Wewnętrzna gra: tenis. Trening mentalny w sporcie i życiu

Okładka książki Wewnętrzna gra: tenis. Trening mentalny w sporcie i życiu Timothy Gallwey
Okładka książki Wewnętrzna gra: tenis. Trening mentalny w sporcie i życiu
Timothy Gallwey Wydawnictwo: Galaktyka sport
sport
Galaktyka
2015-03-25
2015-03-25
2015-06-18

Nie będę szeroko o niej opowiadać bo najlepszym komenatarzem jest: to zależy.
Do mnie książka nie trafia, ponieważ nie mam tak mocnego krytyka w sobie. Podziałało trochę w drugą stronę, może w czasie gry w tenisa powinnam bardziej analizować ruchy?

Nie będę szeroko o niej opowiadać bo najlepszym komenatarzem jest: to zależy.

Dobrze napisana i inspirująca książka. Choć punktem odniesienia i polem do ilustracji różnych pojęć i zachowań jest tenis, to rzeczywiscie przekaz tej książki jest uniwersalny, do zastosowania w każdym obszarze ludzkiej aktywności.
Autor przekonuje, że w każdej aktywności, oprocz widocznej na zewnątrz gry, zmagania, równolegle toczy się wewnętrzna gra z samym sobą, swoim patrzeniem na siebie, swoje lęki ale i możliwość. I to ta druga gra ma duży wpływ na sposób i styl gry, jej rezultat i generalnie zadowolenie z tenisa czy generalnie - aktywności. Analizuje tę wewnętrzna grę poprzez pojęcia Self 1 (narrator, świadomy oceniacz) i Self 2 (wykonawca, sprawca),ich wzajemne rozgrywki, przejawy i konsekwencje dominacji jednego nad drugim.
I podaje swój przepis na zwiększenie roli Self 2 w życiu człowieka, większą wolność, pokój i spełnienie.

Rewelacyjna książka. Opowiada tak naprawdę o współpracy na linii mózg/osobowość i ciało. Wszystkie uwagi i porady skupiają się na tenisie i jak poprawić swoją grę. Jednak, każda osoba, która interesuje się sportem i go uprawia, bez problemu zauważy, że wiedzę z tej książki można zaaplikować praktycznie w każdej innej dyscyplinie. Bardzo, bardzo polecam :)

Ciekawe spojrzenie na sferę mentalną zarówno w świecie sportu, jak i pozasportowym.

Na duży plus przystępny język, dzięki czemu przedstawiane przez autora tezy stają się dużo łatwiejsze do przyswojenia. Dodatkowo bardzo fajne przykłady obrazujące dane zagadnienia.

Przez książkę przechodzi się bardzo sprawnie, natomiast po jej zakończeniu (w moim wypadku) warto zapamiętać pojedyncze rzeczy, a znaczna część gdzieś ucieka.

Dodatkowo, z punktu widzenia trenera czy wychowawcy książka (choć nie pada tutaj to nazewnictwo) odnosi się po części do pedagogiki nielinearnej.

Przyjemna lektura

Bardzo fajna książka jedna z lepszych jaką przeczytałem na temat gry w Tenisa i ogolnie podejściu do życia.

Lekka i przyjemna książka. Nie mam nic wspólnego z tenisem, chciałam ją przeczytać ze względu na konotacje coachingowe. W zasadzie w moim ujęciu jest to książka o uważności i flow, o kontakcie z własnym ciałem. Nie ma tutaj wielkiej bibliografii, przypisów, podstawy naukowej, co nie zmienia faktu, że autor pisze o rzeczach ze wszech miar prawdziwych i potwierdzonych w innych, poważniejszych dziełach.

Książka legenda, praktycznie nieznana w Polsce. Wydana w 1974 roku (!) jest absolutnym hitem literatury rozwoju osobistego i jednym z tych tytułów który niesie za sobą bardzo konkretną wartość. I niech Was nie zwiedzie okładka książki - możecie nie mieć bladego pojęcia o tenisie, a i tak ten tytuł będzie dla Was przydatny.

Główne przesłanie książki - mamy w naszym umyśle dwa systemy, jeden intuicyjny, drugi racjonalny. Cały szkopuł polega na tym, żeby pozwolić działać intuicyjnemu, a racjonalnego używać dla naszej korzyści, a nie stać się jego niewolnikiem

Zniewolenie od systemu racjonalnego to: ciągłe ocenianie każdego swojego zagrania, szukanie wymówek, dialog wewnętrzny. Jednym z fundamentów udanego występu to uspokojenie systemu racjonalnego i zaufanie naszej intuicji. To w bardzo dużym uproszczeniu, jest w tym coś głębszego, czego nie jestem w stanie przekazać w tej krótkiej recenzji.

Polecam książkę sportowcom, artystom, ludziom występującym publicznie. Ale nie tylko.
To jest książka, która inspiruje. Przeczytajcie ją, bo naprawdę warto.

P.s. Cały czas jestem pod wrażeniem tego, że książka wydana przez instruktora tenisa w 1974 roku, ma bardzo wiele myśli, które brzmiały nowatorsko również w książce D. Kahnemana "Thinking, Fast and Slow", wydanej w 2011 roku (!)

Główne przesłanie książki - mamy w naszym umyśle...

Niesamowicie mi pomogła w grze na instrumencie. Autor pokazuje, jak wygrać 'wewnętrzną grę', która toczy się w naszym umyśle podczas gry na korcie, pokazuje też, poprzez złe podejście sami uniemożliwiamy sobie rozwój lub wygraną w meczu. Warto czytać powoli i ciągle do niej wracać.

Książka warta polecenia osobom grającym w tenisa, ale też wszystkim, którzy interesują się tym sportem. Autor stara się wyjaśnić w jaki sposób działa na korcie nasza psychika i popiera to przykładami ze swojego życia oraz pracy trenerskiej. Prezentuje w jaki sposób przeszkadzamy sobie w grze, kiedy usilnie chcemy coś poprawić. Odwołując się do tytułu książki, tenis to niewątpliwie wewnętrzna gra, a wiele meczów przegrywamy tak naprawdę ze sobą, a nie z przeciwnikiem po drugiej stronie siatki.

Timothy Gallwey w latach 70 napisał książkę, która zalicza się dziś do kanonu literatury coachingowej. Książka przez wiele lat była niedostępna po polsku. Absolutny "must have" dla coachów, trenerów sportowych i mentalnych.

• Sport
  • Poradniki
  • Tenis
  • Psychologia, psychiatria
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Wewnętrzna gra: tenis. Trening mentalny w sporcie i życiu