Co się stało z Mirandą Huff?

Okładka książki Co się stało z Mirandą Huff? Javier Castillo
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Co się stało z Mirandą Huff?
Javier Castillo Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kryminał, sensacja, thriller
Todo lo que sucedió con Miranda Huff?
Wydawnictwo Literackie
2022-05-18
2022-05-18
Joanna Ostrowska

Wyróżniona opinia i

Co się stało z Mirandą Huff?

przeczytanych książek 943 napisanych opinii 459

Dobra ,wciągająca, psychologiczny thriller.

Dobra ,wciągająca, psychologiczny thriller.

Kłamstwo zawsze wyjdzie na wierzch i obróci się przeciwko tobie, zwłaszcza jeżeli mówisz je policji.
Przekonuje się o tym Ryan, który zgłasza zaginięcie żony, z którą miał spędzić uroczy weekend w domku na odludziu. Policja od początku nie wierzy Rayanowi, albowiem w domku znajduje się krew a w pobliskim lesie zwłoki młodej kobiety. Autorka buduje akcje niczym Hitchcock w swych najlepszych filmach. Zresztą rozwiązanie samej zagadki tkwi w filmie który został nakręcony 40 lat wcześniej, w 1976 roku, przez przyjaciela Ryana i ma związek zaginięciem ukochanej tego przyjaciela.
Polecam🤓

Tak naprawdę nie wiem, co napisać i jak ocenić powieść. Przeczytałam całkiem niedawno i już jej nie pamiętam. Baardzo słabe.

Nie zapamiętam tej książki. Rozczarowałam się zakończeniem.

Nie zapamiętam tej książki. Rozczarowałam się zakończeniem.

Świetna książka, szkoda, że nie ma na ten moment więcej książek tego autora wydanych w Polsce.

Do miana "genialnego thrillera" jednak tej książce trochę brakuje, natomiast niewątpliwie wyróżnia się na plus w porównaniu do cienizny, jaka zalewa ten gatunek.

"Co się stało z Mirandą Huff?" już gdzieś to czytałem. Książka zawiera wiele podobieństw do "Zaginionej dziewczyny" Gillian Flynn. Szkoda tylko, że jest dużo gorsza.
Narracja jest prowadzona przez kilka osób. Głównie przez Ryana, Mirande i Jamesa. Akcja rozgrywa się w kilku odstępach czasowych. Myśli przewodnie fabuły to: "życie to najlepsze kino" i "jak się nie starasz w związku to możesz zapłacić za to najwyższą cenę". Niby prosto, ale autor jest hiszpanem i jak to u nich bywa - musi być dziwnie. Jest kilka scen przy czytaniu, których się zastanawiasz o co chodziło autorowi. Cała intryga jest bliźniaczo podobna do książki Flynn. Różnica polega tylko na wprowadzeniu trzeciej postaci - Jamesa Blacka.
Jak wspomniałem we wstępie Ryana i Miranda to gorsze wersje głównych postaci z "Zaginionej dziewczyny". W tamtej książce te postacie były wyraziste i logiczne. Tutaj wyszły strasznie groteskowe. Do tej grupy zaliczymy też Jamesa Blacka, który w retrospekcji jest typem macho, a w teraźniejszości zupełnym swoim przeciwieństwem. Postacie drugoplanowe tylko pogłębiają złe wrażenie.
Zwroty akcji powodują zażenowanie, a zwiększa się ono wraz ze zbliżaniem się do finału. Zakończenie wymyślone z braku pomysłu. Część wątków zakończona, a inne zostały pominięte.
"Co się stało z Mirandą Huff?" gdybym wiedział wcześniej to co wiem teraz to bym wolał nie wiedzieć.

Małżeństwo Ryana i Mirandy przeżywa kryzys. Dzięki poradzie terapeuty postanawiają wyjechać do domku na obrzeżach by tam bez kontaktu ze światem zewnętrznym odbudować swój związek. Gdy Ryan przyjeżdża na miejsce znajduje krew w łazience. Czy to krew Mirandy? Gdzie ona jest?

"Co się stało z Mirandą Huff?" Javier Castillo.

Nadal nie mogę przetrawić tej książki. Przełamała wszelkie schematy, złamała mnie moralnie, odebrała wiarę w sprawiedliwość. 😥
Ale nie dlatego, że jest jakimś genialnym utworem, perełką literatury wszechczasów. Nie, jest zwykłym thrillerem psychologicznym, o dość przeciętnej fabule, ale... No właśnie, to "ale".
Nie chcę spojlerować, więc napiszę tylko, że głównym problemem jest tu brutalna, wyrachowana zamiana białych charakterów w czarne, bez większej refleksji z ich strony, w całkowicie pozbawiony skrupułów sposób, poprzez okrutną do szpiku kości manipulację. Chyba nie lubię takiej fabuły i nie chciałabym, żeby się zaczęła częściej w powieściach pojawiać.
Historia dzieje się w filmowym światku Hollywood, bohaterami są młodzi scenarzyści, Miranda i Ryan Huff, próbujący przebić się w brutalnym świecie ambitnych filmowców i pragnący odnieść sukces oraz ich jedyny bliski przyjaciel, James Black, znany i utytułowany reżyser filmowy, legenda Hollywoodu.
Miranda i Ryan znają się od początku studiów na wydziale filmowym, długo ze sobą wspólnie mieszkali zanim zdecydowali się pobrać i po ok. dwóch latach małżeństwa zaczynają odczuwać problemy, które pragną przezwyciężyć dzięki terapii małżeńskiej. Za namową terapeuty zamierzają spędzić weekend w odludnej chatce w Hidden Springs. Jednak Miranda znika bez śladu...
Okoliczności w jakich poznali Jamesa Blacka, ich wykładowcę na uczelni filmowej, w dużym stopniu mają wpływ na przebieg opowiadanych w powieści wydarzeń.
Chyba jednak warto przeczytać, ale zakończenie pozostawia ślad na psychice. 😥

"Co się stało z Mirandą Huff?" Javier Castillo.

Nie chcę...

Rozpoczęło się wybornie, zakończyło rozczarowująco. Strasznie szybko tytułowa Miranda rozłożyła się na łopatki przed pewnymi parami oczu. Koniec fatalny.

Tytułowa Miranda znika, pozostają po niej jedynie ślady krwi w chatce, w której miała się spotkać z mężem. Aby rozwiązać zagadkę jej zaginięcia trzeba się cofnąć w przeszłość, przeanalizować niezbyt szczęśliwe małżeństwo scenarzystów Mirandy i Ryana osadzone w brutalnym świecie filmowym.

Książka bardzo dobra, fabuła ciekawa i dużo się dzieje, trzyma w napięciu od początku do końca ALE zakończenie trochę mnie rozczarowało (w sensie moralnym) i pozostawiło jakiś taki niesmak.

Książka bardzo dobra, fabuła ciekawa i dużo się dzieje, trzyma w napięciu od...

• Przeczytane w 2022
  • Kryminały