Dwie wieże

Okładka książki Dwie wieże J.R.R. Tolkien
Okładka książki Dwie wieże
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Władca Pierścieni (tom 2) fantasy, science fiction
Władca Pierścieni (tom 2)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Zysk i S-ka
2015-06-15
1962-01-01
1954-11-11
Jerzy Łoziński

Znaczenie lepsza od poprzedniczki. Nie bardzo wiadomo co to mądrego napisać, bo to kanon.
To napiszę może coś głupiego.
Tolkien dalej lubi katować czytelnika opisami nic nie znaczącymi dla fabuły - dla mnie to przekreśla możliwość uznania tego tworu za arcydzieło. To oczywiście przy założeniu, że książka jest dla czytelnika. Jak wiemy, Tolkien pisał tyleż dla samego świata przedstawionego i tworzenia mitologii co dla czytelnika, więc trzeba mieć to na uwadze. I tutaj trzeba już przyznać, że właśnie świat przedstawiony arcydziełem już jest (razem z całą otoczką, stworzonymi fikcyjnymi językami itd.).
Całość jest też napisana bardzo górnolotnym językiem (albo po prostu archaicznym),czego nie spotkamy już we współczesnej fantasy, więc ciekawie się to czyta, bo pięknie potrafi pisać autor.
Uważam też, że Tolkien miał jakiś problem z balansem. Bitwa o Helmowy Jar opisana jest w 5 zdaniach, a jaskinie za tą twierdzą Gimlii opisuje Legolasowi przez 5 stron. Quo vadis, mistrzu?

Jest też kilka śmiesznych momentów: strażnik prosi Aragorna z ferajną przed wizytą u króla o zdanie broni, a Ci mu przez dwie strony tłumaczą, co to za miecz i kto go wykuł i że nie, nie dadzą. Wyobraźcie sobie teraz podobny nietakt: wchodzicie do klubu i odmawiacie zdania kurtki do szatni, tłumacząc przez godzinę szatniarzowi kto ją uszył i kto to jej w przeszłości nie nosił. Dawaj fanty i spadaj bucu.

I tym miejscu jeszcze raz jak i przy Drużynie Pierścienia: ukłony dla mistrza Petera Jacksona i wszystkich, którzy brali udział przy tworzeniu trylogii filmowej Władcy Pierścieni, bo zaiste wyciągnął co najlepsze z tej powieści, pominął co najgorsze, a przy tym z szacunkiem odniósł się do pierwowzoru, możliwie jak najlepiej przy trudnej sztuce przenoszenia słowa pisanego na obraz srebrnego ekranu. Wielkiej dokonał on sztuki i nie zapomnę mu tego nigdy!

Ocena:
Świat jako kanon fantasy - 10/10
Odbiór książki w oderwaniu od powyższego - 7/10

To napiszę może coś głupiego.

Bardzo duuużo opisów świata przebywających w nim postaci. Obowiązkowy tytuł dla fanów fantasy.

Delikatnie lepiej niż w pierwszym tomie. Dynamika zyskuje przez podział wątków na dwie księgi. Faramir, powrót Gandalfa, historia Entów, bitwa o Helm's Deep - ulubione fragmenty!
Przygoda z napięciem i morałem, czego chcieć więcej? 🧙‍♂️

Przygoda z napięciem i morałem, czego chcieć więcej? 🧙‍♂️

Pokaż mimo tovideo - opinia

Rewelacja. Prawdziwa przygoda, którą co jakiś czas warto przejść jeszcze raz.

Rewelacja. Prawdziwa przygoda, którą co jakiś czas warto przejść jeszcze raz.

Drugi tom Władcy Pierścieni jest niewiele lepszy od poprzedniego, jak również o wiele krótszy. Moim zdaniem jest lepiej wykonany niż Bractwo dzięki podziałowi na dwie księgi śledzące dwie grupy postaci, a nie jak w poprzedniej, tylko jedną grupę, do której w zależności od rozdziału dochodzą nowe postaci lub odchodzą.

Osobiście czytałem teraz poprawioną wersję Łozińskiego i o ile nie mam zarzutów do tłumaczenia nazw, to w książce wydawnictwo popełniło błąd podczas korekty. Otóż jak wielu wie, niegdyś pan Łoziński popełnił wiele tłumaczeń, które były kontrowersyjne lub niezgodne z wolą Tolkiena i w tej wersji zostały wyeliminowane. Niestety, ostał się jeden błąd. Otóż w Bractwie Shire nazywa się Shire, a tutaj nazywa się Włości. Dodam, że oba tomy są z tego samego roku, więc to błąd ze strony redakcji, że przegapiono tę gafę.

Jednakże prócz tego wydanie jest bardzo przyzwoite i pod wieloma względami lepsze od Skibniewskiej, przynajmniej moim zdaniem. Co prawda nie jestem fanem wszystkich tłumaczeń, ale jest to poniekąd spowodowane obcowaniem z filmami i tłumaczeniem wspomnianej tłumaczki. Ostatecznie Dwie Wieże oceniam podobnie jak Bractwo, czyli jako dzieło 8/10, lecz uważam je za lepsze do czytania niż pierwszy tom. Wciąż jednak mam wrażenie, że niektóre wątki są niepotrzebnie rozciągnięte, podczas gdy inne opisane zbyt skrótowo, lecz tutaj może być to spowodowane moim gustem i w niczym nie odejmuje to tej książce.

Osobiście czytałem teraz poprawioną wersję Łozińskiego i...

Przepiękna książka, przenosząca w inny świat.

Przepiękna książka, przenosząca w inny świat.

Kontynuacja rewelacyjnej "Drużyny Pierścienia" , absolutny klasyk, wręcz ponadczasowy. Polecam!

Drugi tom epickiej trylogii który czyta się bardzo dobrze i lekko.

Drugi tom epickiej trylogii który czyta się bardzo dobrze i lekko.

Książka świetna, bardziej podobał mi się segment z drużyną bez Froda i Sama, coś nie za bardzo pałam chęcią do Froda 😒 Ale za to w tej części totalnie podobała mi się przyjaźń Legolasa i Gimliego, wprowadzała wiele humoru do opowieści. Niezmiennie podoba mi się świat, to jaki jest rozbudowany i jaka jest w nim różnorodność postaci 💖

" Dwie wieże", drugi tom epickiej trylogii, to kolejne losy Pierścienia, trudna droga Froda i Sama, kolejne przygody Drużyny, która rozdzielona, musi zmierzyć się z troskami i przeciwnościami, jakie stają na ich drodze.

Tolkien oczywiście tworzy bogaty i rozbudowany świat fantastyczny. "Dwie Wieże" rozwija wątki wprowadzone w poprzedniej części, a czytelnik ma okazję poznać nowe postacie i miejsca. Napięcie wzrasta z każdą kolejną stroną, pojawiają się też zwroty akcji, które wciągają czytelnika i nie chcą wypuścić go ze swoich objęć.

Jeśli chodzi o postacie, to w tym wypadku dwie z nich przyciągały najbardziej moją uwagę - oczywiście Sam, bez którego Frodo nigdy by tak daleko nie zaszedł (no nie oszukujmy się, taka jest prawda) oraz Smigol/Gollum, który magnetyzował mnie i czasem nawet przyprawiał o ciarki, a to wszystko dzięki osobie czytającej, Marianowi Czarkowskiemu, który świetnie odgrywał postać opętanego przez władzę Pierścienia Smigola/Golluma.

"Dwie wieże" to powieść, która nie tylko dostarcza niesamowitej przygody, ale także stawia pytania o wartość przyjaźni, honoru i odwagi. Gorąco polecam tę książkę zarówno fanom fantasy, jak i osobom szukającym niezapomnianej przygody i głębszych wątków.

Bookstagram: https://www.instagram.com/bookful_?igsh=eXFsOWplcW05dHln

• Tolkien