Kruki

Okładka książki Kruki Monika Maciewicz
Okładka książki Kruki
Monika Maciewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wiedma (tom 2) fantasy, science fiction
Wiedma (tom 2)
Zysk i S-ka
2022-06-14
2022-06-14
9788382025897
literatura polska fantasy kruki śmierć mitologia Słowian wiedźma niebezpieczeństwo

KRUKI
Monika Maciewicz

Niedawno dzieliłam się z Wami moimi wrażeniami z lektury powieści "Wiedma", która bardzo przypadła mi do gustu. Dlatego idąc za ciosem, zachęcona tak pozytywnym odbiorem książki od razu zapoznałam się z jej kontynuacją zatytułowaną "Kruki".

"Kruki" jednocześnie różni się i nie różni od pierwszej części, przynajmniej ja tak to odbieram. Zmianie uległa dynamika powieści, która zyskała na żwawości i dosyć szybkim tempie następujących po sobie zdarzeń. Mimo to pozostaje tak samo atrakcyjna, jak pierwszy tom, a raczej początek w niczym nie ustępuje kontynuacji.

"Kruki" nadal koncentruje się na życiu głównej bohaterki, poznanej w pierwszym tomie wiedmy, jednak historia zatacza nico szersze kręgi poza jej osobę. Dowiadujemy się nieco więcej o innych bohaterach, poznajemy więcej zdarzeń z życia społeczności. Jednocześnie znajdziemy tutaj znacznie mniej opisów zwyczajów, rytuałów, ponieważ opowieść tym razem bardziej nawiązuje do bóstw, legend, demonów. Myślę,  że to dobre rozwiązanie fabularne - poszerza perspektywę, wprowadza coś nowego do fabuły, daje sposobność nieco inaczej "odczuć" całą opowieść.

Jeśli miałabym jednym słowem opisać główną bohaterkę i jej życie, to użyłabym określenia "skomplikowane". Z wiedmą nic nie jest pewne, wszystko jest raczej względne, dynamiczne, rozwijające się. Co nie zmienia tego, że darzę tę postać dużą sympatią.

"Kruki" okazała się ciekawą, intrygującą, nieco odmienną dynamicznie i jakościowo kontynuacją, która nie zawiodła moich oczekiwań. "Kruki" otacza nimb niezwykłości, klimat pradawności, ale też aura niepewności  - nie wiem, w jakim teraz kierunku podąży ta opowieść. Jednak chętnie się o tym przekonam, a Wy?

#Książki #kruki #cyklwiedma #monikamaciewicz #wydawnictwozyskiska

KRUKI
Monika Maciewicz

Według mnie drugi tom jest niestety trochę słabszy. Opowieść wydała mi się nieco chaotyczna, wątki dziwnie się urywały, a główna bohaterka była co chwilę ranna lub przetrzymywana. Większość opisów to obmyślanie planów/bitwy/przygotowania do nich i przez to chwilami ciężko mi się to czytało. Wątek Siemowita i Lubomiry, oraz rodziny rybaka był fajny, ale (jak większość w tej części) szybko zniknął bez wyjaśnień. Mam wrażenie, że autorka miała za dużo pomysłów i próbowała pobieżnie wcisnąć je wszystkie do jednej książki. Ogólnie kontynuacja ciekawa i chętnie sięgnę po "żmijątko", ale póki co "wiedma" jest moim numerem jeden.

Dobra kontynuacja losow Biwii. Swojsko i słowiańsko. Czyta sie lekko i szybko. Bardzo przyjemna lektura.

Nuda.

Nuda.

Tak jak pisałam przy opisie pierwszej części "Wiedma" są to świetnie opisane słowiańskie tradycje i wierzenia, codzienne życie Słowian, ich radości, smutki i trud dnia codziennego, czytając ma się uczucie bycia w tym miejscu.
Biwia stała się dorosłą kobietą, wiedmą która nie zawsze czyni dobro ale potrafi przyznać się do błędów.
Szacunek do otaczającej nas przyrody. zwierząt, dziękowanie za dary natury to codzienność.
Polecam

Szacunek do otaczającej nas przyrody....

Rewelacyjna powieść o świecie dawnych Słowian, pełna magii, ówczesnych wierzeń i czarownic. Wiedmy czyli wiedzące, leczyły i szkodziły, bano się ich i czczono, były dobre i złe, słuchały tylko bogów. Biwia jest jedną z nich... i razem z nią toczymy walkę w obronie ludzi przed przeklętym jeziorem, morową zarazą, wspólnie odwiedzamy Kościeja.
Powieść odobru i złu, o sztuce wyborów, o miłości i lojalności i o potędze wiedzy, każdej wiedzy.

Powieść odobru i złu, o sztuce...

Druga część opowieści o Wiedmie była niestety dużo gorsza od pierwszej. Poszarpane wątki w dziwny sposób osadzone w czasie, przez co nie wiadomo gdzie i kiedy jesteśmy. Wielkim minusem dla mnie było poszerzenie tematyki związanej z Bitwą. Strategie, zbieranie wojska, omawianie różnych możliwości. Sama bitwa według mnie nie została opisana należycie. Nigdy nie lubiłam takich scen i uważam, że książki i filmy za bardzo chcą pokazać wojnę i ogromne bitwy, a kiedy nie umieją ich pokazać, wtedy jest klapa. Obie przeczytane części Moniki Maciewicz dowodzą tego, że piękna okładka to nie wszystko. Tutaj okładka jest piękna a zawartość jak wydmuszka.

(1-3/24) Cóż to jest za debiut!
Po pierwsze jeśli coś pisze moja krajanka to muszę przeczytać, a Wiedma to był jej debiut. Ja oceniam tutaj całą serię czyli chyba już zakończoną(?) trylogię. Wyszło bardzo bardzo solidnie!
Po drugie akcja tych powieści toczy się w głównie w okolicach mojego i autorki rodzinnego miasta czyli Przemyśla a dodatkowym smaczkiem są również występujące w 3 tomie pt."Żmijątko" BIESzczedy :)
Po 3 jest to połączenie magii i słowiańskich klimatów co również "me gusta"
Polecam całą serię, jest klimat, jest historia, są stare wierzenia i gusła. Są wiedźmy, są smoki, są też i uroki ;)
Do tego język który dla jednych może być ciężkawy ale dla inny właśnie tworzący klimat powodują że dobrze bawiłem się podczas lektury tych 3 części, czego i Wam życzę :)

(1-3/24) Cóż to jest za debiut!

2064

Znakomicie wykreowany świat.
Otrzymałam w prezencie. Z przyjemnością wysłuchałam.
Nie wiedziałam, że to tom drugi serii i w lekturze mi to nie przeszkodziło.
Bardzo mi się podoba okładka, umiejscawianie i bohaterka.

Znakomicie wykreowany świat.
Otrzymałam w prezencie. Z przyjemnością wysłuchałam.
Nie wiedziałam, że to tom drugi serii i w lekturze mi to nie przeszkodziło.
Bardzo mi się podoba okładka, umiejscawianie i bohaterka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Monikę Maciewicz pokochałam za ‘Wiedmę” i z miłą chęcią śledzę dalsze losy tej charakternej wiedźmy, zatem skoro światło dzienne ujrzało „Żmijątko” trzeba było nadrobić zaległości i w pierwszej kolejności przeczytać „Kruki”, czyli środkową część cyklu o wiedźmie Biwi.
Może jestem nieobiektywna, może ja mam słabość do pióra Moniki Maciewicz, ale ja uwielbiam to uniwersum, w którym Autorka osadza swoją fabułę, mnie ono urzeka, wręcz hipnotyzuje. Oprócz tego że jest słowiańsko to jest przyjemnie mrocznie. Takie dokładnie są dla mnie „Kruki”, które są kolejnym kawałkiem mistycznego świata stworzonego przez autorkę idealnie komponującym się z częścią pierwszą.
Tym razem akcja powieści rozgrywa się nad przemyskim grodem, gdzie nad miastem krąży tajemnicza chmara kruków. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to tylko zwyczajny widok, ale wytrawny czytelnik nie da się zwieść i doskonale zdaje sobie sprawę, że kruki symbolizują śmierć, wojnę, a także zarazę. Autorka idealnie wykorzystuje te złowieszcze elementy, budując nastrój grozy i wskazując na nadchodzące niebezpieczeństwo. Ten niepokój towarzyszył będzie przez całą książkę, a Monika Maciewicz umiejętnie będzie ten nastrój grozy podsycała.
Kruki, które ogarnęły miasto, stają się zatem kluczowym elementem narracji, w której szybko się okaże że w istocie są one nieodzownym wyznacznikiem śmierci, która jak nigdy o tej pory zbiera swe żniwo. Jest to motyw przewodni, który wprowadza fascynujący element nadnaturalny do fabuły. Nie ma się zatem co dziwić, że Żerca, opiekun świątyni Swaroga, który odczytuje te znaki, udaje się po pomoc do Wiedmy. To moment, w którym akcja zaczyna nabierać tempa, a czytelnik wraz z bohaterami wkracza na mroczne i niebezpieczne terytorium słowiańskich bogów.
Co do samej Wiedmy, to z całą pewnością Biwia nie jest już tą samą postacią co w pierwszej części. Jest dojrzalsza, bardziej doświadczona, a konsekwencji nabiera coraz większego znaczenia, gdyż z jej zdaniem inni zaczynają się liczyć, a ona sama zdobywa coraz większe uznanie w oczach ludzi. Wiedźma, która dawniej była wykluczana i traktowana z podejrzliwością, teraz musi stawić czoła potężnym przeszkodom, gdyż to w niej pokładana jest nadzieja na ratunek. Ta ewolucja postaci jest jednym z ciekawych wątków powieści. Monika Maciewicz przedstawia Biwię jako złożoną, silną i niezwykle inteligentną kobietę, która staje się kluczowym czynnikiem w rozwiązywaniu tajemnic grożących miastu. I dobrze, gdyż Wiedma zasługuje na takie docenienie.
Ale "Kruki" to nie tylko Biwia. Choć wokół niej wiele się dzieje, to w tej części sagi nie brakuje napięcia, zwrotów akcji i intrygujących postaci. Dzieje się tak dlatego, że świat fantasy wykreowany przez Autorkę jest niezwykle żywy i realistyczny, przepełnia go magia, odwołania do słowiańskich mitów i umiejętność kreowania tajemnic.
Jednym z mocnych punktów powieści jest również klimat i opisujący go język. Autorka wplata w narrację elementy słowiańskiej mitologii, co nadaje tekstowi unikalny charakter. Opisy krajobrazów, postaci i wydarzeń są tak plastyczne, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam brał udział w przygodach bohaterów.
Ja nie mm wątpliwości, że "Kruki" Moniki Maciewicz to fascynująca historia, która na szczęście ma swą kontynuację. I bardzo dobrze, gdyż Monika Maciewicz udowadnia, że jest utalentowaną autorką w gatunku fantasy i zasługuje na uwagę czytelników poszukujących niezwykłych opowieści.

• Audio