Na zgodę. 5 kłótni, które wzmocnią wasz związek

2024-02-28
2024-02-28
9788383195421
Elżbieta Smoleńska

Okładka książki The Snowman and the Snowdog Hilary Audus, Raymond Briggs, Joanna Harrison
The Snowman an... Hilary Audus, Raymo...

•współpraca• Co jakiś czas mam ochotę na przeczytanie poradnika i od razu po pierwszych stronach żałuję tej decyzji 😅 Do tego podkusiło mnie akurat to, że aktualnie w naszym życiu zaszło sporo zmian i co za tym idzie - wiele nowych kłótni.

Poradnik omawia kilka dużych tematów, o które można się kłócić w związku - spędzanie czasu, rodzina, obowiązki, przestrzeń, dzieci. Nie są to żadne recepty, a raczej opisane konkretne przypadki par z praktyki autorki i przykłady poradzenia sobie z daną sytuacją. Akurat ten wgląd w prawdziwe historie był dla mnie najbardziej wartościowy, a do tego wielokrotnie umiałam sobie daną sytuację przypomnieć z własnego życia. Co jakiś etap w rozdziale autorka zadaje pytania sprawdzające, czy aby czytelnik nie ma problemu w danej materii. Ogromny nacisk kładzie na wyjaśnianie motywów postępowania każdej osoby.

Wniosek z tych historii wysuwa się jeden - nie da się prowadzić związku bez kłótni, dlatego warto prowadzić rozmowę i przede wszystkim postarać się dać przestrzeń dla drugiej osoby. Niejednokrotnie przyczyna konfliktu leży w wychowaniu czy przeszłości, a te bywają skrajnie odmienne. Kłótnie i negocjacje wielokrotnie rozładowują napięcie i przypominają, że partner jednak nie umie czytać nam w myślach.

W każdym związku dochodzi do kłótni; to normalne, dopóki obie strony konfliktu są bezpieczne. Większe lub mniejsze kłótnie to często sposób na rozładowanie napiętych emocji, a także wyrzucenie z siebie rzeczy, które nie do końca nam odpowiadają, np. w zachowaniu partnera. We wszystkim jednak należy zachować umiar, by nie doprowadzić do rozpadu relacji. Na pomoc rusza Joanna Harrison ze swoim nowym poradnikiem.

Autorka od wielu lat prowadzi terapię dla par, a w swoim gabinecie spotkała się z naprawdę wieloma przypadkami; takimi, którym można jeszcze pomóc i tymi, dla których prawdopodobnie rozstanie byłoby najlepszą opcją. Według niej kłótnie w związku możemy podzielić na pięć różnych kategorii, na które natykają się niemalże wszystkie pary podczas trwania związku. Nie zdziwi Was zapewne fakt, gdy dodam, że jednym z obszarów jest to, jak partner reaguje na naszą rodzinę.

Jeżeli martwiliście się, że tylko w Waszym związku dochodzi do spięć, to już nie musicie - dotyczy to każdego. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, jak sobie z nimi radzicie.

W związku co prawda nie jestem, ale uznaję omawianie takowych tematów za bardzo przydatne. Wiem, że po tym świecie chodzą osoby, które wprost uwielbiają się kłócić, ale jeżeli akurat to nie należy do moich "pasji", to jak tego unikać? A może raczej jak w zdrowy sposób radzić sobie z wszelkiego rodzaju napięciami, wynikającymi z codzienności?

Książka podzielona jest na kilka podrozdziałów, a wypełniają ją zarówno dokładnie opisane przykłady z życia wzięte pacjentów autorki, jak również jej obszerne komentarze do zagadnienia. Do tego pod koniec danego tematu czytelnik dostaje listę pytań, na które ma sobie sam szczerze odpowiedzieć. Już to w jakimś stopniu może pomóc w zrozumieniu niektórych aspektów. Ta książka podkreśla, że analiza związku zaczyna się od refleksji nad samym sobą. Bo czy kłótnia rzeczywiście zaczyna się od naszego partnera, czy raczej od tego, co tkwi w nas? A może wpływ na częste spięcia ma to, co wynieśliśmy z domu rodzinnego?

Na zgodę... to pozycja warta poznania. Jedyną rzeczą, która odrobinę mnie w niej irytowała, to przeskakiwanie z historii na historię tylko po to, by wrócić do niej (i najczęściej już jej rozwiązania) w kolejnym -często odległym- rozdziale. Wybijało mnie to nieco z rytmu, ale patrząc na całość, da się żyć. Lektura obowiązkowa nie tylko dla osób w związkach, ale również singli, którzy z jakiegoś powodu wciąż wzbraniają się przed rozpoczęciem relacji bądź nie mogą żadnej utrzymać na dłużej. Polecam!

Czy wiesz, że sprzeczki są tak naprawdę dobre dla związku? Zamiast za wszelką cenę unikać konfliktów, usilnie zamiatając problemy pod dywan, powinniśmy nauczyć się odpowiednio kłócić. Tu prym wiedzie szacunek, empatia, próba zrozumienia drugiej osoby. Nie możemy jedynie próbować za wszelką cenę postawić na swoim, sprzeczka bowiem ma doprowadzić nas do jakiś rozwiązań. Niestety, gdy złość narasta, a kolejne obowiązki nas przytłaczają, łatwo o niekontrolowane wybuchy emocji, które z konstruktywną sprzeczką mają niewiele wspólnego i tylko oddalają nas od rozwiązania, jak i od partnera.

Z pomocą nadciąga fenomenalna pozycja „Na zgodę. 5 kłótni, które wzmocnią wasz związek”, jaka nie tylko przystępnie prezentuje powody wielu niesnasek, począwszy od wychowania i postaw rodziców, poprzez odmienne podejście do porządku, granic czy dystansu, aż do różnic w charakterze, ale przede wszystkim skrupulatnie opisuje obszary, które wywołują największe napięcia. I choć książka nie jest złotą receptą, dzięki której od teraz będziemy żyć w zgodzie, bo jest to wręcz nierealne i chyba oznaczałoby jedynie, że nasz związek oparty jest na fałszu, to stanowi nieocenioną pomoc, dzięki której nasze kłótnie będą mogły teraz przebiegać w spokojniejszej atmosferze, pełnej zrozumienia i szacunku.

Joanna Harrison w swej książce nie tylko genialnie udowadnia, że kłótnie i negocjacje są zupełnie naturalnym elementem życia razem, ale także przypomina, iż partner naprawdę nie potrafi nam czytać w myślach. Szczerość, wyrażanie swoich potrzeb czy emocji służą związkom, umożliwiają ich rozwój, natomiast nierozwiązane problemy sieją spustoszenie, gdyż nierozładowane napięcie i żal kumulują się, często doprowadzając do frustracji. Chyba sami przyznacie, że lepiej regularnie konfrontować się w sposób dopełniony empatią, niż udawać, że wszystko gra, po to, by potem wybuchnąć z byle powodu?

Jeśli potrzebujesz cennych porad, jak się kłócić, by wymiana zdań wzmacniała miłość i rozwijała związek, a nie go niszczyła, ta książka jest dla Ciebie lekturą obowiązkową! Polecam gorąco!

Co tutaj mamy? Kłótnie które tak naprawdę mogą wzmocnić wasz związek. Tematy takie jak: rodzina, komunikacja, rodzicielstwo, pomoc, a nawet zakończenie relacji.

Są tutaj przytoczone dialogi par, które pokazują w czym tkwi problem w rozmowie. Zaraz po tym jest pokazana ta sama rozmowa- jak powinna wyglądać z poszanowaniem drugiej strony, jej zdania i uczuć. Pokazane jest jak powinniśmy rozmawiać ze sobą by się nie ranić. By wyrzucić z siebie negatywne emocje, nie raniąc przy tym drugiej strony. Znajdziecie tutaj kłótnie które większość z nas przerabiała.

Do tego w każdym rozdziale są tematy do zastanowienia. Autorka zostawia nam kilka pytań, które najlepiej przedyskutować z partnerem. Może coś pomogą, może nakierują na dany temat, a może będzie to początek rozmowy, do której nie mogliście się zabrać, lub nie wiedzieliście jak?

Myślę, że ta książka pomoże niejednej osobie, nakieruje też na właściwe tory, może uzmysłowi, że trzeba udać się po pomoc by ratować związek :) Dla mnie osobiście momentami była trochę nużąca i ciężko mi szło jej czytanie. Niemniej znajdziecie tu przykłady i porady, warte zapamiętania.

Na plus zdecydowanie wydanie. Jest przejrzyście, są kolory, jest bardzo ładnie wydana. Wszystko jest fajnie wypunktowane, co przy okazji cieszy oko.

*To jest moja prywatna opinia. Zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnego zdania.

Chyba każdy związek ma za sobą chociaż jedną kłótnie. Ludzie są różni i nawet jeśli wydaje im się, że idealnie do siebie pasują, to razem przeżyty czas może dużo zmienić i wiele przekonań zweryfikować. Może nie znam się na randkach, ale będąc w związku już trzynaście lat co nieco o tym wspólnym życiu wiem.
"Na zgodę" to poradnik, który na kłótniach właśnie się skupia, na ich najczęstszych przyczynach i pomocy, by możliwie ich uniknąć lub chociaż szybciej się pogodzić.
Autorka wyróżnia pięć tematów kłótni, które jej zdaniem każda para musi przejść. Po przeczytaniu samych tematów byłam nastawiona sceptycznie, ale gdy przeczytałam więcej przyznałam jej bardziej rację. Autorka pod ogólnymi hasłami chowa ogólne, powiązane ze sobą tematy, które faktycznie dotyczą życia każdego z nas.
Jest to książka, którą najlepiej czytać w parze, lub wymieniać się wrażeniami po przeczytanych fragmentach. Na pewno nie należy jej czytać od deski do deski. Z resztą tak jak większości poradników. Autorka daje do myślenia, czasami wprost zadając pytanie do przemyślenia. Trzeba zrobić przerwę i przemyśleć to pytanie. W taki sposób można wynieść z tej książki jak najwięcej.
Warto wspomnieć, że książka jest ładnie wydana. Cieszy oko zarówno okładka, wklejka jak i tekst, który fragmentami zmienia kolor na fioletowy, by zwrócić uwagę czytelnika, lub po prostu wyróżnić tytuły akapitów. Do tego przejrzysty tekst i mamy książkę, z którą można spędzić miło i produktywnie czas ☺️

"Na zgodę" to poradnik, który na kłótniach właśnie się skupia, na...

Niemal w każdym związku zdarzają się kłótnie. Dobrze, kiedy pozwalają na oczyszczenie atmosfery, wyjaśnienie sobie niektórych zachowań, likwidowanie nieporozumień i polepszanie wzajemnej relacji. Gorzej dzieje się, gdy jeszcze bardziej zaogniają konflikty, które mogą prowadzić do rozpadu związku. Kłótnie są jednak nieuniknione i dobrze, gdyż dzięki nim istnieje szansa na wzmocnienie więzi i uzdrowienie relacji. Joanna Harrison, z zawodu prawniczka rodzinna i psychoterapeutka, przychodzi z pomocą wielu parom dzięki poradnikowi „Na zgodę”, przedstawiając sposoby na prowadzenie kłótni w ten sposób, by działały budująco na związek, pozwalając na wzajemne dotarcie się obu stronom, poprawiając komunikację, zrozumienie i pozwalając na wzmacnianie zaufania. Jak wygląda praca z poradnikiem?
Autorka podzieliła poradnik na dziewięć części, z czego pięć stanowi główne i najważniejsze tematy w związku, a więc: Komunikacja (czyli: „Bo ty mnie nigdy nie słuchasz”),Rodzina (czyli: „Twoja matka mnie wkurza”),Role (czyli: „ty nigdy nie wynosisz śmieci”),Raz bliżej, raz dalej (czyli: „Musisz tak ciągle gapić się w telefon?” albo „Daj mi wreszcie trochę spokoju”),Seks (czyli: „O takich rzeczach trudno się rozmawia”). Prócz tych najobszerniejszych rozdziałów znajdują się jeszcze: Bycie rodzicami (czyli: „Teraz ze wszystkim jest trudniej”),Zakończenie relacji, Szukanie pomocy i Myśli końcowe. Posługując się przykładami niektórych par, Joanna Harrison przedstawia ich dialogi i za ich pomocą wyłuszcza czytelnikowi z jakimi problemami mierzy się dany związek i jak je rozwiązać. Przekonująco podaje sposoby na przeprowadzenie dyskusji, tak aby nakierować parę na problematyczną sytuację i w szczery oraz w miarę bezkonfliktowy sposób ją rozwiązać. Prócz pouczających dialogów oraz omawianych przykładów, terapeutka także posługuje się wiedzą zdobytą przez własne doświadczenie przy pracy w terapii par. Po tematach omawianych przez autorkę są umieszczone kwestie do zastanowienia, przy których czytelnik może zatrzymać się na dłużej i omówić je z partnerem lub pomyśleć nad nimi samemu. Co ważne – Joanna Harrison w każdym z rozdziałów umieszcza analogię do zmywania naczyń, będącą wstępem do codziennych obowiązków, o które najczęściej wybuchają awantury. Na jej przykładzie również wyjaśnia jak porozumiewać się ze swoją drugą połową. I na samym końcu – logicznie – znajduje się podsumowanie całego rozdziału oraz wskazówki, które sprawdziły się u wielu par.
Cały poradnik skonstruowany jest w przystępny oraz przyjemny sposób. Wydaje mi się, iż poruszane przez autorkę tematy rzeczywiście są kluczowe dla właściwych relacji w związku. Mnóstwo ukazanych przez nią przypadków stanowi doskonałe remedium na poprawę atmosfery oraz pomaga przy uwolnieniu trudnych emocji. Oczywiście, przepracowanie istotnych punktów zapalnych w relacji nie jest łatwą sztuką, jednak dzięki tej publikacji oraz podanych w niej sposobach na poprawę wzajemnych stosunków, jest to dużo prostsze.
Chociaż Joanna Harrison posługuje się wiedzą zdobytą poprzez własne doświadczenie i na podstawie przykładów próbuje przybliżyć czytelnikowi trudniej zrozumiałe kwestie to jednak czuję trochę niedosyt pod kątem teoretycznym. Autorka omawia bowiem ważne tematy, ale liczyłam na odrobinę więcej wiedzy psychologicznej. Poradnik na pewno może przydać się osobom poszukującym pomocy w naprawie relacji partnerskiej, jednak dla żądnych dalszego zgłębienia tematu może okazać się niewystarczający.
Podsumowując, książka „Na zgodę” jest interesującą publikacją, mogącą przyczynić się do poprawy relacji w związku, a także do zrozumienia potrzeb partnera. Wszystkie zawarte w niej rady oraz wskazówki stanowią cenne źródło wiedzy przy naprawie poważnych problemów. Uważam też, że poradnik przyda się nie tylko w przypadku trudności w relacji, ale może też polepszyć jakość dobrego związku. Jeżeli zastanawiacie się nad tym tytułem, śmiało Wam go polecam.

Kłótnia rzecz naturalna, różnica zdań, brak wspólnej nici porozumienia i pójścia na kompromis. Kłótnia potrafi zaleźć za skórę. Pytanie tylko jakie jest skuteczne rozwiązanie, czy można jej uniknąć wiedząc o tym o co zazwyczaj się rzecz rozchodzi? I czy kłótnie wzmacniają związek czy może odwrotnie niszczą podwaliny i stabilność budowaną krok po kroku?

Autorka prowadzi psychoterapię dla par, na podstawie swoich obserwacji doszła do wniosku, że każda z par musi przepracować kilka zapalnych obszarów. A co to za punkty zapalne?
- kwestia komunikacji i porozumiewania się ze sobą,
- relacje z rodziną i krewnymi ze strony partnera/partnerki,
- podział zadań i obowiązków,
- kwestia ustalenia granicy dystansu/bliskości między sobą,
- kwestia reakcji na nasze ciała.

Scenariusze kłótni czyta się jak z życia wzięte. Jej przesłanie jeszcze bardziej dociera do sedna gdy jesteśmy pokłóceni ze swoją połówką. Jedno jest pewne najważniejsze cytaty streszczę komu trzeba lub dam do przeczytania książkę.

Książka warta uwagi. Polecam.

Autorka prowadzi...

• Do kupienia NAUKOWE