Na dwoje babka wróżyła

Okładka książki Na dwoje babka wróżyła Renata Kosin
Okładka książki Na dwoje babka wróżyła
Renata Kosin Wydawnictwo: Książnica Cykl: Jemiołki (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Jemiołki (tom 1)
Książnica
2023-07-26
2023-07-26

Okładka książki Kemping Chałupy 9 / Pocałuj mnie pod jemiołą (Pakiet) Katarzyna Janus, Renata Kosin, Joanna Tekieli
Kemping Chałup... Katarzyna Janus, Re...
Okładka książki Pocałuj mnie pod jemiołą Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska
Pocałuj mnie p... Renata Kosin, Dorot...

Witajcie w sielskich Jemiołkach! Poczujcie atmosferę nadchodzących wyborów na sołtysa. Rozejrzyjcie się po domach otoczonych malwami. Poznajcie plejadę barwnych postaci i skrzące humorem dialogi prowadzone przy płocie czy sklepowej ladzie.

To historia, której czaru i uroku nie można odmówić, jednak pod tą lukrowaną otoczką skrywa się dużo prawdy, bowiem Jemiołki doskonale odzwierciedlają nasze społeczeństwo. Dzielą się na Górne i Dolne, a i mieszkańcy wsi są podzieleni na tych "lepszych" i "gorszych". I choć z pozoru może się to wydać zabawne, to jednak jako odwieczna mieszkanka niewielkiej miejscowości muszę przyznać, że takie podziały mają miejsce. Lepsi to ci, którzy zajmują prominentne stanowiska i trzepią kasę, reszta jest tylko tłem. Na szczęście jest też kilku odmieńców, i to dzięki nim powieść nabiera rumieńców.

"Na dwoje babka wróżyła" to pierwsza część cyklu "Jemiołki" autorstwa Renaty Kosin. Swojska i życiowa doskonale obrazuje sielskie życie wsi i stosunki międzysąsiedzkie, gdzie dawne spory wciąż żyją w sercach mieszkańców, tradycja ściera się ze współczesnością, a wiara w przesądy i zabobony stoi na równi z bojaźnią bożą.

Fajna, lekka ksiazka, czyta sie przyjemnie i szybko. Bohaterowie mnie jakos specjalnie nie irytowali a to dobry znak. Zabraklo mi jednak gwary podlaskiej wioski, bo mowa tu o starej, bardzo starej wsi siegajacej korzeniami wtecz na kilka pokolen. Jestem z podlasia, mam rodzine na wsi i wlasnie zabraklo mi tej prawdziwej wioskowej mowy w ksiazce. Dialogi sa za bardzo wyszifowane i ze tak powiem normalne. Jedyne wioskowe slowo, ktore sie pojawia to "bajki" oznaczajace "moze byc". Szkoda, ze zabraklo gwary, bo z nia ksiazka byla by o niebo lepsza.

Czasem sięgając po książkę sugeruję się okładką. Tym razem chciałam przeczytać coś śmiesznego, lekkiego, nie wymagającego przemyśleń. Czy tak było?

Książka ma swojską, wesołą, kwiecistą okładkę, ale nie dajcie się jej zwieść, bo tak naprawdę znalazłam w niej nasze polskie przywary - społeczeństwo podzielone, uprzedzone do obcych, nietolerancyjne, mające wiele własnych „przewinień” za skórą, ale zamiatające je pod dywan, bo „co ludzie powiedzą”.

To pierwszy tom nowego cyklu "Jemiołki". Malownicza wieś, podzielona na tę lepszą i gorszą - Jemiołki Górne i Dolne. Mieszkańcy wydają się żyć w osobliwym skostniałym świecie, gdzie tradycja i zabobony splatają się z codziennym życiem. Książka wprowadza na chwilę trochę niepokoju, kiedy zbliżają się wybory na sołtysa. Główną postacią tej historii jest Gaja, młoda dziewczyna nazywana przez miejscowych "wiedźmą". Takich „innych” jest tutaj więcej - to różnorodne postacie, z którymi można się utożsamiać w wielu kwestiach i które można spotkać „w realu”. To właśnie losy tych osób oraz ich relacje stanowią serce opowieści.

Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Po przeczytaniu zastanawiałam się, czy obraz wsi nie został przedstawiony w zbyt przerysowany i stereotypowy sposób. Wydaje się, że wiejska społeczność wciąż tkwi w przeszłości, w starych podziałach sprzed lat, w wierzeniach w zabobony i nierównościach płciowych.

Nie było aż tak zabawnie jak oczekiwałam. Przy tej lekturze można się zatrzymać na chwilę i zastanowić nad różnorodnością społeczeństwa oraz jego relacjami.

Czy sięgnę po kolejną część? Czas pokaże...

#Wyzwanie LC wrzesień 2023

Autorka zaprasza nas na Podlasie, do Jemiołek, które od wieków podzielone są na Górne, czyli szlacheckie i Dolnych, czyli chłopskich. Do wsi prowadzą również dwie drogi a nawet kościół jest podzielony i wiszą w nim dwa obrazy Matki Boskiej, więc obie części wsi modlą się do "swojego" obrazu.

" Ludzie szeptali, że chodzi o "uważanie" i przynależność społeczną wynikającą z urodzenia. Jemiołki Górne od zarania dziejów były wsią szlachecką, natomiast Dolne - chłopską."
Teraz właściwie nie powinno już być takiego podziału, ale w tej wsi tak się utarło i każdy chodzi "swoją" drogą do swojej części wsi, zaliczając się albo do tych lepszych lub tych gorszych. Nie powinno się mieszać krwi szlacheckiej i chłopskiej, tak mówiło się przed wiekami i tak zostało do dziś...
Nie wszystkim we wsi taki podział się podoba. Gaja nie zgadza się z podziałami, mimo tego, że ma dar przewidywania przyszłości, nie potrafi lub nie wie w jaki sposób pogodzić mieszkańców, zjednoczyć całą wieś. Czy uda się dziewczynie znaleźć sposób na pogrzebanie niesnasek?

"Zdolności, którymi została obdarzona przez złośliwy los, od zawsze budziły powszechną niechęć i rezerwę. Nikt nie lubił, gdy ktoś obcy wiedział o nim więcej niż on sam."

Oprócz Gai poznamy tu wiele innych postaci, mniej lub bardziej ważnych czy wpływowych, ale za to bardzo charakterystycznych. Jedną z nich jest babcia Pogoda, która nawet w deszczowej aurze widzi same zalety. Nie brakuje w Jemiołkach również przysłowiowego wioskowego głupka, bo przecież w każdej wsi taki ktoś być musi...

"Jak daleko sięgnąć pamięcią, każda wieś, zwłaszcza nieduża, miała przynajmniej jednego wioskowego głupka. Kogoś kto był brzydszy, mniej rozgarnięty, bardziej gamoniowaty, kulawy lub garbaty i z tego powodu gorszy od innych. Istniał głównie po to, by pozostali mogli poczuć się lepsi."
Może się miastowym wydawać, że na wsi czas płynie spokojnie i ludzie się nudzą, lecz nic bardziej mylnego. Zajęć nie brakuje tu nikomu i próżno tu szukać spokoju. Ciągle coś się dzieje, ciągle ktoś potrzebuje jakiejś pomocy lub chociaż tylko porady. Tym bardziej, że zbliżają się wybory sołtysa, więc trzeba się zjednoczyć żeby dobrze wybrać. A na wsi zawsze ludzie wiedzą znacznie więcej o sąsiadach niż oni sami, nic się ukryje a jeszcze więcej się wymyśli. Plotka szerzy się lotem błyskawicy. Lecz gdy zajdzie potrzeba to zawsze znajdzie się pomocna dłoń.

Renacie Kosin udało się bardzo dobrze oddać specyficzny klimat podzielonej wsi, dobrze splotła wątki teraźniejsze z przeszłością i pokazała skomplikowane relacje międzysąsiedzkie. Chociaż fabuła toczy się powoli, to czyta się dobrze.
"Na dwoje babka wróżyła" to życiowa opowieść i bardzo ciepła, taka swojska.
Chętnie przeczytam dalsze losy mieszkańców Jemiołek...

#Wyzwanie LC wrzesień 2023

Jakiś czas temu czytałam książkę Renaty Kosin "Bluszcz prowincjonalny", która zapadła w mojej pamięci, więc za pierwszą część sagi "Jemiołki" zabrałam się z wielką ochotą. Sama niemal od urodzenia mieszkam w małej miejscowości, więc nieco znam realia polskiej wsi, wiem jakie są minusy mieszkania na wsi a także jakie są tego zalety i uroki....

"Na dwoje babka wróżyła" to niezwykle pozytywne i intrygujące dzieło. Książka przenosi nas do wioski Jemiołki, gdzie śledzimy losy różnorodnych mieszkańców, łącząc wydarzenia zarówno z okresu II wojny światowej, jak i z teraźniejszości. Główna bohaterka, Gaja, posiada nadprzyrodzone zdolności, co dodaje historii fascynującego elementu. Poznajemy większość mieszkańców wsi, z przeróżnymi codziennymi problemami i zainteresowaniami. Przed nami sekretne opowieści starszyzny, wybory nowego sołtysa, przyjazd „ciotki z Ameryki”, poszukiwania przodków 😏.

Autorka wspaniale splata wątki z przeszłości i teraźniejszości, tworząc bogatą tkaninę historii i współczesnego życia. Doskonale ożywia wioskę Jemiołki, ukazując jej skomplikowane relacje i konflikty. Choć fabuła czasami może być nieco zagmatwana, należy docenić realistyczne przedstawienie wioski i jej mieszkańców.

To lektura obowiązkowa dla miłośników sielskich opowieści o bohaterach osadzonych w zżytych społecznościach. Mieszkańcy pełni wzajemnych konfliktów, którzy podzieleni na lepszych i gorszych polegają na zdaniu proboszcza i sołtysa, stronią od obcych i wstydzą się swojego pochodzenia 🙂.

“Tak działał świat. Kiedy człowiek chciał coś zrobić dla innych, zawsze znaleźli się tacy, którzy byli przeciwko często dla zasady”.

Przykuwająca uwagę pierwsza część cyklu “Jemiołki”, moje kolejne bardzo udane spotkanie z twórczością Autorki. Jemiołki to niewielka wieś, do której prowadzą dwie drogi. Przed laty wieś, zastała podzielona na Jemiołki Górne - tę szlachecką, lepszą i Jemiołki Dolne - tę chłopską, gorszą. W kościele zbierają się wierni z całej wsi, ale wiszą w nim dwa obrazy Matki Boskiej. Przed jednym modlą się potomkowie rodzin szlacheckich, a przed drugim rodziny chłopskie. Upływ czasu niczego nie zmienił, tak było i tak jest. Bo czy można zmienić tradycję? Ten podział nie podoba się Gai, dziewczynie, która ma dar przewidywania przyszłości…

Z przyjemnością przeniosłam się do świata wykreowanego przez Autorkę. Fabuła ciekawie poprowadzona, niesie emocje, ukazuje, pozornie, tylko pozornie spokojne, wręcz sielskie życie na polskiej wsi. Tutaj nie ma mowy o nudzie. Na uwagę zasługują dialogi, przekomarzania, wzajemne docinki między bohaterami, często wywoływały szczery uśmiech. Wyraźnie ukazane emocje, jakie stają się udziałem naszych bohaterów. A ci zajmująco, barwnie, nietuzinkowo ukazani, każdy z nich dźwiga na swych barkach jakiś ciężar. Dużą sympatię poczułam go Gai, która jest spokojną, serdeczną dziewczyną obdarzona niezwykłym darem. Potrafi przewidzieć przyszłość i czytać w myślach innych ludzi. To wszystko powoduje, że ludzie czują przed nią strach i niechęć.

Polska wieś pełna kontrastów, między mieszkańcami panuje niechęć, wręcz wrogość. Zadawnione spory, w których nikt już tak naprawdę nie pamięta, o co poszło, ale wciąż intensywne, na nowo podgrzewane, nieustannie obecne w życiu mieszkańców. Tajemnice z przeszłości, wiara w zabobony i przesądy. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tutaj wszyscy wszystko o sobie wiedzą, niczego nie da się ukryć, a najważniejsze sprawy załatwia się przed miejscowym sklepem.

Przyjemna, zabawna, klimatyczna opowieść. Ukazuje codzienność mieszkańców wsi, skrywane tajemnice, całość okraszona dobrym humorem. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Bardzo polecam.

Podlasie. To tam zabiera nas Renata Kosin w swojej najnowszej powieści „Na dwoje babka wróżyła”. Opowieści o pewnej wsi do której prowadzą dwie drogi, a w kościele wiszą dwa obrazy Matki Boskiej. Dlaczego? Bo mieszkają tam potomkowie szlachty oraz włościan, a Ci pierwsi uważają się za lepszych. Jest tylko jedno miejsce, gdzie znikają podziały. Rozdroże. To tam, przy ogromnym głazie spotykają się okoliczni „odmieńcy”.
Tam też urodziła się i mieszka jedna z bohaterek tej książki, Gaia. Została obdarzona pewnym darem, albo jak kto woli przekleństwem, przez co nie jest zbyt lubiana, a ludzie starają się jej unikać.

Polska wieś. Ten, kto się tam wychował, zdaje sobie sprawę z jej uroków i minusów. Z tego, że sąsiad wie wszystko , że plotka szerzy się błyskawicznie przemykając opłotkami, że waśnie i niesnaski są na porządku dziennym, a urazy są pielęgnowane bardzo długo. Czasami sami zwaśnieni nie pamiętają o co poszło. Z drugiej strony wieś, to takie miejsce, gdzie ludzie w potrzebie potrafią się zjednoczyć. Podzielić tym, co mają, wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebującego. Renacie Kosin udało się bardzo dobrze oddać jej specyficzny klimat.
„Na dwoje babka wróżyła” to ciepła i życiowa historia z całą plejadą interesująco wykreowanych bohaterów i niespiesznie toczącą się akcją, jak na wieś przystało. Znajdziecie w niej szczyptę magii, skrywane tajemnice i odrobinę humoru.
Autorka ma przyjemny styl, pisze lekko i wciągająco, dzięki czemu z książką bardzo przyjemnie spędziłam czas. Czekam na kontynuację, a Wam polecam poznać tę historię.

𝗡𝗮 𝗿𝗼𝘇𝗱𝗿𝗼ż𝘂

𝐾𝑎ż𝑑𝑦 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘 𝑛𝑜𝑠𝑖 𝑤 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑒 𝑗𝑎𝑘ąś 𝑜𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒ść. 𝐽𝑒𝑑𝑛ą 𝑎𝑙𝑏𝑜 𝑤𝑖ę𝑐𝑒𝑗, 𝑧𝑎𝑙𝑒ż𝑛𝑖𝑒 𝑜𝑑 𝑡𝑒𝑔𝑜, 𝑖𝑙𝑒 𝑝𝑟𝑧𝑒ż𝑦ł. 𝑁𝑖𝑒𝑘tó𝑟𝑒 𝑠ą 𝑑ł𝑢𝑔𝑖𝑒, 𝑖𝑛𝑛𝑒 𝑘𝑟ó𝑡𝑘𝑖𝑒, 𝑤𝑒𝑠𝑜ł𝑒 𝑙𝑢𝑏 𝑠𝑚𝑢𝑡𝑛𝑒, 𝑐𝑖𝑒𝑘𝑎𝑤𝑒, 𝑎𝑙𝑒 𝑡𝑒𝑧 𝑛𝑢𝑑𝑛𝑒 𝑖 𝑛𝑖𝑒𝑔𝑜𝑑𝑛𝑒 𝑢𝑤𝑎𝑔𝑖.

Jemiołki to bardzo dziwna wieś, do której prowadzą dwa gościńce, a w kościele wiszą dwie Madonny. W tej wsi ludzie od wieków są podzieleni na „lepszych” i „gorszych”. Potomkowie szlachty i włościan. Jedynie na rozdrożu dróg nie ma podziałów, to miejsce przyciąga wioskowych "odmieńców". Spotykają się tutaj obdarzona darem widzenia przyszłości Gaja, znający historię wioski i jej mieszkańców stary Walenty, wiecznie milczący kościelny Knut, rozgadana babcia Pogoda, oraz Fabian uchodzący za wioskowego głupka.

Mieszkańcy Jemiołek Górnych i Dolnych od wieków są ze sobą skłóceni. […] 𝑝𝑟𝑎𝑤𝑖𝑒 𝑘𝑎ż𝑑𝑦 𝑑𝑜 𝑘𝑎ż𝑑𝑒𝑔𝑜 𝑐ℎ𝑜𝑐𝑖𝑎ż r𝑎𝑧 𝑤 ż𝑦𝑐𝑖𝑢 𝑚𝑖𝑎ł 𝑜 𝑐𝑜ś ż𝑎𝑙. Po 150 latach nieustannych niesnasek i już sami nie wiedzą, o co i dlaczego się wciąż sprzeczają. Ludzie dawno już nie pamiętają, o co się pokłócili. Ten powód dziś już nie ma znaczenia. Nie chcą się pogodzić, […] 𝑏𝑜 𝑡𝑜 𝑏𝑦ł𝑏𝑦 𝑔𝑤𝑎ł𝑡 𝑛𝑎 𝑡𝑟𝑎𝑑𝑦𝑐𝑗𝑖. 𝑂𝑤𝑒 𝑧𝑎𝑡𝑎𝑟𝑔𝑖 𝑡𝑜 𝑑𝑙𝑎 𝑛𝑖𝑐ℎ 𝑤𝑎ż𝑛𝑎 𝑐𝑧ęść 𝑠𝑝𝑢ś𝑐𝑖𝑧𝑛𝑦 𝑝𝑜 𝑝𝑟𝑧𝑜𝑑𝑘𝑎𝑐ℎ, 𝑖𝑐ℎ 𝑜𝑗𝑐𝑜𝑤𝑖𝑧𝑛𝑎. Pełno jest waśni między mieszkańcami obu części wsi, małych wojenek, które toczą między sobą, czasem z błahych powodów. 𝑁𝑖𝑏𝑦 𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑎 𝑝𝑜𝑑𝑧𝑖𝑎łó𝑤, 𝑎𝑙𝑒 𝑤 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖𝑎𝑐ℎ 𝑛𝑎𝑑𝑎𝑙 𝑡𝑜 𝑠𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖, 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑘𝑎𝑧𝑦𝑤𝑎𝑛𝑒 𝑧 𝑝𝑜𝑘𝑜𝑙𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑛𝑎 𝑝𝑜𝑘𝑜𝑙𝑒𝑛𝑖𝑒. Niektórzy mentalnie tkwią nadal w tamtych czasach, bo nie potrafią odnaleźć się w obecnych. To można zrozumieć i zaakceptować, ale dzielenie ludzi na lepszych i gorszych już nie. 𝑇𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑛𝑛𝑜 𝑚𝑖𝑒ć 𝑚𝑖𝑒𝑗𝑠𝑐𝑎 𝑎𝑛𝑖 𝑡𝑒𝑟𝑎𝑧, 𝑎𝑛𝑖 𝑛𝑖𝑔𝑑𝑦. Lud w Jemiołkach […] 𝑏𝑦ł 𝑑𝑢𝑚𝑛𝑦 𝑖 𝑛𝑖𝑒𝑧ł𝑜𝑚𝑛𝑦, 𝑐ℎ𝑜ć 𝑔łó𝑤𝑛𝑖𝑒 𝑤 𝑤𝑎𝑙𝑐𝑒 𝑚𝑖ę𝑑𝑧𝑦 𝑠𝑜𝑏ą 𝑜 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜. 𝑇𝑟𝑎𝑑𝑦𝑐𝑗𝑒 𝑡𝑜 𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧 ś𝑤𝑖ę𝑡𝑎. 𝐽𝑎𝑘 𝑠𝑖ę 𝑐𝑜ś 𝑢𝑡𝑎𝑟ł𝑜, 𝑡𝑜 𝑡𝑎𝑘 𝑚𝑢𝑠𝑖 𝑏𝑦ć. 𝑁𝑖𝑐 𝑧 𝑡𝑦𝑚 𝑛𝑖e 𝑧𝑟𝑜𝑏𝑖𝑠𝑧. Jemiołki mają jedno wielkie drzewo genealogiczne, czy może dwa. Jedno w Jemiołkach Górnych, drugie w Jemiołkach Dolnych, splatanych gałęziami i korzeniami. Pozornie ta wieś jest sielska i anielska, ale jak się okaże, mnóstwo w niej tajemnic i sekretów, które ukrywają mieszkańcy.

Te tajemnice, próbuje rozwikłać Gaja najmłodsza córka Dytków, dziewczyna o niezwykłych zdolnościach. Ludzie od niej stronią i uważają za czarownicę. 𝑇𝑜 𝑏𝑦ł𝑎 𝑐𝑎ł𝑘𝑖𝑒𝑚 𝑧𝑤𝑦𝑐𝑧𝑎𝑗𝑛𝑎, 𝑤 𝑑𝑜𝑑𝑎𝑡𝑘u 𝑚𝑖ł𝑎 𝑖 𝑠𝑘𝑟𝑜𝑚𝑛𝑎 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑤𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎. 𝑇𝑎𝑘𝑎, 𝑘𝑡ó𝑟ą ł𝑎𝑡𝑤𝑜 𝑝𝑜𝑙𝑢𝑏𝑖ć, 𝑤𝑦𝑠𝑡𝑎𝑟𝑐𝑧𝑦ł𝑜 𝑗ą 𝑙𝑒𝑝𝑖𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑧𝑛𝑎ć. 𝐽𝑎𝑘 𝑧𝑎𝑤𝑠𝑧𝑒, 𝑧𝑎𝑛𝑖𝑚 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑛𝑖𝑒 𝑠𝑖ę 𝑘𝑜𝑔𝑜ś 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑖𝑎ć. Niestety ludzie wiedzieli swoje i na jej widok przechodzili na drugą stronę drogi i za opłotków podejrzliwie się jej przyglądali. Dziewczynie bardzo zależy na tym, by poznać prawdę o sobie, o tym, dlaczego taka jest, po kim odziedziczyła swoje zdolności. Czuje, że z jej pochodzeniem związana jest jakaś tajemnica. Ojca ledwie pamięta, bo zmarł, gdy była bardzo mała, a matka nigdy nie okazywała jej czułości, a wręcz przeciwnie nigdy nie ukrywała, że była dla niej tylko problemem. Gaja próbuje walczyć ze swymi zdolnościami, nie chce ich. Musi upłynąć sporo czasu, musi sporo się wydarzyć, żeby udało się jej uwierzyć w siebie i polubić się taką, jaka jest.

Fabian, chłopak, którego wszyscy uważają za wsiowego głupka, był pierworodnym synem Antosiaków, którego rodzice traktowali jako niedorozwiniętego umysłowo, bo od urodzenia był fizycznie zdeformowany, miał wykrzywioną twarz i tiki nerwowe. Rodzice zaniedbali jego leczenie i edukację, a mimo to chłopaka cechowała niezwykła inteligencja, posiadł wiedzę z nietypowych dziedzin, jednak rola głupka mu odpowiadała i nie wyprowadzał ludzi z błędu. Żyło mu się dobrze, a że z niego się naśmiewali, zdążył się przyzwyczaić. Dla Gai stanowił najbardziej zagadkową postać, ponadprzeciętnie inteligentną i błyskotliwą. Taki wioskowy głupek, mniej rozgarnięty i bardziej gamoniowaty był przydatny we wsi, bo wszyscy mogli się czuć lepsi od niego.

Stary Walenty twierdził, […], ż𝑒 𝑡𝑟𝑎𝑑𝑦𝑐𝑗𝑎 𝑤𝑧𝑖ęł𝑎 𝑠𝑖ę 𝑠𝑡ą𝑑, ż𝑒 𝑘𝑡𝑜ś 𝑘𝑖𝑒𝑑𝑦ś 𝑐𝑜ś 𝑤𝑦𝑚𝑦ś𝑙𝑖ł, 𝑏𝑜 𝑚𝑢 𝑝𝑎𝑠𝑜𝑤𝑎ł𝑜, 𝑖𝑛𝑛𝑖 𝑡𝑜 𝑝𝑜𝑑𝑐ℎ𝑤𝑦𝑐𝑖𝑙𝑖 […] 𝑖 𝑢𝑤𝑎ż𝑎𝑗ą, ż𝑒 𝑡𝑎𝑘 𝑚𝑢𝑠𝑖 𝑏𝑦ć. Gdyby ktoś zechciał wysłuchać opowieści staruszka, który wiele pamiętał i wiele widział, mieliby szansę dowiedzieć się czegoś o swojej przeszłości i przeszłości wsi, ale uważano go za odmieńca, nie traktowano poważnie i nie wierzono w jego opowieści. 𝐿u𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑐𝑧ę𝑠𝑡𝑜 𝑠ł𝑎𝑏𝑜 𝑧𝑛𝑎𝑗ą ℎ𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖ę 𝑚𝑖𝑒𝑗𝑠𝑐, 𝑤 𝑘𝑡ó𝑟𝑦𝑐ℎ ż𝑦𝑗ą. 𝐴 𝑔𝑑𝑦𝑏𝑦 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑡𝑟𝑜𝑐ℎę 𝑤 𝑛𝑖𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑠𝑧𝑝𝑒𝑟𝑎𝑙𝑖, 𝑝𝑜𝑝𝑦𝑡𝑎𝑙𝑖 𝑤𝑜𝑖𝑐ℎ 𝑑𝑧𝑖𝑎𝑑𝑘ó𝑤, 𝑑𝑜𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑒𝑙𝑖𝑏𝑦 𝑠𝑖ę […] ciekawych historii.

W 𝑁𝑎 𝑑𝑤𝑜𝑗𝑒 𝑏𝑎𝑏𝑘𝑎 𝑤𝑟óż𝑦ł𝑎 oprócz „odmieńców”, pojawia się cała plejada postaci, które mają się za normalnych, a ich postępowanie całkowicie temu przeczy. Księżowska gospodyni, żona kościelnego Serafina Knutowa, zawsze wiedziała wszystko o wszystkich, i chętnie tą wiedzą dzieliła się z pozostałymi w największym sekrecie. Milewska, zapatrzona w swojego syna jak w obrazek nie dostrzega, że gloryfikując syna, skrzywdziła swoje córki. Bagatelizowała jego wady, których miał więcej niż zalet. Sebastian od dziecka sprawiał rodzicom kłopoty i często wpadał w tarapaty, z których musieli go wyciągać. Teraz za wszelką cenę chce, żeby jej oczko w głowie zostało sołtysem i wtedy już nie oni będą musieli go bronić, lecz ci, po których plecach miał się wdrapać na szczyt. Sebastian przekonany o swojej atrakcyjności i bezkarności za nic ma swoje środowisko i karmi mieszkańców Jemiołek durnymi sloganami wyborczymi, w które ludzie wierzą. 𝐷𝑎𝑤𝑛𝑒 𝑝𝑜𝑘𝑜𝑙𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑧𝑎𝑤𝑠𝑧𝑒 𝑏𝑦ł𝑦 𝑠𝑖𝑙𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑒, 𝑤𝑖ę𝑐𝑒𝑗 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑠𝑧ł𝑦, 𝑝𝑟𝑎𝑤𝑖𝑒 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜 𝑚𝑢𝑠𝑖𝑎ł𝑦 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑒 𝑤𝑦𝑤𝑎𝑙𝑐𝑧𝑦ć. 𝑂𝑏𝑒𝑐𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑎 𝑝𝑜𝑑𝑎𝑛𝑒 𝑛𝑎 𝑡𝑎𝑐𝑦. Sebastian to głupi, zepsuty i samolubny człowiek, który jest niezłym aktorem. To drań i oszust, a wszyscy mu wierzą. 𝑍 𝑡𝑎𝑘𝑖𝑚𝑖 𝑧𝑑𝑜𝑙𝑛𝑜ś𝑐𝑖𝑎𝑚𝑖 𝑖𝑑𝑒𝑎𝑙𝑛𝑖𝑒 𝑛𝑎𝑑𝑎𝑤𝑎ł 𝑠𝑖ę 𝑑𝑜 𝑝𝑜𝑙𝑖𝑡𝑦𝑘𝑖. 𝑀𝑎 𝑡𝑎𝑘𝑖 𝑑𝑎𝑟, ż𝑒 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜 𝑠𝑖ę 𝑑𝑜𝑡𝑘𝑛𝑖𝑒, 𝑧𝑎𝑚𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑤 𝑔ó𝑤𝑛𝑜. Taki sam los czeka wieś, gdy zostanie jej sołtysem. To egoista, który myśli tylko o sobie, los wsi jest mu całkowicie obojętny. Większość czuje, że to niewłaściwy kandydat, ale nie ma godnego przeciwnika, więc nikt nie chce mieszać się nie do swoich spraw. Może ktoś inny miałby pomysł, jak pogodzić mieszkańców wsi, ale nie ma odwagi przeciwstawić się temu, co nieuniknione. 𝑇𝑎𝑘 𝑑𝑧𝑖𝑎ł𝑎ł ś𝑤𝑖𝑎𝑡, 𝑘𝑖𝑒𝑑𝑦 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘 𝑐ℎ𝑐𝑖𝑎ł 𝑐𝑜ś 𝑧𝑟𝑜𝑏𝑖ć 𝑑𝑙𝑎 𝑖𝑛𝑛𝑦𝑐ℎ, 𝑧𝑎𝑤𝑠𝑧𝑒 𝑧𝑛𝑎𝑙𝑒ź𝑙𝑖 𝑠𝑖ę 𝑡𝑎𝑐𝑦, 𝑘𝑡ó𝑟𝑧𝑦 𝑏𝑦𝑙𝑖 𝑝𝑟𝑧𝑒c𝑖𝑤𝑘𝑜 𝑐𝑧ę𝑠𝑡𝑜 𝑑𝑙𝑎 𝑧𝑎𝑠𝑎𝑑𝑦. 𝐼 𝑑𝑜𝑡ą𝑑 𝑟𝑧𝑢𝑐𝑎𝑙𝑖 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘𝑜𝑤𝑖 𝑖 𝑘ł𝑜𝑑𝑦 𝑝𝑜𝑑 𝑛𝑜𝑔𝑖, 𝑎ż 𝑠𝑖ę 𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑜𝑡𝑘𝑛ął. I wreszcie ksiądz o wymownym nazwisku Piekiełko, z którego zdaniem bardzo liczono się w Jemiołkach, chociaż nie zawsze się z nim zgadzano.

Autorka stworzyła wspaniałą, zabawną, a przy tym życiową historię, pełną świetnych dialogów i barwnych postaci. Przeszłość miesza się tu ze współczesnością. Szczególną uwagę przyciągają znakomicie skonstruowane postacie, które albo się lubi, albo nie. Jedni bohaterowie wzbudzają sympatię od samego początku, a inni do końca tej sympatii nie zyskają.

Piękna historia, pełna symboliki i odniesień do małych i dużych grzeszków Polaków oraz tego, co dzieje się w naszym kraju. Pod pozorem lekkiej i przyjemnej w odbiorze powieści, autorka przedstawia mentalność Polaków, pokazuje obraz całego naszego polskiego piekiełka. Podziały społeczne, które w powieści symbolizują dwa obrazy Matki Boskiej. Podziały, w których ludzie trwają niepotrzebnie. 𝑁𝑎 𝑤𝑠𝑖 […] 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑖𝑒 𝑝ł𝑜𝑡𝑦 𝑚𝑎𝑗ą 𝑜𝑐𝑧𝑦 𝑖 𝑢𝑠𝑧𝑦. Pozornie wszyscy, wszystko wiedzą o innych, ale w rzeczywistości okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. 𝐽𝑒𝑚𝑖𝑜ł𝑘𝑖 𝑡𝑜 𝑤𝑖𝑒ś, 𝑔𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑢𝑟𝑎𝑧𝑦 𝑛𝑖𝑔𝑑𝑦 𝑛𝑖𝑒 𝑡𝑟𝑎𝑐ą 𝑛𝑎 𝑤𝑎ż𝑛𝑜ś𝑐𝑖, 𝑛𝑖𝑐 𝑡𝑢 𝑛𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑧𝑎𝑝𝑜𝑚𝑛𝑖𝑎𝑛𝑒. 𝑇𝑢 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑠𝑧𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑖𝑒𝑙ę𝑔𝑛𝑢𝑗ą 𝑤𝑧𝑎𝑗𝑒𝑚𝑛𝑒 𝑛𝑖𝑒𝑐ℎę𝑐𝑖, 𝑢𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑖 𝑤𝑟𝑜𝑔𝑜ść. I tak całymi latami. Każda historia, która tu krąży, nabrała już lokalnego kolorytu. 𝑁𝑖𝑒𝑘𝑡ó𝑟𝑧𝑦 𝑛𝑖𝑔𝑑𝑦 𝑠𝑖ę 𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑚𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎𝑗ą 𝑖 𝑝𝑖𝑒𝑙ę𝑔𝑛𝑢𝑗ą 𝑤 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑒 𝑔ł𝑢𝑝𝑖𝑒 𝑢𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎. […] 𝑈𝑚𝑖𝑒𝑚𝑦 𝑠𝑖ę 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑜𝑐𝑧𝑦ć, 𝑎𝑙𝑒 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑐𝑖𝑤𝑘𝑜 𝑐𝑧e𝑚𝑢ś, 𝑎 𝑛𝑖𝑒 𝑤 𝑖𝑚𝑖ę 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜ś […] Wydaje się, że na mieszkańcach wsi ciąży klątwa nieżyczliwości. Czy kiedyś komuś uda się ją zdjąć?

[…] 𝑖𝑠𝑡𝑛𝑖𝑒𝑗ą 𝑐𝑢𝑑𝑎. 𝐼 ż𝑒 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘 𝑚𝑜ż𝑒 𝑛𝑎𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑ę 𝑤𝑖𝑒𝑙𝑒, 𝑗𝑒ś𝑙𝑖 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑠𝑖ę 𝑝𝑜𝑠𝑡𝑎𝑟𝑎.

𝗡𝗮 𝗿𝗼𝘇𝗱𝗿𝗼ż𝘂

Przyjemny styl z letnim vibem i nutką słowiańskości w obyczajowym wydaniu. Co Wy na to? Z taką propozycją przychodzi Renata Kosin w książce „Na dwoje babka wróżyła”.

Jemiołki Górne i Dolne – wieś, gdzie podzielone są zarówno drogi, jak i mieszkańcy, a Matka Boska w kościele spogląda z dwóch obrazów. A wszystko to przez zadawnione podziały klasowe i przekonanie o wyższości jednych nad drugimi. Jest jednak jedno miejsce, gdzie to przestaje się liczyć. Na rozdrożu spotykają się wioskowe indywidua – Gaja wieszcząca przyszłość, stary Walenty snujący opowieści, kościelny Knut, wiecznie pogodna babcia Pogoda i wioskowy głupek Fabian. Każdy ze swoją historią i sekretami, które w zagadkowy sposób łączą mieszkańców i mityczną ciotkę z USA.

Kosin zaprasza czytników na stereotypową, polską wioskę, gdzie bogobojni ludzie wierzą jednocześnie w przesądy i zabobony, pielęgnują dawne urazy i podziały, a gosposia z plebanii ma większy posłuch niż sam proboszcz. Najważniejsze sprawy załatwia się w miejscowym sklepie, przy płocie sąsiada lub na kościelnym placu. I, co najważniejsze, lepszy swój wróg, niż obcy. Znajome, prawda? Na tle tego miniaturowego obrazu społeczeństwa autorka idealnie prezentuje bieżące wydarzenia, ludzi i ich podejście do wszelkich nowości i inności oraz nastroje polityczne. Wszak Jemiołki żyją aktualnie dwoma wydarzeniami – wyborami na sołtysa i przyjazdem ciotki z Ameryki, która zdaje się spokrewniona z całą wsią.

„Ciotka Walerka przyjeżdża”. To zdanie powinno stać się sztandarowym całej historii. Dlaczego? Bo pociąga to za sobą lawinę wydarzeń, rozgrywających się w sielskiej scenerii Jemiołek. Tajemnice i zaszłości sprzed 50 czy 70 lat nadal wpływają na teraźniejszość i generują animozje w kolejnych pokoleniach. I tylko ci nieliczni, odstający od „normy” mieszkańcy, potrafią to dostrzec i połączyć odpowiednie kropki. Gaja zaś niczym detektyw, wspomagana intuicją, nie odpuści, zanim nie dotrze do prawdy o innych… i o sobie.

To sympatyczna książka, łącząca na tle społecznym kilka wątków: codzienność, tajemnice, humor oraz nutkę romansu. Uświadamia też, że nigdy do końca nie znamy ludzi, obok których żyjemy.

Zabawna. Miło spędzony czas.

Zabawna. Miło spędzony czas.

• Przeczytane 2023
  • Obyczajowe