Postny reset dla kobiet. Spalaj tłuszcz, reguluj hormony, dodaj sobie energii

Okładka książki Postny reset dla kobiet. Spalaj tłuszcz, reguluj hormony, dodaj sobie energii Mindy Pelz
Mindy Pelz Wydawnictwo: Znak zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Znak
2024-01-01
2024-01-01
Aleksandra Żak

Czy wiecie, że post jest naturalnym lekarstwem?
Jest on najstarszą, najtańszą i najskuteczniejszą strategią leczniczą od wieków. W dzisiejszych czasach ludzie są coraz bardziej chorzy metaboliczne, zapchani toksynami oraz z nadwagą. To pociąga za sobą mnóstwo konsekwencji związanych z chorobami przewlekłymi, nowotworami czy nieprawidłową pracą mózgu a najgorsze jest w tym to, że zdecydowana większość chorób dotyczy kobiet. Często po otrzymaniu diagnozy przepisywane są nam lekarstwa, które musimy nieraz brać do końca życia.

Dr Mindy Pelz w swojej książce przekonuje, że post i dieta niskoweglowodanowa jest kluczem do wyzdrowienia i utrzymania zdrowia bo możemy między innymi schudnąć, wyregulować hormony oraz dodać sobie energii. Jest sześć postów o różnej długości, które w zależności od liczby postnych godzin mogą pomóc w wielu dolegliwościach. Ten postny reset autorka proponuje dostosować do swojego cyklu miesiączkowego, gdyż nami kobietami nieustanne rządzą hormony. Udziela wskazówek jak opracować dla siebie plan oraz wcielić go w życie. A po zakończeniu postu, w jedynym z końcowych rozdziałów otrzymujemy przepisy na pyszne i zdrowe dania.

Czy wiecie, że post jest naturalnym lekarstwem?

Ci, którzy chcą spróbować postów - tych krótkich i kilkudniowych znajdą tu coś dla siebie. Mnie najbardziej interesowały mechanizmy biochemiczne, zachodzące podczas postu przerywanego i zdrowotne korzyści z takiego postu. Są tu informacje na ten temat. Jedyne moje zastrzeżenie, jakie mam do tej książki, to miejscami bardzo zinfantylizowany styl, co sprawiło, że czułam się dziwnie nieswojo.

🍋 "Postny reset dla kobiet" autorstwa Dr. Mindy Pelz to świetny poradnik, który opisuje jak pościć zgodnie z potrzebami kobiecego ciała.

🍋 Nigdy nie byłam na żadnej diecie i postach ponieważ jestem i zawsze byłam szczupła, a od 20 lat ważę wciąż tyle samo. Po tą książkę sięgnęłam z innych powodów.
Wiem jak ważne jest dbanie o ciało, aby zachować pełnię zdrowia, a ostatnio zmagam się z częstym zmęczeniem i spadkami nastroju, także czytając wiele pozytywnych opinii na temat postów postanowiłam sięgnąć po tą lekturę, i dowiedzieć się więcej na ten temat.

🍋 Czy wiedzieliście o tym, że post reguluje hormony oraz pomaga pozbyć się z naszego organizmu toksyn?
Ta książka to skarbnica wiedzy na temat postów u kobiet z uwzględnieniem ich potrzeb hormonalnych.
Książka podzielona jest na trzy części:
● wiedza naukowa.
● jak pościć po kobiecemu.
● trzydziestodniowy postny reset.
Autorka w prosty i przystępny sposób tłumaczy czym jest post i jak wielka jest jego lecznicza moc, oraz jak działa postny cykl.
Mamy tu również przepisy ketobiotyczne, które są naprawdę smaczne i zdrowe, oraz plany postów na konkretne dolegliwości między innymi wypadanie włosów, zaburzenia tarczycy, cukrzycę, ciążę oraz zaburzenia odzywania.
Autorka daje wskazówki jak sobie radzić z głodem w czasie postu, oraz jak kończyć post i jak często do niego wracać.

Jest to książka dla kobiet w każdym wieku i bardzo się cieszę, że miałam okazję ją przeczytać oraz dowiedzieć się tylu interesujących rzeczy na temat postu.
Nie mogę się doczekać, aż wprowadzę w życie te zmiany i zresetuję moje ciało.

Wiem jak ważne jest dbanie o ciało, aby zachować pełnię zdrowia, a ostatnio...

Co podobało mi się w książce:

★ Podejście indywidualne. Wytłumaczenie, dlaczego kobiety muszą pościć inaczej, a nawet dlatego każda z nas powinna to robić w odmienny sposób!
★ Tipy ułatwiające poszczenie.
★ Podrozdział „Post a konkretne dolegliwości” (np. wypadanie włosów, ciąża, karmienie piersią, suplementy, wyczerpanie, ćwiczenia, zachcianki, zaburzenia tarczycy itp.).
★ Proste do zrobienia przepisy ze składnikami, które można znaleźć w pobliskim sklepie.

Co podobało mi się w książce:

★ Tipy ułatwiające poszczenie.

"Postny reset dla kobiet" to poradnik o postach. Jest pełen przydatnych trików i wskazówek dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z głodówkami 🍊🥑🍋

Mindy Pelz w bardzo przekonujący sposób dzieli się swoją wiedzą na temat korzyści zdrowotnych postów, którą zdobyła na przestrzeni lat 🍊🥑🍋

Powiem tak, mam do tej książki wielkie ALE. Jest napisana naprawdę dobrze, a autorka umie "sprzedać" post jako coś cudownego, wręcz magiczne lekarstwo na wszelkie dolegliwości, od nadmiernych kilogramów po lekarstwo na nowotwory, ale no właśnie. Mam mały zgrzyt, bo ten cudowny post, to nic innego jak zwykłe głodówki (od 13h do nawet 5 dni!),czego nikomu bym nie poleciła. Pamiętajcie, wasz organizm potrzebuje jedzenia do życia i funkcjonowania nawet jeśli cały dzień leżelibyście w łóżku bez ruchu, a pewnie większość z was chodzi do pracy, uczy się, żyje! 🍊🥑🍋

Dodatkowo było parę takich momentów, w których autorka przekonywała o szkodliwości jakiś składników, podczas gdy poniżej w przypisie czarno na białym było napisane, że jeszcze parę lat przed napisaniem tej książki udowodniono w badaniach, że to nie jest szkodliwe lub odwrotnie, ona coś polecała, a w przypisie była informacja, że lekarze są przeciwni tej metodzie - czerwona lampka w głowie powinna wtedy zacząć mrugać ostrzegawczo 🍊🥑🍋

Ale nie powiem, jest plus tej książki. Jest nim ponad 100 stron przepisów, które wyglądają całkiem dobrze, a te wegetariańskie na pewno wypróbuję 🍊🥑🍋

Powiem tak, mam do tej książki wielkie ALE. Jest napisana naprawdę dobrze, a...

Jest okres postu i dookoła słyszę jak wiele postanowień ludzie zaczynają wprowadzać. Co jeszcze lepsze -faktycznie się ich trzymają. Spotkałam już osoby, które nie piją w tym czasie alkoholu, albo takie, które postanowiły powstrzymać się od słodyczy, czy fast-foodów. Nie jestem osobą, która trzyma się postanowień zbyt długo, jednak w tym przypadku jest to coś więcej, a mianowicie zadbanie o zdrowie ze strony hormonalnej.

Od samego początku pojawia się problem ze znalezieniem autorki jako faktycznie kogoś, kto tytułuje się stopniem doktora, który ma związek z pracami naukowymi ukierunkowanymi w stronę zdrowia, żywienia, hormonów... no czegokolwiek. Trafiłam na stronę autorki, gdzie pojawia się informacja, że uzyskała ona stopień doktora z chiropraktyki, czym według wikipedii jest dziedzina medycyny niekonwencjonalnej oparta na diagnozie, leczeniu oraz zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom narządu ruchu.
Po tym przydługawym wstępie można zabrać się za samo wnętrze omawianej pozycji.
Książka jest wypełniona ogromem informacji i nie skupia się na samym poście - może odrobinę. Najwięcej czasu poświęca czemuś, czego funkcjonowanie ma duży wpływ na nasz organizm - na hormonach. Estrogen, testosteron, progesteron... jeśli kiedyś ich działanie było owiane tajemnicą, teraz część z nich zostaje rozwiązana. Bez wątpienia książka nie wyczerpuje tematu, jednak skupia się na tym, co dla nas powinno być najistotniejsze. Do tego przedstawione jest w to łopatologiczny sposób, który nie nastręcza trudności ze zrozumieniem omawianych treści.
Co również istotne! Jest to pozycja w pełni poświęcona kobietom, która w zależności od działania gospodarki hormonalnej i jej problemami, przedstawia rozwiązania, które mogą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości i pomóc w poprawie funkcjonowania naszych hormonów i dopasowywanie działań w zależności od naszego indywidualnego cyklu. Podoba mi się to, że autorka podeszła do sprawy w tak zindywidualizowany sposób - w końcu hormony u kobiet i u mężczyzn mogą pełnić różne funkcje jak testosteron, który u mężczyzn odpowiada m in. za rozwój męskich narządów płciowych, rozwój owłosienia, czy choćby przebieg powstawania nasienia, podczas gdy u kobiet odpowiada na popęd seksualny, czy proces rozrodczy.¹
Autorka rozwiewa też większość wątpliwości (nie daję sobie ręki uciąć, że wszystkie, bo zawsze się jakieś pojawiają) co w przypadku stosowania leków, czy też suplementów. Jest też sporo informacji na temat tego jak przygotować się do poszczenia, w jaki sposób robić to bezpiecznie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, konsultować się z lekarzem.

Nie powinno się jednak po poście rzucać na jedzenie, które nie sprzyja naszemu organizmowi, dlatego też prawie 1/4 książki poświęcona jest przepisom. Byłam zdziwiona, gdy zobaczyłam tam ketobiotyczne gofry, zdrowe nuggetsy, czy dyniowe curry. Wszystko brzmi normalnie, tylko niektóre składniki są dość specyficzne i najszybciej dałoby je radę znaleźć w większych marketach. Są oczywiście takie, które brzmią dziwnie, a ich przygotowanie najprawdopodobniej nie będzie szło tak gładko jak można zobaczyć w filmikach kulinarnych - jak steki z kalafiora w nasionach z ciecierzycy w rukolowym chimichurri. Niektóre z nich bez wątpienia warte są spróbowania i nawet jeśli ciężko komuś powstrzymać się od jedzenia przed przynajmniej siedemnaście godzin, to może wypróbowanie zdrowych przepisów zachęci do wprowadzania bardziej racjonalnego żywienia.
Na ostatnich stronach mamy bibliografię i zabrakło mi tego, aby pojawiły się przypisy do konkretnych informacji, co uważam za dość istotne. Chcąc sprawdzić konkretne dane, mamy kilkadziesiąt pozycji i musimy sprawdzić każdą z nich, żeby coś zweryfikować. Może tytuł nie ma przypominać publikacji naukowej, jednak biorąc pod uwagę, że są tu rzeczy, które mogą mieć wpływ na czyjeś zdrowie, bezpieczniej byłoby mieć jakieś potwierdzenie czarno na białym.

Książkę od siebie polecam jako pozycję edukacyjną dotyczącą pracy naszego organizmu. Jako książkę kucharską dla osób, które lubią testować nowe smaki lub zdrową kuchnię. Co do postu pozostaję sceptyczna. Nie zachęcam, nie odradzam. Nie mam żadnego wykształcenia medycznego, dlatego przede wszystkim zachęcam do konsultacji z lekarzem.
v

Marketing wokół książki świetny - kupiłam przedpremierowo. Ale przez samą treść trudno przebrnąć. Wiele powtórzeń, można by zrobić nieco inny układ zamiast "o tym pisze tu, a o tym pisałam tam". Z postem miałam już do czynienia w praktyce jak i czytałam o nim książki - ta jest męcząca po prostu. Dobrze, że ma spisy i wykresy. Czuję rozczarowanie, niestety.

Na półkach: , , , , , ,

We własnym życiu i ciele nie jesteś tymczasowo. Twoje ciało i to, jak ono wygląda, jakie nosi imię i to, co czuje – to TY. To jesteś TY. Silna, piękna, wyprostowana, z dumie wypiętymi piersiami i z zaraźliwym uśmiechem na ustach. Jednak... w wielu nas tak wiele brakuje. Zatrzymujemy się czasem przed szybami witryn sklepowych i przyglądamy się własnemu odbiciu. Patrzymy i nie dowierzamy – to jestem ja? Ja tak przecież nie wyglądam? Ja się tak garbię? A ta fryzura?! Okropna... A to ciało? To niemożliwe...
Płakać ci się chce.
Patrzysz na szklany obraz rozpaczy.
Jednak taka witryna często potrafi dokonać cudów, od tego jednego spojrzenia zmieniasz się ty. Zmienia się twoje myślenie, postępowanie i przyszłość. Robisz wszystko, by nie być tą, którą zobaczyłaś w odbiciu. W takim momencie podsuwam ci „Postny reset dla kobiet”. Zaczytaj się i wyciągnij wniosku. Osadź siebie w tej książce, niespiesznie przez nią przechodź strona po stronie. Stań się własnym lekarzem – diagnozuj swoje ciało, szukaj siebie i odkrywaj SAMĄ SIEBIE. Taki ma cel autorka dr Mindy Pelz.

Napraw siebie tu i teraz, bo nigdy nie jest za późno.

„Nasze ciała i dusze do nas szepczą – może nawet krzyczą – żebyśmy wróciły do domu”. I chyba czas, by dla niektórych z nas stało się to nie tyle powodem, ile właśnie odkryciem siebie po raz pierwszy. Czas na bycie prawdziwą sobą – kobietą zadowoloną z własnego życia. Jednak, by tak było, musisz być ZDROWA. Minda Pelz uczy i podpowiada co i jak i dlaczego. Jej „Postny reset dla kobiet” bazuje na głodówce, ale nie tylko. Głodówka stanowi poniekąd medyczny pretekst tej publikacji. Dr Pelz uczy zdrowego jedzenia.
Ciało jest jak ludzka maszyna o wielu śrubkach i śrubeczkach (tkankach) i układach. By być sprawną, każdy narząd musi być sprawny, bo w organizmie wszystko jest po coś. Hormony, pierwiastki i emocje. Gdy wszystko działa – jesteśmy ZDROWE. Ot i cały sekret.
„Postny reset dla kobiet” podrzuca ci to, co zdrowe. Jest i naukowe analizowanie ciała, ale i kuchenne, bo wiele zależy od tego, co spożywamy. Dr Minda pisze o produktach i przeprawach i dorzuca do tego ketobiotyczne przepisy – pyszne, kolorowe i proste. Już same ich nazwy kuszą: muffiny z cukinią i jabłkiem, pasta ze świeżej mięty i groszku, czy frytki marchewkowe z kardamonem. Paluszki zdrowia lizać.
Keto to nie nuda, zdrowie to nie przeżytek. Okres poszczenia, czy głodowania (z rozsądkiem i głową na karku) ma i smak i wiele plusów. Nie musisz się im od razu poddawać, ale warto poczytać „Reset...”, by poznać choćby tajniki SAMEJ SIEBIE. Zmień kuchnię, odmień siebie – na lepsze i POLUB SIEBIE. Ot, po prostu.

Jesteś maszynistą własnej maszyny – musisz o nią dbać.

#agaKUSIczyta

Super książka dla kobiet w każdym wieku. Wszystkie porady, wskazówki i zalecenia napisane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, wiedza z tej lektury jest bardzo potrzebna nam wszystkim, dzięki takim książkom, możemy uzyskać wiele korzyści i dowiedzieć się jak pomóc sobie uzyskać harmonię z naszym ciałem i żyć w zgodzie. Wskazówki jakie dostajemy i porady mogą nam pomóc w walce z kontrolą swojego życia i zdrowia. Osobiście na pewno skorzystam z takiego postu i dzięki któremu mój organizm nabierze więcej siły. A przepisy wydają się bardzo apetyczne, niektóre już nawet wypróbowałam i naprawdę były bardzo dobre. Człowiek czasem sobie nawet nie zdaje sprawy, że jedzenie ma aż tak ogromny wpływ na nasz organizm, a jednak odpowiednie jedzenie ma ogromny wpływ na to co z nami się dzieje. Żyj zdrowiej i nie pozwól, żeby problemy z jakimi się zmagasz, a bagatelizują je lekarze, nie pozwalały Ci cieszyć się życiem, zacznij od zmian już dziś i sięgnij po książkę pt. Postny reset dla kobiet. Ja osobiście polecam z całego serducha i na pewno nie raz skorzystam z tej książki.

Post to świetny sposób, żeby pobudzić swój organizm i dodać mu energii do działania, zwłaszcza, gdy jest on osłabiony po zimie, na wiosnę. Niestety, łatwo jest wpaść w pułapkę sprzecznych informacji czerpanych z Internetu i pogubić się w tym wszystkim.

"Postny reset dla kobiet" dr Mindy Pelz to bardzo rzetelne podejście do przygotowania się do postu w zgodzie z kobiecymi hormonami i potrzebami organizmu. Można czerpać garściami wiedzę, aby uniknąć powszechnych błędów, pojawiających się nawet w przypadku pozornie prostego postu przerywanego.

Super wyjaśnione są zasady przechodzenia do co raz dłuższego postu, z uwzględnieniem kobiecego cyklu i hormonów. Ta książka to kompendium wiedzy i porad, jak podejść do tematu z głową. Usystematyzowała moją wiedzę i dzięki temu wiem, że działam dobrze i zgodnie z potrzebami mojego organizmu. Bardzo polecam!

• Medycyna
  • Poradniki