Dom pośród sosen

HARDE Wydawnictwo
2023-08-23
2023-08-23
Katarzyna Matczuk

Kupiłam zachęcona faktem że książka jest polecana przez Reese Witherspoon w jej klubie książkowym. Trochę się zawiodłam, trochę miałko przedstawiona historia z mało ekscytującym zakończeniem, a nawet brakiem rozwiązania. Szczerze mówiąc nie poczułam dreszczu emocji, ale czyta się dobrze.

Ładnie napisana książka.
Nie spodziewajmy się wstrząsających obrazów - po prostu zajrzyjmy w głąb tego domu.

Ładnie napisana książka.

Autorka wykreowała niesamowitą atmosferę. Fabuła - no, nieco naciągana... Ale klimacik fajny, więc na pewno sięgnę po następną książkę tej Autorki, jeśli się pojawi.

🍁 Maya Edwards była świadkiem tajemniczej śmierci własnej przyjaciółki Aubrey, po tamtych wydarzeniach kobieta cierpi wskutek przeżytej traumy. Ukojenie odnajduje w lekach i alkoholu. Pewnego dnia do sieci trafia nagranie z dziewczyną, która umiera w podobny sposób, co jej przyjaciółka, a naocznym świadkiem tego zdarzenia jest Frank. Były chłopak Mayi, który także był przy śmierci Aubrey. Co Frank ma wspólnego ze śmiercią obu tych dziewczyn, to postanawia sprawdzić i zbadać Maya. 🍁
Debiut autorki, bestseller New York Times'a, oprócz tego książka jest polecana przez samą Reese Whiterspoon. Aktorka stworzyła Books Club, który jest jednym z najbardziej liczących się na świecie stowarzyszeń literackich. Tam, co miesiąc jest wybierana książka, którą główną bohaterką jest kobieta i zostaje ona czytana. Tak odkryto "Dom pośród sosen".
Dziwna to była książka, w sumie przeczytałam ją kilka dni temu i muszę się skupić, aby przypomnieć sobie, o czym ona była🤦 Bohaterowie nijacy, bez większego wyrazu i emocji. Maya dziewczyna zlękniona i pogubiona, nie przepracowała traumy związanej zbyt szybkim i niespodziewanym odejście najbliższej przyjaciółki. Frank na pierwszy rzut oka to spokojny i ułożony chłopak, który potrafi zawrócić w głowie każdej dziewczynie. Niestety bliżej się jemu przyglądając, zauważymy, że może jednak mieć coś na sumieniu i kreuje się jedynie na zupełnie inną osobą, jaką jest w rzeczywistości.
Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, kiedy Maya była nastolatką i teraz jako kobieta dorosła. Książkę czyta się nawet dobrze, jeśli nie pogubicie się już na samym początku w historii. Brakuje tutaj najważniejszego, czyli akcji, która popchnęłaby tę historię na wyższy poziom i ją przyśpieszyła, momentami miała tempo ślimacze. Autorka wplotła w fabułę, wątek hipnozy, który odegrał tutaj jedną z ważniejszych ról, które były przyczyną dziwnych zaników pamięci oraz motyw ukrytego domku w lesie i jego tajemnicy. Podsumowując ten thriller psychologiczny, to jest on do przeczytania, ale nie do zapamiętania, ulotni się Wam z głowy tak szybko, jak go przeczytacie.

Naprawdę debiut? Ale że naprawdę-naprawdę?!
Będę barrrrrrdzo wyczekiwać kolejnych!

Trudno orzec czy polecać, gdy ktoś w potrzebie thrillera/kryminału, zwłaszcza że rozwiązanie fabularne nie tylko wieje swądem eksploatowania lat wczesnych '90 (no po prostu bardziejsza by chyba tylko była 'a classical spontaneous combustion', jak bonie dydy!),ale i jest tak słabe, że aż zjadłam jedną gwiazdkę z ogólnego niesmaku.

ALE! Wsysa przeokrutnie, napisane bardzo przyjemnie, ślizga się po problemach społecznych nie tylko nie umoralniając nachalnie, ale -co więcej!- w ogólnym wydźwięku wiarygodnie, klimat zachowuje niezmiernie zadowalający, dużo radości ogółem.
Zadowolenie, zaiste!

Naprawdę debiut? Ale że naprawdę-naprawdę?!
Będę barrrrrrdzo wyczekiwać kolejnych!

Mnie nie porwała, ale dobrze napisana.

Mnie nie porwała, ale dobrze napisana.

"Dom pośród sosen" to lekki thriller, który byłby świetnym przerywnikiem między mocniejszymi pozycjami, gdyby nie kilka minusów. Mimo to, książkę czyta się zaskakująco dobrze.

Po trudniejszym początku, w którym bardzo łatwo można się pogubić, czytelnik powoli zaczyna rozpracowywać uknutą przez autorkę intrygę.

Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, co zawsze stanowi ciekawy zabieg. Toczy się powoli, momentami aż za bardzo, co w tym przypadku działa nieco na niekorzyść.

Główna bohaterka jest mocno irytującą osobą, ale z zaskoczeniem muszę przyznać, że ją polubiłam.

Brakowało mi tutaj nieoczekiwanych zwrotów akcji i napięcia. Liczyłam na więcej emocji. Mimo wszystko autorce udało się mnie zaskoczyć finałem opowieści.

Podsumowując, książka nie jest zła. Ale nie jest też świetna. Czyta się dobrze, jednak brakuje mocniejszych wrażeń.

Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych,...

„Dom pośród sosen” to intrygujący debiutancki thriller Any Reyes, a zarazem bestseller „New York Times”. Debiuty uwielbiam, więc nie mogłam odmówić sobie tej książki, tym bardziej że rekomenduje ją klub książki Reese Wither spoon.

Dwudziestopięcioletnia Maya Edwards mieszka w Bostonie wraz ze swoim chłopakiem Danem. Dziewczyna od lat zmaga się z traumą, po tym, jak była świadkiem śmierci najbliższej przyjaciółki. Od tamtego czasu regularnie przyjmowała tabletki nasenne, by zapomnieć o przeszłości.
Pewnego dnia w internecie natrafia na nagranie, na którym widać, jak młoda kobieta umiera w podobny sposób, jak przed laty Aburey. Maya jest przekonana, że wie, kto jest odpowiedzialny za śmierć kobiety. Postanawia wyruszyć do rodzinnego Pittsfield, by uwolnić się od nękających ją demonów przeszłości i odkryć prawdę o śmierci przyjaciółki.

„Dom pośród sosen” to thriller, z którym miałam pewien problem. Historia Mai rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych i choć bardzo lubię taki zabieg w literaturze, tak tutaj w pierwszych rozdziałach bardzo się gubiłam, nie mogłam połapać się, do czego dąży autorka. Jednak należę do tych osób, które są cierpliwe i przebrną przez wszystko, dlatego kartkowałam kolejne strony z myślą, że może w końcu nastąpi jakiś plot twist. Niestety, próżno tutaj szukać zaskakujących zwrotów akcji, historia spisana na kartach powieści toczy się bardzo powolnie mnóstwo w niej niewiadomych, a my wspólnie z główną bohaterką szukamy na nie odpowiedzi. Zabrakło mi tutaj napięcia, które powinno towarzyszyć mi przy thrillerach, mimo to książkę czytało się naprawdę dobrze i z każdą przeczytaną stroną co raz bardziej byłam ciekawa jej zakończenia.
„Dom pośród sosen” to dobry debiut, z niespieszną fabułą i ciekawie wykreowaną główną bohaterką. Jeżeli lubicie lekkie thrillery psychologiczne, to ta pozycja będzie dla Was idealna. Polecam ją również osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym gatunkiem. Natomiast Ci, którzy liczą na trzymającą w napięciu historię, pełną zaskakujących zwrotów akcji, mogą czuć się zawiedzeni tą pozycją.

Dwudziestopięcioletnia Maya Edwards mieszka ze swoim chłopakiem Danem w Bostonie, niestety jej marzenia o napisaniu książki uległy w gruzach. Kobieta nie potrafi zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach z przeszłości, gdyż to właśnie na jej oczach umarła jedyna ukochana przyjaciółka. Pewnego dnia natrafia na nagranie zamieszone w internecie, inna, przypadkowa dziewczyna umiera w podobny sposób co jej Aburey, dodatkowo ma podejrzenia kto może być za to wszystko odpowiedzialny. Maya nie radzi sobie z tą sytuacją, zatapia smutki w alkoholu a brak leków nasennych od których jest uzależniona, sprawia, że jest jeszcze gorzej.
Pomimo wszystko postanawia wyjechać do rodzinnego miasteczka Pittsfield by zacząć działania na własną rękę, a jak się okazuje wszystkie możliwe tropy prowadzą do chaty jej byłego chłopaka Franka...

Czy śmierć sprzed laty może mieć coś wspólnego z tą teraźniejszą?
A także jakie tajemnice skrywa leśna chata?

"Dom pośród sosen" jest to dość tajemniczy i intrygujący thriller, już od pierwszych stron możemy poczuć tą pełną mroku atmosferę. Skrywane sekrety, przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć i na każdym kroku wraca ze zdwojoną siłą, przeszłość, która nie daje normalnie funkcjonować. Fabuła znakomicie poprowadzona, główna bohaterka świetnie wykreowana, akcja tutaj nie pędzi jak szalona ale dzięki temu krok po kroku dowiadujemy się co tak na prawdę dręczy Mayę, to co siedzi w jej głowie i z czym sobie nie radzi.
Historia jest pełna napięcia i dostarcza wielu emocji, historia, którą musicie poznać, zwłaszcza, że jest to debiut autorki a w dodatku udany 😉
Czytajcie 😉

Tu o niej mówię https://vm.tiktok.com/ZGJvwERo3/

Zapraszam na swój profil 🙂

Tu o niej mówię https://vm.tiktok.com/ZGJvwERo3/

Zapraszam na swój profil 🙂

• Przeczytane 2023
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Dom pośród sosen