Cztery pory magii

Okładka książki Cztery pory magii Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cztery pory magii
Aneta JadowskaMarta Kisiel Wydawnictwo: Sine Qua Non fantasy, science fiction
Sine Qua Non
2023-05-31
2023-05-31
literatura polska magia

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...

Słowiańska gawęda

Opowiadania tak różne, jak różne są autorki i przedstawione pory roku. Znając wcześniejsze dokonania tych autorek oraz ich inne opowiadania i serie każde z opowiadań na tle ich twórczości oceniam:
Wójtowicz 4,8/5,0
Kubasiewicz 3,8/5,0
Jadowska 4,6/5,0
Kisiel 4,4/5,0

Wójtowicz 4,8/5,0
Kubasiewicz 3,8/5,0
Jadowska 4,6/5,0
Kisiel 4,4/5,0

Podobały mi się 3 z 4 opowiadań. 3 pierwsze fajne, ostatnie opowiadanie to nie mój klimat, po prostu nudne.
Wiosna, o żmijach, które próbują zabić pannę młodą - rusałkę w dniu jej ślubu. Ciekawa opowieść.
Lato, powraca Sara od Kubasiewicz, razem z Boreaszem, krukiem i latawcem w jednym. Muszą załatwić południce, co jest ciekawe i fajne, a Sara zawsze mi odpowiadała, zwłaszcza po 2 przeczytanych książkach z nią.
Jesień z Dorą Wilk i sprawą zaginionych dawno chłopców. Musi zapolować na Kanię porywającą dzieci, która też odbiera im energię magiczną i życie. Też w porządku ale Dora Wilk to nie moja bohaterka.
Ostatnia opowieść, Zima, szczerze nie ogarniałam o co chodziło. Coś jakby gry małżeńskie i związane z tym perypetie, czyli była najsłabsza i ciężko coś konkretnego o tym powiedzieć.

Książka opowiada cztery historię, napisane przez cztery różne autorki. Wszystkie historie dotyczą magii ( jak możemy się spodziewać po tytule 😅). Każda pora roku, jest to inna historia.
Potrzebuje trochę czasu aby zagłębić się w daną książkę a w tym przypadku każdą historię osobno i dla mnie za szybko się kończyły. Kiedy opowiadanie mnie wciągnęło, zaraz się kończyło 😅. Według mnie, pory roku mogłyby być troszeczkę dłuższe, chętnie dłużej kosztowała bym tych światów. Najbardziej podobała mi się wiosna. W wiosnę młoda rusałka wychodzi za mąż, ale zanim to nastąpi musi zmierzyć się z zamachami na jej życie. Okazuje się, że jej wybranek zapomniał wspomnieć o niezwykle ważnej rodzinnej tradycji. W lato odwiedzamy bardzo ciepłą wieś, jest bardzo gorąco, Sara- główna bohaterka musi rozwiązać zagadkę południcy i dowiedzieć się dlaczego młoda dziewczyna zmarła. Jesienią także rozwiązujemy zagadkę, ale tym razem policyjną. Zajmują się sprawą z przeszłości. Jesień okazała się moją drugą ulubioną porą roku, bardzo żałuję, że tak szybko się skończyło. A w zimę zmieniając środowisko, ratujemy związek. Przychodzi czasami trudny czas w związku. Kiedy w małżeństwie dzieje się źle, na przykład wasz partner zamierza was rzucić lwu na pożarcie? Znacie to? Na pewno poznała to uczucie jedna z głównych bohaterek zimy. Muszę zdradzić, że pomysł rozwiązania konfliktu był niecodzienny. Podsumowując, są to bardzo lekkie i przyjemne historię, jedna wada to za krótkie części 😅. Są to bardzo lekkie j przyjemne historię. Na pewno w przyszłości sięgnę po dzieła tych autorek. Polecam z całego serca ❤️.

Jestem fanką zbiorów opowiadań, a tutaj to prawdziwa gratka. Mamy tutaj 4 opowiadania na 4 pory roku, są one dłuższe w związku z czym ta fabuła jest bardziej rozbudowana, ciekawsza. Są wątki kryminalne chyba w 3 z nich. Wiosna urzekła mnie najbardziej, Milena Wójtowicz mnie nie zawiodła. Szkoda mi trochę opowiadania Marty Kisiel, to moja ulubiona autorka, ale niestety tutaj coś nie zagrało, nie było chemii. Całość świetna. Polecam wielbicielom krótszych i dłuższych form, myślę, że to ładny kompromis dla obu grup ;)

Ocenianie prac zbiorowych w kilku gwiazdkach wydaje mi się bezsensowne. Ciężko jest mi ujednolicić historie różnych autorów do wspólnej oceny. Chciałabym jednak wyróżnić opowiadanie Pani Wójtowicz, która w lekki i humorystyczny sposób opisała związkowe perypetie, nie tracąc przy tym szczypty magii i słowiańskiej mitologii. Bardzo udane było również spotkanie z Południcą w opowiadaniu Pani Kubasiewicz. Mam nadzieję, że w innych jej utworach wystąpią jeszcze Ci bohaterowie, ponieważ wcale nie mam ich dość. Podoba mi się każdy projekt Hardej Hordy oraz przesłanie, jakie panie niosą swoją działalnością, dlatego z zapałem czekam na nowe książki.

Spoko, ale bez szału. Fajny pomysł na dłuższe opowiadania. Natomiast jak to z opowiadaniami bywa - jedne podobają się bardziej inne mniej, stąd i ocena taka wypośrodkowana. Bardzo podobało mi się pierwsze opowiadanie o ślubie wija i rusałki :D Mnóstwo stereotypowych weselnych gagów i totalnie nowy dla mnie klimat.
Drugiego już nie pamiętam xD
Dory Wilki nie lubię, choć ta sprawa z chłopcami była dość ciekawa, więc czekałam rozwiązania.
Ostatnie opowiadanie było mega dziwne i trochę niespójne, ale tak na odmóżdżenie, to cała książka była ok.

Drugiego już nie pamiętam xD
Dory Wilki nie lubię, choć ta...

Muszę przyznać, że bardzo polubiłam słowiańskie antologie, choć jak na wstępie zaznacza Aneta Jadowska, słowiańszczyzna wyszła z autorek tych czterech opowiadań przypadkiem. Bardzo spodobała mi się koncepcja stworzenia zbioru oscylującego wokół czterech pór roku.

Wiosnę reprezentuje Milena Wójtowicz, ze swoją "Cichą wodą" i jest to opowiadanie, które podobało mi się najmniej. Brakowało tego "czegoś", co przyciągnęłoby moją uwagę. Rozpraszałam się. Humor nie trafił w moje gusta, postacie wydawały się nijakie, ogólnie cała fabuła była mocno naciągana... Bałam się, że jeśli pozostałe trzy opowiadania też trącą czymś podobnym, znów będę się męczyć bezskutecznie poszukując czegoś, co sprawi, że oczy rozbłysną, a książki nie będę potrafiła odłożyć.

Na szczęście Jadowska (tu nie było zaskoczenia),Kisiel i Kubasiewicz (tu BARDZO się zdumiałam, bo z książkami tych autorek po prostu się nie polubiłam) stanęły na wysokości zadania.

"Żar i wicher" (lato, M. Kubasiewicz),które było niezwykle liryczne, piękne i przywodzące na myśl sielskie krajobrazy południc z Wiedźmina (gry komputerowej, tej pierwszej) totalnie kupiło moje serce, tym bardziej, że klimatem odbiegało od dowcipnego stylu Jadowskiej, Kisiel i Wójtowicz. Pokochałam czarownicę Sarę i jej nieodłącznego towarzysza i wsiąknęłam w intrygę, którą przyszło jej rozwikłać.

Aneta Jadowska w swoich jesiennych "Listopadowych dzieciach" zabiera nas do Thornu i opowiada kolejną przygodę Dory Wilk. Mroczną, ciężką i lepką jak listopadowa pogoda. Choć nie brak tu oczywiście typowych dla niej dowcipnych wstawek i ciętego języka Dory.

Dużym zaskoczeniem była dla mnie Marta Kisiel z zimowym "Jak trawi lew", bo poza kilkoma momentami wywracania gałkami ocznymi na wszystkie strony (nabijanie wersów niepotrzebnymi powtórzeniami),bawiłam się naprawdę świetnie. Opowieść o trzech niezwykłych przyjaciółkach i planowanym przez nie morderstwie ubawiła mnie całkiem nieźle :)

Antologię oczywiście polecam! Świetna lektura na każdą porę roku.

"Cztery pory magii" to cztery historie napisane przez cztery autorki: Anetę Jadowską (jesień),Martę Kisiel (zima),Magdalenę Kubasiewicz (lato) oraz Milenę Wójtowicz (wiosna).
Historie zawarte w tej książce różnią się tak samo jak pory roku.
🌸
Zaczyna się od wiosny i krwawego wesela z rusałką na czele. Jednak organizacja mimo sporych niedogodności nadal dopięta jest na ostatni guzik! - Dawno nie bawiłam się tak dobrze podczas słuchania audiobooka. Poczucie humoru bohaterów idealnie wpasowało się w moje gusta.
☀️
Po wiośnie czas na upalne lato na wsi. Złociste pola zbóż, magia żywiołów i słowiański demon to wszystko znajdziecie w historii Magdaleny Kubasiewicz. Główną bohaterką jest Sara, która wędruje po świecie od bardzo dawna i jest dużo starsza niż wskazuje na to wygląd. Jej zarobkiem są zlecenia od ludzi, którym trzeba pomóc uporać się z różnymi "niedogodnościami" mającymi zwiazek ze starymi wierzeniami. - W tym opowiadaniu zajmujemy się rozwikłaniem tajemnicy śmi*rci pewnej dziewczyny. Ta historia jest zdecydowanie mniej dynamiczna od poprzedniej, ale także ciekawa.
🍂
Jesień nadchodzi wraz z "Listopadowymi dziećmi". Dora dowiaduje się o nierozwiązanej sprawie swojego poprzednika na stanowisku namiestnika. Niestety po latach znowu zaczynają ginąć dzieci, a wszystko może mieć związek z ponownym pojawieniem się dawnego podejrzanego w mieście... - uwielbiam pióro Anety Jadowskiej, więc po prostu przepadłam i popłynęłam z prądem, tonąc w kolejnym skrawku z życia Dory.
❄️
Po jesieni zawsze przychodzi zima. W tym przypadku w postaci czterech przyjaciółek z "różnych" światów. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie jedno hasło w wyszukiwarce. Ono zmienia wszystko, nawet budzi drzemiącą od wieków bestię. - Początkowo opowiadanie było dość nudne, jednak końcówka to zrekompensowała.
Uwielbiam w książkach wszelką magię. Jeśli są w nich także motywy słowiańskie to wiem już, że przepadałam. Tak było przy "Czterech porach magii".

Historie zawarte w tej książce różnią się tak samo jak pory roku.
🌸

Najlepsze opowiadanie Pani Magdy Kubasiewicz sprawiło, że pochłaniam teraz kolejno jej ksiażki

Teksty są dobre, ale dla opowiadania Marty Kisiel naprawdę warto po tę antologię sięgnąć.

• Audiobooki