Podróbka

2023-07-26
2023-07-26
2023-06-13
Danuta Fryzowska

Okres letni sprawił, że wpadłam w rozleniwienie, jeśli chodzi o czytanie. Gdy już jednak zdecydowałam się na lekturę, zamiast moich ulubionych zawiłych thrillerów, wolałam sięgać po mniej wymagające pozycje o lekkiej, najczęściej modowej tematyce. Kolejną książką z tego nurtu po którą sięgnęłam była „Podróbka”, zgodnie z obietnicami: „przewrotny, pełen blichtru i humoru melanż przyjaźni, luksusowej mody i oszustwa”. Czy tak właśnie było?

Ava Wong to Amerykanka pochodzenia azjatyckiego. Wiedzie spokojne, ale dość nudne życie. Jest żoną poważanego transplantologa, który jednak rzadko ma czas dla rodziny, co jest powodem licznych kłótni pomiędzy małżonkami. Sytuacji nie poprawia fakt, że kobieta, z wykształcenia prawniczka, nie realizuje się zawodowo, tylko całe dnie opiekuje się swoim wyjątkowo niesfornym synem. Jej życie zmienia się, gdy Winnie Fang, jej dawna koleżanka ze studiów próbuje odnowić kontakt. Winnie nie przypomina już skromnej dziewczyny, którą była przed laty. Zachwyca nienagannym ubiorem i kosztowną torebką Birkin. Z czasem wtajemnicza przyjaciółkę w to, jak zarabia na życie i przekonuje ją, aby zaczęły współpracować. Od teraz Ava stanowi część nielegalnego biznesu polegającego na wprowadzaniu na rynek idealnych podróbek najbardziej znanych modeli torebek.

Nie ulega wątpliwości, że „Podróbka” to powieść o lekkiej fabule dla niezbyt wymagającego czytelnika. Taka, o której nie będzie pamiętać długo, ale świetnie będzie się bawić przy jej lekturze. Chen poza wątkiem głównym i życiem rodzinnym Avy nie oferuje nic więcej. Skupia się na tytułowym handlu podróbkami, na relacjach Avy z mężem pracoholikiem, na problemach z niedającym się uspokoić dwuletnim synem Henrim, oraz wreszcie, na przyjacielsko-biznesowych stosunkach z Winnie. W „Podróbce” brak wątków pobocznych, głębszych rozmyśleń bohaterów czy przesadnie długich opisów. Wymyślony przez Winnie przekręt również jest dość prosty. W powieści nie ma wyrafinowanych, zawiłych intryg czy też wyjątkowo szczegółowych informacji na temat funkcjonowania przemysłu z dobrami luksusowymi, jak i z podróbkami. Ze względu na to, że książka liczy ledwie 268 stron, najchętniej nazwałabym ją opowiadaniem. To zdecydowanie zbyt mało, aby zbudować wielowarstwową fabułę i trójwymiarowych bohaterów. Zazwyczaj to właśnie po takie powieści sięgam, dlatego po „Podróbce” odczuwam lekki niedosyt. Spodobał mi się wykreowany przez autorkę klimat, jak i sam pomysł na fabułę. Uważam, że temat handlu podróbkami to temat rzeka, dlatego nieco ubolewam nad faktem, że Chen zdecydowała się na tak prostą fabułę. Z chęcią poświęciłabym na lekturę nieco więcej czasu. Dla wiecznie zabieganych będzie to jednak ogromna zaleta, zwłaszcza, że powieść Kirstin Chen czyta się bardzo szybko i łatwo.

Fakt, nawet nie 300 stron to mało, by stworzyć postacie o złożonym charakterze, ale wystarczająco dużo, by wyłuszczyć ich główne cechy. Winnie Fang do teraz pozostaje dla mnie zagadką. Nie do końca jestem pewna jej prawdziwych intencji i nie wiem czy jej przyjaźń z Avą była szczera. Sama Ava natomiast nieco mnie denerwowała. Zamiast wziąć sprawy w swoje ręce tylko narzekała, np. że nigdy nie chciała być prawniczką i że to rodzina ją do tego zmusiła. Najbardziej z tej powieści zapamiętam jednak… Henriego. Uważam, że momentów jego nieuzasadnionej furii było w książce zdecydowanie zbyt wiele. Był wyjątkowo irytującym dzieciakiem zarówno dla samej Aby, jak i Bogu ducha winnego czytelnika.

Po kilkudziesięciu przeczytanych stronach miałam mniej więcej pojęcie z jakim typem powieści się zetknęłam . W połowie jej objętości pojawiło się jednak miłe i dość spore zaskoczenie w postaci ciekawego zwrotu akcji. Niestety, żeby nie było tak kolorowo, samo zakończenie nieco mnie rozczarowało. Było dość mdłe i nie do końca logiczne. Choć książka nie miała skomplikowanej fabuły, w mojej głowie nadal pozostało kilka pytań bez odpowiedzi.

„Podróbka” to przyjemna, lekka, wręcz wakacyjna powieść. Czy nazwałabym ją przewrotną, pełną humoru i blichtru? Tych słów moim zdaniem użyto nad wyrost. Mimo to jak najbardziej uważam ją za godną lektury. Na docenienie zasługuje świeży pomysł na fabułę, brak wątku miłosnego i wartka akcja. Myślę, że powinna przypaść do gustu osobom lubującym się w lekkich powieściach, szukającym czegoś nowego.

Świetna! Zabawna! Przewrotna!
Z refleksją na temat moralności, prawdy i współczesnej mody.

Świetna! Zabawna! Przewrotna!
Z refleksją na temat moralności, prawdy i współczesnej mody.

2030

Była sobie prawniczka, ale pod naciskiem męża od lat zawodu nie praktykuje, za to zajmuje się ich dwuletnim synkiem, który jeszcze nie mówi. Jak wszystkie matki kwoki rusza do boju o najlepszą placówkę przedszkolna dla swojego malucha. Im bardziej elitarna jednostka, tym lepsze możliwości staną przed chłopcem ( szkołą podstawowa czy studia). Znudzona obowiązkami domowymi z radością wita dawną przyjaciółkę Winnie, która ma nietuzinkowy pomysł na rozkręcenie własnego biznesu. Dzięki odpowiedniemu etnicznemu pochodzeniu ( Azjatki) jawią się sprzedawcom jaki pokorne, nierzucające się w oczy i godne zaufania. Wystarczy mieć paragon z zakupu oryginalnych torebek Versace Hermes Vuitton czy Prada i zażądać zwrotu pieniędzy i oddać super podróbkę. Polityka zwrotów w Stanach mocno im sprzyja. trzeba tylko znaleźć źródło produkujące idealne podróbki i voila! autentyki sprzedawać na ebayu z odpowiednim przebiciem. Trzeba zapoznać się z chińskim bossem Makiem i wejśc z nim w układy. A potem pieniądze mnożą się jak króliki. Totalnie rozrywkowa lektura, adresowana do miłośniczek "Diabeł ubiera się u Prady" czy "zakupoholiczki". Wartka akcja, kilka zwrotów akcji, podczas których chcemy się dowiedzieć, czy uda się dziewczynom oszukać służby celne i policję? Momentami fabuła lekko naiwna, ale można na to przymknąć oko.

Być może, aby osiągnąć sukces i dobrze zarabiać, wcale nie trzeba być wielkim prymusem, mieć zawsze świetne oceny czy ukończyć najlepszy uniwersytet w Stanach Zjednoczonych – choć to czasami może być pożądane przez wielu wpływowych ludzi i może wzbudzać ich zaufanie. O wiele ważniejsze w osiąganiu sukcesów – a przede wszystkim w robieniu interesów – są jednak wysoko rozwinięte zdolności intelektualne oraz spryt. A tych cech z pewnością nie były pozbawione Ava i Winnie – główne bohaterki powieści Kirstin Chen „Podróbka”.

Dwie młode Amerykanki azjatyckiego pochodzenia postanawiają zbić interes na podróbkach torebek znanych marek. Obie są przy tym niezwykle przebiegłe i dyskretne. Doskonale wiedzą, czego chcą, ważne jednak, aby nie dowiedział się o tym nikt inny.

Ava – po ukończeniu studiów prawniczych na jednej z lepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych – wychodzi za mąż za cenionego chirurga, a później także zostaje matką Henriego, choć macierzyństwo okazuje się dla niej nie lada wyzwaniem. Życie Avy zmienia się niemal o 180 stopni, gdy ponownie spotyka Winnie.

Winnie przez pewien czas studiowała wspólnie z Avą, jednak ostatecznie zrezygnowała ze studiów. Po 20 latach niespodziewanie postanawia odnowić z nią znajomość, ponieważ… potrzebuje wspólniczki, dzięki której będzie mogła rozwijać swój „biznes”; wspólniczki z amerykańskim paszportem, której nikt nie śmie podejrzewać o nielegalne interesy – a Ava okazuje się idealną kandydatką. Jak potoczy się ich współpraca? Czy uda się im dojść do porozumienia i osiągnąć sukces? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w najnowszej powieści Kirstin Chen „Podróbka”.

Kiedy sięgałam po „Podróbkę”, właściwie wiedziałam, czego mogę się spodziewać – wiedziałam, że będzie to książka, która wciągnie mnie od pierwszych stron i nie pozwoli mi się nudzić. Nieco mniej przewidywalne są jednak główne bohaterki tej powieści – Winnie i Ava, które znają się od lat i… wiedzą o sobie więcej, niż wie czytelnik. Aby je poznać, trzeba z uwagą oddać się lekturze tej powieści.

To, na co warto zwrócić, mówiąc o tej książce, to jej oryginalność. Nie jest to romans, lecz ciekawa historia o dwóch niezależnych kobietach. I tym, co jeszcze wyróżnia tę powieść, jest lekkość. „Podróbka” to książka, którą można czytać w przerwach: przy kawie, przed snem, w tramwaju czy autobusie. Jest ona krótka, ale może też właśnie dlatego, że nie ma w niej wielu zawiłych wątków, to jest ona ciekawa i czytanie jej nie nuży.

„Podróbka” to lekka, wciągająca, przyjemna, a jednocześnie niesamowicie nieprzewidywalna książka. Jeśli chcecie więc odpocząć od „trudnych książek”, przy niej zdecydowanie to się uda.

1977

Nigdy nie czułam potrzeby, żeby kupować sobie ubrania czy torebki z najwyższej półki. Metki nie robią na mnie wrażenia. Ale znam osoby, dla których jest to bardzo ważne i są w stanie wydać na takie zakupy ostatnie pieniądze. Są też ludzie, którzy potrafią zrobić interes na opychaniu perfekcyjnych podróbek. Tak właśnie jest w tej powieści. Winnie wciąga zachowawczą dotąd Avę w swój nielegalny interes z podróbkami.

Ta książka jest opowiadana z dwóch perspektyw. Część książki to przesłuchanie Avy, w stylu "Dolores Claiborne". Pozostała część jest przedstawiona z innej perspektywy. Ta pierwsza bardziej mi odpowiadała, lepiej się w niej odnajdowałam, chociaż druga mnie zaskoczyła i nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.

Ta powieść jest dobra jako przerywnik między bardziej wymagającymi publikacjami. Można się trochę pośmiać, a i też pozgrzytać zębami. Zwłaszcza gdy uroczy Henri zmienia się w małego wyjca czy wtedy, gdy Oli w dość drastyczny sposób próbował pokazać żonie, że nie podoba mu się to, co zrobiła. Złapałam się też za głowę, gdy widziałam casting do przedszkola. Nie wiedziałam, czy się śmiać, czy płakać.

Po lekturze mam poczucie niedosytu. Trochę za mało był dla mnie pociągnięty wątek małżeństwa Avy i Oliego. Nie mam większych zastrzeżeń, jeśli chodzi o zakończenie, chociaż spodziewałam się tego, że wszystko skończy się w taki sposób. Moim zdaniem to dobra książka na wieczór spędzony pod kocem z herbatką i niewymagającą lekturą.

Mówi się, że „sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą”. Pytanie tylko, jak osiągnąć ten sukces? Jaki jest przepis, recepta? Czy sukces zawsze zdobywa się uczciwie, czy może jednak nagina się rzeczywistość, koloryzuje, tak po prostu oszukuje, wrabia, sprawiając, że owy sukces to nic innego jak tylko podróbka?
Bez wątpienia „Podróbka” to książka, która jest sukcesem pisarskim Kirstin Chen. Tutaj nie ma mowy o żadnym oszukańczym procederze, to po prostu książka, która wciąga od pierwszych stron, trzymając nas w zaciekawieniu i dobrym humorze, aż do ostatniej strony. Co ja pisze, trzyma znacznie dłużej, dlatego, gdy zerkać będziecie na tę książkę umieszczoną na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek, zawsze wspominać będziecie tę wyjątkową znajomość z dwójką amerykanek azjatyckiego pochodzenia – Avą Wong i Winnie Fang.
Ava jest wzorem sprawiedliwości i uczciwości w podejmowaniu życiowych kroków. Wszak jest prawniczką i jej prawe podejście do życia jest wypisane na samym szczycie prywatnego dekalogu. Wydawałoby się, że jej życie to pasmo sukcesów. Ukochany mąż Oli, z dobrze płatną pracą chirurga, piękny dom, niania, wymarzony syn Henri. Otóż nic bardziej mylnego, problemy wychowawcze dają się Avie we znaki, a ciągła nieobecność męża nie jest dla niej ułatwieniem.
Winnie, która dwadzieścia lat temu, w czasach szkolnych uchodziła za nieśmiałą, dziwną dziewczynę, dziś jest zupełną odwrotnością tego obrazu. Dziś jest symbolem przebojowości, synonimem bogactwa, wzorem sukcesu, zaradności życiowej. Właśnie postanawia odwiedzić swoją znajomą ze studiów – Avę Wong. Odwiedziny to doskonały pretekst do przedstawienia jej propozycji nie do odrzucenia, kryjącej się pod płaszczykiem lukratywnego przedsięwzięcia.
Jak się okazuje Winnie, proponuje swej przyjaciółce import perfekcyjnie wykonanych podróbek luksusowych torebek. Ava jako że posiada amerykański paszport, jest w tym układzie ważną postacią. Zwłaszcza że jako prawniczka będąca wzorem uczciwości nie będzie wzbudzała żadnych podejrzeń.
Czy faktycznie propozycja Winnie jest nie do odrzucenia? Czy w tym idealnym planie, może coś nie wypalić? A co jeśli pojawią się czynniki zagrażające temu przedsięwzięciu? Czy wówczas Ava będzie mogła liczyć na solidarność Winnie? Koniecznie przekonajcie się sami i sięgnijcie po najnowszą książkę Kirstin Chen.
„Podróbka” to niewątpliwie lektura, która sprawi, że nie raz uśmiech zawita na Wasze twarze. Ale również niepewność o losy głównych bohaterek sprawi, że Wasze emocje sięgną zenitu. Jednym słowem ta książka, to wyjątkowa czytelnicza uczta, którą warto sobie zaserwować. Ja czytałem tę książkę z wypiekami na twarzy, radością oraz zaciekawieniem. Jeśli chcecie przeżyć niezapomniane emocje i poznać intrygującą historię dwóch amerykanek azjatyckiego pochodzenia, to koniecznie sięgnijcie po „Podróbkę”. Ava i Winnie już od pierwszych stron zdobędą Wasze czytelnicze serca.
Książkę Kirstin Chen zaadresować mogę do każdego czytelnika, niezależnie od tego, jaka jest jego metryka. Wszak dobry humor i intrygująca fabuła należy się każdemu z nas, i nie ma tu znaczenia, po jaki gatunek literacki najchętniej sięgamy. „Podróbka” ma wszystko to, co NIK – Najlepsza Interesująca Książka powinna posiadać. Zatem zasiądźcie wygodnie i rozpocznijcie tę czytelniczą przygodę, której nie można się oprzeć.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

Bez wątpienia „Podróbka” to książka, która jest sukcesem...

Mieliście jakieś markowe rzeczy z wyższej półki cenowej? Ja przyznam, że nigdy. Nie ukrywam też, że głównie przez ich cenę. Z tego co patrzyłam, torebka Gucci to koszt ok. 6500 zł. Ale jak wiadomo, oprócz oryginałów, na rynku można też zdobyć nielegalne kopie różnych towarów.

Kirstin Chen w swojej powieści pt.: „Podróbka” opisała to, jak dwie przyjaciółki ze zwykłego przekrętu z podróbkami galanterii, stworzyły biznes znany na cały świat. Wszystko zaczęło się dość niewinne. Winnie odezwała się do Avy po dwudziestu latach, żeby odnowić znajomość. Stopniowo wprowadzała ją w swój plan, którym kobieta z początku się brzydziła. Jednak pewnego dnia Ava została odcięta od pieniędzy. Postanowiła więc wejść w układ z dawną przyjaciółką. Nie wiedziała tylko, ile będzie kosztowało ją to przedsięwzięcie…

Z początku nie potrafiłam się „wbić” w historię. Jeszcze jak faktycznie dobrze mi się czytało o biznesie podróbkowym, tak o życiu rodzinnym Avy już niekoniecznie. Natomiast kiedy pewne wątki się już rozjaśniły, całkowicie przepadłam w powieści. Cała narracja jest na duży plus – główna bohaterka opowiada swoją historię pani detektyw, przez co miałam wrażenie, że Ava siedzi naprzeciwko mnie.

Kilka rzeczy naprawdę mnie zaskoczyło w tej lekturze, przy kilku scenach nawet się uśmiechnęłam. Było to moje pierwsze spotkanie z książkami Kirstin Chen, jednak z chęcią sięgnę po kolejne tytuły.

Kristin Chen to pisarka, która urodziła się i wychowała w Singapurze. Autorka obecnie mieszka w San Francisco. Jest absolwentką Emmerson College oraz Uniwersytetu w Stanford w zakresie creative writing. Jej opowiadania - między innymi „Zyzzva”, „Hobart” oraz „Pank” były nominowane do nagród Pushcart oraz Best New American Voices. Najbardziej znana czytelnikom dzięki bestsellerowej powieści „Sos sojowy dla początkujących".

Ava Wong zawsze grała bezpiecznie. Jako przestrzegająca reguł amerykańska prawniczka wiedzie idealne życie - ma męża, który jest uznanym chirurgiem, małego synka i śliczny dom. Jednak jej świat ukryty za tą pozorną perfekcyjnością zaczyna się walić: małżeństwo się rozpada, dyplom prawniczy od lat leży niewykorzystany, a napady złości synka doprowadzają ją na skraj załamania nerwowego. I niespodziewanie zjawia się Winnie Fang – po dwudziestu latach chce odnowić znajomość ze współlokatorką ze studiów. Tylko że po nieśmiałej dziewczynie, którą Ava niegdyś znała, nie ma już śladu. Winnie to teraz pewna siebie światowa kobieta, ociekająca luksusem, czego przykładem jest choćby niezwykle pożądana torba Birkin w klasycznym pomarańczowym kolorze.

Czego po takim czasie chce Winnie? Otóż kobieta uknuła kreatywny plan oparty na imporcie niemal perfekcyjnych podróbek luksusowych torebek i potrzebuje kogoś z amerykańskim paszportem, kto pomoże jej w prowadzeniu biznesu – i kogo nikt nigdy by nie podejrzewał o popełnienie przestępstwa. Dlatego idealnym kandydatem do tego zadania jest ktoś taki jak Ava.

Jednak jak wiadomo wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, tak ich przekręt w końcu zostaje zauważony. Kto poniesie konsekwencje przynoszącego zyski, nielegalnego interesu? Czy Winnie zostawi Avę samą przeciwko wymiarowi sprawiedliwości? Czy kobiety połączy tak głęboka przyjaźń, że razem staną do walki o swoje lepsze jutro? A może w porę zaprzestaną swojej działalności i wrócą na spokojne tory?

Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi czytając tę, jakże ekskluzywną książkę, a przyznam szczerze, że warto. Przepełniona jest ona eleganckimi torebkami, wieloma tajemnicami i skomplikowanym azjatyckim rynkiem kosztownych podróbek. Zagłębiając się w treść lektury poznajemy złożoną psychologię ludzi chcących zdobywać jak najwięcej za jak najniższą cenę. Nie obchodzi ich fakt, że robią coś nielegalnego, zanika w nich sumienie.

Jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić dla pozyskania większego majątku albo po prostu dla dobrej zabawy? Czy można być aż tak utalentowanym, że da się stworzyć obraz samego siebie z samych pozorów i kłamstw? Kto tak naprawdę okaże się tym „dobrym” a kto „złym” bohaterem?

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po „Podróbkę”, która niejednym zaskoczy i obróci nasze spostrzeżenia o sto osiemdziesiąt stopni. Lekka, przewrotna i pełna przepychu oraz humoru powieść nie da nam spokoju, dopóki jej nie skończymy, a i po przeczytaniu pozostanie w nas niedosyt.
A.L.
Szkolny Klub Recenzenta

Chcąc oderwać się trochę od świata fantastyki, wzięłam na celownik Podróbkę. Przyznam szczerze, że nie wiązałam z nią wielkich nadziei, mimo to w jakiś sposób mnie do siebie przekonała.
To trzecia powieść pochodzącej z Singapuru, Kirstin Chen. Autorka napisała również Sos sojowy dla początkujących oraz Burry What We Cannot Take.
Czy warto sięgnąć po Podróbkę?

Jedną z bohaterek jest Winnie Fang. Kobieta niezwykle elegancka, kłuje w oczy inne damy swoją niesamowitą torebką z limitowanej edycji, wartą ponad 12 tysięcy dolarów. W jaki sposób osoba, której nie było stać na opłacenie studiów, mogła sobie pozwolić na tego rodzaju dodatek? Winnie jest przebiegła i zaradna. Potrafi dostrzec okazję tam, gdzie inni nie potrafią. Dlatego teraz znajduje się właśnie w tym miejscu. Czyli prawie na samym szczycie firmy produkującej idealne repliki produktów takich firm jak Chanel, Prada albo Gucci. Czy to oszustwo? Być może. Warte zachodu? Zdecydowanie.

Pewnego dnia kobieta odwiedza swoją przyjaciółkę Avę Wong – wypaloną prawniczkę, matkę dwuletniego chłopczyka i żonę chirurga. Jej życie nie jest zbyt interesujące. Syn Henri ma problem z zakwalifikowaniem się do jakiegokolwiek przedszkola. Dziecko jest chore, co skutkuje nagłymi wybuchami płaczu, krzyku i agresji. Oli, czyli mąż bohaterki, ze względu na swoją pracę mieszka z dala od rodziny i odwiedza ją tylko w weekendy. Trzeba jakoś się utrzymać oraz wypłacać pensję niani o imieniu Maria, jednej z niewielu, która potrafi dotrzeć do małego chłopca.

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że książkę napisano w trybie pierwszoosobowym. W początkowej części historię opowiada Ava, w drugiej natomiast oprócz niej mamy jeszcze jednego, nieokreślonego narratora. Myślałam, że taka forma niezbyt przypadnie mi do gustu, ale ku mojemu zdziwieniu, powieść czytało się lekko, szybko i przyjemnie. Pochłonęłam całość na raz. Momenty pokazujące działania firmy produkującej podróbki, przeplatały się z życiem prywatnym Avy. Miałam wrażenie, że oglądam jakiś serial i koniecznie musiałam wiedzieć, co wydarzy się dalej. Sięgając po tę pozycję, należy być przygotowanym na zaskakujące zwroty akcji. Ciekawość mnie zżerała, czy unikną aresztowania. Czy każda akcja pójdzie zgodnie z planem? Tyle tu się dzieje!

Więcej na: CzasoStrefa

Czy warto sięgnąć po Podróbkę?

Jedną z...

Avy i Winnie poznały się w szkole, jednak pewnego dnia Winnie znika, a ich kontakt się urywa. Od tego, a życie Avy bardzo się zmienia. Skończyła szkołę, została prawniczką, wyszła za mąż i urodziła syna. Można by pomyśleć, że jest spełnioną kobietą, niestety to tylko pozory. Dyplom leży w szufladzie i się kurzy, a jej małżeństwo pozostawia wiele do życzenia. Wtedy w życiu kobiety pojawia się ponownie Winnie – piękna, elegancka i z podejściem do jej synka, co wcale nie jest takie proste ze względu, że on mało kogo akceptuje. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie brakuje jej pieniędzy, a wręcz przeciwnie, ma ich bardzo dużo. Po niedługim czasie Avy nie tylko dowiaduje się, skąd je ma, ale również otrzymuje propozycję interesu, który ma przynieść duże dochody, a być praktycznie bezproblemowy. Czy taki się okaże? Czym ma się zajmować Avy z Winnie? Jak potoczy się znajomość kobiet?

Książka okazała się lekką pozycją na leniwe popołudnie. Nie jest to romans, czyli gatunek, który przeważnie czytam, jednak podobała mi się i naprawdę dobrze się przy niej bawiłam. Momentami dość zabawna, momentami wywołująca smutek, z dość sprawnie poprowadzoną akcją. To opowieść o tym, że życie nie zawsze jest takie, jak to wygląda z zewnątrz, o codzienności, problemach, a jednocześnie przyjaźni, interesach, podróbkach z Chin.

Bohaterki dość ciekawe, moim zdaniem dobrze wykreowane. Nie są idealne, co sprawia, że są bardziej realistyczne. O żadnej nie mogę wam powiedzieć nic więcej niż wyżej (niestety zdradzając, jakie są, jednocześnie musiałabym zdradzić zbyt wiele z treści).

„Podróbka” to książka, w której znajdziemy dość ciekawą historię o kobiecie, której życie wcale nie było tak idealne, jak się wydawało. Polecam na leniwe popołudnie.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/podrobkaharpercollinspolska.html

• Reese's Book Club
  • CzytamzLegimi/ EmpikGo