Dzieci fortuny

Okładka książki Dzieci fortuny Jagna Rolska
Okładka książki Dzieci fortuny
Jagna Rolska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Czas niepokoju (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Czas niepokoju (tom 2)
Prószyński i S-ka
2022-09-20
2022-09-20

Bardziej interesująca niż tom pierwszy, chociażby dlatego , że mało jest w książkach miłości homoseksualnej a tutaj jest w tak subtelny sposób ukazana,Hela za swoją dobroć płaci i to w tak okropny sposób,ale pomimo to pozostaje wspaniałą kobietą ,co pokaże trzeci tom oprócz tego , że Warszawa już jest bombardowana?

Warszawa tuż przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej ma swój urok, ale czuć już niepokój.
Mieszkańcy stolicy nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego co się dzieje i jak wielkie zło się zbliża.
Starają się żyć spokojnie i w miarę normalnie, chociaż to jest coraz bardziej trudne. Nad rodziną z Solca znów zbierają się czarne chmury, a Poldek wciąż nie potrafi się wyzwolić spod władzy despotycznego ojca. Jaki sekret skrywa chłopak? Odetchnijcie morską bryzą, posłuchajcie jazzu niosącego się z dansingów po oświetlonych księżycem plażach i poczujcie klimat przedwojennych kurortów nad Bałtykiem.

To druga część sagi Czas Niepokoju. Wraz z bohaterami przemierzałam Warszawę, a upalne lato spędziłam z Heleną, Michałem i Konradem beztrosko w Juracie, gdzie bywał każdy kto liczy się w towarzystwie. W tym samym czasie w jednym z kurortów nad Bałtykiem był również wysłany przez swego ojca Poldek z Pauliną. Młodzi łakną dla siebie jak najwięcej, marzą, odpoczywają, pracują i zmagają się z codziennymi mniejszymi i większymi wyzwaniami. Natomiast gazety wciąż donoszą o kolejnych konfliktach na świecie i ostrzegają przed wybuchem wojny. Tymczasem współcześnie Julia i Filip próbują nadal dowiedzieć się czegoś więcej o swoich przodkach i odkryć przeszłość rodziny. Polecam, bo to rewelacyjna książka.

Lato, rok 1938, tuż przed wojną. Helena wybiera się z kuzynem i przyjacielem w zwariowaną podróż nad morze. Tam będzie odpoczywać przed zgiełkiem Warszawy i myśleniem o niespełnionej miłości. Tak się złoży, że w to samo miejsce uda się Poldek wraz ze świeżo poślubioną małżonką. Ich drogi oczywiście muszą się przeciąć, a chwila zapomnienia między zakochaną parą przyniesie same kłopoty. Helena nie ma łatwego życia, nastroje w kraju ze zbliżającą się wojną nie pomagają. Poldek niestety nadal jest uzależniony od despotycznego ojca i to jest najbardziej wkurzające w tym bohaterze. Jest jak dziecko we mgle i musi stać się tragedia, by w końcu przejrzał na oczy. Ciężkie czasy czekają na naszych bohaterów. Z ciekawością zabieram się za tom 3, a Wam polecam do przeczytania właśnie ten i poprzedni jeśli jeszcze nie trafiły w Wasze dłonie.

W drugim tomie Jagna Rolska przenosi nas do Warszawy tuż przed wybuchem wojny. Jednak ani zajęcie Zaolzia, ani Anschluss Austrii, ani zmiany w Wolnym Mieście Gdańsku nie stanowią dla naszych bohaterów wystarczającej przestrogi przed rosnącym zagrożeniem.

Basia i Janek wyzwolili się spod kurateli despotycznego pana Malinowskiego i żyją szczęśliwi, chociaż w niedostatku, w Poznaniu.

Helena stara się zapomnieć o Poldku i razem z Michałem i Konradem wyrusza na Hel, aby spędzić lato na plaży, dansingach i w kasynie. Przypadkiem spotyka tam Poldka, odpoczywającego nad morzem ze świeżo poślubioną małżonką. Czy to spotkanie zaważy na jej całym życiu? Jaką cenę będzie musiała zapłacić? Jak daleko gotowy jest posunąć się stary Malinowski, aby osiągnąć upragniony cel?

Nad rodziną Poldka i Pauliny gromadzą się czarne chmury. Despotyczny ojciec i dewotka ciotka nie dopuszczają do siebie myśli ani o chorobie Pauliny ani o możliwości rozwodu. Kwitnie w zasadzie tylko związek Michała i Konrada, mimo że jest ukrywany i niedozwolony. Czy uda im się jednak opuścić Warszawę przed wybuchem wojny?

Autorka kreśli obraz beztroskiego życia w Warszawie, w której ludzie bawią się, śmieją i żyją swoimi sprawami, pomimo nieustannych ostrzeżeń gazet przed rychłym wybuchem wojny.

Ta beztroska kończy się wraz nastaniem wojny i bombami, spadającymi na głowy warszawiaków, przekształcającymi ich domy w ruiny.

Powieść dzieje się znowu na dwóch płaszczyznach czasowych – współcześnie Julia i Filip nie ustają w odkrywaniu przeszłości rodziny, mozolnie analizując wszystkie zachowane dokumenty i zdjęcia.

To niezwykle wciągająca historia, którą czyta się jeszcze szybciej niż tom pierwszy. I tylko żal ogarnia serce, wiedząc, jakie były losy Warszawy i jej mieszkańców, zwłaszcza żydowskich, w kolejnych latach… Lektura trzeciego tomu na pewno nie będzie łatwa.

Akcja "Dzieci fortuny" rozpoczyna się w 1938 roku. Opowiada dalsze dzieje Poldka, Heleny, Michała i Konrada. Akcja toczy się głównie w kurortach i plażach nadmorskich. Bardzo spodobał mi się krawiec Bauman. Życie naszych bohaterów zostaje wywrócone wraz z wybuchem II wojny światowej. Jak potoczą się ich dalsze losy? Jeśli jesteś ciekaw koniecznie przeczytaj tą książkę. Mi bardzo się podobała. Polecam.

OPINIA DOTYCZY CAŁEJ TRYLOGII

Sięgnęłam po trylogię „Czas niepokoju” zachęcona recenzją znajomej.
I przepadłam! Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Jagny Rolskiej – bardzo udane i zachęcające do poznania jej innych książek.

Wszystkie trzy części („Córki stolicy”, „Dzieci fortuny”, „Synowie wojny”) pochłonęłam jednym tchem.
Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych.
Współcześnie dwoje młodych ludzi niezależnie od siebie szuka informacji o swoich przodkach. Przypadek sprawia, że ich badania odnajdują wspólną drogę, która okazuje się długa i niełatwa.

Zasadnicza akcja rozgrywa się przede wszystkim w Warszawie w latach 1937 – 1946.
Poznajemy kilka rodzin mieszkających w różnych dzielnicach stolicy i wiodących różne życie. Starsi i młodsi, bogaci i biedni, wykształceni i półanalfabeci, Polacy i Żydzi, znani i anonimowi…

Ich losy splatają się już przed wybuchem II wojny światowej. Potem towarzyszymy bohaterom podczas okupacji, powstania w getcie i Powstania Warszawskiego; jesteśmy z niektórymi z nich w obozie w Pruszkowie i w zrównanej z ziemią powojennej stolicy.

Autorce udało się ciekawie i przekonująco pokazać codzienność ludzi, którzy się kochają i nienawidzą (czasem jednocześnie),boją się i potrafią pokonać strach, szukają swojej drogi, zmieniają poglądy, są zdolni do poświęceń, dojrzewają do podejmowania decyzji, które nieraz decydują o przyszłości ich bliskich…

Dużo w tej trylogii emocji, które szybko udzielają się odbiory. I – co ważne – nie jest to jakieś wojenne romansidło, jakich ostatnio wiele ukazuje się na naszym rynku wydawniczym.
Wszystkie trzy części doskonale odmalowują życie w Warszawie sprzed dekad. Jagna Rolska świetnie opisuje i zamożne dzielnice, i miejsca, w których żyje biedota; odwiedzamy Wolę i jej słynny Karcelak, Pragę, Czerniaków, Nowy Świat, Żoliborz…

Wielki plus dla autorki za tę plastyczną topografię miasta.
Zaletą są też kreacje bohaterów (dobrych, złych i niejednoznacznych) oraz przedstawienie relacji między nimi.
Całość napisana jest dynamicznie, z dbałością o szczegóły i poprawną polszczyznę.

Polecam z czystym sumieniem.
(Trzeci tom wieńczy słowo „KONIEC”, ale mam nadzieję, że jednak powstanie kontynuacja)

OPINIA DOTYCZY CAŁEJ TRYLOGII

Sięgnęłam po trylogię „Czas niepokoju” zachęcona recenzją znajomej.

Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach...

1968

Kolejne losy Heleny ,Poldka,Michała i Konrada,które rozgrywają się w nadmorskich kurortach i przedwojennej Warszawie.
Helena nie może zapomnieć o Poldku i wzajemnie-Poldek męczy się w małżeństwie,cały czas myśli o Helenie.Gdy Paulina choruje zostaje z nią z poczucia obowiązku.Natomiast miłość Konrada i Michała rośnie i panowie mają daleko idące plany.Pojawia się też na świecie nowy członek rodziny.
Jednak ich życie zostaje wywrócone wraz z wybuchem II wojny światowej.Jak potoczą się ich dalsze losy?Tego niestety dowiem się dopiero w III tomie,na który czekam z niecierpliwością.

Przeczytana rzutem na taśmę, i na jednym wdechu.

57/77/2023

Przeczytana rzutem na taśmę, i na jednym wdechu.

57/77/2023

Od tej książki zaczęłam przygodę z powieściami Autorki i z pewnością sięgnę po pozostałe pozycje. Świetnie napisana historia, która ukazuje świat tuż przed wybuchem wojny. Rok 1938 - życie toczy się normalnie, ludzie pracują, marzą, odpoczywają, zmagają się z codziennymi mniejszymi i większymi wyzwaniami. Nikt nie bierze pod uwagę, że w tak krótkim czasie świat stanie u progu okrutnej wojny, a ich życie zmieni się diametralnie.

• Ebooki
  • Przeczytane 2023
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Dzieci fortuny