Aligator w Wilnie

Okładka książki Aligator w Wilnie Piotr Jezierski
Okładka książki Aligator w Wilnie
Piotr Jezierski Wydawnictwo: Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" Cykl: Aligator (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Aligator (tom 1)
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"
2021-12-16
2021-12-16
przygoda historia kryminał młodzież Wilno Wileńszczyzna

Dawno nie czytałem tak dobrze wyważonej powieści przygodowej! Przed czytaniem spodziewałem się kolejnej produkcji o młodym chłopaku imieniem Kuba, albo Igor, który ubrany w koszulkę i bojówki łazi po jaskiniach, ewentualnie murach starych zamków. Tymczasem tak nie jest. W tej powieści odpowiada mi wszystko: tempo, scenariusz, dawkowanie wiadomości historycznych, nienachalne, ale i nie przeintelektualizowane poczucie humoru... Po prostu jest dobrze! W dodatku zawsze z dużą niechęcią podchodziłem do powieści, w których główny bohater jest płci żeńskiej, bo to od razu określało "target" i nie czułem do końca, że te książki są dla mnie. Tutaj jest inaczej. Kolorystyka akcji sprawia, że właściwie płeć bohaterki nie ma znaczenia! Tzn ma dopiero we fragmentach rodzącego się uczucia pomiędzy Aligatorem, a jej kolegą, albo w kłótni z ojcem. Jedyne co, to poproszę autora o mniej wątków typowo kryminalnych rodem z powieści dla dorosłych. Poza tym - nie ma lipy, takich książek powinno powstawać więcej!

Nie mam talentu do pisania recenzji, więc napiszę po prostu moje odczucia, które już na innej stronie przedstawiłem.
Samo wprowadzenie spowodowało, że zacząłem zastanawiać się, czy to nie będzie czasami powieść historyczna, a nie przepadam. Szybko jednak okazało się, że to tylko niezbędny wstęp i książka zaczęła się rozkręcać w coraz to większym tempie.
Powieść jest zarówno typowo przygodową z elementami zagadki historycznej, ale w dużej mierze młodzieżowa oraz panosamochodzikowa. Dość szybko zebrała się sympatyczna grupka badaczy, częściowo dorosłych, częściowo nastolatków. I od razu akcja nabrała zawrotnego tempa.
Końcówka powieści to istny thriller sensacyjny z paroma zaskoczeniami.
Mam nadzieję na kontynuację i gratuluję autorowi.

Powieść jest...

Skąd wziął się Aligator w Wilnie wyjaśnia się bardzo szybko i nie jest to książka przyrodnicza, tylko przygodowo-historyczna, skierowana dla młodszych czytelników. :)
Autor od początku raczy nas humorem w bardzo dobrym wydaniu, czy to w postaci dialogów, czy opisów. Akcja z Polski szybko przenosi się do wspomnianego Wilna, a jego opis na pewno spowoduje chęć odwiedzenia tego miasta. Akcja nie zatrzymuje się ani na chwilę, a pod koniec to już nawet galopuje, wprowadzając czytelnika w wiele zaskakujących sytuacji (może nawet zbyt zaskakujących, jak choćby końcowa scena z doniczką :) ). Osią fabuły jest pewien zabytek, który w finale okazuje się nie do końca tym czym miał być, ale nie ma co zdradzać szczegółów. Podsumowując "Aligator w Wilnie" to ciekawa, samochodzikowa powieść dla wszystkich.

Co ciekawe, wielu bohaterów powieści, to Polacy pochodzący z naszej wileńskiej diaspory.

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Aligator w Wilnie