Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki

2023-09-27
2022-10-04
Maria Jaszczurowska
Inne

Okładka książki My Name is Rachel Corrie Rachel Corrie, Alan Rickman, Katharine Viner
My Name is Rac... Rachel Corrie, Alan...

Nie wiem, czemu ją doczytałam (prawie) do końca. Potwierdza tylko teorię, że aktorzy (większość) wypadają najlepiej, jak ktoś dla nich pisze teksty. I że nie wszystkie dzienniki są warte druku. Choć tu przynajmniej jest cień samoświadomości: 11.06.07 " Czytam fragment tego dziennika. Tylu ludzi, tyle miejsc. Jedzenie, picie. Niewiele tu jednak myslenia, kształtowania, działania... " idealna recenzja.

Ciekawy wgląd w życie prywatne bardzo znanego aktora. Niestety bez większego rysu biograficznego trochę ciężko się czyta. Jest to niczym spis znanych osobistości i wypraw Alan Rickmana z podglądem na urywki z prób teatralnych lub filmowych. Mamy też prywatne przemyślenia, często skrótowe . Nie żałuję, że przeczytałam, wraz z notą końcową Rimy Horton poczułam smutek , że odszedł tak wszechstronny człowiek , ale dla dopełnienia obrazu chciałabym móc przeczytać prawdziwą biografię. Wtedy dzienniki będą tym cenniejszą skarbnicą duszy aktora.

Książka jest bardzo dobra, ale ..... ocenzurowanie jest zbytnie, czasami ciężko się połapać o co chodzi, poskładać fakty i wydarzenia. Chwilami jest po prostu nudno . Raczej jest to pozycja dla fanów.

Ciężko ocenić dzienniki. Dlatego oceny nie wystawiam. Ale męczyłam się bardzo podczas lektury. Myślę, że Alan Rickman zasługuje na prawdziwą biografię, ewentualnie z wplecionymi wpisami z dzienników. Bo jego zapiski pewnie mają ogromne znaczenie dla osób, którym był bliski, ale dla zwykłych czytelników raczej niewiele wniosą...

Ig:ksiazki_wloczykija
Alan Rickman, nie tylko niezapomniany aktor, ale i utalentowany obserwator, otwiera przed nami drzwi do swojego świata w fascynujących "Dziennikach". To nie tylko zbiór myśli, to podróż przez czas i przestrzeń z jednym z najjaśniejszych talentów swojego pokolenia.

Co mnie najbardziej urzekło? To, jak Rickman mistrzowsko łączy swoje doświadczenia sceniczne i filmowe z głębokim spojrzeniem na życie. Jego pisanie jest jak odsłanianie kurtyny, odkrywanie kulis, w których przeplatają się światła teatru i kamery filmowej. Czytelnik wędruje z nim przez plany filmowe i za teatralne kurtyny, doświadczając fascynującego procesu tworzenia sztuki.

Rickman nie tylko ujawnia swoje zawodowe tajemnice, ale także otwiera drzwi do swojego prywatnego świata. Jego opowieści o podróżach, pasjach i przyjaźniach są jak tajemnicze kartki z osobistego pamiętnika. Prawdziwa uczta dla tych, którzy pragną spojrzeć za kulisami życia jednego z najbardziej utalentowanych artystów.

Przy lekturze "Dzienników" towarzyszymy Rickmanowi w jego warsztatowej kuchni, śmiejemy się z anegdot, płyniemy w emocjach, które wypełniają pracę aktora. To jak rozmowa z przyjacielem, uczestniczenie w fascynującej podróży przez jego umysł, gdzie humor i głębokie spojrzenie na świat splatają się w jedną niezwykłą opowieść.

To nie tylko książka – to intymny dialog z geniuszem, który dzieli się swoją pasją i mądrością. Rickman nie tylko zdobywa serca widzów na ekranie, ale i pisze się do nich bezpośrednio, pozostawiając niezapomniane wrażenia. Czytanie tych "Dzienników" to podróż, którą warto odważyć się podjąć.

Ig:ksiazki_wloczykija

Dzienniki Alana Rickmana pozwalają przede wszystkim podglądnąć życie rozchwytywanego aktora. Są tu, oczywiście, również przemyślenia Rickmana, ale głównie pisał o tym, jak wygląda jego codzienność. Można więc tu znaleźć informacje na temat pracy, podróży, życia prywatnego, zdrowia, sztuki, spotkań ze znanymi przyjaciółmi czy politykami itd. Z tej książki możemy się też dowiedzieć, jaki Rickman był naprawdę - wrażliwy, empatyczny, zabawny, ale i szczery i często poirytowany. Choć dzienniki są bardzo długie (w ebooku to ponad 900 stron) to czyta się je błyskawicznie. Ciekawym dodatkiem są fragmenty wcześniejszych dzienników - publikacja skupia się na tekstach od połowy 1993 do niemal końca 2015 roku, a dodatek obejmuje fragmenty z lat 70 i 80 - są one pełne przemyśleń na temat życia i aktorstwa. Świetna lektura, zdecydowanie polecam tę pozycję fanom Rickmana.

2041

Książka „Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki” Alan'a Rickman'a zabiera nas do jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów światowego formatu.
Po książkę sięgnęłam w ramach nominacji Książka roku 2023.
Człowiek, na którego wszystkie oczy zostały skierowane po "Szklanej pułapce". "Robin Hood" i "Harry Potter" to kolejne role, które zapewniły mu świetlaną przyszłość i zagwarantowały przypływ gotówki. To taki człowiek, który był ludzki, nie uderzyła mu woda sodowa do głowy, dostrzegał potrzeby innych nie szczędząc swojej szczodrości.
Biografia z jaką warto się zapoznać, napisana na podstawie prywatnych dzienników aktora.
Większość ludzi uwielbia pisać własne dzienniki, w których przelewają swoje emocje, życie prywatne i zawodowe. To fantastyczna terapia dla duszy.
Polecam.

Po książkę sięgnęłam w ramach nominacji Książka roku 2023.

Ilość osób i nazwisk, których nie znam jest przytłaczająca, dlatego sporo książki traci na wartości.
Zaskakujące jest dla mnie w jak wielu filmach i sztukach grał Rickman.
Moje postanowienie po lekturze to obejrzenie przynajmniej kilku, bo to, że był świetnym aktorem nie podlega żadnej dyskusji :)

Zaskakujące jest dla mnie w jak wielu filmach i sztukach grał Rickman.

Prowadzicie dziennik? A może jakaś inna forma przelewania swoich uczuć i myśli spełniła u Was tę rolę?

Chyba każdy kto śledził karierę i informacje pojawiające się w prasie i telewizji o Alanie Rickmanie wie, że był osobą, która sumiennie prowadziła dzienniki. Dzięki uprzejmości rodziny zmarłego Aktora Wydawnictwo Poznańskie w zeszłym roku wydało je na polskim rynku.

Pierwsze spotkanie z Aktorem miałam w uwielbianej przeze mnie serii przygód o Harry'm Potterze. Później obejrzałam kolejne produkcje z Alanem, zarówno filmy jak i sztuki teatralne, które udało mi się znaleźć, i jeszcze mocniej polubiłam Jego postać.

Widziałam, że w każdej z odgrywanych przez siebie ról, dawał z siebie 100%.

Na wydanie dzienników czekałam z wypiekami na policzkach, a ich lektura była dla mnie naprawdę fascynująca. Dzięki nim mogłam poznać Aktora od prywatnej, dotąd niedostępnej dla mnie strony. Kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, jak świetnym był człowiekiem.

Ogrom uczuć, zarówno pozytywnych jak i tych mniej, wylewa się wręcz z każdej kolejnej strony. Oczami Rickmana poznamy wiele osób, z których część już wcześniej mogła być nam znana. To naprawdę ciekawe spotkania!

Myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tej książki!

Alan Rickman, kolejny znany aktor z sagi o czarodzieju z błyskawicą na czole, tyle że nie ma go już wśród nas z powodu nowotworu.
Zaskoczyło mnie w jak wielu filmach oraz sztukach teatralnych grał oraz że nawet nie kojarzę go z Pachnidła ani Szklanej Pułapki, które przecież oglądałam.
Sądziłam, że czytanie tego dziennika będzie bardziej wciągające, ale niestety mocno mnie nużył. W roku 2000 dostał angaż w HP, ale za bardzo się nie rozpisuje o tym i chyba na niektórych premierach nawet nie był. Kolejne 10 lat to zaledwie garstka informacji z tego co działo się na planie, ewidentnie skupiał się na życiu, a nie jego opisywaniu.
Może jeszcze wrócę kiedyś do dzienników i zdecydowanie sądzę, że Alan zasługuje na lepszą biografię - taką w której faktycznie moglibyśmy poznać jego przeszłe życie, a nie sprawdzać po przypisach do strony, do czego odnosi się krótki wpis z danego dnia.
Aby uczcić pamięć tego aktora chyba jednak wolę za jakiś czas przypomnieć sobie filmy w których grał. Nie mogę polecić tej 'książki'.

• Biografie
  • Biografia