Kobieta z biblioteki

2023-08-23
2022-06-07
Janusz Maćczak

„Kobieta z biblioteki” Gentill Sulari, wydawnictwo Mova 2023, wysłuchane Legimi
1. Dlaczego? Ciągle szukam czegoś, co pozwoli mi zająć się pracami domowymi itd., nie obciąży za bardzo, ale też dostarczy mi jakichś emocji, pobudzi ciekawość.
2. I jak? OK., bez znaczenia. To rozgrywająca się w środowisku naukowo-pisarskim powieść, której młodzi bohaterowie próbują rozwiązać zagadkę morderstwa w bibliotece. Do tego ckliwy wątek miłosny. Opuściłam co najmniej 10 losowych rozdziałów i jakoś się nie zgubiłam. Czy redaktor prowadzący to słyszy? To do czego te rozdziały były? Do nabijania objętości? Na plus: bardzo zgrabny wątek doradcy głównej bohaterki (narratorki i pisarki). A, pod koniec coś się tam dzieje, jest trochę akcji, ale w sumie bez emocji.

„Kobieta z biblioteki” Gentill Sulari, wydawnictwo Mova 2023, wysłuchane Legimi

Zagmatwana fabuła, w której główną rolę dostali autorzy i autorki książek. Mamy tu powieść, w której można się zgubić niczym w labiryncie słów. Na sam koniec czytelnik może poczuć się nieźle wyprowadzony w pole. Cała historia jest ciekawa i trudno się od niej oderwać.

Z mordercą przy stole…

Czworo nieznajomych spotyka się w czytelni Biblioteki Publicznej w Bostonie. Nagle słychać krzyk kobiety. Kobiety, która, jak się później okazuje, została zamordowana. Połączeni tą sytuacją nieznajomi: dwaj pisarze – Winifreda i Cain oraz dwójka studentów – Marigold i Whit, postanawiają dociec, co tak naprawdę wydarzyło się pamiętnego dnia w bibliotece… I odpowiedzieć na pytanie: które z nich jest mordercą?

„Kobieta z biblioteki” to powieść szkatułkowa. Powyższy opis stanowi główną warstwę fabularną, ale nie jedyną. Bowiem powieść ta to sensu stricte opowieść o australijskiej pisarce Hannah, która konsultuje kolejne rozdziały swojej książki, opowiadającej o czwórce nieznajomych z biblioteki (wyżej wspomnianych – Winifredzie, Cainie, Marigold i Whicie),czyli de facto stanowiącej główną warstwę fabularną, z Leo - nieznanym jej amerykańskim fanem, przesyłającym jej zdjęcia, mające uwiarygodnić realia jej książki (żeby było ciekawiej w książce Hannah też występuje bohater o imieniu Leo). Poza tym bohaterka książki Hannah - Winifreda – sama pisze własną książkę o nieznajomych, którzy spotkali się w bibliotece… Także Sulari Gentill stworzyła swego rodzaju literacką matrioszkę. Bardzo interesującą literacką matrioszkę…

Koncepcja tej powieści jest fascynująca! Książka w książce. A do tego listy Leo, stające się z każdym kolejnym coraz bardziej niepokojące… Klimat zamkniętej grupki osób, których połączyło jedno zdarzenie, i którzy zaczynają być prześladowani przez mordercę, wypada świetnie. Trochę w stylu klasycznych kryminałów Christie. Nic nie jest tu takie jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Autorka powoli odkrywa karty w kwestii życia naszych nieznajomych. Każdy bohater skrywa jakieś tajemnice, więc nie sposób wytypować postaci zabójcy. Autorka nie poskąpiła również zwrotów akcji i to zarówno w osi fabularnej nieznajomych z biblioteki, jak i w linii Hannah-Leo. Z tego też względu książka trzyma w napięciu do samego końca.

A samo zakończenie? Mnie zaskoczyło. Nie rozłożyło na łopatki, ale zaskoczyło. Co łącznie ze szkatułkowością powieści, interesującymi bohaterami i wciągającą fabułą z licznymi zwrotami akcji sprawia, że „Kobietę z biblioteki” uważam za nietuzinkowy kryminał godny polecenia!

Z mordercą przy stole…

Bardzo fajna książka, ciekawa fabuła, nieoczekiwany twist, trzyma w napięciu.

Bardzo fajna książka, ciekawa fabuła, nieoczekiwany twist, trzyma w napięciu.

Rozrywka na wysokim poziomie. Motyw książki w książce nigdy mi się nie znudzi.

Rozrywka na wysokim poziomie. Motyw książki w książce nigdy mi się nie znudzi.

Książka zdecydowanie wyróżnia się swoją budową szkatułkową, której zastosowania z początku nie rozumiałam, następnie byłam mocno zaintrygowana, by ostatecznie się rozczarować. Pomysł na intrygę jest całkiem dobry, bohaterowie są ciekawi i sympatyczni. Wskazówki są podawane w miarę regularnie, co powinno zapewnić rosnące napięcie, ale jak go specjalnie nie czułam, a już na pewno nie przez całą powieść. To, czego naprawdę mi szkoda, to przyśpieszone i mdłe zakończenie, które sprawia wrażenie, jakby autorka musiała się zmieścić w niewielkiej liczbie znaków. Efektem jest niedopracowanie.
Mimo tych minusów była to przyjemna lektura.

Piękne określenie - książka szkatułkowa - w pełni oddaje głębię tej powieści. Bohaterką - a raczej dwoma bohaterkami są pisarki. Jedna opowiada historie drugiej. Obie są w trakcie pisania. I obie polują na mordercę...

Trzeba się w tę książkę wciągnąć, a później ona już nie puszcza. Intrygująca i inteligentna powieść, chociaż jedna z bohaterek jest według mnie lekko naiwnie opisana (znajomość przez niecały miesiąc raczej nie może być nazwana przyjaźnią, zbyt szybko padają wielkie słowa).

Takie czytadełko

Takie czytadełko

Już na początku zachwyciła mnie kompozycja tej książki. To powieść w powieści, a właściwie należałoby dodać jeszcze jeden poziom, ale powieść pisana przez bohaterkę powieści pisanej przez bohaterkę czytanej przez nas powieści (tak, tak, nic nie pomyliłam ;)) nie jest opisywana aż tak szczegółowo. Ta wielopoziomowa fabuła wygląda zatem tak, że pisarka Hannah pisze powieść o pisarce Freddie, która przypadkiem poznaje w Bibliotece Bostońskiej grupę bardzo inspirujących ludzi. O Hannah najwięcej dowiadujemy się z mejli, które pisze do niej znajomy pisarz Leo - komentuje w nich każdy przesłany mu przez nią na bieżąco rozdział nowej książki i udziela Australijce wskazówek dotyczących Bostonu oraz porad w odniesieniu do jej powieści. Przez długi czas traktowałam to po prostu jako ciekawy zabieg kompozycyjny, potem jednak i na tym poziomie zaczęło się dziać coraz więcej, a Leo intrygował coraz bardziej. Wątek kryminalny w historii Freddie był bardzo wciągający i chociaż do kreacji i wiarygodności bohaterów można by mieć co nieco do życzenia, to ich losy naprawdę przykuwały uwagę. Stąd moja wysoka ocena tej książki - podziwiam jej konstrukcję, sprawną narrację i bardzo ciekawą fabułę.

Dość długo zbierałam się do przeczytania „Kobiety z biblioteki”, ale gdy już zaczęłam, to nie mogłam się oderwać. To jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych kryminałów, jakie ostatnio poznałam.

Lubię powieści, których akcja rozgrywa się wśród książek, a utwór Sulari Gentill od razu wprowadza nas w ten świat, gdyż od pierwszych stron znajdujemy się w bostońskiej bibliotece.
To miejsce na pisanie nowej książki wybrała sobie główna bohaterka i narratorka. Tam też poznaje kobietę i dwóch mężczyzn. Przypadek sprawia, że akurat podczas ich rozmowy czytelnianą ciszę przeszywa potworny krzyk. Wkrótce w bibliotece odkryte zostają zwłoki młodej dziennikarki.

To wydarzenie w dziwny sposób łączy czwórkę postaci, które zostają uwikłane w kryminalną intrygę.
Z czasem na jaw wychodzą różne sekrety, które poznani przez pisarkę ludzie próbują ukryć. A co jeśli to właśnie ktoś z nowych znajomych jest mordercą?
Ta sugestia szybko upada, gdyż podczas krzyku ofiary wszyscy siedzieli przy jednym stole… Ale czy na pewno nie mają nic wspólnego z zabójstwem?

Te i inne pytania mnożą się od początku, a napięcie rośnie, gdy dochodzi do kolejnego morderstwa.
Dodatkowe smaczki to rozdziały będące korespondencją między główną bohaterką a jej znajomym, który jest mniej doświadczonym pisarzem, ale doradza jej w sprawie tworzenia akurat pisanej powieści.

W pewnym momencie mężczyzna zaczyna bardzo ingerować w treść, a nawet wysyłać makabryczne zdjęcia.
Te dwie sfery przeplatają się, tworząc powieść w powieści. Ta szkatułkowa konstrukcja sprawia, że czytelnicza adrenalina wzrasta, by w końcowej fazie zaskoczyć odbiorcę nieoczywistym rozwiązaniem.

Lubię takie fabularne niespodzianki i nieszablonową akcję, zwłaszcza jeśli trzyma ona w napięciu i wciąż zadziwia.
Barwny język, dynamiczne dialogi i opisy rozterek narratorki to dodatkowe atuty.
Polecam z czystym sumieniem, nie tylko fanom gatunku.

• Audiobooki
  • Kryminał