Dziady, część III

Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Zysk i S-ka
prometeizm profetyzm mesjanizm martyrologia romantyzm chrystianizm
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
prometeizm profetyzm mesjanizm martyrologia romantyzm chrystianizm

Masakra.... Lektura szkolna , z której nie zrozumiałam prawie nic bez streszczeń i analiz z nauczycielem. Ciężka w zrozumieniu i męcząca.

Ta część dziadów, mimo że ciekawa, to jednak nie aż tak jak część druga. Mimo wszystko przeczytałem chętnie. Oczywiście polecam każdemu kto lubi twórczość Mickiewicza.

Pisarze tego okresu postawili poezji szczególne zadanie, mające na celu zachowanie ciągłości polskiej tożsamości narodowej. Można to również interpretować jako próbę uświadomienia Polakom, że zostali oni wybrani przez Boga do wypełnienia historycznej misji i że istnieje przyczyna tego cierpienia o znaczeniu symbolicznym.

To, co czuje Konrad w sobie, to poczucie powołania...

Przemiana Gustawa w Konrada jest naciągana i nielogiczna. Cierpienie Polaków, bla bla bla, to nie ma nic wspólnego z tym, co jest teraz. Napisane to było po to, ny podnieść Polaków na duchu po nieudanym powstaniu, i tyle.

Wg mnie najsłabsza część że wszystkich. Ciężko się czytało. Oczywiście to tylko moja opinia.

Przyznaję, mało co zrozumiałem z lektury. Pamiętam tylko, że wszyscy byli smutni i chcieli popełnić samobójstwo. Albo już je popełnili i występowali jako duchy. Heh, romantyzm.

Najlepsza część Dziadów.

Klasyka polskiego dramatu, właściwie pozycja obowiązkowa.

Idealny przykład Grafomanii. 4 gwiazdki że względu na wielką improwizację.
Pseudopatriotyczny banał o różnych dziwnych rzeczach i walce za ojczyznę. Radzę omijać szerokim łukiem

Z klasycznymi dziełami polskiej literatury jest chyba tak, że z każdą lekturą zwraca się uwagę na coś innego. I tak była pycha Konrada, była pokora księdza Piotra, bal u Senatora, podział na Duchy Prawe i Lewe. Ale tym razem skupiłam się na kobietach. Na matkach i żonach, które czekają na synów i mężów, żyjąc tylko nadzieją, że oni jeszcze żyją. Na kobiety, które potrafią...

Dyskusje

6 606