Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru

Okładka książki Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Okładka książki Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru
Dagmara Leszkowicz-Zaluska Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Cykl: Dziewczyna z kamienicy (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Dziewczyna z kamienicy (tom 2)
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-10-27
2022-10-27

Sympatyczna lektura, ciepła, krzepiąca, mimo, że porusza też smutne, nieprzyjemne tematy jak germanizacja, aborcja, ciąża nastolatki, marny dostęp do lekarzy.
Te drobne, codzienne radości i wielkie, narodowe sprawy czynią powieść ciekawą i pouczającą.
Dla mnie odkrycie wielkopolskiej gwary oraz potraw, ówczesnej mody jest bardzo frapujące.
Jedyne, za co odjęłam punkt to cukierkowe, nierealne zakończenie.
Powieść polecam wszystkim, którzy lubią lektury z historycznym tłem.

Jedyne, za co odjęłam punkt to...

Audiobook🥰

Dalsze losy bohaterów porywającej sagi i mieszkańców niewielkiej kamienicy na tle dwudziestolecia międzywojennego. Helena wkracza w dorosłe życie, podejmuje pierwszą pracę, rozpoczyna pierwszy poważny związek i żegna przyjaciółkę Ryfkę Gellert, która wyjeżdża na studia do Poznania. Losy dziewczyny nierozerwalnie splecione są z pozostałymi mieszkańcami: Feliksem i jego rodzicami, Żydem ateistą Fridmanem, ciotką Stefanią, która jest szanowaną nauczycielką języka polskiego w Koedukacyjnej Szkole Powszechnej. W Pleszewie, mimo światowego kryzysu oraz problemów, z którymi borykała się ówczesna Druga Rzeczpospolita, życie toczy się swoim rytmem. Helena spotyka się ze zdolnym i przystojnym cieślą Józkiem Biadałą. Stefania przyjaźni się z Aleksandrem, który po latach stał się uznanym i zamożnym adwokatem. Adela nadal prasuje, mimo sprzeciwów Heleny, która uważa, że to czas najwyższy, by babcia już odpoczęła od pracy. Spokojne życie mieszkańców kamienicy przy Piłsudskiego 10, niegdyś Gnieźnieńskiej, zostaje zburzone, gdy po pięciu latach studiów do domu powraca Feliks, starszy syn państwa Szewczyńskich, obecnie zdolny i ambitny lekarz. Do mieszkania po Aleksandrze Millerze wprowadza się natomiast lwowski muzyk i niedoszły inżynier, niejaki Eugeniusz Fridman. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, Stefania zapada na tajemniczą, ciężką chorobę. W powieści nie brakuje trudnych tematów – bohaterowie zetkną się z antysemityzmem i nazizmem. Nie wszyscy potrafią znaleźć się w nowej rzeczywistości, w której dozwolona jest aborcja, zniesiono penalizację homoseksualizmu, a dziewczęta ośmielają się studiować. A mimo to Dziewczyna z kamienicy jest pełna ciepła i miłości. Drobne, codzienne radości i wielkie, narodowe sprawy. Serdeczne polecam🥰

Audiobook🥰

1965

Druga część podobała mi się bardziej niż pierwsza. Chyba dlatego, że przyzwyczaiłam się do bohaterów. Może nie dzieje się za wiele, ot, codzienne życie, ale i tak jest to przyjemna lektura.

Drugi tom nudy, niestety... Fabuła jasna i czytelna, ale straszliwie się ciągnie, ledwo dobrnęłam do końca.

Z zainteresowaniem czytałam o dalszych losach Heleny i pozostałych mieszkańcach kamienicy.
Wszyscy mieszkańcy są empatyczni,
zawsze chętni do pomocy sąsiadom
Dzień za dniem płynie, dzieci dorosły,
dziecięca przyjaźń zamienia się w dojrzałe uczucie.
Codzienne życie mieszkańców potrafi być fascynujące. Polecam.

Wszyscy mieszkańcy są empatyczni,
zawsze chętni do pomocy sąsiadom
Dzień za dniem płynie, dzieci dorosły,
dziecięca przyjaźń zamienia się w dojrzałe uczucie.
Codzienne życie mieszkańców potrafi być fascynujące. Polecam.

Gratuluję autorce Pani Dagmarze Leszkowicz -Zaluskiej ładnego pióra, pietyzmu, dbałości o szczegóły, wiedzy historycznej, wyczucia tematycznego. Ciekawie prowadzonej narracji, wyrazistych postaci. Książkę czyta się dobrze, autorka aksamitnie wprowadza w klimat dziejów i zdarzeń. Polecam.

Dalsze losy mieszkańców pleszewskiej kamienicy. Dorasta kolejne pokolenie. Bardzo intersująca historia z elementami poznańskiej gwary. Losy zwykłych ludzi przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Z przyjemnością poznam dalsze losy Helenki.

Książka niezwykła. Zwyczajnie niezwyczajna. Wyróżniającą się na tle innych obyczajówek z historią w tle. Wielkie brawa i ukłony dla autorki za lekkie pioro i gwarę poznańska. Historie bohaterów nie przesadzone i niby zwyczajne, a jednak chwytają za serducho, czuć, że są bardzo bliskie autorce. Polecam i czekam na kolejne części.

Pierwszy tom podobał mi się bardziej. Tutaj jest zbyt spokojnie, ale i tak czyta się z przyjemnością.

Drugi tom Dziewczyny z Kamienicy wprowadza czytelnika w życie tych samych bohaterów w świat, który idzie do przodu w niemal każdej dziedzinie. Młode pokolenie wkracza w dorosłość. Są śluby, rodzą się dzieci, sa rozstania jak i próba pokazania, ze kobiety maja prawo decydować same o sobie. Akcja wiąż rozgrywa się w tej samej kamienicy, gdzie ludzie sobie pomagają, wspierają się, a ich decyzje często zaskakują. Nasi bohaterzy pomimo ciężkich czasów umieli cieszyć się życiem i to akurat autorka opisała w sposób bardzo piękny- prosty, ale piękny.
Ciekawa jestem jednej rzeczy, a mianowicie czy doczekamy się części trzeciej. Z chęcią przeczytam bo zakonczenie drugiego tomu daje bardzo duże polu do popisu.
Daje sześć gwiazdek bo uważam ze jest to dobra lektura, jednak nie porwała mnie tak jak tego oczekiwałam.

• Ebooki
  • Sagi