Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych

Okładka książki Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych Jim Al-Khalili
Okładka książki Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych
Jim Al-Khalili Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Quantum
Prószyński i S-ka
2015-10-20
2015-10-20
Urszula Seweryńska, Mariusz Seweryński
kwanty mechanika kwantowa

Naprawdę dobra książka, w której autor wyczerpująco, ale przede wszystkim prosto i klarownie opisuje mechanikę kwantową. Mimo przeczytania już dziesiątek książek poruszających podobną tematykę, dowiedziałem się z niej wiele nowych, ciekawych faktów dotyczących świata kwantowego. Dużym plusem był podrozdział opisujący błąd, który pojawia się w wielu publikacjach, a mianowicie wiązanie Nieoznaczoności Heisenberga ze Zjawiskiem Comptona (który mówi, że nie możemy poznać wszystkich właściwości cząstki, bo pomiar wpływa na jej cechy, a nie ma to nic wspólnego z zasadą nieoznaczoności!). Polecam lekturę każdemu. Naprawdę dobra pozycja do rozpoczęcia swojej przygody z fizyką kwantową.

Znakomita książka, która może być jednocześnie wstępem dla osób kompletnie niezaznajomionych z tematem, jak i lekturą uzupełniającą dla osób (nawet po studiach).
Jim Al-Khalili porusza wszystkie ważne aspekty mechaniki kwantowej: rys historyczny, dokładne omówienie najważnieszych eksperymentów (z odesłaniem do jeszcze bardziej szczegółowej literatury),wszystkie ważniejsze interpretacje dotykające problemu ontologii tej teorii oraz bardzo rzadko spotykane praktyczne ramifikacje odkryć kwantowych, jak i własny wkład w ich rozumienie zajmują również sporo miejsca. Nawet - co niezwykle cenię - omówione są niektóre bardziej podstawowe wzory matematyczne, wszystkie w miarę prostym i jasnym językiem.
Każdy z tych elementów jest niesamowicie dobrze napisany (wreszcie poprawnie wyjaśniono nieoznaczoność Heisenberga, co rzadko się zdarza nawet w podręcznikach akademickich). Do tego zawarte jest sporo informacji dodatkowych jak teoria strun, QCD, QED czy obszerne omówienie modelu standardowego.
Nie mam się naprawdę do czego przyczepić i polecam każdemu.

Przybyłam, zobaczyłam, nie zrozumiałam.

Warto poczytać, ale osobiście nie umiem ocenić.

Przybyłam, zobaczyłam, nie zrozumiałam.

Warto poczytać, ale osobiście nie umiem ocenić.

Fizyka to były moje drugie studia, z pasji, dzięki którym myślałam, że dostanę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania m. in. dotyczące mechaniki kwantowej. Niestety na koniec okazało się, że pytań mam jeszcze więcej.
Mechaniki kwantowej byłam uczona metodą "zamknij się i licz", dlatego z wielkim zapałem chwyciłam za te pozycję i nie zawiodłam się ani trochę. Autor w przystępny sposób przedstawia koncepcje próbujące tłumaczyć świat kwantowy, co nie oznacza że podaje wyjaśnienie na tacy, bo takiego jeszcze po prostu nie ma.
Nie jest to książka dla każdego, ale dla osoby ze znajomością fizyki na poziomie liceum i zainteresowanej światem będzie to pasjonująca lektura. Polecam zdecydowanie.

Chyba jestem dzięki niej mądrzejszy XD

Chyba jestem dzięki niej mądrzejszy XD

kotnakrecacz.pl

>>Atomy nie znają pojęcia żalu – mogą jednocześnie zaznać wszystkich możliwych ewentualności. W istocie trzymają się rady znakomitego amerykańskiego bejsbolisty, Yogiego Berry, który swego czasu powiedział: „Kiedy dojdziesz do rozgałęzienia dróg, wybierz je”.<<

Jeżeli wydaje się wam, że mechanika kwantowa jest niezrozumiała i nie do ogarnięcia jako całość – macie rację! Jeżeli natomiast uważacie, że mogą ją zrozumieć jedynie fizycy lub matematycy, jesteście w błędzie – oni też mają z tym ogromny problem. Na tę chwilę zresztą jest to problem nie do rozwiązania. Istnieją rozmaite koncepcje tłumaczące (lub komplikujące) świat tych najmniejszych porcji naszej rzeczywistości, ale trudno objąć je rozumem i pamięcią. Na szczęście istnieją jeszcze naukowcy, którzy próbują to szerszemu gronu odbiorców przybliżać. Na przykład Jim Al-Khalili, autor książki „Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych”.

Kiedyś koślawo i ślamazarnie próbowałam wytłumaczyć eksperyment myślowy Schrödingera dotyczący kota w pudełku. Oto kwintesencja fizyki kwantowej – dla zewnętrznego obserwatora kot z pudełka pozostaje jednocześnie żywy lub martwy i pozostaje w OBYDWU tych stanach JEDNOCZEŚNIE. Są więc rzeczy, o których nam się nie śniło i takie, których nie obejmiemy logiką. Nawet, jeśli mamy do czynienia z tak matematyczną, doświadczalną i eksplanacyjną dziedziną jak fizyka. A może właśnie szczególnie tutaj. Przyjęło się bowiem stereotypowo uważać naukowców za ludzi maksymalnie pragmatycznych i racjonalnych. A tymczasem mamy do czynienia z grupą, która potrafi obalić całe twierdzenia matematyczne tylko dlatego, że były... nieestetyczne! Pewnie o tym nie wiedzieliście, prawda? Zatem powinniście poznać Al-Khalilego.

Mechanika kwantowa wiele tłumaczy, ale jeszcze więcej stawia hipotez. Naukowcy spierają się o rzeczy tak elementarne, jak natura świata, przyczyna powstania wszechświata, czy wpływ patrzącego na wynik obserwacji. Wygląda na to, że wcześniej stworzymy (ba, już stworzyliśmy!) zaawansowaną technologię kwantową, która już teraz puka do drzwi każdego z nas (co autor doskonale tłumaczy) niż zbadamy i pojmiemy mechanizmy, które rządzą światem kwantów, a raczej niż pojmą to fizycy.

„Kwanty” są świetnie wydane (może nieco brakuje słownika na końcu) i przetłumaczone, mają bardzo logiczny układ rozdziałów i tematyki. Jim Al-Khalili to zaś świetny popularyzator nauki. Używa bardzo obrazowych porównań, które będą logiczne (i zrozumiałe) dla większości laików, którzy mają otwarte umysły i nie są uprzedzeni do opisywanej dziedziny. Jednak czytelnik, powiedzmy niebranżowy, może odnieść wrażenie, że autor pędzi po meandrach mechaniki kwantowej nieco zbyt szybko, używając słów, których być może czytelnik nie zdążył zapamiętać. Po lekturze Al-Khalilego na pewno jestem mądrzejszym użytkownikiem fizyki, ale nie przestałam być tym zdezorientowanym. Może pora więc nadrabiać zaległości z innymi przewodnikami.

Lektura „Kwantów” to dla czytelnika wyprawa w świat w skali nano, ale też podróż po przeszłości i teraźniejszości mechaniki kwantowej. Przyszłość jest oczywista.

"Przyszłość to Kwant."

SKRÓT DLA OPORNYCH

Dla kogo na pewno tak: dla czytelników, którzy z fizyką kwantową mieli już do czynienia; dla tych, których fascynuje świat, którego nie widać, nie czuć i nie słychać, a jednak rządzi naszą codziennością.

Kto powinien unikać: ci, którzy przygody z kwantami jeszcze nie rozpoczęli, bo akurat ta pozycja może ich nie porwać tak jak choćby „Jak zbudować wehikuł czasu” oraz ci, którzy na dźwięk słowa „eksperyment” zamykają oczy i uszy.

kotnakrecacz.pl

• Popularnonaukowe