VANINA VANINY

Okładka książki VANINA VANINY O. Henry, Antoni Marczyński, Pedro Munoz Seca, Stendhal
Okładka książki VANINA VANINY
O. HenryAntoni Marczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Złota Podkowa powieść przygodowa
powieść przygodowa
Złota Podkowa
VANINA VANINY
Wydawnictwo "Śląsk"
1958-01-01
1958-01-01
Aleksander Wat, Władysław Engel
przygoda boliwia stendhal sensacja miłość

Książki z serii Biblioteczka Złotej Podkowy zawierają liczne opowiadania z różnych gatunków, które czyta się dobrze i zawsze miło spędzam przy nich czas. Vanina Vaniny i inne opowiadania są właśnie takim zbiorem opowiadań, krótkich i ciekawych, nieraz zabarwionych humorem i przygodą. Dlatego po nie sięgam.

Stendhal Vinina Vaniny - nie miałem styczności z autorem mimo spotykanych książek jakie zostały u nas wydane. To pierwszy utwór jaki przeczytałem i zostałem zaskoczony dobrą historią i ciekawą. Opowieść wciąga od samego początku i za sprawą opisów zostałem przeniesione do tamtych czasów. Miłość pięknej Vanity do uciekiniera, zdrady, spiski i zwroty akcji sprawiły, że wciągnęła mnie ta krótka historia. Napisana przyjemnie i przystępnie, nie brakuje w niej dawki przygody i sensacji. Dlatego jestem ciekawy innych jego utworów, po które może sięgnę.
Antoni Marczyński Jego trzynasta ofiara - drugie krótkie opowiadanie autora piszącego kryminały, sensacje, książki przygodowe i nawet fantastyczne. W tym przypadku dostajemy krótkie opowiadanie przygodowe o bandycie i jego nawróceniu na drogę dobra. Miejscem akcji jest dżungla i podróż bohatera. Ciekawa historia, krótka i zakończenie spodobało mi się, bo było dobre.
Pedro Munoz Seca Nieustraszony Rafael - krótka powiastka o perypetiach pewnego przewodnika nie bojącego się niczego. Po części zabawnie opowiedziana z końcówką, która napisana została z dozą dystansu i lekkim humorem.
O. Henry Droga, którą wybieramy - to naprawdę króciutka historyjka dziejąca się w klimatach Dzikiego Zachodu i bandytów. Autor świetnie sobie poradził i stworzył wciągającą opowieść. Finał dobry i ciekawy. Taki właśnie jaki może zaskoczyć lekko i nie brakuje w nim twista na samym końcu.

Książka Vanita Vanity jest zbiorem opowiadań czterech autorów, którzy zabierają nas w podróż po swoich światach. Najdłuższe opowiadanie jest pierwsze, które zajmuje ponad połowę zbioru. Stendhala jeszcze nie znałem, chociaż miałem nieraz w ręku jego powieść, lecz nie było okazji do zaznajomienia się z niczym co napisał do tej pory. Za sprawą tytułowego opowiadania jeśli będę miał ochotę na coś w tych klimatach na pewno sięgnę. Vanity Vanita okazała się fajną opowieścią z rewolucyjnych czasów, gdzie miłość, spiski, zdrada, walki o władze były na porządku dziennym. Antoniego Marczyńskiego znam z kilku książek i nawet w biblioteczce Złotej podkowy pojawia się nieraz w swoich krótkich opowiadaniach w klimacie kryminału lub sensacji. Tym razem bardziej dał poznać się na przygodowo i również miło czytało mi się. Pedro Munoz Seca nie znany mi autor daje nam krótką przypowiastkę napisaną z humorem, przy której dobrze bawiłem się. O. Henry miał swoje udziały w kilku opowiadaniach umiejscowionych w tych książkach. W tym przypadku krótka i wciągająca historia spodobała mi się bardzo.
Książka Vanita Vanity jest kolejną pozycją z Biblioteki Złotej podkowy po jaką sięgnąłem nie oczekując wiele, ale pamiętając, że można dzięki niej poznać nowych pisarzy. Zawsze dobrze bawiąc się przy czytaniu, bo zawierają zazwyczaj zbiory opowiadań z tej serii opowiadania w klimacie niesamowitości, z dreszczykiem, sensacje, kryminał, fantastykę, przygodową lub obyczajowe. Krótka forma sprawia, ze szybko czyta się i miło do tej pory spędziłem z nimi czas. Sięgając po ten zbiór opowiadań nie zawiodłem się, bo dostałem wszystko co oczekiwałem, żeby dobrze bawić się w czasie czytania. Nudzić też nie można się i wciągnęły mnie krótkie opowieści od początku. Przygoda tutaj miesza się z sensacją. Autorzy piszą przyjemnym, zwięzłym i lekkim stylem co ułatwia czytanie. Vanita Vanity jest zbiorem fajnych, zazwyczaj krótkich opowiadań, przy których można miło spędzić czas i dobrze bawić się. Czyta się bez problemu, wciągają historie i co najważniejsze stanowią odskocznie od czegoś bardziej poważniejszego. Zbiór opowiadań jest krótki do przeczytania wieczorem, który mimo wszystko spodobał mi się i miło spędziłem z nim czas.

Stendhal Vinina Vaniny - nie miałem styczności z autorem mimo...

• Przygodowa

Dodaj cytat z książki VANINA VANINY