Dwie wieże

J.R.R. Tolkien Cykl: Władca Pierścieni (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction 501 str.
The Lord of the Rings: The Two Towers

Jerzy Łoziński
Zysk i S-ka
fantastyka, fantasy, science fiction

Kup książkę

Absolutna klasyka fantasy i obowiązkowa pozycja. Oceny osób spoza fantasy nie mają sensu ;-)
Za to ważny jest tłumacz. Kilka różnych wersji przeglądałem i dla mnie jedyną akceptowalną jest ta od Marii Skibniewskiej.

sporo jest odwołań do mitologi i religii chrześcijańskiej

Po Hobbicie miałem nadzieję, że Władca Pierścieni będzie lepszy. Po Bractwie Pierścienia wciąż liczyłem, że książka jeszcze się rozkręci. W tym tomie moje oczekiwania umarły. Są momenty ciekawsze, ale są dłużyzny, przy czym mnie styl Tolkiena nie ujmuje.

Mam z tą książką problem. Utarło się, że to rewelacyjna powieść, której ekranizacja odniosła niesamowity sukces i splendor. Tylko co z tego? Oceniając obiektywnie muszę przyznać, że miejscami mnie nudziła, fabuła była niezbyt interesująca. Na szczęście końcówka wprost rewelacyjna, chyba najlepszy fragment z dwóch tomów. Jest to oczywiście lektura bardzo dobra, którą należy...

Hit,na hitami.Fantasty najwyŻszego rządu.

Tak naprawdę wciągnęłam się dopiero, gdy do Froda i Sama dołączył Gollum. Nie jestem pewna, czy Tolkien to do końca "moja bajka".

Pozycja odrobinę słabsza od "Bractwa Pierścienia", głównie z powodu podzielenia akcji na dwa segmenty - o ile pierwszy był interesujący z powodu mnogości postaci, wydarzeń i zwrotów akcji, o tyle drugi momentami strasznie się dłużył. Opisy przyrody, geograficzne nowinki i tajemnicze nazwy nie oszałamiały swym tajemniczym pięknem jak dawniej.

Ocena byłaby z pewnością niższa...

2082

Pierwsza część książki niesamowita. Relacja Legolasa i Gimliego jest warta osobnej książki, kocham tych członków drużyny całym sercem. Druga połowa tomu, skupiająca się na przygodach Froda i Sama już słabsza, ale nadal klimatyczna. "Władcę Pierścieni" uwielbiam za epickość i połączenie Wielkiego Ratowania Świata z prostymi, przyziemnymi rozterkami bohaterów.
Polecam gorąco...

Na półkach: , , , ,

Moje kolejne podejście do tego utworu skończyło się tym razem sukcesem. Choć nie przeczytałam, a wysłuchałam audiobook z wydawnictwa MUZA.

Nadal mam ten sam problem co przy pierwszej części. Akcja momentami lubi się wlec. Niemniej słuchało mi się znacznie lepiej niż Drużynę Pierścienia. Może dlatego, że autor powstrzymał się i wrzucił do tekstu mniej fragmentów z...

Cudowna opowieść w rewelacyjnej interpretacji. Wielkie brawa zarówno dla autora, jak i dla niesamowitego lektora, dzięki któremu słuchanie tej historii było jeszcze przyjemniejsze.

Dyskusje

19 544