Zaufanie. Co zrobi Frania?

Okładka książki Zaufanie. Co zrobi Frania? Barbara Supeł
Okładka książki Zaufanie. Co zrobi Frania?
Barbara Supeł Wydawnictwo: Świetlik opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Świetlik
2024-02-14
2024-02-14

Tym razem dzięki Frani i jej historii mamy okazję przyjrzeć się bliżej terminowi ZAUFANIE. Adelka i jej długopis zawierający znikający tusz stał się przyczyną ogromnej kontrowersji. Frania przez małe niewinne kłamstewko, którego dopuściła się jej przedszkolna koleżanka Adelka a propos swego długopisu straciła do niej zaufanie. Zatem istotne jest to, kogo i dlaczego darzymy zaufaniem. Dzięki opowiadaniu o cukierkach, które Frania dała do popilnowania Anielce poznaliśmy zachowanie, które znów zburzyło zaufanie, tym razem do siostry. Ale dzięki swej kuzynce Matyldzie Frania nauczyła się dodatkowo jeszcze jednej ważnej rzeczy. Mianowicie tego, że nie wszystkie sekrety powierzone nam przez innych są dobre, o czym tato Frani przekonał się na własnej skórze. Zaufanie to skomplikowana rzecz. Ufajmy tym, którzy mówią prawdę, dotrzymują danego nam słowa, stosują się do zasad i uczciwie wykonują powierzone im zadania. I dodatkowo starajmy się sami, właśnie takimi osobami być, by inni również i nam mogli zaufać. Polecam „moralizatorskie” opowiadanka pani Supeł z zawadiacką Franią w roli głównej. Pouczająca lektura dla małych i dużych.

Zaufanie, w wydaniu Frani, czyli trzy zabawne opowiadania, które przybliżają dzieciom ten trudny temat.

A sposób w jaki mowa tutaj o zaufaniu będzie dla dzieci zrozumiały, bo historyjki Frani są dzieciom bliskie i znane. Zazdrość, małe łakomstwo, psikusy, na tych przykładach młody czytelnik w mig pojmie o co w tym zaufaniu chodzi, bo to trochę taka dziecięca codzienność. A gdy jeszcze zagłębimy się w porady Frani, to już wszystko będzie jasne.

Mowa tutaj także o szczerości, składaniu obietnic, a nawet pożyczaniu bez pytania. Brzmi ciekawie, prawda?

Konstrukcja opowiadań jest bardzo przyjazna i w pewnym stopniu aktywizująca, ponieważ zachęca do analizowania, myślenia i stawiania się na miejscu głównej bohaterki. W trakcie lektury warto też pomyśleć o innych rozwiązaniach i możliwościach, czyli o tym w jaki sposób każde z nas postąpiłoby w danej sytuacji. Taki podejście pozwali dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia, a przecież o to w tym chodzi 😊

Nie ukrywam, że jesteśmy fanami Frani i bardzo cenimy tę serię, która dzięki niebanalnej formie trafia do młodych, ucząc ich o emocjach, relacjach i zachowaniach.

Frania powraca, by tym razem pomóc naszym dzieciom opowiedzieć o zafaniu.

"Co zrobi Frania. Zaufanie" to już siódmy tom serii o rezolutnej pięciolatce, z którą nasze dzieci kształtują swoje umiejętności społeczne.

W tej części wspólnie z Franią dowiemy się czym jest zaufanie, jak się je buduje, do kogo można mieć ograniczone zaufanie oraz czym są dobre i złe sekrety. Jak zawsze każda sytuacja została odpowiednio zobrazowana historią z życia Frani. Ta książka wprost zachęca do rozmów z dzieckiem. Nie zabraknie dobrego humoru, porad Frani, zadań i pytań aktywizujących młodego czytelnika.

Muszę przyznać, że bardzo lubię tę serię i już nie raz zdarzyło mi się wykorzystać historie Frani i jej rodzeństwa w naszym codziennym życiu. Cieszę się, że powstają takie książki jak ta, które zawierają mnóstwo przydatnych wskazówek jak postępować i kształtować małe umysły zwłaszcza jeśli chodzi o umiejętności społeczne.

Frania powraca, by tym razem pomóc naszym dzieciom opowiedzieć o zafaniu.

„ZAUFANIE Co zrobi Frania” to już 7 tom tej genialnej serii dla przedszkolaków, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Świetlik.

Mam wielką nadzieję, że będzie ich o wiele, wiele więcej!

Co sprawia, że ta seria jest taka wyjątkowa?

Frania to urocza, rezolutna, zabawna dziewczynka, w której dziecko odnajdzie siebie. Nasza bohaterka poznaje świat, uczy się przeżywania emocji oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach i popełnia błędy.
Zdarzają jej się różne sytuacje, w których znaleźć się może każdy przedszkolak. Dzięki temu dziecko może uczyć się jak odpowiednio reagować w różnych momentach.

W tej części autorka Barbara Supeł skupiła się na zaufaniu. Razem z Franią nasze dzieci nauczą się jak łatwo zburzyć zaufanie poprzez nierozsądne działanie, takie jak „pożyczenie” bez pytania pięknego długopisu należącego do koleżanki. Będą mogły wczuć się w sytuację kogoś, kto sam zaufał i zawiódł się na drugiej osobie. Nauczą się, że niektóre sekrety są złe i mogą prowadzić do niemiłych i przykrych, a nawet niebezpiecznych sytyacji.

Znajdziecie tutaj trzy krótkie opowiadania:
🖊️„Co zrobiłam ze znikającym długopisem?”
🍬„Co zrobiłam z pożartymi cukierkami?”
🧂„Co zrobiłam z wielkim sekretem Matyldy?”

W każde opowiadanie zostały wplecione angażujące pytania, dotyczące poszczególnych sytuacji. To, dodatkowo zachęca naszych milisińskich do przemyśleń.

Na końcu książki zamieszczono bardzo pomocne porady, które skierowane są bezpośrednio do dzieci oraz do rodziców i opiekunów. W prostych słowach objaśniono czym jest zaufanie, kogo można nim obdarzyć, jakie zachowania niszczą zaufanie. Wspomniano też o „złych sekretach”, czyli takich które mogą być niebezpieczne, ze względu na konsekwencje.

Treść książki przekazuje ważne wartości, ale jednocześnie jest niezwykle zabawna i wręcz pomaga rozładować napięcie. Wisienką na tym wyśmienitym, książkowym torciku są urocze i pełne humoru ilustracje, które stworzyła Agata Dobkowska.

Mam wielką nadzieję, że będzie ich o wiele, wiele więcej!

Co sprawia, że ta seria jest taka wyjątkowa?

Poznajcie Franię, rezolutną pięciolatkę, która jak każde dziecko w jej wieku zmaga się z różnymi emocjami oraz problemami. Nie zawsze podejmuje słuszne decyzję, ale jak każde dziecko uczy się na błędach.

Seria o Frani liczy już 7 tomów. Każdy z nich porusza inny ważny temat, tym razem porozmawiamy o ZAUFANIU !

Książka składa się z trzech krótkich opowiadań przybliżających dzieciom ważny temat jakim jest zaufanie.
Tym razem Frania ... :
🩷 bez zgody koleżanki zabierze jej znikający długopis i tym samym zniszczy zaufanie do jej osoby
🩷 weźmie udział w urodzinowym przyjęciu kolegi. W trakcie imprezy powierza swoje cukierki młodszej siostrze, ale ona je zjada. Nasza mała bohaterka traci zaufanie do Anielki.
🩷 będzie miała problem by dotrzymać sekretu. Dowiadujemy się, że nie każda tajemnica jest dobra i czasem lepiej o niej komuś powiedzieć niż zatrzymać ją dla siebie.

Autorka do omówienia tematu zaufania wybrała codzienne sytuacje, z którymi nasze dzieci mogą spotkać się każdego dnia. Podczas każdej historii główna bohaterka zadaje nam pytanie "Jak myślicie co zrobiłam ?" I przedstawia różne warianty odpowiedzi. To bardzo ciekawy zabieg, dzieki któremu czytelnik bierze aktywny udział podczas czytania.

Książka posiada zabawne, kolorowe ilustracje oraz mądry przekaz .

Bardzo polubiłam Franię bo przypomina mi moją córkę Zuzę 😊

Książka składa się z trzech krótkich opowiadań przybliżających...

W książce znajdziemy trzy różne sytuacje, w których Frania będzie miała okazję zapoznać się z pojęciem zaufania

W przedstawionych sytuacjach Frania przekona się, że zaufanie jest jak budowanie z klocków. Bardzo łatwo jest je zburzyć, a odbudowanie zajmuje nieco czasu.

Proste historie przedstawione w książce pomogą dzieciom zapoznać się z pojęciem zaufania:
- Kiedy możemy zaufać drugiej osobie?
- Jak można zburzyć zaufanie?
- W jakich sytuacjach powinniśmy zachować ograniczone zaufanie?

Bardzo podoba mi się sposób w jaki autorka nawiązuje relacje z czytelnikiem. Dziecko może postawić się na miejscu Frani, analizować postępowanie bohaterki i wymyślać własne rozwiązania. Prostym i przyjaznym językiem przedstawione są sytuacje, z którymi dziecko może się utożsamiać.

Z pewnością jest to bardzo wartościowa seria książek. „Co zrobi Frania?” to już w sumie 7 części, a każda z nich omawia inną umiejętność.

- Kiedy...

Książki, w których mali czytelnicy mogą odnaleźć siebie i odzwierciedlenie swojego świata są u nas zawsze mile widziane.

Nic tak nie pomaga w oswojeniu lęków, zrozumieniu nowych sytuacji, poukładaniu codzienności czy nawet odnalezieniu rozwiązań na nurtujące problemy.

Mamy więc kilku bohaterów darzonych szczególną sympatią. Wśród nich znalazło się miejsce dla Frani, rezolutnej pięciolatki.

Tym razem przybliża ona dzieciom temat zaufania, odnosząc go do trzech sytuacji w jej życiu.
Frania opowiada o tym jak pożyczyła od koleżanki magiczny długopis ze znikającym tuszem, jak podczas urodzin kolegi zaufała swojej młodszej siostrze i poprosiła ją o przechowanie cukierków oraz jak pewnego razu obiecała swojej kuzynce dochowanie wielkiego sekretu, mimo, że nie do końca się z tym zgadzała.

Jesteście ciekawi jak zakończyły się te historie? Nie będę zdradzać, powiem tylko, że z każdej z nich czytelnik wyniesie dużo mądrości.

To, co szczególnie podoba mi się w serii o Frani, to pytania aktywizujące dziecko. Bohaterka w każdej krótkiej historii w pewnym momencie pyta odbiorcę o to, co według niego zrobiła i podaje kilka możliwych rozwiązań. Zadaje też pytanie czytelnikowi o to, co sam zrobiłby w tej sytuacji.

Dzięki temu skłania malucha do refleksji i analizy, a także tworzy świetną okazję by przedyskutować z dzieckiem daną sytuację i wspólnie zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem tego czy podobnego problemu.

Dodatkowo na końcu książki znajdują się porady Frani, z których dziecko dowie się co to zaufanie, w jaki sposób się je buduje, jak szybko można je zniszczyć, czy też do kogo mieć ograniczone zaufanie.

Książka podoba mi się także od strony graficznej. Ilustracje przyciągają wzrok, są kolorowe lecz w stonowanych barwach i stanowią tylko dodatek do treści. Każda historia jest oddzielona kolorową stroną z jej tytułem. Porady zawierają treści wypunktowane lub wyszczególnione na kolorowym tle. Całość jest bardzo czytelna i po prostu przyjemna w odbiorze.

A mała bohaterka, będąca tutaj narratorką, zjednuje sobie serca dzieci już od pierwszych stron!

To bardzo pomocna seria dla przedszkolaków!

Dacie wiarę, że Frania powraca do nas już w siódmym tomie? Nasza kochana pięciolatka na przykładzie trzech opowiadań "ugryzie" temat zaufania i to z różnych perspektyw.

W tej części poznacie historię pożyczonego (bez pytania) długopisu koleżanki z przedszkola, tym samym burząc jej zaufanie. Następnie główne zagadnienie książki ukazane zostanie jako ograniczone zaufanie na przykładzie urodzinowych cukierków. I ostatnia historia dotycząca dobrych i złych sekretów, miłych i kiepskich - jak je rozróżnić, by dyskrecja nie prowadziła nas w zła tajemnicę.

Standardowo w trakcie czytanki następuje część, w której dzieci mogą pomyśleć nad dalszym ciągiem wydarzeń, skorzystać z podanych propozycji i zastanowić się jak samo postąpiłoby w danej chwili. Ten moment skłania do przemyśleń i skutecznie aktywizuje czytelnika.

Na końcu książki znajdują się "Porady Frani", gdzie jest objaśnione czym jest zaufanie, jak się je buduje oraz burzy, kogo można obdarzyć zaufaniem, a do kogo należy mieć ograniczone zaufanie, jak również podane są przykłady dobrych i złych sekretów. Ta część jest świetna zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To doskonały początek do zainicjowania rozmowy dotyczącej zaufania, które jest bardzo ważne.

Frania z pewnością zdobędzie Waszą sympatię. To niesamowicie wartościowa seria, w której do tej pory ukazały się zagadnienia dotyczące : współpracy, życzliwości, asertywności, akceptacji, oczekiwania i szczerości. Opowiadania mimo, iż dotyczą bardzo ważnych spraw są niezwykle humorystyczne. Ilustracje dodatkowo rozbawią i przyciągną Wasze pociechy.

Zachęcam sięgnąć po tę wyjątkową skarbnicę cennych wskazówek, które pomogą Wam w kształtowaniu umiejętności społecznych na każdym etapie życia.

Zapraszam Cię do fascynującego świata Frani, niezwykłej pięciolatki, która wprowadza dzieci w świat wartości społecznych. "Co zrobi Frania? Zaufanie" to podróż przez uczucia, relacje i ważne lekcje życiowe koncentrujące się na kwestiach zaufania i jego znaczeniu w kontekście rozwoju społecznego oraz relacji międzyludzkich.

W tej części serii "Co zrobi Frania?" dziewczynka staje przed trudnymi wyborami, które nie tylko wpłyną na jej życie, ale także na relacje z najbliższymi. Jak poradzi sobie z utratą zaufania koleżanki, która zdradziła jej sekret? Czy Frania zrozumie, że zaufanie to skarb, który trzeba budować i chronić?

Poprzez przygody Frani, czytelnik zostaje zaproszony do refleksji nad aspektami zaufania. Jak reagować, gdy zaufanie zostaje złamane, a relacje stają pod znakiem zapytania? Czy możliwe jest odbudowanie utraconego zaufania? Te i inne pytania stają się punktem wyjścia do dyskusji nad mechanizmami zaufania, jego budowania i naprawiania.

Znajdujące się na końcu książki Porady Frani stanowią cenny dodatek, oferujący praktyczne wskazówki dotyczące rozwoju umiejętności społecznych, w tym asertywności, empatii i rozwiązywania konfliktów.

Ta pełna emocji opowieść wciąga w wir wydarzeń skłaniając do refleksji nad własnymi doświadczeniami. Ruszajcie więc w podróż po emocjach i dołączcie do Frani w odkrywaniu tajemnic zaufania i wartościowych relacji!

W tej części serii "Co zrobi Frania?" dziewczynka...

• ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • .2024
  • Dziecięca
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Zaufanie. Co zrobi Frania?