Opowieść tebańska

Okładka książki Opowieść tebańska Stanisław Stabryła
Okładka książki Opowieść tebańska
Stanisław Stabryła Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki literatura piękna
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Marek Derewiecki
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366941052
Tagi:
#antyk #mitologiagrecka #starożytność #króledyp #antygona
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2314
1185

Na półkach: , , , ,

,,Opowieść tebańska” to książka, o której dowiedziałam się całkowicie przypadkowo, jej promocja praktycznie nie istniała. Sięgnęłam po nią z dużą ciekawością, ponieważ nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej reinterpretacji mitu o Edypie.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej książki Stabryły, czyli ,,Klątwy Pelopidów”, autor podjął się tu przedstawienia całego mitu związanego z rodem Labdakidów, począwszy od króla Edypa, poprzez dzieje jego dzieci i wnuków. Akcja w dużej mierze jest oparta na klasycznych greckich tragediach, takich jak ,,Król Edyp”, ,,Antygona” i ,,Siedmiu przeciw Tebom”. W przeciwieństwie do poprzednich książek tego autora udział bogów oraz zdarzeń nadprzyrodzonych jest tu stosunkowo mały.

W porównaniu do ,,Klątwy Pelopidów” czy nawet ,,Tezeidy” ta książka wypada niestety bardzo blado. Może to kwestia samego mitu, który nie jest tak burzliwy i pełen namiętności (ale nie wiem – dlatego jestem bardzo ciekawa np. ,,Children of Jocasta” Natalie Haynes),ale całość była bardzo sucha, pozbawiona jakiegokolwiek podbudowania czy ukazania mitu inaczej niż przez kolejne działania zmierzające do celu – nie poczytamy tu o rozterkach Edypa związanego z kazirodztwem, rozpaczy Hajmona po stracie Antygony czy żałobie Ismeny. Nie ma w ogóle opisów emocji, jedynie dość patetyczne wypowiedzi postaci, ciężko scharakteryzować jakąkolwiek postać i współodczuwać z nimi, odczuwać dramatyzm tych wszystkich (przecież naprawdę potwornych) wydarzeń. Autor od czasu do czasu stara się wyjaśniać jakieś mniej logiczne zdarzenia z mitologii (np. dlaczego ,,nagrodą” dla młodego chłopaka ma być ślub z o wiele starszą kobietą),ale większość zostawia własnemu biegowi, brak tu jakiejś myśli przewodniej, głównego wątku. Najbardziej pod tym względem rozczarowująca jest końcówka opowiadająca o Tersandrosie, wnuku Edypa – mamy tu szereg postaci, których historie są streszczane i które odwracają uwagę od historii, którą można by świetnie opisać: przecież Tersandros ostatecznie odzyskuje Teby i nie pada ofiarą klątwy rodowej.

Nie jest to książka całkowicie zła. Podobał mi się sam pomysł na zebranie tych mitów w jedno i moim zdaniem jeśli ktoś chciałby poznać dzieje rodziny Edypa, a nie czuje się na siłach do czytania Sofoklesa, to ,,Opowieść tebańska” to przyjemny, zgodny z mitologią zamiennik, napisany dość lekko i prosto. Podobała mi się też część ,,Wojna”, opowiadająca o konflikcie Polinejkesa i Eteoklesa – autor odszedł tu od znanego z mitologii schematu złego uciekiniera i dobrego prawowitego dziedzica, a sam Polinejkes wydawał mi się najżywszą i najciekawszą postacią (dla śmiechu mówię, że to taki ,,bad boy” w starożytności). Można przeczytać, ale bez nastawiania się na coś wyjątkowego.

,, (…) tylko zmarli nie czują gniewu ani bólu.”

,,Opowieść tebańska” to książka, o której dowiedziałam się całkowicie przypadkowo, jej promocja praktycznie nie istniała. Sięgnęłam po nią z dużą ciekawością, ponieważ nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej reinterpretacji mitu o Edypie.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej książki Stabryły, czyli ,,Klątwy Pelopidów”, autor podjął się tu przedstawienia całego mitu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Mitologia grecka
    1
  • Retelling
    1
  • 2022
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Więcej
Stanisław Stabryła Opowieść tebańska Zobacz więcej
Stanisław Stabryła Opowieść tebańska Zobacz więcej
Stanisław Stabryła Opowieść tebańska Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także