Na białym koniu

Adam Dzierżek Wydawnictwo: Initium kryminał, sensacja, thriller
Initium
2023-10-25
2023-10-25
thriller psychologiczny thriller internet gore

Porusza kilka mrocznych aspektów życia. Dla lubiących mroczne klimaty. Są niedociągnięcia ale warto przeczytać

Ale to było mocne. Autor maluje mroczne obrazy swoich historii, nakręcającej się spirali zła. Podoba mi się styl autora oraz interpretacja lektora. Wahałam się czy nie zabrać gwiazdki za powtórzenia zwrotów z innych książek np. "Czuję się w tym miejscu, jak źle przyjęty przeszczep." Doszłam do wniosku, że gdybym wszystkich książek nie przesłuchała w cztery dni, to nie zwróciłabym może na to uwagi. A skoro przesłuchałam w tak krótkim czasie to oznacza, że autor trafił w mój gust czytelniczy i nie mogłam się oderwać.

Kolejna, ostatnia, opowieść Autora, który, jak zawsze, pokazuje nam i dobro i zło wzajemnie się zwalczające. Postaci są bardzo przekonujące w tym co robią, co czują i mówią. Przerażające jak łatwo dobro przekuć w zło. Bohaterowie tej historii zmagają się ze sobą i z innymi. Bardzo poruszające i przygnębiające ale warto!!!

Mroczna, brutalna, wzbudzająca niepokój historia, która warto przeczytać! Autor ukazuje jakim zwyrodnialcami potrafią być ludzie. Książkę polecam!

Ta ksiazka trafia do mojej ulubionej kategorii - niepokojaca.
Troche przypomina film "Hostel".
Produkcje typu "snuff" kraza po sieci jako miejska legenda i nikt nie wie, czy rzeczywiscie jakis nakrecono. Chociaz po dark webie mozna sie spodziewac najgorszego.
Lektura, po ktorej pozostaje dyskomfort.
Ale czy dobra ksiazka? Niekoniecznie. Ma zaszokowac i to zadanie spelnia w 120%. Nic poza tym.

Ta ksiazka trafia do mojej ulubionej kategorii - niepokojaca.
Troche przypomina film "Hostel".
Lektura, po ktorej pozostaje dyskomfort.
Ale czy dobra ksiazka? Niekoniecznie. Ma zaszokowac i to zadanie...

Ksiązka porusza dośc trudną tematykę,nie do przyjęcia dla większości społeczeństwa,coś o czym ludzie wolą nie wiedzieć,przyjmując takie rzeczy tylko w filmach.
Jak dla mnie dobra pozycja.

Jak dla mnie dobra pozycja.

Bardzo dobrze i szybko się czytało. Nudy nie było. ALE - ta książka z dorobku autora podobała mi się najmniej. Fabuła mnie nie zaciekawiła, główny bohater irytował, a zakończenie było dziwne.

"Na białym koniu" autorstwa Adama Dzierżka to wyjątkowy thriller psychologiczny, który przenosi czytelników w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, generując niepokój i refleksje. Książka skupia się na losach głównego bohatera, Karola, który niespodziewanie zostaje wplątany w ponury koszmar, gdy do jego drzwi puka ojciec przyjaciółki z dawnych lat, prosząc o pomoc w odnalezieniu zaginionej córki.

Już na samym początku akcja zaczyna się intensywnie, nie dając czytelnikowi chwili spokoju. Główny bohater, Karol, przekształca się z zwykłego młodego człowieka pracującego w korporacji w protagonistę pełnego strachu, emocji i wewnętrznych konfliktów. Ojciec Natalii, zaginionej dziewczyny, prosi Karola o wsparcie w odnalezieniu córki, która zniknęła lata temu, a jedynym tropem jest film krążący po sieci, w którym Natalia odgrywa kluczową rolę.

Fabuła prowadzi czytelnika przez mroczne zakamarki internetu, eksponując brutalne sceny i niepokojącą atmosferę. Autor odważnie porusza tematy granic moralności i ludzkiej psychiki, stawiając pytania, które budzą niepokój i prowokują do refleksji. Nie brak w powieści również elementów gore, które dodają jej intensywności.

Jednym z atutów tej książki są wyraziste postacie. Karol, Szeryf i Natalia to złożone postaci, których ewolucję autor przedstawia w trudnych sytuacjach, gdzie muszą zmierzyć się z przerażającą rzeczywistością. Bohaterowie nie tylko prowadzą akcję, ale również prowokują czytelnika do zastanowienia się nad granicami moralności i ludzkimi reakcjami w obliczu ekstremalnych sytuacji.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkowo dobrze wykreowanego głównego bohatera, Karola. Jego strach, zmieniające się postawy i konflikty wewnętrzne stają się namacalne dla czytelnika, co sprawia, że można się wczuć w jego emocje i doświadczenia. Szeryf, ojciec zaginionej Natalii, to postać pełna tajemnic, a stopniowe odkrywanie jego historii buduje atmosferę niepokoju wokół niego.

Nikt, kto puka w środku nocy, nie przynosi dobrych wieści.

Natalia, mimo że pozostaje obecna głównie poprzez wspomnienia i reakcje innych postaci, pełni istotną rolę jako centralny punkt emocjonalny dla Karola i Szeryfa. Autor świetnie ukazuje zmiany w psychice głównych postaci, co dodaje głębi fabule.

Książka porusza trudne tematy, zwłaszcza dotyczące przemocy i wykorzystywania, ukazując, że ludzka wyobraźnia i zachowania nie mają granic. Autor odważnie eksploruje obszary ludzkiej moralności i psychiki, co może wstrząsnąć czytelnikiem. Jednak wartość tej powieści nie ogranicza się jedynie do chwilowego szoku – opowieść skłania do refleksji nad naturą ludzką i granicami jej okrucieństwa. Podkreślić należy również świetne wykreowanie postaci, zarówno głównych, jak i pobocznych. Bohaterowie są złożeni, realistyczni, co sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić i zrozumieć ich dylematy. Narracja jest mocna, wzbogacona brutalnymi scenami, co sprawia, że "Na białym koniu" nie jest lekturą dla każdego, ale dla miłośników mocnych thrillerów, którzy doceniają zarówno wciągającą akcję, jak i głębsze przemyślenia nad ludzką psychiką.

Nie sposób również nie wspomnieć o atmosferze niepewności, jaką autor zbudował wokół bohaterów i całej fabuły. Akcja nie daje czytelnikowi oddechu, popychając go do przodu, a zaskakujące zwroty sprawiają, że trudno przewidzieć, co wydarzy się dalej.

Warto jednak podkreślić, że książka ta nie jest dla osób wrażliwych. Zawiera liczne drastyczne sceny, które mogą wstrząsnąć i pozostawić trwały ślad w psychice czytelnika. "Na białym koniu" to lektura dla tych, którzy szukają nie tylko mocnych wrażeń, ale także głębszych refleksji nad naturą ludzką i granicami jej okrucieństwa.

Mimo trudności, jakie może stawiać lektura, "Na białym koniu" to powieść, która generuje dyskusję na ważne tematy, zachęcając czytelnika do refleksji nad moralnością, psychiką i ludzkimi reakcjami w ekstremalnych sytuacjach. To literackie doświadczenie, które mocno trzyma za gardło, pozostawiając czytelnika z mnóstwem pytań oraz refleksji. Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli nie boimy się mrocznych, brutalnych opowieści i jesteśmy gotowi na głębsze zanurzenie się w psychologiczne labirynty ludzkiej natury. Ostrzegam jednak, że "Na białym koniu" może okazać się niezapomnianym, choć trudnym doświadczeniem literackim.

„Najwyraźniej ludzie dostrzegają cię tylko, gdy odstajesz.”

Lubię sięgać po polskich autorów kręcących fabuły wokół szeroko rozumianych sensacyjnych klimatów, zaryzykować spotkanie z nieznanym pisarzem, poznać styl tworzenia, zawiązywania intrygi, oprowadzania po akcji i podtrzymywania klimatu. Kiedy dobrze trafię, wówczas wciągam na listę ulubionych i pilnie śledzę pojawiające się premiery tytułów. Moje pierwsze spotkanie z książką Adama Dzierżeka zaliczam do przeciętnych, pod względem atrakcyjności scenariusza zdarzeń, charakterystyki postaci i czytelniczego wciągnięcia.

Pierwsze strony zapowiadały się obiecująco. Autor wytworzył frapujący nastrój niedopowiedzenia i tajemniczości. Wydawało się, że postać Karola Szczygła, administratora danymi klientów w parabanku, będzie miała wiele ciekawego do powiedzenia w aspekcie przeszłości. Jednak fabuła podążyła innym tropem, jedynie na chwilę odrywała się by spojrzeć w traumę z dzieciństwa mężczyzny. Nie przeszkadzałoby mi to, gdyby nie dziwnie przeprowadzone sceny akcji, chociażby zwolnienia i sklepowa. Czułam sztuczność, nie przekonały, jakby odhaczenie punktu w intrydze, by móc iść dalej z narracją, a nie oprowadzanie czytelnika w procesie tworzenia napięcia. Pozostało przyjąć założenie, że to taki styl pisania, bez preferowanego przeze mnie rozbudowania, cechujący się surowością i bezpośredniością. Trzeba przyznać, że pisarz konsekwentnie trzymał się wypracowanej narracji i za to plus.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2024/02/na-biaym-koniu.html

„Najwyraźniej ludzie dostrzegają cię tylko, gdy odstajesz.”

Dałem drugą szansę autorowi, bardzo chętnie czytam polskich pisarzy na dorobku altruistycznie chcąc im w jakiś drobny sposób pomóc, choćby zwiększeniem zasięgów czy opinią, a pierwsza powieść pana Adama wydawała mi się zachęcająca. Niemniej mój główny zarzut, i wynikająca stąd również ocena, to nieskładna i nierealistyczna fabuła, pełna niedociągnięć, które mógłbym w cztery oczy wskazać, teraz jednak spoilerować bym nie chciał. Ratuje książkę trochę zakończenie, a mianowicie wątek psychologiczny.

• Recenzenckie
  • Polonica