Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji

Okładka książki Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji Susan Forward, Donna Frazier
Okładka książki Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji
Susan ForwardDonna Frazier Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
When your lover is a liar. Healing the wounds of deception and betrayal
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2022-01-12
2022-01-12
Agnieszka Cioch
relacje związek poradnik

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Toksyczny part... Susan Forward, Donn...
Okładka książki Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan Forward
Toksyczni rodzice Craig Buck, Susan F...

Książka występuje pod tytułami: ,,Gdy twój partner łże jak pies"; ,,Sposób na kłamcę". Niestety jest to manipulacyjna sztuczka wydawnictw. Nie wiem, czy nie mogą wydawać pod tym samym tytułem, czy co. Oczywiście, znowu mi się zduplikował tytuł.
Nie wierzę, że ufałam tak długo aż do czasu zastraszania mnie. Czytając książkę a zwłaszcza techniki kłamstwa, przypominałam sobie je.
Nie wiem, czy mam na tyle sił, aby znowu konfrontować się, gdy zadecydowałam o rozstaniu. Nie ma dla mnie to sensu, ale dopytam terapeutki.

Uczucie gniewu jest niewiarygodnie naturalną reakcją na wiadomość o zdradzie wynikające z niewierności czy braku zaufania. Przecież chodzi tu o to, że najbliższa sercu osoba złamała twoje zaufanie. Twój związek został uszkodzony. Wszystko to jest bardzo trudne i wywołuje uzasadnione reakcje emocjonalne.

Gniew jest potężną emocją i może maskować inne uczucia. Kiedy chodzi o zdradę, to właśnie gniew może wydawać się bezpieczniejszym sposobem radzenia sobie z bólem, ale spowalnia jego gojenie. Przyjęcie i zmierzenie się z bólem stojącym za gniewem jest niezbędne i wymaga wrażliwości - co jest trudne, gdy mamy do czynienia z tego rodzaju naruszeniem zaufania.

Często zadajesz sobie pytanie: Kim jest ten człowiek, któremu zaufałam? Dlaczego tak bardzo mnie zranił? Twój cały świat nagle lega w gruzach, tracisz grunt pod nogami, nie jesteś w stanie racjonalnie myśleć…

„Kłamstwo kochanka to często jedna z najbardziej destrukcyjnych sił w życiu kobiety. Ale nie musi tak być”.

W książce Toksyczny partner… Susan Forward charakteryzuje mechanizmy, które skłaniają małżonka czy partnera do kłamstwa, a jednocześnie prezentuje praktyczne strategie powstrzymania ich przed ostatecznym zniszczeniem związku, a jednocześnie życia osoby zdradzonej.

Po raz kolejny łączy delikatną empatię z częstymi radami, badając mężczyzn okłamujących kobiety i co zraniona kobieta może z tym zrobić.
Psychoterapeutka przedstawia również praktyczne, sprawdzone, krok po kroku metody leczenia ran spowodowanych oszustwem i zdradą. Celem autorki jest uświadomienie kobietom, które zostały okłamane, zdradzone, jak ważna jest zmiana ran zdrady i oszustwa w mądrość, która rozświetli ich ścieżkę i pozwoli stanąć na nogi. Od niewierności seksualnej po kłopoty finansowe, ukryte uzależnienia i zdrady w związkach. Forward skupia się na poważnych kłamstwach, które polegają na chęci oszukiwania, które zawsze szkodzą nam i naszym relacjom. Wyjaśnia różne motywy mężczyzn, w co wierzą oraz prezentuje wzorce zachowań, a także częste zaprzeczania kobiet oraz ich akceptację winy.

Terapeutka zapewnia wszystkie techniki komunikacyjne i behawioralne potrzebne do radzenia sobie z kłamstwami kochanka, mówiąc dokładnie, co powiedzieć, kiedy i jak odpowiedzieć na jego reakcje oraz jak przedstawić swoje wymagania dotyczące ewentualnego pozostania w związku. Dzięki zrozumieniu i współczuciu pomaga zdradzonej kobiecie zdecydować, czy związek może zostać uratowany. Ponadto stara się pomóc niezależnie od tego, czy zostanie się w związku, czy nastąpi decyzja o rozstaniu. Daje nadzieję, że znów warto nauczyć się kochać i ufać.

Forward wyraźnie opisuje kłamcę, którego nazywa „socjopatą”, i surowo ostrzega kobiety, aby natychmiast się od takiej osoby uwolnić, gdyż kłamstwo jest jej nałogiem, „szczytem uniesienia, kłamie nawet wtedy, kiedy lepiej powiedzieć prawdę”. Oferuje prostą rozmowę z kobietami, które pewnie już dawno zapomniały, czym jest szczerość.

To książka jest niesamowita! Nie tylko będziesz w stanie zidentyfikować, jakiego rodzaju kłamcą jest osoba, z którą jesteś związana, ale także poznasz techniki, jakie stosuje - dosłownie możemy przeczytać tę książkę i postępować zgodnie z nią krok po kroku. Zobaczysz, w jaki sposób osoba dopuszcza się kłamstwa lub obwinia cię za swoje czyny.

Polecam to każdemu, kto ma do czynienia z osobą nieuczciwą, umiejącą manipulować.

„Kiedy staniesz się bardziej świadoma prawdziwych znaków ostrzegawczych, zobaczysz, że kłamcy zdradzają się względnie wcześnie. Są wymijający, skryci, nie lubią odpowiadać wprost na pytania, które ich dotyczą, dają mgliste lub niewygodne odpowiedzi”.

Autorka uważa, że jeśli będziemy otwarci na życie i miłość, to nawet po doświadczeniu zdrady oraz stracie zaufania, zbliży nas to do mądrości, że nie należy kurczowo trzymać się tego, co było, co sprawiało ból, ale należy to zostawić za sobą i iść dalej by zdobywać wewnętrzną jedność.

Gniew jest potężną emocją i może maskować inne uczucia. Kiedy chodzi...

Toksyczny partner - Susan Forward, Donna Frazier - GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Ten temat poruszałam już kilka razy wcześniej w swoich wpisach.
Czytając tą książkę uświadomiłam sobie, jak niewiele do tej pory wiedziałam o technikach manipulacji i kłamstwach, jakie stosują toksyczni partnerzy.
Książka porusza także temat tego, czym kieruje się kłamca i co siedzi w jego głowie.

Ten temat poruszałam już kilka razy wcześniej w swoich wpisach.
Książka porusza także temat tego, czym kieruje się kłamca i co siedzi w...

Studium kłamstwa.

Tak można by w największym skrócie podsumować to, o czym jest ta książka. Jest przede wszystkim o kłamstwie. O jego niszczącej sile, o niesionej przez nie destrukcji. Sama książka nie skupia się na przyczynach pojawiania się kłamstwa, lecz na jego efektach; na powodowanych przez nie stratach w relacji z drugą osobą, a finalnie - na sposobach radzenia sobie i z kłamstwem i z... kłamiącym. Na jednym kłamstwie bowiem nigdy się rzecz, jak pokazuje doświadczenie i niniejsza lektura, nie kończy. Jak bowiem mądrość ludowa (tak to nazwijmy ;) ) głosi:

"Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie, jak wielkiego zadania się podejmuje, bo będzie musiał wymyślić jeszcze dwadzieścia innych kłamstw, żeby podtrzymać to jedno."

Powyższe zdanie to, niestety, sama prawda... Kłamstwo, jak pokazuje i życie ;) , i niniejsza lektura, prowadzi do wieeeelu dalszych wydarzeń, ze zdradami, oszustwami ciężkiego kalibru, rozwaleniu całokształtu codziennego życia i do destrukcji, zarówno w życiu codziennym, jak i do destrukcji dokonującej się wewnątrz samych okłamywanych, włącznie. Wszystko zaś za pomocą - a jakże... - kolejnych kłamstw ;) ...

"Toksyczny partner..." to książka, która pokazuje pewne schematy kłamstwa. Autorki wychodzą od przykładów z życia wziętych, a na ich bazie pokazują rodzaje i skale manipulacji stosowane przez kłamiących. Włos się jeży na głowie... No ale zaprzeczyć temu co się czyta NIE SPOSÓB. Kolejna część książki to reakcje poszkodowanych w konfrontacji z prawdą i pełen wachlarz "obronny" tych, którzy wszystkiemu są winni (czyli kolejne manipulacje, krętactwa, wymówki, wykręty, odwracania kota ogonem, etc, etc). Finalnie książka pokazuje możliwości działania post factum, zależnego oczywiście od skali problemu i reakcji przyłapanej strony. A także daje cenne wskazówki dla poszkodowanych - niezależnie od decyzji co do dalszej relacji z kłamcą, lub co do jej zakończenia - jak dalej pokierować swoim życiem tak, aby odzyskać siebie. I dojść do siebie po wszystkim, co stało się udziałem strony poszkodowanej.

Lektura pokazuje jedno - kłamstwo to początek końca tego, co dobre. Przeważnie na jednym się nie kończy. Kłamstwo rujnuje, nigdy nie buduje. To zabójca zaufania. I coś, co czyni nas na dłuższą metę słabymi, jeśli się takiej spirali oszustw nie przerwie. Kłamstwo wieść może bowiem, jeśli jest procesem ciągłym, do współuzależnień (nałogowy kłamca bowiem jest od niego, de facto, uzależniony, a życie z kimś uzależnieniem może rodzić współuzależnienie),a nawet do chorych syndromów sztokholmskich. Dramat... a jednak dramat mający miejsce w wielu domach, kiedy już zamkną się drzwi... Destrukcja płynąca z kłamstwa jest dodatkowo niebezpieczna o tyle, że szalenie destabilizuje i niszczy istotę poczucia wartości własnej okłamywanych. Prowadzi w dłuższej perspektywie do przerzucenia na samych siebie winy, choć winę ponosi tylko i wyłącznie oszukujący. Chore to wszystko, kiedy czyta się takie wnioski, ale... jakże prawdziwe! (niestety). W trosce o nas samych zatem - nigdy nie odpuszczajmy walki z tym, o czym jest niniejsza lektura.

Książka jest fantastyczna. Jest jednak jedna rzecz, która mi się w niej SZALENIE NIE PODOBA. Tą rzeczą jest totalnie jednostronne przedstawienie kłamstwa jako domeny... mężczyzn. Rozumiem wszystko, że to książka dedykowana głównie kobietom, itd, ale... Hm... :) Kobiety wcale nie potrafią być w umiejętności kłamania gorsze :) O nie!, bynajmniej :) Rzekłbym nawet, że - w połączeniu z, nieraz doprowadzonym do perfekcji, zmysłem planowania dalszych posunięć w celu dokonania usprawiedliwionej bądź wyimaginowanej zemsty - potrafią być dużo bardziej "wdzięcznym" obiektem do badań na płaszczyźnie kłamstw niż mężczyźni. I proszę mnie nie posądzać o szowinizm :) Życie pisze różne scenariusze, lecz jedno jest w życiu, w kontekście pewnej uczciwości (nota bene życiowej),pewne: kłamać, spychać odpowiedzialność na innych podczas gdy samemu dokonuje się pewnych czynów, manipulować i kluczyć we własnych kłamstwach potrafi każdy kłamiący - a kobietom ta sztuka wcale nie jest obca ;)

Świetna książka :) Polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Studium kłamstwa.

Trudno jest uwolnić się z toksycznej relacji, tym trudniej im dłużej ona trwała. Warto jednak zawalczyć o siebie zamiast walczyć o partnera, który nie chce inaczej niż w kłamstwie funkcjonować. Tylko on sam może sobie pomóc, to on za siebie odpowiada.

"Gdy w związek dwojga ludzi wkrada się kłamstwo, kobieta cierpi wyjątkowo, ponieważ (...) jeśli mężczyzna okłamuje kobietę, oboje obwiniają za to ją."

Zapraszam na moją opinię:

Zapraszam na moją opinię:

Zacząłem czytać tę książkę aby uporać się z własnymi problemami w związkach. I totalnie się zawiodłem. Wg mnie książka jednostronna i tendencyjna, powielająca stereotypy, porusza temat jedynie kłamiących mężczyzn, niby jest zaznaczone że takie rzeczy robią również kobiety (ale oczywiście one są tylko niewielkim procentem tych zachowań) i zawierająca tylko niewielki wycinek problemu toksycznych związków, kłamstwo. Uważam że kłamstwo jest zjawiskiem w większości przypadków zjawiskiem jedynie towarzyszącym toksycznym związkom choć na pewno bardzo destrukcyjnym i nagannym, a kobiety potrafią kłamać równie dobrze jak nie lepiej od mężczyzn. Książka obliczona na oszukane i zawiedzione kobiety, na fali coraz większego feminizmu ocierającego się o mizoandrię i walkę płci. Statystycznie rzecz biorąc kobiet czytelniczek jest dużo więcej niż mężczyzn więc grupa docelowa na pewno trafiona. Od książek traktujących o psychologii oczekiwałbym więcej obiektywizmu.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Prawdziwy facet z krwi i kości a kobiety
  • Rozwój, psychologia
  • Nałogowa miłość/współuzależnienie
  • Love

Susan Forward Toksyczny partner. Jak uwolnić się z niezdrowej relacji Zobacz więcej