Giannis Nieprawdopodobna historia mistrza NBA

2022-10-12
2022-10-12
Michał Rutkowski, Tymon Rutkowski
NBA basketball koszykówka Giannis Freak Greek MVP

Wśród wielu książek, o wybitnych sportowcach, ta jest naprawdę wyjątkowa. Osobiście nie jestem zwolennikiem książek, o czynnych sportowcach, ale historia Giannisa jest niesamowita. Jego osobowość i wyznawane wartości oraz niezwykła więź z rodziną sprawia, że nawet jeżeli nie interesujesz się koszykówką to Jego osoba i droga jaką przebył mogą to zmienić. Mimo że jest to historia sportowca to wg. mnie wątek sportowy, jest tu drugorzędny. To historia wyjątkowego człowieka i jego relacji z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi oraz ciągłej pracy na sobą, aby osiągać najwyższe cele, bez względu na przeciwności, jakie niesie ze sobą bycie imigrantem. Zdecydowanie książka warta uwagi, dla każdego czytelnika, nie tylko fana koszykówki spod znaku NBA.

Bardzo dobra koszykarska biografia. Wielkie brawa dla autorki, która opierając się na 221 wywiadach z członkami rodziny, przyjaciółmi, trenerami, kolegami z drużyny z Grecji i NBA opowiedziała życiową i koszykarską drogę Giannisa Antetokounmpo. Wykonała tytaniczną pracę, aby na blisko 500 stronach, w ciekawy sposób przedstawić historię koszykarza. Historię, która potrafi zaciekawić i wciągnąć. Historię, którą dobrze się czyta i którą gorąco polecam.

Słuchajcie!!!! Naprawdę warto przeczytać. Interesuje się koszykówką od dzieciaka ale to co tutaj przeczytałem, zrobiło na mnie wrażenie. Ile człowiek może znieść cierpienia, bólu, wewnętrznych rozterek, ile trzeba mieć pokory w sobie, żeby mimo tych milionów na koncie pozostać sobą i pamiętać że kiedyś nie miało się dosłownie nic. Lubię Go jako koszykarza. Jak to mówią jest ogarnięty, jest kotem i wymiata ale teraz spojrzałem na Niego zupełnie inaczej.

Niesamowita historia o wielkim koszykarzu z Grecji.
Zazwyczaj unikam czytania biografii czynnych sportowców, uważam że czas na to przychodzi po karierze, tutaj jednak warto poczynić wyjątek.
Giannis jak nietrudno się domyślić jest potomkiem afrykańskich imigrantów, którzy osiedlili się w Grecji. Cała rodzina klepała biedę, Giannis wraz z braćmi pomagał rodzicom jak tylko mógł, często handlując jakimiś bibelotami, rodzice często odejmowali sobie jedzenie od ust, aby chłopcy mieli co zjeść.
Chłopak dość późno zaczął trenować koszykówkę, wyróżniały go niesamowite warunki fizyczne, oraz szybkość, jednakże szkolić trzeba było go od zupełnych podstaw. Nie posiadając jednak nawet greckiego obywatelstwa ze względów formalnych nie mógł się przebić do drużyny z wyższego poziomu rozgrywkowego. Traf chciał, że jeden ze scoutów NBA usłyszał o nim, a jego kariera rozkwitła na dobre, gdy Giannis trafił z drugiej ligi greckiej prosto do NBA.
Swoją tytaniczną pracą, mimo przeciwności losu doszedł na sam szczyt zdobywając tytuł mistrza ligi, nagrodę MVP, oraz wystepując w NBA Allstar, oraz reprezentacji Grecji.
Przy tym wszystkim pozostał jednak niesamowicie skromnym i pokornym gościem, który nadal ciężko pracuje, mimo że nie jednemu odbiłaby sodówka.

Niesamowita historia o wielkim koszykarzu z Grecji.

Bezprzecznie najlepsza biografia zawodnika nba jaką czytałem, a przyznam, że czytałem wiele, zwłaszcza tych wielkich Koszykarzy.
Podobno życie pisze najlepsze scenariusze, a historia Giannisa jest nie możliwa! Naprawdę ciężko uwierzyć co przeżył, przeszedł, aby znaleźć się w tym miejscu gdzie jest, zresztą nie tylko on, ale cała jego rodzina. Właśnie o tym jest ta książka... rodzinie, dzięki której można przetrwać i osiągnąć wszystko. Dużym atutem tej pozycji jest forma opowiedzenia, przedstawienia tej histori przez autorkę, polecam z czystym sumieniem!

Genialna książka.

Genialna książka.

Po przeczytaniu książki Leszka Orłowskiego o historii Ligi Mistrzów byłem pewny, że już nic lepszego z książek sportowych nie wyjdzie w tym roku. Okazało się jednak, że biografia Giannisa była jeszcze ciekawsza. W ostatnio przeczytanej przeze mnie historii o Boston Celtics z lat 80tych ważną rolę odgrywał autor książki, który jako korespondent uczestniczył niejako w życiu drużyny i opisywał wiele historii od kuchni. Biografia Giannisa jest zupełnym przeciwieństwem takiej narracji, dopiero w podziękowaniach okazało się, że książkę napisała kobieta. A biografia była niesłychanie ciekawa, fascynująca i zdecydowanie warta napisania, mimo iż Giannis cały czas pisze swoją historię, a jego Bucks w nowym sezonie mają póki co najlepszy bilans i są jednymi z głównych kandydatów do mistrzowskich pierścieni. To opowieść o emigrantach z Nigerii w Grecji, biedzie, miłości do rodziny, wzajemnym wspieraniu i wierze w odmianę losu i osiągnięciu sukcesu. Giannis ma niesamowitą osobowość i charakter, które to cechy przewijały się już od jego dzieciństwa. Niezwykle związany z braćmi i rodziną, dorabiał jako sprzedawca, bardzo późno zaczął przygodę z koszykówką, wcześniej marzyła mu się kariera piłkarska. Ciężką pracą doszedł do NBA, a tam poczynił nieprawdopodobne postępy. Od ciekawostki i nadziei na przyszłość, po bycie totalnym dominatorem, którego nie da się powstrzymać. Lata pracy, przełknięcie wielu niepowodzeń, doprowadziły go w końcu do dwukrotnej nagrody MVP sezonu zasadniczego, a wreszcie w 2021 do upragnionego Mistrzostwa. Wraz z Brookiem Lopezem, Khrisem Middletonem czy Jrue Holidayem zapisali się złotymi zgłoskami w historii miasta Milwaukee. W biografii było dużo wątków obyczajowych, opowieść o Grecji i uprzedzeniach rasowych, opowieść o mieście Milwaukee i jakże długim oczekiwaniu na sukces i nawiązanie do czasów Mistrzostwa z 1971 roku z wielkim Kareeem. Giannis równo 50 lat później powtórzył ten gigantyczny sukces organizacji. Biografia jest absolutnie obowiązkowa nie tylko dla wszystkich miłośników NBA, ale dla każdego kto interesuje się sportem.

Fantastyczna książka! Często mówi się, że nie powinno się wydawać książek o aktywnych sportowcach. Tymczasem w tym przypadku jest odwrotnie - w życiu Giannisa działo się tak wiele i cieszę się, że ktoś w końcu o tym opowiedział.

Tak jak zwykle dziwie się biografiom napisanym i wydanym przed końcem kariery...tutaj (niestety) część życia Giannis przed jego przyjściem do NBA była naprawdę ciekawa, czytało się z zapartym tchem, naprawdę :)

• Ebooki/Cyfrowe Wersje
  • Biografie