Mezalians

Okładka książki Mezalians Elżbieta Pytlarz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Mezalians
Elżbieta Pytlarz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Intrygi i namiętności (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Intrygi i namiętności (tom 1)
Prószyński i S-ka
2023-01-10
2023-01-10
literatura polska historia dramat uczucia rodzina saga rodzinna Warszawa XIX wiek

Wyróżniona opinia i

Mezalians

przeczytanych książek 1274 napisanych opinii 1272

Tekst powstaje we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka. Dziękuję za udostępnienie egzemplarza.

Przed Państwem pierwszy tom wyśmienitej serii o tytule „Intrygi i namiętności”. Nie spodziewałam się, że aż tak przypadnie mi do gustu. Mam ogromną nadzieję, że Państwo również podzielicie mój entuzjazm.

Poznajcie rodzinę Długopolskich i Złotkiewicz. Czy uda się je połączyć?

Młody hrabia Henryk popada w długi, ale zupełnie się tym nie przejmuje. Zupełnie inaczej na jego bardzo swobodny sposób bycia patrzą rodzice mężczyzny. Z kolei pan Złotkiewicz, bankier, bardzo chciałby wydać za mąż swoją córkę. Do jego głowy przychodzi genialny pomysł. Spłaci hazardzistę Długopolskiego jeśli ten poślubi Emilię.

Czy taki układ znajdzie aprobatę też po stronie hrabiego?

Jak wobec propozycji zachowa się dziewczyna?

O tytułowym mezaliansie czytelnik dowiaduje się już na początku powieści. Jednak nie sprawia to, że dalsza lektura jest przez to mniej interesująca. Pani Elżbieta Pytlarz ma tak niesamowicie lekkie pióro, że nie sposób z zapałem nie śledzić kolejnych słów. Swoich bohaterów nie traktuje płytko lecz poświęca im sporo czasu i przedstawia ich zdecydowanie głębiej. Mamy więc okazję wejść niejako w ich głowy.

Fabuła książki rozgrywa się w XIX wieku w Warszawie i ma zabarwienie nie tylko obyczajowe, ale także społeczne.

Autorka zapowiada, że przedstawi czytelnikom dzieje rodzin na przestrzeni stu lat! Nie mogło być więc lepiej. Zacieram ręce i biorę kolejny tom.

Polecam.

Bardzo.

Poznajcie rodzinę Długopolskich i Złotkiewicz. Czy uda się je...

Powieści o przymusowych małżeństwach są dla wielu ulubionym motywem romansów, więc jeśli to także Twój ulubiony, czytaj dalej i zagłębiaj się w treść!

Oczywiście nie jestem zwolennikiem zmuszania kogokolwiek do małżeństwa wbrew jego woli i nigdy nie tolerowałabym takiego zachowania, ale przyznaję, że uwielbiam czytać ten romantyczny trop.

Spodziewaj się fascynujących postaci, które poruszają się po zdradzieckich krajobrazach władzy, dominacji i lojalności.

Podsumowując, bardzo polecam tę książkę i jestem podekscytowana kontynuacją serii.

Spodziewaj się fascynujących...

Typowy romans z drobnym tłem historycznym. Małżeństwo z przymusu - bogata dziewczyna bez pozycji i biedny arystokrata. Jak potoczą się ich losy. Bardzo przyjemna. lekka do poczytania powieść. Taka na długie zimowe wieczory. Polecam.

Odłożyłam w połowie…

Odłożyłam w połowie…

Książka zapowiadała się super, jednak jestem lekko rozczarowana, rys historyczny słabo pokazany, bardziej to powieść romans historyczny. Zmieniłam nastawienie i było lepiej.
Hrabia i córka byłego Żyda. Ot Mezalians. Tylko czy on tego chce? Otóż nie, ale .... no właśnie: hazard, zabawa, kochanka to ma swoją cenę. Młody hrabia będzie musiał ją poznać. A ona, cóż młoda kobieta ma do powiedzenia w tamtych czasach. Marzy o tum by wyrwać się spod opieki rodziców. Warto zobaczyć jak ta historia się rozwija.

Kolejna saga, na dodatek z tłem historycznym, a tym nigdy nie jestem w stanie się oprzeć... Ta cofa nas do końca XIX. wieku, do Warszawy pod zaborem rosyjskim, gdzie po powstaniu styczniowym i zniesieniu poddaństwa swojego miejsca szukali ludzie przeróżnych prowieniencji. Zakotwiczyli w niej ci, co utracili majatki i musieli szukać pracy zawodowej, wszechobecni Rosjanie, zubożała szlachta i ziemiaństwo, a także przedstawiciele żydowskiej finansjery.
Wraz z autorką w pierwszym tomie sagi śledzimy losy hrabiowstwa Długopolskich, którzy utrzymują się z rentierstwa rozlicznych nieruchomości, a poprzez hulaszcze życie ich najstarszego syna popadają w finansowe tarapaty.
Sytuację tą chce za wszelką cenę wykorzystać bankier żydowskiego pochodzenia, który dla swojej żony przechrzcił się na katolika, prowadzi z sukcesami bank w Warszawie, a jego jedynym zmartwieniem jest brak potomka płci męskiej, który przejąłby w przyszłości rodzinny interses, a jedyna córka, mimo dobrego wykształcenia i pokaźnego posagu nie grzeszy urodą i nie jest obiektem westchnień uczciwych adoratorów. Złotkiewicz poprzez aranżowane małżeństwo córki chciałby znaleźć mężczyznę na swego następcę, a jednocześnie zapewnić jej inny status społeczny i tytuł arystokratyczny. Pułapka zastawiona na młodego Henryka Długopolskiego w postaci przejętych od jego wierzycieli weksli na znaczne kwoty, stawia hrabiostwo Długopolskich w sytuacji bez wyjścia. Jedyne rozwiązanie, to aranżowany ślub Henryka z Emilią, córką bankiera, w przeciwnym razie grozi im licytacja majatku i utrata reputacji.
Cały problem w tym, że córka Złotkiewicza nie została wtajemniczona w plany ojca, a zainteresowanie ze strony Henryka Długopolskiego brała za oznakę uczucia.
Co z tego wszystkiego wyniknie? Sama jestem ciekawa, po pierwsza część sagi kończy się z chwilą ślubu młodych, gdy w brutalny sposób do Emilii dociera gorzka prawda o swoim małżeństwie... Tak Was z tym zostawię, a sama chwytam za drugą część.
Tak to zostawiam

"Mezalians" jest pierwszą częścią sagi „Intrygi i namiętności”, która przedstawia barwne życie rodziny Długopolskich.
Początek tej historii przypada na koniec XIX wieku. Był to czas kiedy społeczność dzieliła się na klasy, tych bogatych, którzy mieli wówczas wysoki status społeczny, a ich rodziny były poważane i bardzo szanowane. Tych, którzy mimo pieniędzy, czy firm, które posiadali, musieli walczyć cały czas o szacunek i poszanowanie, bowiem nazwisko, które nosili nie cieszyło się popularnością. W większości, były to rodziny, które kiedyś, były bardzo biedne, a dorobiły się majątku. I osoby najuboższe, które w ogóle nie liczyły się i według pozostałych, nie miały prawa głosu czy wyboru.
„Rewolucję robi się po to, by dawne pucybuty mogły mieć trzewiki czyszczone przez dawnych panów. Poza tym nic się nie zmienia. Nikt nigdy nie dąży do żadnej równości, bo tej nie ma. Rewolucja jest jedynie zemstą.”

Henryk Długopolski, bardzo przystojny i cieszący się dużym powodzeniem wśród kobiet, pochodził z rodziny arystokratycznej o wysokim statusie społecznym. Niestety, mimo rad i gróźb ojca Alfreda, by w końcu się ustatkował, syn za nic miał jego zdanie. Uważał, że jest na to za młody i najlepszą rozrywką dla niego, była kochanka oraz hazard. Jego nieroztropność sprawiła, że popadł w długi, które zagrażały majątkowi rodziny Długopolskich. Mogli nawet stracić dach nad głową. Jedynym rozwiązaniem tych problemów, umorzenie długu i zachowanie majątku rodzinnego, była propozycja bankiera – Leona Złotkiewicza, którą złożył ojcu Henryka – Alfredowi Długopolskiemu.
Młody hrabia miałby przyjąć posadę w jego banku, by spłacić część długu oraz poślubić jego córkę - Emilię Złotkiewiczówne.

Niestety Złotkiewicze byli pochodzenia żydowskiego, co bardzo nie podobało się rodzinie Długopolskich, jak i matce Emilii, która uważała, że związek ten przyniesie mnóstwo cierpienia córce, bowiem od początku nie lubiła Henryka. Innego zaś zdania był ojciec Henryka, który w tej propozycji Leona widział ratunek dla syna, który miałby szansę na ustatkowanie i zaprzestanie prowadzenia, tak beztroskiego życia, oraz Ojciec Emilii, który uznał, że ślub z Henrykiem, będzie ogromną szansą nie tylko dla córki, ale i kolejnego pokolenia, wejdzie ona bowiem do hrabiowskiej rodziny.

„- Kto nam w to uwierzy?
- Wszyscy jeśli my sami uwierzymy.
(...) W Złotkiewiczów uwierzyła Warszawa, uwierzył Petersburg, uwierzył świat. Czy uwierzą w nich Długopolscy? Zobaczymy.”

Czy Henrykowi uda się uniknąć małżeństwa i spłacić dług? Czy jednak Panna Emilia, sprawi, że popełnią „Mezalians”? Ślub tej pary, może bowiem wywołać pewne kontrowersje wśród społeczności. Tym bardziej, że Henrykowi, będzie bardzo trudno zrezygnować z dotychczasowego nocnego życia. Jakie więc konsekwencje, będzie miała jego decyzja? A może szantaż Hrabiego przez Złotkiewicza sprawi, że zarówno Henryk jak i Emilia zaczną inaczej patrzeć na siebie?

Uwielbiam takie sagi. Sagi w których toczą się losy rodzinne, przeplatane tajemnicami. Już sam tytuł i seria mówi o tym, że będzie się sporo działo. I działo się. Z wypiekami na twarzy czytałam każdą kolejną stronę. Po raz kolejny zostałam wciągnięta do świata bohaterów, pełnych intryg, romansów, zdrad i miłości.

Bardzo, ale to bardzo podobała mi się ta książka i nie potrafiłam się oderwać. Ta historia pokazała, że kobiety nie miały łatwego życia. Mimo tego, że większość czasu poświęcały na naukę jak być przykładną i dobrą żoną, to były rzeczy, o których nie wolno było mówić głośno, bo nie wypadało. Szczególnie w tych dobrych i majętnych domach, gdzie panny o pożyciu małżeńskim i obowiązkach żony wobec męża, dowiadywały się często tuż przed ślubem. Często też nie miały wyboru i musiały poślubić mężczyznę, którego wybierali im rodzice. A gdzie miłość? Czy w tamtych czasach liczyła się tylko pozycja i majątek?

„Dubluje się przegraną stawkę, potem potraja, znowu zwiększa, bo człowiek wierzy, że jeszcze wróci do niego szczęście. Ta wiara każe nam zdobywać kolejne fundusze, zaprzedając samych siebie, by przezwyciężyć zły los. Daje nam nadzieję, że skoro teraz było źle, to kiedyś wreszcie musi być lepiej, pech musi się zakończyć.”

Jeśli nie mieliście okazji przeczytać tej książki, to nie zwlekajcie długo. Bo właśnie za kilka dni premierę będzie miał trzeci tom tej serii. Gorąco zapraszam Was na poznanie historii, jak potoczą się losy tych rodzin, oraz zamawiania całej trylogii, byście mogli od razu przeczytać wszystkie części. Niedługo święta, a ta seria może być wspaniałym prezentem dla miłośników powieści obyczajowych, historycznych i romansów. Bo te wszystkie trzy gatunki znajdziecie w tej serii.

Tym czasem zabieram się za tom drugi pt. „Pojedynek”.
Z egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Chyba zbyt dużo oczekiwałam po tak dobrych ocenach czytelników. Przewidywalna i nie porywa.

Elżbieta Pytlarz stworzyła historię, która opowiada o dwóch rodzinach, których różni praktycznie wszystko. Miał to być romans historyczno- obyczajowy, ale czy taki był? To musicie ocenić sami…

O czym jest więc książka? Tak jak wspominałam, o dwóch rodzinach – Żydów o nazwisku Złotkiewicz oraz hrabiostwa – Długopolskich. Młody hrabia Henryk popada w długi. Za nic ma tłumaczenia rodziny, że nauka powinna być dla niego ważna a nie uganianie się za niezbyt moralnymi kobietami. W dodatku ma zamiłowanie do hazardu.

Złotkiewicz jest bankierem, który pragnie wydać za mąż swoją córkę Emilię. Wpada na pomysł, aby wykupić długi młodego hrabiego w zamian za to… że ten ożeni się z jego córką. Niestety młoda kobieta nie jest niczego świadoma i uważa, że ślub z Henrykiem jest z miłości.

Co stanie się, gdy Emilia dowie się o całej intrydze swojego ojca? Czy małżeństwo zwane mezaliansem przetrwa?

I naprawdę zamysł na książkę świetny, lecz… chyba do mnie nie przemawia to, że akcja dzieje się w XIX wieku. może gdyby ktoś napisał coś podobnego w czasach współczesnych bym szybciej przeczytała książkę i to z przyjemnością. Drugi minus – jak dla mnie zbyt dużo różnych opisów, których w ogóle nie miałam ochoty czytać.

Podsumowując – jeżeli lubisz klimat XIX wieku oraz wszystkie obyczaje, słownictwo, stroje… to ta książka jest dla ciebie! Spodoba ci się – jestem o tym przekonana. Ja jednak chyba nigdy nie przekonam się do takich książek, mimo, że próbowałam już wiele razy. Fakt, że książka nie jest w ‘moim klimacie’ nie oznacza, że odłożyłam ją po kilku stronach. Nie! Przeczytałam całą, bo naprawdę byłam ciekawa jak się to wszystko zakończy.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam