Szkielet

Janusz Mika Wydawnictwo: Oficynka kryminał, sensacja, thriller
Oficynka
2023-09-29
2023-09-29

Okładka książki Archiwum Groźnych Historii Ireneusz Bugański, Paweł Fleszar, Mirosław Fydrych, Mateusz Górski, Maja Kalisiewicz, Margota Kott, Magdalena Kurc, Janusz Mika, Marta Potocka, Joanna Raj, Urszula Tokarska, Katarzyna Zielińska
Archiwum Groźn... Ireneusz Bugański,&...
Okładka książki City 4. Antologia polskich opowiadań grozy Dagmara Adwentowska, Adam Froń, Marek Grzywacz, Hubert Jarzębowski, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Tomasz Krzywik, Kazimierz Kyrcz jr, Joanna Łańcucka, Janusz Mika, Kornel Mikołajczyk, Dariusz Muszer, Bartosz Orlewski, Tadeusz Oszubski, Adam Podlewski, Jacek Skowroński, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Jarosław Turowski, Istvan Vizvary, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Marcin Zwoleń, Marek Zychla
City 4. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Gdy na krakowskiej Krowodrzy w trakcie prac budowlanych znaleziony zostaje ludzki szkielet, prezes firmy DUD-BUD popada w panikę a mieszkańcy z zaciekawieniem śledzą poczynania policji. Ci ostatni mają ręce pełne roboty, bo odkryte zwłoki to jedynie początek serii tragicznych w skutkach zdarzeń rodem z krakowskich ulic. Kryminalne oblicze Krakowa przebija z kart powieści autorstwa Janusza Miki pt. „Szkielet”, która ukazała się w ofercie Wydawnictwa Oficynka.
💀
Kornel Rączy, krakowski dziennikarz o zapędach na śledczego bardzo szybko znajduje się w centrum kryminalnych wydarzeń i trzeba przyznać radzi sobie lepiej niż przedstawiciele policji, jednak ani on, ani czytelnik nie spodziewają się, kto stoi za zgonami kolejnych mieszkańców Krakowa.
💀
„Szkielet” to połączona gęstą siecią bohaterów, wydarzeń i zależności opowieść o zazdrości, nienawiści i nietolerancji, które rosną w ludziach przez lata i wreszcie uwolnione przynoszą zawinioną, brutalną i często niespodziewaną śmierć. Prawdziwymi bohaterami powieści są tu niemożliwe do opanowania uczucia, które determinują ludzkie czyny i mimowolnie wywołują w czytelniku pytanie, czy rzeczywiście z odpowiednich pobudek gotowi bylibyśmy zabić?
💀
Ciekawym zabiegiem narracyjnym zastosowanym przez Janusza Mikę jest prowadzenie niejako podwójnej narracji z tej samej dzielnicy. Swoiste „teraz” i „wtedy” pozwala poznać burzliwą przeszłość krakowskiej Krowodrzy w trudnych dla jej mieszkańców czasach II wojny światowej. W tym przypadku akcenty są jednak rozłożone tak, by przeszłość nie zdominowała współczesności.
💀
Warto wspomnieć o dobrej, jazzowej i rockowej muzyce, której słuchają bohaterowie „Szkieletu”. Jej echa wybrzmiewają ze stron, pobudzają wyobraźnię i, co rzadko się zdarza, zachęcają do czytania z muzyką w tle, by poczuć klimat powieściowych miejsc i tragicznych w skutkach zdarzeń przedstawionych na kartach tej ciekawej i pouczającej historii.
💀
Jeśli lubicie kryminały, to i „Szkielet” z pewnością przypadnie Wam do gustu. Mnie jednak bardziej zaciekawiła krakowska Krowodrza i z chęcią przeczytam inne książki autora o tym miejscu.

• ▪ Horror, kryminał, thriller, sensacja

Dodaj cytat z książki Szkielet