Równy chłopak i Rezus

Okładka książki Równy chłopak i Rezus Edmund Niziurski
Okładka książki Równy chłopak i Rezus
Edmund Niziurski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Seria z Zebrą opowiadania, powieści dla dzieci
34 str. 34 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Seria z Zebrą
Nasza Księgarnia
1969-01-01
1969-01-01
34 min.

Majstersztyk. Jeden z najdojrzalszych utworów pana Edmunda, psychologicznie przenikliwy i z tego też względu przejmujący. Nauczyciele to nierzadko opuszczeni samotnicy, ich uczniowie to niezdający sobie z tego sprawy nieszkodliwi nicponie, przepaść pokoleniowa bywa zbyt duża by jedni i drudzy zdali sobie sprawę, że wcale nie należą do wrogich sobie obozów, wręcz przeciwnie, grają do jednej bramki, chcą przetrwać kolejny dzień, semestr, rok w budzie, ot wszystko.

Edmund Niziurski jest autorem książek dla młodzieży, po które kiedyś sięgałem i uwielbiałem czytać. Niesamowite przygody bohaterów i zabawne sytuacje sprawiały, że jego powieści wspominam dobrze. Kiedy natrafiła się okazja do wrócenia do twórczości poświęconej młodzieżowej tematyce za sprawą książeczki Równy chłopak i Rezus postanowiłem dać jej szansę i przeczytać spodziewając się dobrej lektury.

Książka Równy chłopak i Rezus osadzono w klimatach szkolnych, gdzie bohater postanawia stać się jednym z paczki kolegów za wszelką cenę. Zaczyna łobuzować i przeszkadzać nauczycielom do momentu spotkania z profesorem przezywanym Rezusem. Autor świetnie radzi sobie z ukazaniem młodzieżowych klimatów i nie zawiodłem się w tym przypadku. Nasz bohater chcący dorównać kolegom robi wszystko, aby zostać uznanym za swojego ziomka tak zwanego równego chłopaka. Jednak spotkanie z profesorem odmienia jego punkt widzenia. Poruszająca opowieść o przemianie jaka następuje w bohaterze i tematyce nie znajomości danej osoby mimo kolegowania się przez wiele czasu lub poznania w normalnych okolicznościach jak w przypadku profesora. Gonienia za przynależności do danej paczki nie widząc swoich błędów jakie popełnia się w młodym wieku. Autor stworzył ciekawą i młodzieżową lekturę jaka broni się nawet dzisiaj po wielu już latach. Postacie spotkane tutaj są dobrze zarysowane i główni bohaterowie wypadają ciekawie na tle innych mających do odegrania rolę przewidzianą w opowieści. Kolejny raz okazuje się, ze autor znany z dzieciństwa nadal może przekazywać wartości, ostrzegać o zagrożeniach i poruszać ważne tematy mimo lecących lat od wydania. Uwielbiałem jego książki osadzone w klimatach szkolnych, ale również czasami sięgał po fantastykę w młodzieżowej wersji. Jego bohaterowie byli świetnie zarysowani, ciekawi i ich przygody śledziłem z przyjemnością. Dlatego tak cieszę się na powrót do jego twórczości.

Książka Równy chłopak i Rezus jest krótką opowieścią osadzoną w młodzieżowym świecie chłopaków trzymających się razem, bohaterze robiącym wszystko, aby należeć do tej paczki i stać się jednym z nich. Spotkanie z profesorem i jego mądrością otwiera mu oczy na wiele rzeczy, na które nie zwrócił uwagi. Krótka książka, ale wnosząca wiele jeśli chodzi o poruszaną tematykę relacji pomiędzy młodym bohaterem, a starszą osobą widząca błędy popełniane przez siebie w przeszłości. Żałowanie swoich decyzji i swego rodzaju ostrzegający go przed wyborami jakich dokonuje. Wypadająca nie tylko ciekawie, ale również wciągająco. Akcja leci do przodu wraz z wirem wydarzeń. Klimatyczna młodzieżowa lektura na wieczór, przy której spędziłem miło czas i cieszę się z powrotu, może krótkiego, ale owocnego do jego książek. Edmund Niziurski ze swoimi młodzieżowymi książkami zawsze miał u mnie zaufanie i nadal wzbudza sentyment, gdy tylko sięgam po jego książki. Równy chłopak i Rezus okazał się lekką lekturą z drugim dnem jeśli chodzi o młodzieżową tematykę przestrzegający przed dokonanymi wyborami, które mogą zaważyć na drodze jaką wybierzemy. Dlatego spotkanie z książką uważam za udane, przyjemne i wciągające. Miła pozycja dla młodszego czytelnika, po którą warto sięgnąć. Może jeszcze kiedyś uda mi się wrócić do jego książek młodzieżowych i jeszcze coś przeczytać jak będę miał ku temu okazje.

• Dla młodzieży
  • Dla dzieci