Kwiaty dla Algernona

Okładka książki Kwiaty dla Algernona Daniel Keyes
Okładka książki Kwiaty dla Algernona
Daniel Keyes Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000) fantasy, science fiction
Flowers for Algernon
Rebis
2019-04-23
2019-04-23
Krzysztof Sokołowski
Ekranizacje:
Charly (1968) Kwiaty dla Algernona (2000)

Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 6 J.G. Ballard, James Blish, John Brunner, Konrad Fiałkowski, Daniel Keyes, Krzysztof Wiesław Malinowski, Bob Shaw
Kroki w niezna... J.G. Ballard, James...

Uwaga, bardzo płaczliwa przy końcówce. Jest to na serio bardzo piękna opowieść z której wiele wyciągne. I dziękuje Bogu za to kim się urodziłam, mimo że nie jestem geniuszem

"Boję się. Nie życia, nie śmier­ci, nie pust­ki, lecz znik­nię­cia, jak­bym nigdy nie ist­niał."
• Nie ma odpowiednich słów, żeby dobrze zrecenzować tę książkę. Mogę napisać, że jest genialna, poruszająca i zmusza do wielu refleksji, ale to są banały. Tę powieść, prowadzoną w formie dziennika głównego bohatera po prostu trzeba przeczytać i "poczuć" ją po swojemu. Dlatego nie będzie tu długich wywodów o tym dlaczego warto i co mi się podobało, a co niekoniecznie. Poniżej podzielę się z Wami odczuciem, które towarzyszy mi za każdym razem jak pomyślę o tej historii.
• Mnie ta książka emocjonalnie zmiażdżyła, zaś sama końcówka, ten ostani "P.S." wbił w fotel. Są książki które po przeczytaniu zostają w człowieku na długo, o ile nie na zawsze. To jest właśnie jedna z nich. Gorąco polecam.

To było niesamowite!
Chciałam zaznaczać smutne momenty w tej historii ale brakło by mi znaczników 🙈
Początek dość trudny przez zamierzone błędy w pisowni ale im dalej w las tym lepiej się to czytało. Uważam, że przedstawianie progresu właśnie poprzez dobór słów czy poprawność historii jest strzałem w 10. Bardzo cieszę się, że przeczytałam tę książkę!

To było niesamowite!
Chciałam zaznaczać smutne momenty w tej historii ale brakło by mi znaczników 🙈

Cudowna książka o prawdziwych dylematach moralnych i goniących te dylematy uczuciach. Ponadczasowa literatura. Ludzie przedstawieni w krzywym zwierciadle "zawsze człowieka' jak mówi o sobie bohater. Zapada w pamięć. To moja druga książka tego autora - szkoda, że nie pisze dalej:)

Wybitna literatura, zmuszająca do przemyśleń. Ten tekst w ogóle się nie zestarzał i raczej nie straci na świeżości.

Poruszająca. Historia Charliego, upośledzonego umysłowo mężczyzny, który poddany zostaje eksperymentalnej terapii mającej na celu podniesienie ilorazu inteligencji. Autor wybrał fantastyczną formę ukazania tej transformacji, gdyż cały tekst to pamiętnik głównego bohatera, a zmiany jakie w nim zachodzą widzimy już w stylu jego zapisków, które stają się coraz bardziej złożone, pozbawione tak licznych błędów widocznych w początkowej fazie ich powstawania. To lektura która mnie poruszyła ale i miejscami zawstydziła bo obnażyła sposób w jaki wartościujemy innych ludzi, poziom inteligencji jest jednym z tych czynników. W ogóle pod względem psychologicznym to wspaniała lektura, uwrażliwiająca, dająca mnóstwo tematów do przemyśleń i długich rozmów.

Gdyby mi ktoś kazał wybrać lekturę obowiązkową, to pewnie wybrałabym na szybko "Kwiaty dla Algernona". Sama trafiłam na niego przez przypadek, oglądając japoński serial aktorski przeniesiony we współczesność, który bardzo mi się podobał, a @tomo.y9 odegrał główną rolę po mistrzowsku. Pomyślałam, że muszę się zapoznać z oryginałem książkowym i to również był strzał w dziesiątkę!

Ta książka daje bardzo dużo do myślenia czym jest dla nas szczęście, w jaki sposób inni odbierają nasz świat i szczerze powiedziawszy trochę mam wrażenie, że nie da się tego opisać słowami, jak ważna jest to lektura. Polecam z całego serducha, chociaż ostrzegam, że czeka nas śmierć jednego zwierzątka, jeśli ktoś nie lubi scen śmierci zwierząt.

Wspaniałe studium człowieka, bardzo dobrze oddaje sposób myślenia ludzi na różnych poziomach pojmowania świata. Przeczytałam jednym tchem.

Zaskakująco, mimo że ma już ponad 60 lat, świeża książka. Daje dużo emocji.

Zaskakująco, mimo że ma już ponad 60 lat, świeża książka. Daje dużo emocji.

Nie będę się rozpisywać.
Powieść zdecydowanie WARTO przeczytać.
Książka jest napisana w formie pamiętnika Charliego Gordona, dorosłego mężczyzny, o niskim ilorazie inteligencji, który po eksperymencie (operacji) i serii badań, testów, psychoterapii, zaczyna 'mądrzeć'...
Odwieczne pytanie - czy lepiej nie zaznać szczęścia, czy poczuć i stracić, gdy cudowny lek przestaje działać, a jego ponowna aplikacja jest niemożliwa - i Gordon musi wrócić do punktu wyjścia.
Ciekawe rozmyślania natury filozoficzno-etycznej, intrygujące wnioski.

Nie będę się rozpisywać.
Powieść zdecydowanie WARTO przeczytać.