Mieć mniej

2018-04-01
Karolina Bochenek
poradnik minimalizm porządkowanie

Okładka książki Życie jest fajne Katarzyna Miller, Małgorzata Szcześniak
Życie jest fajne Katarzyna Miller, M...
Okładka książki Zdrowa tarczyca Karolina Szaciłło, Maciej Szaciłło
Zdrowa tarczyca Karolina Szaciłło,&...
Okładka książki Jak się nie rozstać, a jeśli się rozstać, to jak? Suzan Giżyńska, Katarzyna Miller
Jak się nie ro... Suzan Giżyńska, Kat...

Nie przegadana. Maximum wiedzy- minimum treści.

Nie przegadana. Maximum wiedzy- minimum treści.

Ehh, takie motywacyjno-duchowe pierdololo. Bardzo mi się nie podobało. Liczyłam na rozwinięcie tematu minimalizmu, a autorka kręciła się w kółko wokół kilku kwestii. Nic nowego, bardzo nudna.

Ta książka to nieporozumienie. Tytuł zupełnie nie pasuje do treści. Książka jest o wymiarach duchowych i doświadczeniach z życia autorki, a nie o pozbywaniu się rzeczy.

Autorka nie wzbudziła mojego zaufania. Same porady dotyczące pozbywania się rzeczy są użyteczne, ale one zajmują za mało miejsca - w książce z kolei pełno takich przemyśleń nawiedzonej wróżki. Może ja jestem zbyt sceptyczna i po prostu nie trafia do mnie takie "czary-mary". Rozumiem, że rytuały w życiu mogą być potrzebne, ale klepanie o horoskopach i szkodliwości leków na receptę wykracza poza moje zdolności akceptacji. Dlatego z jednej strony sposób pozbywania się rzeczy został w książce dobrze przedstawiony, ale pozostała treść to dla mnie bełkot.
Jednak po dłuższym czasie musze stwierdzić, że mimo wszystko książka dała mi do myślenia i zmotywowała mnie do wyrzucenia pewnych "starych gratów", więc chyba nie mogę być wobec niej taka krytyczna.

Znacie książki, którym po przeczytaniu nadalibyście inny, bardziej pasujący tytuł? U mnie tak było z tą pozycją.

Apeluję o inny tytuł dla "Mieć mniej", a moja propozycja brzmi: "Energia przedmiotów i Ty. Zastanów się, jaką energią chcesz się otaczać i pozbądź się tego, co nie wprawia cię w dobre wibracje".

Ta książka bowiem wprowadza w kwestię energetyki przedmiotów i tłumaczy w jaki sposób mogą na nas oddziaływać. Podpowiada, dlaczego z niektórymi z nich mamy trudność się rozstać i co może za tym stać.

Autorka porusza również kwestie naszych tożsamości, które zmieniają się na przestrzeni naszego życia. Często zdarza się, że za nimi nie nadążamy, zostając przy naszym przeszłym "ja", co z kolei może powodować trzymanie się tego co było, i niemożność wejścia z czystą kartą w teraźniejszość.

I w tych kwestiach muszę przyznać, że zyskałam świeże spojrzenie na minimalizację. Cieszę się również, że spotkałam ją teraz na swojej drodze, gdy ostatnio trafiam na podobne klimatem książki. Na początek przygody z minimalizmem jednak przypuszczalnie mogłaby się wydać dla mnie nieco przesadzona, może wręcz z innego wymiaru? Bo trzeba przyznać, że mocno porusza kwestię duchowości. Aktualnie jest to dla mnie walorem, jednak mimo to, odnotowałam wiele powtórzeń, a momentami zastanawiałam się, czy autorka nie traktuje nad wyraz poważnie i dosadnie roli przedmiotów względem zagadnień takich jak dusza, ego, kreacja, uzdrawianie, itp.

Mam też pewne zastrzeżenia co do kolejności treści i ilości teorii względem praktyki. Kwestie teoretyczne były mocno rozwinięte, zaś treści praktyczne zostały mocno skondensowane. Mimo to, nie można zaprzeczyć, że pozycja jest wartościowym i intrygującym poradnikiem, i całościowo wypada u mnie na plus.

Ta książka bowiem wprowadza w kwestię energetyki przedmiotów i...

Prawniczka, która odkryła w sobie uzdrowicielkę, wiec napisała książkę podszyta jednym rozdziałem z psychoanalizy Junga przeczytanym na chybcika w toalecie sadząc po stanie wiedzy przedstaeionym w ksiazce.Autorka robi nam psychoanalizę domorosłego psychologa myląc przy tym pojęcia. Ot taki ktoś ze złudzeniem wiedzy. Liczyłam na książkę o declutteringu, porady, motywację do sprzątania. Otrzymałam bełkot o niczym.

Nie sądziłam, że znajdę w tej książce tyle psychologii. A przecież zbieractwo, czy zwykłe gromadzenie rzeczy ma podłoże psychologiczne. Tisha Morris podjęła się odrywania nas samych ukrytych pod startą rzeczy wypełniających nasze mieszkania i w prostych słowach wytłumaczyła schematy doprowadzające do kolekcjonowania wszelkiego rodzaju dóbr nie tylko materialnych.
Energia płynąca z książki jest jej niesamowitym atutem: po prostu masz ochotę natychmiast działać i przetrzepać swoje półki, szafki, szuflady czy inne zakamarki. Już w trakcie czytania zabrałam się za oczyszczenie mojego domu a także biurka w pracy. Czy znajdę nową siebie pod gromadzonymi latami rzeczami? Okaże się już niedługo.

Energia...

Jestem totalną fanką tej ksiazki. Nie zliczę, ile razy już do niej wróciłam. Baaaardzo pomaga "uporządkować życie" wokół siebie :) czyta się z przyjemnością.

Książka dobra. Pomocna.

Książka dobra. Pomocna.

Przydatna przy robieniu rewolucji w domu: co zostawić, co wyrzucić, gdzie oddać, jeśli ma się kłopot z wyrzuceniem. Nie na wszystkie moje pytania ta książka odpowiedziała, ale gratuluję sobie za czystkę, jaką zrobiłam w szafach. Nie miałam do tego siły, a z tą książką - a i owszem.