rozwiń zwiń
Katarzyna

Profil użytkownika: Katarzyna

Końskie Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 12 godzin temu
1 119
Przeczytanych
książek
1 137
Książek
w biblioteczce
1 061
Opinii
20 994
Polubień
opinii
Końskie Kobieta
Dodane| 54 książki
Dziennikarka, polonistka, blogerka, kobieta niezależna i miłośniczka książek - TO cała JA - KAŚKA

Opinie


Na półkach: ,

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”

Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”.

Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam.

Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podczas seansu wybucha pożar, podczas którego ginie większość osób na widowni. Stanowi to ogromną tragedię. Ginie wiele osób. Wśród ofiar są rodzice małego chłopca. O jego narodzinach nie wie nikt poza miejscową akuszerką. Decyzja o jego dalszym losie uruchamia lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Czy czytelnik zrozumie powagę sytuacji? Jak potoczą się losy małego dziecka?

Rok 2022, Warszawa. Marcelina, młoda dziennikarka, ma napisać wywiad rzekę z legendą kolarstwa i triathlonu Mateuszem Jurewiczem. Wyjeżdża na Podkarpacie, gdzie zamieszkał okryty złą sławą sportowiec. Wyprawa obfituje w niespodzianki, bo Marcelinę zaskakuje i Mateusz, i tajemnicze informacje, na które trafia, a które dotyczą jej własnej rodziny.

Marcelina jest z Łukaszem, który oświadcza się jej w nietypowym momencie. Czy kobieta jest naprawdę szczęśliwa? Mężczyzna wyjeżdża do Hiszpanii, jest podekscytowany, ale z jednej strony bardzo władczy i pewny siebie. Kobieta odpowiedziała „tak”, chociaż wcale się tego nie spodziewa. Ona po jego wyjeździe miała zająć się pisaniem z dziedziny sportu. Nie lubiła tego … Może to jednak niewłaściwe podejście do tematu?

Bohaterka mnie fascynuje i jednocześnie intryguje. Kobieta - dziennikarka wcale nie jest ufna i dostrzega to, czego nie widzą inni. Najbardziej nie podoba mi się sterujący nią mężczyzna, ale "ona" zmądrzeje - to dobrze. Początkowo niby ufa i kocha, ale ... łatwo łączy fakty i jest bystra. "...Potem dowiedziała się, że wyjeżdża na dwa tygodnie gdzieś na południowy wschód Polski, żeby jako ghostwriterka w zastępstwie swojego ukochanego przeprowadzić wywiad - rzekę z jakąś nadętą gwiazdą sportu. Lepiej być nie mogło...".

No tak - kobieta w sporcie. Udowodnimy Wam wszystkim, że to bardzo dobry kierunek.

Rok 2022, Nowy Jork. Światowej sławy reżyser otrzymuje zaskakującą wiadomość. Początkowo chce ją zignorować, ale nie daje mu to spokoju. Co łączy te wszystkie osoby? Ben Davies – to reżyser, który pracował obecnie nad kluczowymi scenami do filmu dokumentalnego. Miał 70 lat. Mieszka z Anne, która pokazała mu wiadomość na swoim smartfonie. Mężczyzna ją czyta i kładzie się spać. Kobieta mówi, że nie może tak tego zostawić. Do niego dociera to, że dotyczy to wszystko tylko jego. To swoiste przypomnienie o dawno wymazanej z pamięci historii.

Ludzie z trzech różnych światów, trzech różnych rzeczywistości, a jednak jest coś, co ich łączy. Poznanie prawdy wymagać będzie jednak od wszystkich wiele determinacji i odwagi.

Gorąco polecam, bo finał jest naprawdę zaskakujący.

Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 13.02.2024 r.
Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Radomska – Skierkowska
Oprawa: miękka
Liczba stron: 296
Wydanie I
(nowość wydawnicza)

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”

Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

„… Nie wdajemy się za to w dyskusje, targi i krytykę. Takie historie zupełnie nas przerastają…”

„Dlaczego podskakuję” to niezwykła opowieść o tym, jak myśli, czuje i postrzega świat autystyczny umysł. Naoki Higashida to autystyczny trzynastolatek, który nauczył się komunikować z innymi, wskazując litery na specjalnej tablicy. Z rozbrajającą szczerością dzieli się swoim wyjątkowym spojrzeniem na świat i siebie samego, a także wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych osób, które mogą być niezrozumiałe dla innych ludzi. To jedna z tych książek, które naprawdę opisują prawdziwy problem. Niektóre zachowania są niezrozumiałe dla innych. Osoby te potrzebują wiele wyrozumiałości i empatii.

Publikacja będzie idealna dla nauczyciela, psychologa, pedagoga, ale i czytelnika, który po prostu interesuję drugim człowiekiem i medycyną. Nasze zachowania kształtują otoczenie. To np. że czegoś się boimy i czy przeciwstawiamy wynika też z naszej strefy komfortu. Nie masz poczucia czasu, nie umiesz odróżnić minuty od godziny, straciłeś zdolność komunikowania się. Masz wiele myśli, brak wrażliwości wyrażania potrzeb, to wszystko przeżywa umysł człowieka autystycznego. To przerażająca rzeczywistość. Często występują napady złości, paniki.

Autyzm. Czym jest? Niestety wiele osób go nie rozumie i chyba nawet się go boi. W szkole można usłyszeć takie stwierdzenie – niestety (to prawdziwy przykład) – „synku … nie baw się z nim, bo zarazisz się autyzmem”. Straszne … Reakcje innych mogą być przykre.

Autyzm naszego bohatera jest głęboki i uniemożliwia mu komunikowanie się za pomocą mowy, jednak nauczył się literować słowa. Umie też pisać. Naoki ma dar przywracania wiary poprzez ciekawość, poczucie humoru i ambicje literackie. Obala też mit, że osoba autystyczna musi być samotna. On lubi towarzystwo innych ludzi. Wiele rodziców dzięki tej książce dużo się nauczyło.

Trzy znaki po japońsku składają się na słowo autyzm: „ja”, „zamknąć” i „choroba”. Osoby autystyczne mówią głośno i dziwnie. Robią też coś czego nie powinni. Żeby odpowiedzieć na pytanie potrzebują czasu. Nie umieją rozmawiać, brak im słów, boją się spojrzeć w oczy, pochylają głowę. Czasami wolą samotność, bez dotyku drugiego człowieka. Nie lubią być zmuszani do wykonywania jakiejś czynności. Często podskakują, klaszczą w ręce, wtedy czują całe swoje ciało. Zatykają uszy. Występują u nich też zaburzenia snu. Mają doskonałą pamięć do rozkładów jazdy pociągów, kalendarzy i dobrze liczą. Często się gubią, ale lubią spacery. Nie są w stanie usiedzieć w miejscu. Miewają ataki paniki i załamania. To książka, która jest nadzieją dla ludzi, by umieli trafić do serc osób z autyzmem.

Autyzm według literatury fachowej i specjalistów jest chorobą bardzo złożoną. Autyzm, czyli (zaburzenie ze spektrum autyzmu, ang. autism spectrum disorder, ASD) należy do zaburzeń neurorozwojowych. Charakteryzuje się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych. Obejmuje też ograniczone i powtarzające się wzorce zachowań. Mogą im towarzyszyć zaburzenia rozwoju intelektualnego i mowy funkcjonalnej. Termin „spektrum zaburzeń” oznacza różnorodność objawów i ich nasilenia. Często widzimy np. dziecko, które wykonuje daną powtarzającą się czynność. Niestety pomimo uwag dorosłego, nie przestaje jej wykonywać, denerwuje się i krzyczy. To jeden z przykładów autyzmu – ciągłe i notoryczne zamykanie drzwi.

ASD zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Nauczyciele dostrzegają np. problem, kiedy pracują z klasą, bo taki uczeń zachowuje się zupełnie inaczej. Wszystko prowadzi do problemów w funkcjonowaniu osobistym, rodzinnym, społecznym, szkolnym czy zawodowym. Zdolności i potrzeby autystów są zróżnicowane i zmienne w czasie. Niektórzy pacjenci mogą żyć samodzielnie, a inni – wymagają stałego wsparcia i opieki. W wielu problemach pomagają bliscy lub rodzice.

Nie opracowano leku na autyzm. Postępowanie w ASD polega głównie na oddziaływaniach psychospołecznych. Eksperci uważają, że wczesna interwencja terapeutyczna (przed 36. miesiącem życia ma znaczenie dla rokowania. Dlatego w przypadku zaobserwowania u dziecka niepojących objawów, trzeba niezwłocznie zgłosić się z nim do specjalisty.

Praca z dzieckiem, to coś niesamowitego. Najlepiej kiedy mamy dla niego czas, podejście i zrozumienie. Tylko czy wszyscy mają cierpliwość? Książka wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych osób, które mogą być niezrozumiałe dla innych ludzi.

Jego niepozbawiona humoru, poruszająca opowieść otworzy drzwi do złożonego świata autystów i nauczy wyrozumiałości i empatii.

Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania tak pouczającej lektury.

Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Zysk i S – ka
Premiera: 27.02.2024 r.
Oprawa: twarda
Wydanie I
Liczba stron: 192
(nowość wydawnicza)

„… Nie wdajemy się za to w dyskusje, targi i krytykę. Takie historie zupełnie nas przerastają…”

„Dlaczego podskakuję” to niezwykła opowieść o tym, jak myśli, czuje i postrzega świat autystyczny umysł. Naoki Higashida to autystyczny trzynastolatek, który nauczył się komunikować z innymi, wskazując litery na specjalnej tablicy. Z rozbrajającą szczerością dzieli się swoim...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem Monika Janiszewska, Anna Olejnik
Ocena 10,0
Nie spieprz te... Monika Janiszewska,...

Na półkach: ,

„…Chcemy po prostu uczulić was na to, że młodzi ludzie doskonale wyłapują podwójne przekazy… ”

Wiele osób mówi i to niemal zawsze, że o młodzieży wypowiadają się osoby, które nie mają dzieci. Z jednej strony, to prawda, bo patrząc na wielu reformatorów i psychologów stoją oni bezpiecznie z boku albo obok Nas. W moim przypadku jest odrobinę inaczej, bo mogę skonsultować jako recenzentka swoje spostrzeżenia z Mamą – pielęgniarką, która jednocześnie ma kontakt z dziećmi ze strony medycznej, ale i na niwie szkolnej. Dziecko jest obserwatorem, które trudno oszukać.

W obecnej chwili mamy wrażenie, że wiele dzieci wychowuje się samo. Najbardziej są „opuszczone” po weekendach, kiedy to rodzice zajmują się zaplanowaną imprezą, albo koleżankami, które wnoszą tylko niepotrzebne nikomu plotki. Dziecko jest obok – tylko się przygląda. Np. na pijaństwo dorosłych.

Przed Wami nowa książka, która tym razem będzie skierowana w stronę rezolutnego RODZICA. Jako wnikliwa Czytelniczka mogę śmiało powiedzieć, że Autorki włożyły w nią całe serce. Tekst jest naprawdę interesujący.

Autorki książki to Monika Janiszewska, która ma na swoim koncie poradniki z zakresu psychologii i samorozwoju, oraz Anna Olejnik – psycholożka i psychoterapeutka, pomagająca dzieciom, dorosłym i młodzieży w odnajdywaniu i budowaniu siebie.

Dorośli zakazują dzieciom tego, na co sami sobie pozwalają. Często słyszą – „Kiedy ja byłam w twoim wieku…” albo „to jest nie do pomyślenia…”, „brak słów…”. Lepiej jest poluzować ten swoisty gorset powinności czy tłumaczyć z pozycji siły? Spokój jest cnotą. Nie zapominajmy o czasie, który swoiście „zainwestowany” w dziecko przynosi wymierne efekty.

W publikacji – moim zdaniem padają takie ważne słowa: „…nie ma uniwersalnej metody, która zagwarantowałaby naszym pociechom idealne dzieciństwo, ani sprawdzonej recepty na ich sukcesy w dorosłym życiu…”. To prawda, bo spojrzenie na rzeczywistość z perspektywy rodzica, który miał rzucane różne kłody pod nogi jest inne. Dzieci w przedszkolu albo w podstawówce lubią się licytować. Mówią np. mój tata jest ważny, bo jest strażakiem i jeździ do pożarów. Wcale nie – moja mama jest pielęgniarką i pomaga ludziom, a wcale nie, bo mój ojczym jest ważniejszy, bo jest hydraulikiem, a bez niego twój dom byłby zalany i nie mógłbyś się umyć w łazience. 😉 Ten prosty przykład pokazuje, że rodzice mogą być mądrzy, silni i na swój sposób nieomylni. To prawdziwi bohaterowie. Motyw sugestii – prawdziwy – piękny - potrzebny i to nie tylko z perspektywy humanisty.

Rodzice też spóźniają się, piją, palą, jedzą śmieciowe jedzenie – Im wolno! Dzieci mają nie pić, nie spóźniać się i mówić prawdę. Nie spotykać się z tym czy innym kolegą (bo jest wytatuowany, biedny i nie pasuje do standardu rodziców).

Dzieci mają uczyć się, słuchać i nie kombinować! Rodzic powinien mieć zachowane odpowiednie relacje z dzieckiem. To taki przyjaciel i kumpel. Wtedy jest dużo lepiej. Nie ma też dzieci doskonałych. Nie chodzą przecież po ulicach sami geniusze. 😉 Należy zapewnić bezpieczeństwo i miłość. Lepsza gorzka prawda i szczerość. Sobie w niektórych sprawach rodzice dają pozwolenie i to jest niedobre.

Nastolatki nie znoszą podwójnych standardów. Nie są już wpatrzone w swych rodziców i poznały niektóre zachowania. Już potrafią właściwie ocenić i zbuntować się przeciw niesprawiedliwości. To też te zwyczajowe potyczki i sposoby na oddalanie się od siebie. Niestety. Jakie jest ryzyko zerwania relacji, o których mówi się tak bardzo dużo, w naszej codzienności?

Najważniejszą konkluzją jest to, by rodzice doceniali wagę słów, które dzieci do nich kierują. Proste – prawda?

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 13.03.2024 r.
Projekt okładki i ilustracje wewnątrz książki: Maria Antonina Mazurek
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie I
Liczba stron: 320
(nowość wydawnicza)

„…Chcemy po prostu uczulić was na to, że młodzi ludzie doskonale wyłapują podwójne przekazy… ”

Wiele osób mówi i to niemal zawsze, że o młodzieży wypowiadają się osoby, które nie mają dzieci. Z jednej strony, to prawda, bo patrząc na wielu reformatorów i psychologów stoją oni bezpiecznie z boku albo obok Nas. W moim przypadku jest odrobinę inaczej, bo mogę skonsultować...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Katarzyna Żarska

z ostatnich 3 m-cy
Katarzyna Żarska
2024-03-24 14:07:50
Katarzyna Żarska oceniła książkę Pomiędzy nami tajemnice na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-24 14:07:50
Katarzyna Żarska oceniła książkę Pomiędzy nami tajemnice na
10 / 10
i dodała opinię:

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”

Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury facho...

Rozwiń Rozwiń
Pomiędzy nami tajemnice Katarzyna Grzebyk
Średnia ocena:
8.5 / 10
22 ocen
Katarzyna Żarska
2024-03-23 14:15:53
Katarzyna Żarska oceniła książkę Dlaczego podskakuję na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-23 14:15:53
Katarzyna Żarska oceniła książkę Dlaczego podskakuję na
10 / 10
i dodała opinię:

„… Nie wdajemy się za to w dyskusje, targi i krytykę. Takie historie zupełnie nas przerastają…”

„Dlaczego podskakuję” to niezwykła opowieść o tym, jak myśli, czuje i postrzega świat autystyczny umysł. Naoki Higashida to autystyczny trzynastolatek, który nauczył się komunikować z innymi, ...

Rozwiń Rozwiń
Dlaczego podskakuję Naoki Higashida
Średnia ocena:
7.3 / 10
210 ocen
Katarzyna Żarska
2024-03-16 19:41:25
Katarzyna Żarska oceniła książkę Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-16 19:41:25
Katarzyna Żarska oceniła książkę Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem na
10 / 10
i dodała opinię:

„…Chcemy po prostu uczulić was na to, że młodzi ludzie doskonale wyłapują podwójne przekazy… ”

Wiele osób mówi i to niemal zawsze, że o młodzieży wypowiadają się osoby, które nie mają dzieci. Z jednej strony, to prawda, bo patrząc na wielu reformatorów i psychologów stoją oni bezpiecznie ...

Rozwiń Rozwiń
Katarzyna Żarska
2024-03-15 21:13:58
Katarzyna Żarska oceniła książkę Pora westchnień, pora burz na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-15 21:13:58
Katarzyna Żarska oceniła książkę Pora westchnień, pora burz na
10 / 10
i dodała opinię:

„… Pod koniec sierpnia nikt już nie miał złudzeń. Wojna miała zaraz wybuchnąć i było to równie pewne, jak fakt, że po lecie za oknem zagości jesień…”

Na samym początku muszę to powiedzieć. Książki, które znajdują się w supermarketach też czekają na wrażliwego Czytelnika. Nieważne jest to...

Rozwiń Rozwiń
Pora westchnień, pora burz Magdalena Kawka
Cykl: Lwowska odyseja (tom 1)
Średnia ocena:
7.1 / 10
446 ocen
Katarzyna Żarska
2024-03-10 13:05:05
Katarzyna Żarska oceniła książkę Poezja miłosna na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-10 13:05:05
Katarzyna Żarska oceniła książkę Poezja miłosna na
10 / 10
i dodała opinię:

„… Miłość szczęśliwa. Czy to jest konieczne?
Takt i rozsądek każą milczeć o niej
jak o skandalu z wysokich sfer Życia…”

Miłość to uczucie, które według poetów odbiera rozum. Chemicy twierdzą, że to swoista reakcja, a normalny, szary człowiek liczy, że będzie czymś na całe życie. Momentami...

Rozwiń Rozwiń
Katarzyna Żarska
2024-03-09 20:00:54
Katarzyna Żarska oceniła książkę Bajki i przypowieści. Wydanie polsko-angielskie na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-09 20:00:54
Katarzyna Żarska oceniła książkę Bajki i przypowieści. Wydanie polsko-angielskie na
10 / 10
i dodała opinię:

„…Co mi dała natura, wypełniam to wiernie.
Lepiej krótko, a dobrze, niż długo, a miernie…”

Przed Wami mała perełka dla humanistów. To klasyka literatury polskiej – wyjątkowe dwujęzyczne wydanie. Bajki towarzyszą Nam od najmłodszych lat. Zawierają swoistą prawdę i morał, który pozostaje w...

Rozwiń Rozwiń
Katarzyna Żarska
2024-03-09 16:37:13
Katarzyna Żarska oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-09 16:37:13
Katarzyna Żarska oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
10 / 10
i dodała opinię:

„… Mówię tylko, że w życiu zdarzają się dziwne rzeczy,
niespotykane zbiegi okoliczności…”

Przed Wami książka pt. "Dobra dziewczyna, zła dziewczyna". Zmarznięta, głodna i brudna. Nie wiadomo, kim jest, ani kto ją skrzywdził. Wiadomo, że nikt jej nie szukał. Przykre.

Muszę prz...

Rozwiń Rozwiń
Katarzyna Żarska
2024-03-03 15:51:40
2024-03-03 15:51:40
Katarzyna Żarska oceniła książkę Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych na
10 / 10
i dodała opinię:

„…Czasem wymiana spojrzeń w określonej sytuacji może zdziałać więcej niż podpisany krwią kontrakt wojenny…”

Zapytam Was odrobinę przekornie, w myśl za pisarzem. Ile osób na świecie chce być ważnych? Chyba zbyt wiele. Niestety dostrzegamy na każdym kroku adorację osób z wielkim ego. To te ...

Rozwiń Rozwiń
Katarzyna Żarska
2024-03-03 11:32:08
Katarzyna Żarska oceniła książkę Rajski ogród na
10 / 10
i dodała opinię:
2024-03-03 11:32:08
Katarzyna Żarska oceniła książkę Rajski ogród na
10 / 10
i dodała opinię:

„… A ja jestem głodna. Myślisz, że to normalne? Że gdy człowiek się kocha, to potem tak głodnieje?...”

Młody amerykański pisarz David Bourne spędza miesiąc miodowy z piękną i niezwykle bogatą żoną Catherine na francuskiej Riwierze. W ich małżeństwie szybko pojawiają się problemy – David ...

Rozwiń Rozwiń
Rajski ogród Ernest Hemingway
Średnia ocena:
6.4 / 10
454 ocen
Katarzyna Żarska
2024-02-24 14:03:03
2024-02-24 14:03:03
Katarzyna Żarska oceniła książkę Przyszłość geografii. Jak polityka w kosmosie zmieni nasz świat na
10 / 10
i dodała opinię:

„…Pierwszy na miejscu osiągnie sukces…”
(Przysłowie chińskie)

Wkrótce przestrzeń kosmiczna będzie miała taki sam wpływ na naszą historię jak góry, rzeki i morza na naszej planecie. To nie przypadek, że prym w tym wyścigu wiodą USA, Rosja i Chiny. Następne pięćdziesiąt lat zmieni oblicze g...

Rozwiń Rozwiń

ulubieni autorzy [5]

Lucyna Olejniczak
Ocena książek:
7,1 / 10
19 książek
2 cykle
139 fanów
Martyna Wojciechowska
Ocena książek:
7,4 / 10
44 książki
1 cykl
540 fanów
Beata Pawlikowska
Ocena książek:
6,6 / 10
182 książki
4 cykle
Pisze książki z:
843 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
1 119
książek
Średnio w roku
przeczytane
124
książki
Opinie były
pomocne
20 994
razy
W sumie
wystawione
1 076
ocen ze średnią 9,6

Spędzone
na czytaniu
6 231
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
2
godziny
6
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
54
książek [+ Dodaj]