Skąpiec

Molier
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia) 120 str.
L'avare
9788373271906
Tadeusz Boy-Żeleński
Lektura z opracowaniem
Greg
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
skąpiec harpagon skąpstwo chciwość farsa komedia dramat miłość

L'avare
2010-01-01
9788373271906
Tadeusz Boy-Żeleński
Lektura z opracowaniem
Greg
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
skąpiec harpagon skąpstwo chciwość farsa komedia dramat miłość

Kup książkę

Książka napisana przez pioniera francuskiej literatury. Tytułowy Harpagon żyje bardzo skromnie, oszczędza kasę i utrzymuje dwójkę dzieci, którzy mają już swoje kochanki. Ale niestety, ma skłonności do zdradzania swojej żony z innymi kobietami. Przykład z rzeczywistego podwórka: Bill Gates z Microsoftu - najbogatszy człowiek świata, sam jest Harpagonem bo niechętnie się chwali p...

Świetnie wykreowany główny bohater, który zapada w pamięć. Przeżywa wewnętrzne rozterki, ponieważ ogólnie kwestię ujmując: jest skąpy, ale chce to ukryć przed otaczającym go światem. Ta mania przerasta go, z błahych powodów inicjuje w jego umyśle mnóstwo podejrzeń. Ciekawostka: imię Harpagon funkcjonuje w koleżeńskim kręgu moich znajomych.

Widać niedociągnięcia, ale śmieszy nawet po kilku stuleciach.

Harpagon obmacuje spodnie Strzałki.
,,Te szerokie hajdawery to jakby stworzone na złodziejskie magazyny. Bardzo bym był rad, aby kogo zaprowadziły na szubienicę ''

,,Dajmy temu spokój i mówmy o czym innym. ( widząc, że Eliza i Kleant dają sobie znaki) Hej ! ( po cichu na stronie ) . Zdaje się, że się porozumiewają aby zwędzić mi sakiewkę .

Majstersztyk...

Autor chyba chciał, żeby było śmiesznie. Uważam, że nie udało mu się osiągnąć zamierzonego efektu. Udało mu się natomiast zanudzić mnie na śmierć (to taki żart, bo przecież tak naprawdę to żyję, ha ha). Wydaje mi się, że najbardziej skąpa nie jest tutaj postać Harpagona, lecz ilość humoru znajdującego się w tej powieści.

Trudne sprawy mają lepszą fabułę.

Harpagon cechuje się skąpstwem i wszystkich podejrzewa, że chcą go okraść. Dla Harpagona najcenniejsza w życie jest jego szkatułka.

Bawi i uczy.

Jak by z interpretować na współczesne czasy zinterpretować tą książkę to opisuje ona Janusza Biznesu co krzyczy w niebo głosy zlikwidować podatki. A teraz na poważnie Molier napisał bardzo dobrą książkę.

Ta książka pokazuje wiele prawdy, niestety ta prawda też tyczy się społeczeństwa dzisiejszego. Społeczeństwo nie lubi pomagać.

Dyskusje

Molier Skąpiec

Okładka książki Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne. Antologia najnowszego dramatu polskiego w wyborze Romana Pawłowskiego Ingmar Villqist, Krzysztof Bizio, Paweł Jurek, Roman Pawłowski, Henryk Sułek, Jan Klata, Marek Modzelewski, Marek Pruchniewski, Paweł Sala, Andrzej Saramonowicz, Michał Walczak, Przemysław Wojcieszek
6,2
Pokolenie porn... Ingmar Villqist, Krzy...