Dzieci Húrina

Okładka książki Dzieci Húrina
Christopher John Reuel TolkienJ.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2007-01-01
Agnieszka Sylwanowicz
Agnieszka Sylwanowicz Hurin Túrin i Niëno elfy orki pierwsza era świata

Oficjalne recenzje i

Nie da się uciec przed przeznaczeniem

1086 212 16

mega smuutne. pozwala lepiej zrozumieć ,,Silmarilion,,

mega smuutne. pozwala lepiej zrozumieć ,,Silmarilion,,

Spośród wszystkich dzieł J.R.R. Tolkiena wydanych przez jego syna Christophera właśnie tu jest najwięcej pracy redaktora – wygładzania, uspójniania, kompilowania elementów pochodzących czasem z różnych okresów. Dzięki temu uzyskujemy spójną i (niemal) kompletną historię, niemal powieść (choć wciąż niezupełnie, struktura oscyluje gdzieś pomiędzy mitologiczną opowieścią z Silmarillionu a powieścią taką jak Władca Pierścieni – ostatecznie to streszczenie ponad trzydziestu lat na przestrzeni niecałych trzystu stron). Dlatego dzieło, niezbyt wartościowe dla badacza (poza badaczem relacji pomiędzy redaktorem a licznymi narratorami), jest znacznie przystępniejsze dla czytelnika niż The History of Middle-earth czy nawet wydane później kompilacje, czyli Upadek Gondolinu i Beren i Luthien. Mimo to moim zdaniem nie ma sensu czytać bez Silmarillionu, bo nawet jeśli wstęp pozwoli zrozumieć większość elementów fabuły (kim jest Morgoth, kim jest Thingol czy królestwo Nargothrondu), to gubią się podstawy filozoficzne świata. A „Dzieci Hurina” są głęboko filozoficzne, a nawet teologiczne – a jest to najmroczniejszy aspekt tolkienowskiej teologii. Czytelnika przytłacza smutek, a nawet rozpacz dyktowana przez fatalizm ciążący nie tylko nad głównymi bohaterami, ale wręcz nad całą historią. Promienie nadziei są głęboko ukryte, a chwile, gdy bohaterowie przeżywają radość, nadzieję i dumę (wbrew pozorom to większość ich życia!) wydają się istnieć tylko po to, by bardziej przytłoczyć nas rozpaczą. A jednak ta opowieść przynosi głębokie poczucie katharsis w pierwotnym rozumieniu tego słowa, które wywodzi się przecież z greckiej tragedii.

Moja pierwsza styczność z książką Tolkiena, którą dokończył jego syn Christopher. Historia sama w sobie dobra, ale nie przypadł mi do gustu styl pisania.

Bardzo dobre rozwinięcie opowieści znajdującej się w Simarillionie. Dostaliśmy wreszcie spójną wersję, bez zbędnych komentarzy czy innych wersji. Dłuższa historia gdzie można w końcu zapoznać się lepiej z bohaterami, choć akurat ich życiowe wybory to za mądre nie były. Czytało się bardzo dobrze, mimo że mniej więcej wiedziałem co będzie dalej.

Wciąga jak w Bagno.

Wciąga jak w Bagno.

Christopher Tolkien to godny spadkobierca swojego wielkiego ojca. To właśnie dzięki niemu świat ujrzał monumentalną mitologią legendarium ("Silmarillion"), luźne zapiski ("Niedokończone opowieści", "Księga zaginionych opowieści"), wielotomową "Historię Śródziemia", alegoryczny romans ("Beren i Luthien"), będący nawiązaniem do J.R.R. Tolkiena i jego małżonki czy ostatnią wydaną przez  Christophera Tolkiena powieść "Upadek Gondolinu". Jednak ja najbardziej cenię właśnie "Dzieci Hurina" stworzone przez J.R.R., ale dokończone i zredagowane już przez jego syna.

Utwór zachwyca wiszącym nad bohaterem fatum, który przywodzi na myśl legendarnego Beowulfa (od którego Tolkien był z resztą ekspertem) z banickim klimatem Robin Hooda. Turin Turambar bardzo przypominał mi swoją rebeliancką postawą legendarnego łucznika z Sherwood. W przyszłości chciałbym zobaczyć ekranizację tej powieści. W rękach zdolnego filmowca mogłoby powstać dzieło na miarę "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona.

Dawno nie czytałem nic co wyszło spod pióra Tolkiena i powrót do książki autora okazał się przyjemnością. Fabuła wciągająca. Styl książki kojarzył mi się z Hobbitem, chociaż klimat trochę bardziej poważny. Jak ktoś nie miał możliwości zapoznać się, a lubi elfy i smoki to polecam ;)

Lubię świat Tolkiena, i to bardzo. Ale tej książki nie byłam wstanie dokończyć.
Akcja, jeśli można to tak nazwać jest bardzo wolna.
Jeśli chodzi o plusy to zdecydowanie ilustracje.

Lubię świat Tolkiena, i to bardzo. Ale tej książki nie byłam wstanie dokończyć.
Akcja, jeśli można to tak nazwać jest bardzo wolna.
Jeśli chodzi o plusy to zdecydowanie ilustracje.

Niesamowita, tragiczna i wciągająca historia

Niesamowita, tragiczna i wciągająca historia

Książka dobra, chociaż rozkręcało się jak góra lodowa.
Początek nudny, dalej już trochę lepiej

Książka dobra, chociaż rozkręcało się jak góra lodowa.
Początek nudny, dalej już trochę lepiej