Tezeida. Opowieść mitologiczna

Świat Książki
2018-11-14
2018-11-14
literatura polska mitologia Heros Olimp mity greckie

Zachęciła mnie okładka i napis że zachwyci jak Kirke. Niestety była dla mnie torche zbyt chaotyczna, wszystko działo się tak szybko.
Lubię mitologię. A Tezeusza kojarzę z filmu IMMORTALS:BOGOWIE I HEROSI. Tam jednak inaczej był on przedstawiony. Tutaj czasami go po prostu nie lubiłam.
Dla tych co lubią 'fakty'.

Dla tych co lubią 'fakty'.

Niestety, rozczarowanie. Historia Tezeusza została tu napisana jakby w połowie drogi między mitologiczną gawędą Parandowskiego a klasyczną powieścią i w efekcie nie jest jednym ani drugim. Nie pomagają książce także ani infantylne dialogi ani bezbarwne opisy. A przecież z mitologii można wyciągnąć tak emocjonującą literaturę... Trochę się także autorowi rozjechała chronologia wydarzeń, w jednym rozdziale spotykamy małoletnią Helenę (wojna trojańska nawet jeszcze nie majaczy na horyzoncie), a zaraz potem lud wywodzący się od potomków Achillesa. Jeżeli interesują nas beletryzowane motywy mitologiczne polecam sięgnąć choćby po " Żołnierza z mgły" Gene'a Wolfe'a.

Książka pięknie wydana, ale co z tego kiedy jej środek nie jest wart przeczytania.Czytając opis liczyłam na coś innego niż dostałam. Nie jest fanką ani znawczynią mitologi i miałam nadzieję, że dzięki tej książce owy temat mnie zainteresuje, jednak po skończeniu mam ochotę nigdy więcej nie mieć styczności z czymkolwiek co jest związane z mitologią. Jednym słowem książka mnie rozczarowała, a fakt że napisał ją profesor jest smutne, bo nie dowiedziałam się niczego nowego.

Szczerze mam wrażenie, że ktoś mnie zrobił w bambuko. Z opisu książki: "Daj się porwać tej erudycyjnej opowieści o kulisach walki o władzę, kobiety, bogactwo i sławę. Dzięki sięgnięciu po oryginalne greckie źródła (m.in. biografię Tezeusza pióra Plutarcha, mitograficzne dzieło Apollodora, pracę Pauzaniasza, a także tragedie Eurypidesa) autorowi udało się mistrzowsko odtworzyć realia antycznego świata." Potem leci porównanie do "Kirke" M. Miller. Czytając "Tezeide" cały czas zastanawiałem się co mam w ręku, z jednej strony biografia Tezeusza będąca zlepkiem (kopią?) historii z literatury antycznej, z drugiej mamy do czynienia z fabularyzowaną opowieścią o stylu i formie wypracowania średnio ogarniętego gimnazjalisty, z trzeciej przypomina ten potworek wyciąg z wikipedii celem okraszenia fabuły ciekawostkami świata antycznego. Do tego wszystkiego ewidentnie autor nie mógł zdecydować się czy urealniać mity czy też prezentować je wiernie z uwzględnieniem bóstw, monstrów, etc. Całość totalnie nie zjadliwa. Taniej i szybciej zgooglować hasło "Tezeusz", a przynajmniej bardziej estetycznie, bez narażania się na łzawienie oczu przez czytanie zabiegów fabularnych i stylistycznych autora książki.

Dodaj cytat z książki Tezeida. Opowieść mitologiczna