Wiedźmy

Okładka książki Wiedźmy Lucyna Olejniczak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wiedźmy
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lilie królowej: saga średniowieczna (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Lilie królowej: saga średniowieczna (tom 2)
Prószyński i S-ka
2022-11-15
2022-11-15
9788382952094
Zielarstwo Krzyżacy Dziewczęta Dwory Władcy Wawel Intryga

Przeczytane 713 Opinie 92 Oficjalne recenzje 557

Wyróżniona opinia i

Książki 881 Opinie 853

Polecam całym sercem. Wciągająca, ciekawa. Aż nie można się oderwać od niej i losów Amalii i Mildy. W tle dwór Jadwigi Andegaweńdkiej i Jagiełły.

2095
2033

Książka "Wiedźmy" Lucyny Olejniczak zabiera nas do drugiego tomu cyklu "Lilie królowej: saga średniowieczna".
Rok 1392. Wydarzenia jakie zakończyły pierwszy tom zmieniły losy naszych bohaterek. Milda i Amalia zostały oskarżone o czary i obwinione o śmierć zakonnika. Jadwiga wstawiła się za swoimi dwórkami, jednak zostały wydalone poza mury Wawelu.
Amalia musi wyjść za mąż za Zbigniewa, właściciela zamku Rożnowskiego i rycerza króla. Millda trafia na krakowski Kazimierz jako pomoc praczki i zostaje uwikłana w środowiska przestępcze. A później w karczmie o również niezbyt dobrej reputacji. Varnas, brat Mildy poszukuje mordercy swojej rodziny i zostaje wzięty do niewoli.
Jakie tajemnice ukrywa Zbigniew?
Czy Amalia wraz z ludem obroni najazd na zamek?
Czy Milda odnajdzie się w nowej rzeczywistości?
Czy Varnas odnajdzie swoją siostrę?
Pochłonęłam drugi tom w mgnieniu oka. Dużo zwrotów akcji, zagrożeń oraz tło historyczne wciągają na całego.

Amalia musi wyjść za mąż...

Drugi tom równie świetny jak pierwszy. Dalsze losy byłych już dwórek królowej Jadwigi i najlepszych przyjaciółek Mildy i Amalii. Milda trafia na krakowski Kazimierz, gdzie pomaga paczce. Okazuje się, że praczka uwikłana jest w paserskie interesy. Amalia trafia na rożnowski zamek swego męża. Pomimo, iż stara się aby jej mąż był z niej zadowolony, małżeństwo to okazuje się straszną pułapką. Książka niesamowicie wciągająca, nie można się po prostu oderwać. Bardzo polecam.

Kontynuacja losów Mildy, Amalii i Jadwigi w średniowiecznym Krakowie i okolicach. Rewelacyjna powieść historyczno-obyczajowa, od której nie sposób się oderwać. Połknęłam od jednego podejścia, warcząc na każdego, kto przerywał mi lekturę (no, czytanie uszami:).

Kolejna cudowna pozycja Pani Lucyny. Dziękuję. Przeplatające się losy Amalii i Mildy na tle historii i krakowskiego dworu. Nie pozostaje mi nic innego tylko szybki bieg do księgarni po kolejny tom. Polecam z całego serducha.

O matulu! Jakie to jest dobre!
Od razu sięgam po 3 tom!

O matulu! Jakie to jest dobre!
Od razu sięgam po 3 tom!

Drugi tom to dalsze i bardziej burzliwe losy przyjaciółek z najbliższego otoczenia królowej Jadwigi, które niesłusznie zostały podejrzane o czary i obwinione o śmierć jednego z zakonników.
Pozbawione opieki królowej , usunięte poza mury Wawelu Amalia i Milda rozpoczynają nowy rozdział w swoim dorosłym życiu.
Amalia wychodzi za mąż za Zbigniewa, właściciela zamku w Rożnowie marząc, aby to miejsce było jej nowym i szczęśliwym domem. Los jednak bywa dla niej przewrotny, a zamek w Rożnowie kryje wiele sekretów i przyszłych niespodzianek, podobnie jak przeszłość i charakter Zbigniewa .
Millda z kolei zamieszkuje w krakowskim Kazimierzu jako pomoc praczki i zostaje uwikłana w środowiska przestępcze. W tym czasie Varnas, brat Litwinki poszukuje mordercy swej rodziny. Burzliwe losy głównych bohaterów ocierają się o liczne problemy a nawet o śmierć. Czy walcząc samotnie o przetrwanie uda im się pokonać trudności?
Wartka akcja z błyskawicznie zaskakującymi zwrotami nie pozwalają czytelnikowi na chwilę wytchnienia. Czyta się z zapartym tchem jak thriller historyczny osadzony w wiekach średnich. Całość tworzy barwny fresk historyczny ze wspaniale odmalowanym tłem obyczajowym tamtych czasów. Powieść niezwykła, napisana z pełnym rozmachem, zachwycająca.

Amalia wychodzi za mąż za Zbigniewa, właściciela zamku w...

Cykl „Lilie królowej” to moje klimaty czytelnicze. Wartka i ciekawa akcja, ciekawe postacie kobiece oraz rozbudowane tło historyczne, to jest to, co lubię w książkach najbardziej!

Akcja tej części rozpoczyna się w roku 1392, czyli niezwłocznie po wydarzeniach z tomu pierwszego, zatytułowanego „Siostry”. W dalszym ciągu pozostajemy w Polsce w czasach panowania Jadwigi i Władysława Jagiełły, poznajemy kolejne ścieżki losów Amalii, Mildy i ich bliskich.
Poprzednia część skończyła się bardzo dramatycznie. Dwie ulubione dwórki Królowej Jadwigi zostały posądzone i skazane za czyn, którego nie dokonały. Królowa wstawiła się za nimi, aby ocalić im życie. Władczyni udało się je uchronić przed śmiercią, ale niestety nie mogły pozostać one na Wawelu.
Wraz z chwilą opuszczenia zamku Litwinka Milda sama musi radzić sobie w nowej dla niej rzeczywistości. Trafia ona do krakowskiego Kazimierza, pracuje tam jako pomoc praczki, a później w karczmie o nie najlepszej reputacji. Jej życie jest wypełnione pracą i tęsknotą za Amalią i Królową. Milda nie ma również kontaktu z jedynym członkiem rodziny – bratem Varnasem, który dostał się do krzyżackiej niewoli.
Również dla Amalii życie poza Wawelem nie jest szczęśliwe. Mężczyzna za którego została wydana za mąż okazał się człowiekiem porywczym i okrutnym. Jedyną radością w jej niedoli jest córeczka Małgorzata. Marzeniem Amalii jest uwolnienie się spod kontroli męża tyrana i zapewnienie bezpieczeństwa sobie i dziecku.
Nie do końca zadowolona ze swojego losu jest również Jadwiga, nie tak wyobrażała sobie małżeństwo z Jagiełłą. Małżonkowie rzadko spędzają razem czas, samotna królowa tęskni również za ulubionymi dwórkami. Bardzo martwi ją brak posiadania potomstwa.

Czy niezbadane ścieżki przeznaczenia pozwolą na ponowne splecenie się losów Amalii i Mildy i Królowej Jadwigi? Czy Amalii i Mildzie uda się odzyskać dobre imię? Jak potoczą się dalsze losy bohaterek średniowiecznej sagi?

Druga część „Lilii królowej” to kolejna, niesamowita czytelnicza przygoda. Autorka doskonale i ze szczegółami ukazuje tło historyczne powieści, nie szczędzi czytelnikom opisów miast, zamków, ulic. Wyśmienicie przedstawiony jest przekrój ówczesnego społeczeństwa, od władców, rzemieślników, handlarzy, aż po najbiedniejszych mieszkańców Krakowa i okolic.

Z pewnością sięgnę po kolejny tom cyklu pt. „Matki”. Po cykl „Lilie królowej” sięgnijcie i Wy.

„Wiedźmy”, drugi tom sagi średniowiecznej „Lilie królowej” Lucyny Olejniczak przenosi nas do roku 1392 w którym Amalia i Milda wydalone z dworu muszą radzić sobie same. Przyjaciółki nie o takiej przyszłości marzyły jaką zgotował im los.
Amalię wydano za mąż za wdowca, rycerza Zbigniewa z Rożnowa a Mildę pozostawiono samej sobie. W Kazimierzu pod Krakowem stara się zarobić na życie w karczmie u Doroty, narażona na ciągłe zaczepki i niebezpieczeństwa. Amalia również nie czuje się bezpieczna w domu męża, który okazał się prostakiem i obłąkanym brutalem.

Autorka oczami kobiet pozwala nam obserwować życie ówczesnego Krakowa i okolic. Dowiadujemy się o staraniach królowej Jadwigi o odnowienie uczelni krakowskiej i rozwój edukacji. Jednocześnie mocno wierząca Jadwiga, ciągle modląca się o potomstwo sankcjonuje obecność Inkwizytorów nękających pogan.

Śledząc losy Varnasa, brata Mildy, który wpada w tarapaty polując na mordercę swojej rodziny i zostaje uwięziony przez Krzyżaków, obserwujemy knowania Zygmunta Luksemburczyka i księcia Władysława Opolczyka z Krzyżakami przeciwko Jagielle.
Wciągająca opowieść, przeplatana baśniowymi elementami, dogłębnie oddająca emocje głównych bohaterów i realistycznie opisująca stroje, potrawy, pomieszczenia, zwyczaje epoki i polityczne roszady. Polecam.

Dalsze losy byłych już dwórek królowej Jadwigi. Perypetii dużo.

Dalsze losy byłych już dwórek królowej Jadwigi. Perypetii dużo.

• Powieść historyczna
  • Biblioteka