Czerń

Okładka książki Czerń Małgorzata Oliwia Sobczak Patronat LC

Oficjalne recenzje i

Zło przybiera barwę czerni

6349 110 33

Denerwowało mnie bardzo dokładne opisywanie czynności bohaterów: jak poszli całą grupą do knajpy to był opis co każdy zamówił, kilka razy w co dokładnie główny bohater się ubrał, jakie ciuchy założyła pani prawniczka, jakim samochodem jeździ pan prokurator. Wejście w myśli bohaterów zbyt mocne. Dialogi momentami niemrawe. Gdyby to wszystko skrócić odbiór książki byłby inny.
Krzywda dzieci jako motyw przewodni budzi niepokój.

Myślałam sobie nawet, że w piekle mieszkają chociaz ci normalni, co nie boją się żyć.
To nie budynki są straszne, to ludzie, którzy je wypełniają.
Ale rzeczywistości nie da się zmienić. To ona zmienia człowieka.

To nie budynki są straszne, to ludzie, którzy je wypełniają.
Ale rzeczywistości nie da się zmienić. To ona zmienia człowieka.

Polska rzeczywistość z jej ułomną moralnością...egoizmem i tajemnicami skrytymi w czterech ścianach. Nie jest to zła książka...jednak poprawość stylu to trochę za mało, aby zachwycać.

Druga z serii Kolory Zła - moim zdaniem zdecydowanie lepsza.
Ciężko było oderwać się od historii a rozwiązanie sprawy okazało się zaskakujące, co nie zdarza się w moim przypadku często (przeważnie w połowie książki orientuję się jakie będzie zakończenie).
Niezwykła lekkość wplatania wątków pobocznych, co czyni tę pozycję zdecydowanie ciekawym wyborem na letnie wieczory.

Druga z serii Kolory Zła - moim zdaniem zdecydowanie lepsza.

“Czerń” to drugi tom serii KOLORY ZŁA Małgorzaty Oliwii Sobczak. Tym razem śledzimy losy Leopolda Bilskiego, który po sprawie Skalpela zostaje przydzielony do pracy w prokuraturze w Kartuzach. Bilski z góry zakłada, że nic ciekawego go tam nie spotka, co nieco ostudza jego zapał do pracy. Okazuje się jednak, że nawet w małym, na pozór spokojnym miasteczku, mogą również dziać się makabryczne rzeczy. Zaginięcie dwójki dzieci jest dopiero początkiem szokujących wydarzeń.

Ten tom wywarł na mnie nieco większe wrażenie niż pierwszy. Wzbudził we mnie dużo więcej emocji, ponieważ opowiada o krzywdzie dzieci, momentami było mi naprawdę niedobrze (scena gwałtu na dziecku...). Czuję w sobie ogromną złość, kiedy zdaję sobie sprawę, że takie rzeczy dzieją się na co dzień.

Małgorzata Oliwia Sobczak ma duży talent do kreowania bardzo wyrazistych i oryginalnych bohaterów. Żaden z nich nie jest idealny i każdy ma w sobie cechy, które na pewno irytować czytelnika, a ja sobie to bardzo cenię. Nie lubię czytać o ludziach, którzy są idealni (bo tacy nie istnieją).

Po raz kolejny (bo już pierwszy tom wychwalałam) napiszę, że ogromnie polecam tę serię. Jest mroczna, zawiła i bardzo ciężko domyślić się tego, jak cała historia się zakończy.

Losy Bilskiego zesłanego do Kartuz i pnącej się po szczeblach kariery Górskiej wciągają. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem i z tym dziwnym uczuciem: chce wiedzieć jak to się skończy, ale dlaczego kończy się tak szybko.
Znacie to?
To cecha dobrze napisanych historii, a ta na pewno do takich należy. Zdecydowanie polecam!

Znacie to?

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że wciągnie mnie polski kryminał. Ta część jest dużo lepsza od poprzedniej, bardziej zawiła i mniej oczywista. Z przyjemnością sięgnę po kolejną część :) Mi się osobiście bardzo podoba wplecenie mikro wątku kaszubskiego upiora, chociaż jak dla można by było napisać o tym jeszcze więcej 😁

Bez wątpienia jeden z lepszych polskich kryminałów. Na pozór idealne miasteczko i bogobojni mieszkańcy . Nic bardziej mylnego. Pod fałszywą fasadą skrywa się obrzydliwe zło i krzywda wyrządzona niewinnym dzieciom. Poruszająca książka. Polecam.

Książka zdecydowanie pasująca do cyklu, ciekawie napisana. W sumie mi osobiście w zachwycie nad nią zbyt przeszkadza nadmiar "szarości sumienia" wśród bohaterów, ale to zdecydowanie sprawa indywidualna.

Prokurator Bilski zostaje zesłany do Kartuz, ale nie będzie to spokojny czas spędzony na wygnaniu. Zaginięcia dzieci rozpoczną szeroko zakrojone śledztwo, zmuszą do powrotu mieszkańców i ich zetknięcia się z niełatwą przeszłością. Bilski będzie ponownie miał możliwość pracy z Anią. Podobnie jak pierwszą część, tą również czyta się szybko i z dużym zaciekawieniem. Koniecznie sięgnę po część trzecią, bo te książki Pani Sobczak dają przy czytaniu wiele przyjemności.