Nowe imperium

Okładka książki Nowe imperium Michael James Sullivan
Okładka książki Nowe imperium
Michael James Sullivan Wydawnictwo: Storyside Cykl: Odkrycia Riyrii (tom 3) fantasy, science fiction
Odkrycia Riyrii (tom 3)
Nyphron Rising
Storyside
2019-03-21
2019-03-21

Trzecia część cyklu wita nas nowo powstałym imperium. Grupa przywódców z biskupem Melengaru na czele, postanowiła odtworzyć dawną potęgę licząc na powiększenie swojej strefy wpływów i sięgnięcie po jeszcze większą władzę. Jednym z nielicznych królestw, które oparły się imperialnej potędze jest Melengar. Ich szczęście nie może trwać wieczne i z tego powodu Król prosi o pomoc Hadriana i Royce’a. Ich misją jest pozyskanie sojuszników i obniżenie morali imperialistów.

Cykl w końcu nabiera rozmachu i kształtów. W tej części Sullivan w pełni odkrywa główną intrygę, a szachownica powoli się wypełnia. Cykl staje się jeszcze lepszy, dostarcza nam więcej rozrywki. Przy wcześniejszych powieściach potencjał był jedynie widoczny. Niniejsza książka każdą swoją stroną ukazuje wachlarz postaci i intryg. Bohaterowie stają się ciekawsi, z tłem i marzeniami.
Wcześniej był z tym delikatny problem - ich tekturowatość była widoczna. Często miałem problem ze złodziejami - kto jest kim. W tej części Sullivan ostro wziął się za zaległości. Nie są idealni, co to to nie, jednak zyskują tożsamość, a na pewno są na dobrej ścieżce. Najwięcej zyskała księżniczka Melengaru. To ona staje się postacią, która wiedzie prym i jest najlepiej rozpisana.

Niezmiennie polecam Odkrycia Riyrii. To dobre i lekkie fantasy, które angażuje czytelnika i dostarcza sporo frajdy w trakcie lektury. Po ciężkim dniu jest strzałem w dziesiątkę, a na ten moment z każdym kolejnym tomem jest coraz lepsza.

Znacznie lepiej niż Wieża Elfów. Dużo się dzieje, jest dynamicznie ale wciąż generalnie rzecz biorąc „Odkrycia” są sporo słabsze od „Kronik Riyrii”.

Tym razem, z jednej strony bohaterowie bardziej przypominają tych fajnych siebie z „Kronik”, wybrzmiewają całkiem ciekawie, ale jest ich tutaj bardzo mało. W świecie wybucha bowiem wojna, śledzimy więc zarówno intrygi, jak i bitwy czy manewry wojsk. (nadal w jakiejś dziwnie nie trzymającej się kupy skali – wielkie miasto posiada garnizon kilkudziesięciu żołnierzy itp.) Nasza Riyria jest już w pełni na usługach jednego z królestw niczym wzorowi patrioci i stanowi bardziej tło dla księżniczki Aristy będącej zdecydowanie główną bohaterką tego tomu. Ta, z kolei choć sympatyczna zderza się notorycznie z naiwnymi przeciwnikami i przeciwnościami losu, które wydają się naciąganie nieefektywne. Jakieś to wszystko takie za proste, zbyt dziecinne (co się stało z Czarnym Diamentem?!) i lekkie (nie w ten, oczekiwany przeze mnie, łotrzykowski sposób). Do tego mamy drugi wątek po stronie naszych złoczyńców, związany z nową imperatorką, który zupełnie nie ma sensu, a w dodatku na przestrzeni tego tomu w żaden sposób nie styka się z pozostałymi.

Ot, generyczne czytadło fantasy. Niezłe, ale nie pozostawiające za wiele po sobie. 7 tomów z 10 za mną. Będę czytał dalej, może jeszcze Sullivan się z czymś fajnym przebudzi. W końcu w chronologii pisarskiej dalej jestem przed jego najlepszymi książkami, które ze względu na wcześniejsze przeczytanie „Kronik”, mam już za sobą.

Jestem totalnie zachwycona tym tomem i naprawdę niewiele brakowało, żebym od razu nie wlazła w kolejny. Zapewne dam sobie jeszcze kilka dni (albo godzin) na ochłonięcie i pędzę dalej, bo po prostu nie mogę się doczekać ciągu dalszego ♡

Pamiętam, gdy sięgnęłam po pierwszy tom i on dosłownie nie chciał się skończyć. Tutaj zaczęłam i wciągnęłam się tak mocno, że nawet nie zauważyłam, kiedy to minęło i był koniec! Z każdym tomem coraz lepsza, bardziej wciągająca i pokazująca kolejne karty! W tym tomie pojawiają się nowe wątki i cholera, chcę już wiedzieć, co będzie dalej i jak rozwinie się wątek Hadriana!...

Część 3-ia serii „ Odkrycia Riyrii”. Tak jak i w poprzednich częściach – dużo akcji, trochę więcej magii, i to co uwielbiam w książkach fantasy – sytuacje bez wyjścia które nagle zostają w niestandardowy sposób rozwiązane. Nie raz zastanawiałam się co autor wymyśli, żeby uratować/pomóc bohaterom – sama nie miałam pojęcia co mogło by im pomóc…
Poprzednie dwie części „Królewska krew” i „Wieża Elfów” miały w moim odczuciu lekka przewagę nad tą trzecią częścią. Odbierałam je jako „świeższe”, bardziej młodzieńcze i lekkie, czułam wręcz jak autor bawił się pisząc tamte książki. Tu aż tak tego nie czułam. Przyzwyczajenie? No i poprzednie dwie części były całością – istotne sprawy będące ich głównym tematem zostały zakończone. Natomiast sprawy opisywane w „Nowym Imperium” zostały tylko zaczęte. Wiem, ze wielu autorów tak robi, ale tu odczułam zakończenie książki jak „rozbabranie” tematu.

Nie rozumiem ostatniego zdania recenzji w „Lubimy czytać”. Jeżeli mag Esrahaddon ma ambicję przejęcia władzy w królestwie – to może recenzent ma informacje z następnych tomów, których nie znam. W tym tomie jak i w poprzednich nie zauważyłam u niego takich ambicji.

Słuchałam w bardzo dobrym wykonaniu Bartosza Głogowskiego.

Poprzednie dwie części...

• Może kiedyś
  • 2023_Audio
  • Przeczytane - 2024
  • Nowe serie kontynuacja

Dodaj cytat z książki Nowe imperium