rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: lipiec 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
01.07.2023

Lato w pełni, a wraz z nim – czas festiwali literackich i spotkań organizowanych z myślą o miłośnikach i miłośniczkach czytania. Szukasz książkowych wydarzeń w twojej okolicy? Znajdziesz je w naszym comiesięcznym kalendarzu literackim.

Kalendarz wydarzeń literackich: lipiec 2023

------

Wydarzenia Literackie Lipiec 2023

XXIII Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA
Gdzie?
Kościerzyna
Kiedy? 1 lipca

Biblioteka Miejska im. ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie wraz z Burmistrzem Miasta Kościerzyna zapraszają do udziału w XXIII Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA.

Celem targów jest promocja autorów i wydawnictw literatury kaszubskiej i pomorskiej. Już po raz dwudziesty trzeci uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję, by nie tylko uzupełnić swoją biblioteczkę, ale również zdobyć autograf. Na kościerskich targach znajdziemy stoiska z wydawnictwami, autorami, a także sztuką ludową.

Podczas wydarzenia poznamy laureatów i laureatki XXIII Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach. Jak podkreślają organizatorzy, w trakcie targów książki nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

------

Festiwal Miłosza (Miłosz Festival)
Gdzie? Kraków
Kiedy? 5–9 lipca

Przeszło czterdzieści poetyckich spotkań, warsztatów i debat, poeci z wielu zakątków świata, pasmo poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. Festiwal Miłosza, który w tym roku dołączył do Versopolis – jednej z najważniejszych poetyckich sieci – potrwa od 5 do 9 lipca 2023 roku. 

Festiwalowe hasło to: Piosenki o końcu świata. Nieprzypadkowo można tu znaleźć nawiązanie do jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, którego tytuł zwielokrotniła różnorodność tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Podczas pięciodniowego święta poezji goście festiwalu będą mogli spotkać mocną reprezentację europejskich poetów i poetek, m.in.: Katerynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine’a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera, oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń, m.in.: Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewę Lipską czy Ryszarda Krynickiego

Podobnie jak w ubiegłym roku kluczowym elementem festiwalu będzie poezja ukraińska.

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym wspaniałe fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.

Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne. Obowiązują jednak wejściówki. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. 

Konferencja prasowa inaugurująca 12. Festiwal Miłosza odbędzie się 4 lipca o godzinie 10.30 w krakowskim Pałacu Potockich (Rynek Główny 20).

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie miloszfestival.pl.

------

Zakopiański Festiwal Literacki
Gdzie? Zakopane
Kiedy? 7–9 lipca 2023

Tegoroczna, ósma już edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „CzytajMY”. Natalia de Barbaro, Jakub Beczek, Joanna Gromek-Illg, Iza Klementowska, Katarzyna Kubisiowska, Robert Małecki, Tina Oziewicz, Agata Tuszyńska czy Katarzyna Zdanowicz – to zaledwie kilka spośród nazwisk gości, z którymi spotkają się uczestnicy festiwalu. 

Jak poinformowano, po raz pierwszy promocje książek odbędą się w nowo powstałej zakopiańskiej Mediatece na Stacji Kultura.

„O tym, że miasto i Tatry nadal inspirują współczesnych pisarzy, najlepiej świadczy ilość książek zgłaszanych od 2016 roku do Nagrody Literackiej Zakopanego” – podkreślają organizatorzy. „Kto otrzyma ją w tym roku, dowiemy się podczas uroczystej gali w Teatrze Witkacego, gdzie wysłuchamy także koncertu w wykonaniu Andrzeja Bieniasa do słów Edwarda Stachury. W programie pojawią się również opowieści o Wisławie Szymborskiej i słowa Agnieszki Osieckiej, której teksty wyśpiewa młoda artystka, laureatka 23. Edycji Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej”.

W roku setnych urodzin poetki Wisławy Szymborskiej we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej na festiwalu zaprezentowana zostanie wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz ekspozycja wyklejanek zainspirowanych twórczością noblistki, które powstały we współpracy z uczniami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Na placu Niepodległości w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się ponadto warsztaty literacko-plastyczne, a także warsztaty ekologiczne inspirowane tatrzańską przyrodą, podczas których mali czytelnicy będą – między innymi – komponować literackie herbatki.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” odbędą się spotkania literackie i warsztaty, organizowane wraz z Instytutem Książki.

Pełen program festiwalu znajdziecie na stronie literackifestiwal.zakopane.eu.

------

Festiwal Góry Literatury
Gdzie? Ścinawka Górna (Zamek Sarny), Radków, Nowa Ruda, Dzikowiec, Wałbrzych, Ludwikowice Kłodzkie, Świdnica, Kłodzko, Krobielowice, Sokołowsko
Kiedy? 7–16 lipca

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, praworządności, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Jak podkreślają organizatorzy, dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 7 do 16 lipca 2023 roku w rekordowej w historii Festiwalu liczbie lokalizacji, bo aż w 20 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na Górze Guzowatej, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

Festiwal Góry Literatury 2023 to ponad 130 wydarzeń i blisko 200 gości. W tym: koncerty 10 wykonawców (m.in. Marii Peszek, Nosowskiej, Kazika, Voo Voo czy Renaty Przemyk), retrospektywa filmów Jerzego Skolimowskiego i rozmowa z reżyserem, wreszcie – możliwość posłuchania interpretacji „Empuzjonu” Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza.

„Podyskutujemy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską” – podkreśla organizator wydarzenia, Fundacja Olgi Tokarczuk.

I dodaje:

Najwięcej, co zrozumiałe, będzie książek. Na Festiwalu spotkacie ponad 80 pisarek i pisarzy. Porozmawiamy między innymi z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Agnieszką Szpilą, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą. Na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – spotkamy się z Adamem Wajrakiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/2023.

------

Rabka Festival
Gdzie? Rabka-Zdrój
Kiedy? 12–15 lipca

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci.

Gośćmi Festiwalu, jak podkreślają organizatorzy, już po raz dziesiąty będą wybitni twórcy polscy i zagraniczni, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie PRZYSZŁOŚĆ. „Poszukamy wspólnie opowieści, które pozwolą patrzeć na nią z nadzieją, a nie ze strachem” – zapowiedziano. „Temu tematowi poświęcona będzie także festiwalowa konferencja dla dorosłych, która odbędzie się 14 lipca w godzinach 9–14”.

Szczegółowy program festiwalu, wraz z warsztatami, spotkaniami z autorami, rozmowami o książkach i grami miejskimi, znajdziecie na stronie: rabkafestival.pl/program.

------

VI Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Gdzie? Gdynia, Sopot
Kiedy? 21–23 lipca

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej to największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Ojce i Dziatki to, jak podkreślają organizatorzy, festiwal międzypokoleniowy, partnerski, otwarty i wspólny.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo festiwalowi Ojce i Dziatki towarzyszy idea miast partnerskich.

Otwarty, bo organizatorzy zachęcają do współpracy miasta, instytucje, księgarnie i wydawców.

Wspólny – festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym wieloletnich partnerów.

A ponadto Największy, bo, jak podkreślają organizatorzy, odbywa się w aż 10 miastach.

W lipcu Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się w Gdyni i w Sopocie. Szczegóły nadmorskich wydarzeń nie zostały jeszcze podane. Polecamy szukać ich na oficjalnej stronie Festiwalu oraz na Facebooku.

------

Festiwal Stolica Języka Polskiego
Gdzie? Szczebrzeszyn, Zamość
Kiedy? 31 lipca – 5 sierpnia

Ostatniego dnia lipca ruszy Festiwal Stolica Języka Polskiego, a Szczebrzeszyn i Zamość ponownie na kilka dni staną się stolicami języka polskiego. Patronem IX edycji festiwalu będzie Sławomir Mrożek.

Od początku idea festiwalu, który latem przyciąga miłośników i miłośniczki książek na Roztocza, pozostaje niezmienna:

Stolica Języka Polskiego wyrasta z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi.

Pierwszy dzień festiwalu odbędzie się w Zamościu, w kolejnych dniach impreza przeniesie się do Szczebrzeszyna. W związku z faktem, że to właśnie Sławomir Mrożek został tegorocznym patronem festiwalu, wydarzenie odwiedzi jego żona, Susana Osorio-Mrożek

W programie tegorocznej Stolicy Języka Polskiego znalazły się m.in. spotkania z takimi twórcami jak: Inga Iwasiów, Maciej Hen, Joanna Bator, Tadeusz Słobodzianek, Zyta Rudzka, Ryszard Krynicki, Grażyna Plebanek, Ryszard Koziołek, Grażyna Szapołowska czy Szczepan Twardoch.

Zapowiedziano ponadto, że w trakcie festiwalu odbędzie się premiera wydawnicza zbioru dramatów Wiesława Myśliwskiego

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: stolicajezykapolskiego.pl/program-glowny.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Hendoslaw 01.07.2023 09:59
Czytelnik

A plener literacki w Gdyni? Nie odbywa się w tym roku? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 01.07.2023 13:37
Redaktor

Odwołany. Tu info:
https://historiaikultura.pl/2023/06/28/plener-literacki-w-gdyni-2023/ 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński 01.07.2023 09:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post