieści "przeczytań". Doprawdy nie potrafię jednoznacznie powiedzieć za co kocham tę książkę. Mimo wielu wad i wylewającej się z kartek socjalistycznej propagandy, ma w sobie coś naprawdę niezwykłego. Może i nie ma tu tyle absurdalnego humoru, jakim...

1 342
  • Dzieciństwo