Wzorzec

thriller obsesja zbrodnia

Wyróżniona opinia i

Wzorzec

przeczytanych książek 721 napisanych opinii 720

Dopiero od niedawna słucham audiobooków i zazwyczaj idzie mi to topornie. Dużo łatwiej mi czasem usiąść z książką, niż mieć zajęcie, w czasie którego mogę też słuchać historii. "Wzorzec" Karoliny Głogowskiej jest historią, którą przesłuchałam rekordowo szybko.
Akcja dzieje się dwutorowo, po zabójstwie Adama Hinza oraz przed, kiedy poznajemy jego historię. Ofiara zostaje znaleziona martwa w jego mieszkaniu opłacanym przez fundację pomagającym osobom doświadczającym przemocy domowej. Jej prezeską jest Sawa Bogucka, zeznająca, że zabiła go w obronie własnej.
Chociaż prawie od początku przewidziałam kto jest zabójcą, zakończenie było dla mnie zaskakujące.
Oczywiście brawa należą się też lektorowi Pawłowi Paprockiemu! Ale to autorka jest zdecydowanie moim odkryciem roku!

Mam z ta ksiazka poważny problem,bo nie zrozumiałam, o co tak naprawdę chodzi autorce. Z jednej strony porusza bardzo ważmy i -niestety - marginalizowany i bagatelizowany problem przemocy domowej. Bohaterka powieści, Sawa Bogucka, jest prezeską fundacji udzielajacej wszelakiej pomocy przede wszystkim kobietom, których meżowie sa domowymi katami. Prezeska Bogucka chwyta się wszelkich, często bardzo niekonwencjonalnych, sposobów, by zwrócic uwage opinii publicznej na skale problemu. Jednocześnie autorka odmalowuję ja w ciemych barwach - prezeska jest doskonałą manipulatorką, wyrachowana karierowiczką i morderczynią,która posuwa sie do zabójstwa,gdy chce sie pozbyć zbyt natarczywego kochanka. Przynajmniej ja tak odebrałam tę postać. Zastanawiam sie wiec, czy to fortunny zabieg.

Przemoc domowa z innej perspektywy.

Przemoc domowa z innej perspektywy.

Nie koniecznie podoba mi się styl w jakim napisana jest t książka, zmiany strefy czasowej zamiast rozdziałów i bardzo duży rozdział na miejsca akcji. ogólnie książka przyjemna i dobra, zakończenie nie musiałoby oczywiste, chyba ze kogoś intuicja nie zawiodła.

Pierwszą książką Karolina Głogowskiej, z jaką miałam przyjemność się spotkać, jest wydany przez Wydawnictwo Mięta Wzorzec. Chociaż nie należy on do gatunków, po które zazwyczaj sięgam, nie potrafiłam się od niego oderwać.

Autorka wprowadza pozornie proste wydarzenia, zbrodnię, która nie powinna nieść za sobą większej tajemnicy, a jednak nic nie jest tym, czym się wydaje. Wyraźnie zarysowane portrety psychologiczne sprawiają, że zwykła sprawa kryminalna zamienia się w pole minowe.

Wzorzec jest niczym okno, przez które można zajrzeć do wnętrza umysłu psychopaty. Pokazuje to, czego na co dzień ludzie starają się nie zauważać albo udają, że nie widzą. Wszystkie asy są stopniowo wykładane z rękawa, a każdy z nich wprowadza coraz więcej kłamstw, manipulacji i tajemnic. Co jednak ważniejsze, książka porusza tematy, które są ważne, ale i trudne. A na dodatek robi to w sposób wszechstronny, czym jedynie udowadnia, że nic nie jest tak proste, jak się może wydawać.

Jest to książka, która pochłonęła mnie w ciągu kilku rozdziałów. Podział narracji na teraz i wcześniej sprawił, że nie sposób było wziąć oddechu na uspokojenie. Czytając, miałam poczucie, jakbym oglądała genialnie skonstruowany serial.

Jako czytelniczka miałam szansę śledzić wydarzenia dotyczące zarówno samej zbrodni z perspektywy ofiary i sprawcy, choć toczyły mną wątpliwości, kto właściwie jest kim, oraz oczami śledczych, którzy próbowali dojść do sedna w czasie śledztwa i rozprawy. Najwięcej światła na prawdę rzuca jednak pojawiająca się perspektywa denata - chociaż wszystko wyjaśnia, równocześnie zmusza do refleksji.

Sięgnęłam zachęcona recenzją Krzysiek Skrzypski, tym bardziej że akcja rozgrywa się w Trójmieście, a ja lubię fabuły umiejscowione w okolicach, które znam.
Akcja oscyluje wokół tematu przemocy domowej. Do fundacji zajmującej się pomocą kobietom doświadczających agresji ze strony mężów zwraca się Adam, nad którym znęca się żona. Między mężczyzną a Sawą, prezeską organizacji, zawiązuje się bardzo dziwna więź i do samego końca nie wiadomo, kto w tej relacji jest ofiarą, a kto sprawcą. Rozwój wydarzeń poznajemy naprzemiennie z ust dwójki głównych bohaterów.
Autorka sporo miejsca poświęca informacjom dotyczącym skali oraz uwarunkowań przemocy rodzinnej w Polsce.
Temat trudny, myślę, że autorka dość umiejętnie osadziła w nim wątek kryminalny, przemycając przy okazji sporo treści mogących pomóc ofiarom.

Dzisiaj przychodzę do Was z thrillerem kompletnym, który swoją premierę miał 24 maja 2022 roku. Książka do mnie trafiła za namową koleżanki, która mi o niej powiedziała. A jak akcja dzieje się w moim mieście Gdańsku to wiadomo – muszę ją przeczytać.

Zaczyna się dość ciekawie. Mamy rozważania jednego z bohaterów o szczęściu w życiu: "Mówią, że w życiu trzeba mieć szczęście. Jasne, talent czy ciężka praca też się przydadzą, ale nawet to nic nie da, jeśli zwyczajnie nie masz farta. Możesz być najlepszy i wypruwać sobie żyły, jednak bez korzystnego zbiegu okoliczności wyżej dupy nie podskoczysz".

Po takim wstępie zastanawiałem się głęboko, co też Autorka mi tutaj zaserwuje – thiller czy może poradnik egzystencjalny? Na szczęście nie musiałem zbyt długo się nad tym zastanawiać. Na kolejnych stronach książki wszystko się wyjaśniło. Dziwne nocne spotkanie dostawcy posiłków z nieznajomą kobietą na przystani kajakowej. Wokół cicho i ciemno. Z nieba leje się deszcz. Autorka zbudowała bardzo fajną, tajemniczą i mroczną atmosferę, która cudownie wprowadziła mnie w nastrój, który lubię. A potem już poszło... krew, trup, tajemnica i ona– Sawa Bogucka, prezeska fundacji wspierającej osoby doświadczające przemocy, która zgłasza się na komisariat, twierdząc, że to ona zabiła mężczyznę, gdyż miał na jej punkcie obsesję i realnie zagrażał jej życiu. I niby wszystko się zgadza, ale zarówno psycholog sądowa jak i patolog zaczynają mieć wątpliwości, A pani prokurator Barbara Modra zastanawia się czy to była przypadkowa śmierć czy jednak zaplanowane morderstwo?

Przez WZORZEC autorstwa Karoliny Głogowskiej "płynąłem" - ta historia, strona po stronie, otwierała przede mną mroczne tajemnice z przeszłości bohaterki i bohatera. Opowieść jest napisana z dwóch perspektyw czasowych – wtedy i teraz, oraz dwóch perspektyw osobowych – Sawy i Adama. Jest to opowieść o ludziach i ludzkich tajemnicach. Bohaterowie wykreowani przez Autorkę są wyraziści – dają się lubić i nienawidzić, wzbudzają litość i pogardę jednocześnie.

Lubię, gdy czytana przeze mnie historia porusza tematy ważne i trudne społecznie. Tutaj tak jest. Autorka zabrała mnie do świata, w którym panuje i tajemnica, gdzie przemoc domowa – słowna i fizyczna – rozgościła się na dobre. Autorka opisała zdarzenia w tak sugestywny sposób, że czułem się, jakbym był ich bezpośrednim świadkiem. Analizowałem każde słowo, każdy gest bohaterów. Stałem się w tej historii jakimś statystą – obserwatorem tego wszystkiego co działo się pomiędzy Sawą a Adamem: "(...) wszystko jest efektem działań, a wcześniej myśli. Nie tylko przekonań i założeń, ale również tych nagłych impulsów, które przemknęły tak szybko, że ledwo je zauważyliśmy. One też wynikają z naszej natury. Z tego, kim jesteśmy, jaki wzorzec mamy wdrukowany ".

To była bardzo ciekawa "czytelnicza przygoda". Omotany tajemnicą, gubiłem tropy, by finalnie zostać przez Autorkę zaskoczony zakończeniem tej historii. Choć kosztowało mnie to sporo emocji to czas spędzony z książką WZORZEC uważam za udany i ciekawy. Dlatego tez zapraszam Ciebie do tej przygody. Polecam! Czytajcie!

Dobry lektor (Paweł Paprocki) wartka akcja, kobieta robiąca karierę choć z mroczną przeszłością i mężczyzna po przejściach.
To przepis na całkiem udany thriller psychologiczny.
Polecam

To przepis na całkiem udany thriller psychologiczny.
Polecam

Było to moje pierwsze spotkanie z Autorką i uznaje je za bardzo udane. Wydaje mi się,że nigdy nie czytałam książki z takim klimatem. Zdecydowanie określiłabym go jako slow thriller z dużą warstwą psychologiczną. Nie znajdziecie tutaj galopującej akcji i wielkiego napięcia. To co sprawiło,że nie mogłam się od niej oderwać to świetnie zarysowane postaci i ich profile psychologiczne. Autorka stworzyła ciekawe środowisko i przede wszystkim zbrodnię, która pozostaje w pamięci. Od samego początku zostałam wciągnięta w klimat tajemnicy i przyznam,że do samego końca nie potrafiłam rozwiązać zagadki.
📖Czytelnik na każdym kroku otrzymuje mylne tropy i wskazówki, dzięki czemu zakończenie jest naprawdę satysfakcjonujące i zaskakujące. Zabieg przeplatania teraźniejszości i przeszłości sprawia,że poznajemy dogłębnie historie bohaterów i skupiamy się na ich przeżyciach,odczuciach.
📖 Jeśli szukacie przyjemnego thrillera psychologicznego , który dostarczy Wam dawki tajemniczości, to zdecydowanie musicie przeczytać "Wzorzec". Strony uciekają w oka mgnieniu, możemy zabawić się w prywatnego detektywa, a na końcu zostajemy z dawką refleksji. Ode mnie mocne 7/10 i na pewno sięgnę po inne książki Autorki :)

Trójmiejski kucharz Adam Hinz zostaje zamordowany. Ślady na jego ciele wskazują uduszenie. Wokół jest pełno krwi. Nie jest to jednak krew zamordowanego.
Do zabójstwa przyznaje się Sawa Bogucka- prezes fundacji wspierające osoby doświadczające przemocy. Twierdzi, że zabiła w obronie własnej.
Czy tak jest? Czy Sawa jest ofiarą przemocy? Czy może jest psychopatką? O tym przekonacie się czytając książkę.

Karolina stworzyła bohaterów pełnych pasji. Sawa to działaczka fundacji, wspierająca wielu pokrzywdzonych ludzi. Żyje przykladnie, ma narzeczonego, który jest terapeutą. Jednak czy to jest jedyna jej twarz? Przekonajcie się sami.
Adam jest wspaniałym kucharzem. Rozstał się z żoną, ale chce mieć kontakt z dziećmi. Ma marzenie, do którego dąży. Kto i dlaczego przeszkodził mu w jego realizacji?

Autorka pisze w dwóch ramach czasowych: teraźniejszości i przeszłości. Jest to wspaniały zabieg, dzięki któremu zbliżamy się do zaskakującego rozwiązania.

W książce zostało poruszonych bardzo wiele ważnych tematów, takich jak przemoc wobec kobiet, mężczyzn, przemoc rodzicielska, uzależnienia od narkotyków, seksu.

Polecamy książkę z całego serca.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki