Flowers for Algernon

Okładka książki Flowers for Algernon Daniel Keyes
Okładka książki Flowers for Algernon
Daniel Keyes Wydawnictwo: Harcourt, Brace & World, Inc Ekranizacje: Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000) fantasy, science fiction
Flowers for Algernon
Harcourt, Brace & World, Inc
1966-01-01
1966-01-01
Ekranizacje:
Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000)
fantastyka amerykańska fantastyka akceleracja umysłu eksperyment medyczny

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 6 J.G. Ballard, James Blish, John Brunner, Konrad Fiałkowski, Daniel Keyes, Krzysztof Wiesław Malinowski, Bob Shaw
Kroki w niezna... J.G. Ballard, James...

Ta książka daje do myślenia. Ciekawe, wielowymiarowe studium o ludzkiej inteligencji

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jejku jaka to jest smutna książka. Jest o niewinnym człowieku, który tak bardzo chce, tak bardzo się stara i tak bardzo mu nie jest dane. Jest o człowieczeństwie i ułomnościach, bez których go nie ma. O samotności, o bezmyślnym, nieintencjonalnym okrucieństwie, o pustce. Jest o nas wszystkich-wrażliwych, łatwo zranialnych, starających się.
Bardzo prosto i sprawnie napisana, czyta się szybko i wciąga praktycznie od pierwszej strony. Bardzo polecam.

Bardzo prosto i sprawnie...

Ciężko napisać o tej książce cokolwiek poza superlatywami. Smutna, depresyjna, jednocześnie prosta w pomyśle a dobijająca konkluzją. Prosty język, teoretycznie prosta historia, a zostawia Cię ze świdrującą ciszą i poczuciem bezsilności. Rewelacyjna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura skłaniająca do przemyśleń. Czy lepiej byłoby gdyby główny bohater nigdy nie został poddany eksperymentowi? Takie pytania zadawałam sobie w trakcie czytania. Opisy dzieciństwa naszego bohatera i to jak był traktowany przez społeczeństwo bardzo przykre, ale jednocześnie realistyczne. Polecam z całego serca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wstrząsająca, skłaniająca do refleksji opowieść, napisana w w bardzo przemyślany sposób. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej wyjątkowych książek, z jakimi się zetknęłam i jestem pewna, że zostanie mi w pamięci na bardzo długo. Autor genialnie porusza w niej niezwykle trudną tematykę, moralne i etyczne. Jesteśmy świadkami niesamowitej przemiany głównego bohatera, który walczy o akceptację w społeczeństwie, a jednocześnie zaczyna dostrzegać coraz mocniej mechanizmy kierujące światem. A najlepsze lub najbardziej przerażające w historii Charliego jest to, że gdyby ktoś powiedział mi, że została wydana rok temu, a nie w 1959 roku, natychmiast byłabym w stanie w to uwierzyć, bo te problemy wciąż są tak bardzo na czasie.

Bardzo mądra i przemyślana powieść o nas wszystkich.

Bardzo mądra i przemyślana powieść o nas wszystkich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowita książka! Jej wielowymiarowość, głównie pod względem psychologicznym, zaskoczyła mnie najbardziej. Nie spodziewałem się tak dużej dawki emocji podczas czytania.
Trudno nawet napisać mi coś więcej, jedno tylko, iż to chyba jedna z tych książek, która dotyka mocno, dokładnie tam gdzie należy dotknąć. Na pewno do niej wrócę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobra książka. Pokazująca w jaki sposób rodzina, otoczenie reaguje na osobę chorą, w pewien sposób ułomna odbiegającą od wzoru społeczeństwa.

„Kwiaty dla Algernona” Daniel Keyes
Kwiaty dla Algernona to historia trzydziestodwuletniego mężczyzny, Charliego Gordona, który jest upośledzony umysłowo. Jego iloraz inteligencji wynosi 68 punktów. Charlie pracuje w piekarni, a w międzyczasie uczy się pisać i czytać, lecz sprawia mu to dużą trudność. Pewnego dnia Charlie poznaje naukowców, którzy postanawiają mu pomóc. Przedstawiają mysz imieniem Algernon, która jest nadzwyczaj inteligentna. Oferują też operację, po której stanie się mądry. Po kilku tygodniach życie przerażonego Charliego Gordona zaczyna się zmieniać, a z czasem wywraca się do góry nogami.
Charlie przypomina sobie swoje dzieciństwo. Był to dla niego bardzo ciężki okres, przede wszystkim ze względu na brak akceptacji i miłości ze strony matki i siostry. W domu doświadczył też przemocy fizycznej
Powoli Charlie zaczyna wszystko lepiej rozumieć, inaczej też patrzy na swoje dotychczasowe doświadczenia.
Zakochuje się w dawnej nauczycielce ze szkoły (jak sam to określał) dla umysłowo chorych. Już po kilku miesiącach Charlie ma wyższy poziom inteligencji od przeciętnego człowieka.
„Kwiaty dla Algernona” to historia rodziny, która nie może się pogodzić z faktem posiadania niepełnosprawnego dziecka. W połowie powieści dowiadujemy się, co było tego przyczyną.
Książka jest napisana w formie dziennika. Wydaje się, jakby ją pisała osoba chora, co dodaje jej realizmu. Jest tak wciągająca, że nie sposób przestać ją czytać.
Autor bardzo umiejętnie opisuje życie osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Ta pozycja bardzo mnie poruszyła. Każdy powinien choć raz po nią sięgnąć.
Czy Charlie pogodzi się z przeszłością?
I czy będzie szczęśliwy?
Czy inteligencja Charlie’go będzie wciąż rosła?
Goraco polecam.

„Kwiaty dla Algernona” Daniel Keyes

Otwierając książkę liczyłam się z historią pełną smutku, osamotnienia, poczucia niesprawiedliwości. Tylko czy te odczucia towarzyszą wyłącznie osobie z niepełnosprawnością intelektualną i mają nas skłonić głównie do współczucia tejże osobie?...
Zgrzyta mi fakt dostrzegalny w książce, że postrzegamy ludzi przede wszystkim przez pryzmat ilorazu inteligencji i wchodzimy wyłącznie w zdrowe relacje nie dając szansy na zaakceptowanie inności u dziecka/ przyjaciela/ partnera. Nie rozumiem również wprowadzenia kilku postaci niewiele wnoszących do fabuły a jedynie podkreślających "odstawanie od ogółu" głównego bohatera a zabieg zmieniającej się w formie narracji z jego strony, to "łopatologiczne" potraktowanie tematu niepełnosprawności intelektualnej.
Fakt, że książka liczy kilkadziesiąt lat nie broni jej w przekazie i formie. Ja dostrzegam infantylność dialogów i sytuacji oraz przewidywalne zakończenie bazujące na wywołaniu takich samych emocji jak początek historii.