Okładka książki Bądź sprawny jak lampart. Jak pozbyć się bólu, uniknąć kontuzji i zwiększyć sprawność
Glen CordozaKelly Starrett Wydawnictwo: Galaktyka sport
sport
Becoming a Supple Leopard: The Ultimate Guide to Resolving Pain, Preventing Injury, and Optimizing Athletic Performance
Galaktyka
2015-11-17
2015-11-17
Paweł Kaczmarek
forma kondycja ćwiczenia siła

Okładka książki Skazany na biurko. Postaw się siedzącemu światu Glen Cordoza, Kelly Starrett
Ocena 8,6
Skazany na biu... Glen Cordoza, Kelly...
Okładka książki Trening mięśni pośladkowych. Jak zbudować siłę, poprawić sylwetkę i osiągnąć sportowe cele Bret Contreras, Glen Cordoza
Ocena 9,8
Trening mięśni... Bret Contreras, Gle...

Pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która chce pracować nad swoim ciałem. Książka otwiera oczy na zasady i prawidła poprawnego funkcjonowania ciała człowieka.

Bardzo dobra książka dla ludzi chcących pracować ze swoim cialem, wstęp trochę przydługi jak to w tego typu ksiazkach. Polecam i pozdrawiam

Czytałam już 3 razy i wiem że na tym nie skończę. Każdy powinien ja przeczytać, a wiedza z jej kart powinna być wykładana już od podstawówki.

Zawsze mam problem z tą książką, bo zawiera dużo dobrze przedstawionych informacji ale niestety są one pomieszane także ze sporą ilością niesprawdzonych i nieprawidłowych informacji. Jednak generalnie wychodzi na plus.

Na półkach: , , , ,

Wydawałoby się, że ta książka jest dla sportowców. Tak naprawdę jest dla każdego, kto nie chce chodzić ciągle przygarbiony, czy jęczeć, że od najmniejszego wysiłku chrupie mu w stawach, czuje ból i w ogóle jedną nogą już jest w grobie.

Już rozumiem fenomen tej książki. Autor usystematyzował skomplikowaną wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego, wręcz banalny. Dodatkowo nie trzeba czytać całości (choć warto). Cokolwiek cię boli, możesz otworzyć tę książkę, zobaczyć co i jak trzeba pomasować i pozbędziesz się bólu bez pomocy fizjoterapeuty. Jednak lektura całości uświadamia, jak wiele można zyskać wyprzedzając ten ból o kilka kroków.

Ból to efekt skumulowanych zaniedbań. Co więcej, niektóre bóle są "ukryte". Są miejsca w ciele człowieka, gdzie jak mocniej naciśniesz, powoduje to ból nie do wytrzymania. To się bierze z wad postawy. Teraz praktycznie każdy je ma. Ty pewnie też. Zresztą, jak ich nie mieć? Jeśli od najmłodszych lat kilka godzin siedzimy na twardej ławce, "nie wierć się", potem przerwa i "nie biegaj po korytarzu". W tym czasie od wielogodzinnego przebywania w jednej pozycji poniekąd zastygamy w tej pozycji...

Zdawałoby się, że wrogiem siedzącego trybu życia jest aktywny tryb życia. Nie do końca. Jeśli cierpisz już na wady postawy (a im bardziej skostniałeś w szkole i w pracy, tym masz większe) a zaczniesz nagle uprawiać sport - wtedy w złej pozycji narażasz organizm na wysokie obciążenia. Stąd m.in. obiegowa opinia, że bieganie to kontuzjogenny sport. Tak naprawdę typowe kontuzje (kolano biegacza) biorą się z wad postawy (tzw. kaczy kuper).

I tak właśnie zatoczyliśmy koło, od szczegółu (ból w konkretnej części ciała), do ogółu (wady postawy). Jak wspomniałam, można czytać tę książkę na wyrywki - część IV jest właśnie tak skonstruowana: boli cię coś, to masz wypisane strony z opisami technik na leczenie danego bólu. Jednak tak jak jest to czytanie książki od końca, tak samo jest to podejście problemu od "dupy strony". Polecam przeczytać od początku do końca. Od ogółu do szczegółu. Od części I do części IV.

To całkiem fajna przygoda. Czytając część I naprawiłam postawę ciała. Aż dziw bierze, jakie to było łatwe! Początkowo wydawało się, że jest jakoś inaczej, że trzeba o tym myśleć, a prawda jest taka, że organizm właśnie w tej pozycji pragnie przebywać i szybko zacznie być wdzięczny za próby przywracania normalności.

Część II - wzorce ruchowe w praktyce. W pewnym sensie katalog ćwiczeń funkcjonalnych. Nigdzie nie znajdziesz lepszego opisu jak je poprawnie wykonać.

Część III - mobilizacje. Tu warto mieć sprzęt*. Jeszcze w trakcie czytania przykładałam sobie rollery w opisywane miejsca i ponaprawiałam co nie co czytając :-)

Część IV - to są gotowe programy, jeśli np. wykryłeś, że masz problem z jakimś wzorcem ruchowym, czy też że coś cię boli. Dorzucasz sobie 15 minut pracy nad mobilności przed treningiem i dzieje się magia.

Uważam zakup tej książki za jedną z najlepszych inwestycji w życiu. Dzięki niej mogę pomagać sobie jak i innym osobom. Dla lepszego autorytetu dodam, że tę książkę podaje się jako materiał wykładowy na szkoleniach dla trenerów personalnych w akredytowanych akademiach fitness.

Ponadto dzięki tej książce zaczęłam dostrzegać, że NIC tak nie poprawia wyglądu, nic tak nie odmładza wizualnie, jak prawidłowa postawa ciała. Zwykle proces myślenia doradza inaczej. Ileż to mężczyzn idzie na siłownię zrobić bicka, a nadal się garbi. Ileż to kobiet inwestuje w zabiegi czy paznokcie, a chodzi jak przykurczona staruszka. Nie tędy droga, zacznijmy od podstaw.

* polecam kupić: zestaw rollerów (wałek, piłka i duoball - polecam z firmy 4fizjo, ok. 50 zł) i gumy do ćwiczeń: power band (taka długa guma) i floss band (guma do obwiązywania stawów) (polecam HMS)

Cena książki to mniej więcej równowartość około jednej wizyty u fizjoterapeuty, a daje nam możliwość samodzielnego zlikwidowania bólu lub poprawy mobilności. Ponadto nie trzeba jej czytać od deski do deski, ponieważ autor w bardzo przejrzysty sposób oddzielił od siebie kolejne rozdziały, dlatego łatwo można znaleźć tam informację, której akurat potrzebujemy. Fakt że jest ona napisana prostym, zrozumiałym językiem, przejrzysta kompozycja oraz wysokiej jakości fotografie, które obrazują to co jest zawarte tekście, sprawia że ta książka to pozycja obowiązkowa nie tylko dla osób związanych ze sportem, ale i dla każdego człowieka, który chce uniknąć bólów oraz pozbyć się tych które już posiada.

Nie do końca się zgadzam z podejściem Starreta, w sumie to aktualnie nawet mało, ale super że ruszył wiele tematów i mam wrażenie że dzięki niemu dużo się zmieniło w treningowym świecie.

Jeśli na kogoś jego metody działają, albo chce ich spróbować to polecam tą książkę.

"Bądź sprawny jak lampart" to swoista encyklopedia dla sportowców. Duży format, ponad 500 stron, kredowy papier i twarda oprawa - wszystko to tworzy wspaniały efekt wizualny.

Kompendium przepełnione jest wiedzą na temat sportu a wszystko to uzupełnione o ogromną liczbą kolorowych zdjęć.

"Biblia dla osób trenujących oraz wszystkich, którzy z powodu pracy cierpią na dolegliwości bólowe."

Powiem tak - Tą książke się nie czyta tylko - ją się studiuje i praktykuje D: JEst niezłym kompedium :D polecam każdemu fanowi sportu - terapi i wgl każdemu kto się "Rusza".
Dużo porad, dużo systemów mobilizacyjnych, bardzo przydane w pracy.

Dużo porad, dużo systemów mobilizacyjnych, bardzo przydane w pracy.

Bardzo dobra książka dla każdego, cała książka jest po prostu idealna.

Bardzo dobra książka dla każdego, cała książka jest po prostu idealna.