Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko. Ćwiczenia

Okładka książki Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko. Ćwiczenia Stefanie Stahl
Okładka książki Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko. Ćwiczenia
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Otwarte
2022-06-06
2022-06-06
9788381351928

Idealna na początku drogi w poznawaniu siebie.

Idealna na początku drogi w poznawaniu siebie.

Myślę, że jednak warto podczas tej lektury sięgnąć po cześć teoretyczną, w znacznej mierze rozbudowaną w treści książkę pt. "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko" Stefanie Stahl.

W tej propozycji książkowej, owszem, znajdą się zagadnienia teoretyczne z zakresu funkcjonowania wewnętrznego dziecka (schematy myślowe, strategie obronne),ale uważam, że mimo kondensacji pojęciowej, i tak jest tej tematyki za mało + zbyt proste i nie do końca przekonujące przykłady z życia wzięte.

Moim zdaniem, te ćwiczenia nie są specjalne pomocne w pracy nad swoim wewnętrznym dzieckiem. Poruszane kwestie dają do namysłu, ale na pewno nie osiągnie się takiego efektu pracy jak warsztaty, trening czy terapia ze specjalistą. Może i propozycja tych ćwiczeń jest dobra dla własnych przemyśleń, ale nie jestem przekonana co do głębszych pozytywnych zmian i rezultatów pracy nad sobą, chociaż mogę się oczywiście mylić :)

‘Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko. Ćwiczenia.’ jest to poradnik o rozwoju osobistym, a dokładnie zbiór zadań dzięki którym autorka pomaga czytelnikom dotrzeć do swojego wewnętrznego dziecka.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, a także z poradnikiem, który opiera się głównie na ćwiczeniach. Jeśli chodzi o styl autorki to jest on przyjemny, pisze ona konkretnie i rzeczowo, dzięki czemu łatwo przyswoić wiedzę czy zrozumieć poruszane zagadnienia. Autorka ma na swoim koncie już kilka poradników, z czego jeden o tym samym tytule co te ćwiczenia. Można by powiedzieć, że to taki fajny zestaw podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Jednak co w sytuacji gdy nie czytało się owego ‘podręcznika’, jak to było w moim przypadku? Autorka tak przemyślała konstrukcję ćwiczeń, że można sięgnąć po niego bez znajomości poprzedniej książki. Więc jak wygląda konstrukcja tej pozycji? Otóż znajdziemy w niej krótkie wprowadzenia, a przed każdym ćwiczeniem krótką i bardzo zwięzłą informację na temat poruszanego zagadnienia, czy też wyjaśnienia pojęć. Tym sposobem czytelnik nie zostaje bez pomocy, co jest bardzo istotne, gdyż ta pozycja nastawiona jest na samodzielną pracę. Jeśli potrzebujecie poradnika, który Wam coś wyjaśni teoretycznie i nie chcecie spędzić z nim za dużo czasu, to nie jest to dobry wybór dla Was. Praca nad samym sobą wymaga czasu i nie jest łatwa a ta pozycja to dobitnie udowadnia. Znajduje się tu sporo zadań, które wymagają zatrzymania się, przemyślenia tematu i nie raz zagłębienia się w siebie, a także swoją przeszłość. Jako że podróże do przeszłości bywają ciężkie, wykonanie takiego ćwiczenia może zająć Wam sporo czasu – wszystko w zależności od tego, jak do niego podejdziecie. Nie będę ukrywać, momentami nie są to miłe ćwiczenia, gdyż zmuszają nas do przywoływania wspomnień, których akurat nie chcemy rozpamiętywać, lecz tylko dzięki rzetelnemu i przede wszystkim szczeremu podejściu do nich możemy dokonać zmiany w swoim życiu.
‘Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko. Ćwiczenia.’ to bardzo oryginalna i ciekawa pozycja skłaniająca czytelnika do myślenia. Jest to idealna pozycja dla ludzi lubiących działać, a nie tylko czytać o zmianach oraz każdego, kto chce nad sobą popracować.

Treść tej książki pokrywa się z poprzednią pozycją autorki "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko".
Tutaj mamy taki kompaktowy zestaw ćwiczeń i wszystkie tematy z książki "podstawowej" zebrane w jednym miejscu w formie zadań, pytań. Mimo wszystko bardziej polecam przeczytanie tej głównej książki, dodatek można traktować jako pomoc do niej lub w ogóle go pominąć, ponieważ większość treści się powtarza.

Z poradnikami Stefanie Stahl znamy się już całkiem dobrze. Mogę nawet powiedzieć, że o ile nie za bardzo lubię sięgać po książki z tego gatunku, publikacje Stahl biorę w ciemno. Dlaczego? Ano dlatego, że dzięki nim zaczęłam w swoim życiu wprowadzać pewne zmiany i opierając się na własnym doświadczeniu mogę powiedzieć, że to działa. Po ćwiczenia, które są uzupełnieniem książki „Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko” sięgnęłam z entuzjazmem. I nie zawiodłam się. Praca nad sobą wymaga czasu. Tak samo czas jest potrzebny, aby pracować z tą książką. Nie wystarczy przeczytać jej w jeden wieczór, a da się, bo publikacja ta liczy zaledwie 192 strony. Trzeba poświęcić jej, a właściwie sobie trochę czasu. Wydaje mi się, że przeczytanie książki jeden raz też nie będzie wystarczające. Bo przecież nad sobą pracuje się całe życie. Ćwicząc z nią przez jakiś czas i stosując się do zawartych w niej sugestii można po jakimś czasie zauważyć zmiany. Nie martwcie się, jeśli nie czytaliście pierwszej części, czyli teorii będącej wprowadzeniem do ćwiczeń. Każdy rozdział jest poprzedzony wiedzą podaną w pigułce na temat tego, z czym będziemy mieli styczność. Takie trochę streszczenie tego, co znalazło się w poprzedniczce. Przyznam, że to wiele ułatwia i uważam ten bardziej teoretyczny dodatek za dobry pomysł.

Ćwiczenia Stahl pomagają czytelnikowi odkryć wszystkie aspekty swojego Ja, a co za tym idzie poznać się lepiej, uwierzyć w siebie, nabrać trochę pewności siebie, utwierdzić się w zdrowym poczuciu własnej wartości, sprawczości i niezależności. Pamiętajcie jednak, że nic nie dzieje się samo. I jeszcze raz powtórzę, nie wystarczy przeczytać książki i oczekiwać efektów. To tak nie działa. Wiadomo również, że książka nie zastąpi terapii, jeśli ktoś jej potrzebuje. Warto jednak popracować z tą książką. Bo ćwiczenia nie są trudne i nie wymagają nakładu dużej ilości czasu, specjalnych narzędzi czy motywacji. Najważniejsze jest sumienne ich wykonywanie i bycie ze sobą szczerym. Co wbrew pozorom nie jest łatwe, bo cofamy się w książce do naszej przeszłości, aby przepracować negatywne schematy myślowe z dzieciństwa, określić uczucia, które nam wtedy towarzyszyły, spróbować nazwać problem. I to może być bolesne, bo niektóre z ćwiczeń dotyczą najbardziej dla nas istotnych kwestii – relacji z rodzicami, naszych lęków, kompleksów, potrzeb. Ale trzeba przez to przebrnąć, aby móc rozpoznać problem, a później się z nim zmierzyć. Autorka pisze prosto i przystępnie, dlatego publikacja jest zrozumiała dla każdego. Początkowo jednak miałam mały problem z podziałem na Dziecko Cienia, Ja-dorosłe i Dziecko Słońca, który stosuje w swojej książce autorka. Okazało się, że niezależnie od zaczerpniętego z książki fantasy nazewnictwa, ma ono sens. Dziecko Cienia symbolizuje nasze negatywne doświadczenia z dzieciństwa, które mają wpływ na nasze dorosłe życie. Ja-dorosłe to nasza racjonalna część, która wie, że negatywne schematy myślowe zakorzenione w naszej głowie nie są prawdziwe. Dziecko Słońca to stan, do którego dążymy. Silna, pewna siebie, zadowolona z życia, nasza najlepsza część.

Jeśli podejść do tej książki na serio, może okazać się bardzo pomocna, a dla niektórych nawet przełomowa. To z jednej strony zbiór celnych spostrzeżeń i informacji na temat tego, co dzieje się w naszych głowach, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić. To mnóstwo inspirujących ćwiczeń, autentycznych przykładów i rozwiązań, które od razu możemy zastosować w swoim życiu. Pomaga odkryć swoje wewnętrzne dziecko, zaopiekować się nim, zrozumieć swoje emocje, słabości i ograniczenia. Uczy stawiać granice, odczuwać wdzięczność, mierzyć się z własnymi uczuciami. Polecam!

Mam pewne wrażenie, że od jakiegoś czasu jakoś szerzej zaczynamy mówić o sprawach psychologicznych w Polsce. Z pewnością jest to duży postęp i zasługa mediów społecznościowych. Zaczynamy dostrzegać, że sprawy związane z psychiką są równie ważne jak te ze zdrowiem psychicznym. Przestaje być to temat tabu.
I uważam, że to wielki krok dla nas.
Aby poznać siebie bardziej z ratunkiem przychodzi ta książka - to zbiór ćwiczeń napisanych w bardzo przystępny sposób, tak by nawet jeśli ktoś nie czytał poprzedniej części, mógł poradzić sobie z takimi słowami jak Dziecko Cienia czy Dziecko Słońca.

Opiekowanie się swoim wewnętrznym dzieckiem to pierwszy krok ku temu aby by było nam lepiej :) A ćwiczenia zawarte w książce tylko ułatwiają nam to zadanie.

I uważam, że to wielki krok dla nas.
Aby poznać siebie bardziej z...

Świetny poradnik. Mnóstwo ćwiczeń dzięki którym możemy wyzbyć się ze swojej świadomości traum i innych przykrych sytuacji które blokują nadcw życiu teraźniejszym 💥

"Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko- ćwiczenia" stanowi uzupełnienie poprzedniej części, czyli "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko". Osoby, które nie miały z nią styczności i nie wiedzą na czym ta teoria polega to nic straconego. W każdym rozdziale jest krótki opis, a potem adekwatne ćwiczenia

Z książki dowiecie się o strategiach obronnych, poznacie style unikania, wzmocnicie swoje dorosłe ja, zrozumiecie wasze sprawstwo, nauczycie się dbać o siebie i doceniać to co macie. Wszystko to jest prosto wytłumaczone, poparte naukowymi dowodami oraz dopełnione stosownymi ćwiczeniami, które poszerzą wasz wgląd, skłonią do refleksji oraz zmienią zachowanie, co docelowo może ukierunkować wasze myślenie.

Z książki dowiecie się o strategiach obronnych, poznacie style unikania,...

Kiedy otrzymałam propozycje współpracy i przeczytałam w tytule książki „Ćwiczenia”, moja pierwsza myśl była prosta - muszę zaopatrzyć się w podręcznik, ale postanowiłam wstrzymać się z tym do otrzymania ćwiczeń. I wiecie co? Już na wstępie autorka mnie uspokoiła i zapewniła, że wcale nie musze posiadać pierwszej części tej książki.
Jednak z treści wynika, że na skrzydełkach okładki powinny znajdować się podpowiedzi z rysunkami i ich opisami. Tego niestety nie było i uniemożliwiło mi to zrobienie niektórych ćwiczeń, bo choć próbowałam, nie mogłam się połapać. Nie mam również pojęcia czy gdybym jednak przeczytała pierwszą część, to miałabym mniejsze trudności z ćwiczeniami🤷🏻‍♀️
Jeśli zaś mam ocenić całość to uważam, że jest to wartościowa pozycja. Spodobał mi się podział na Dziecko Cienia, Ja-dorosłe i Dziecko Słońca. Każdy z tych kroków dotyczy innej części osobowości.
Począwszy od Dziecka Cienia, czyli rozdziału, który był dla mnie najtrudniejszy, bo właśnie tu określamy problem, cofamy się do uczuć z przeszłości, pracujemy na schematach myślowych oraz negatywnych doświadczeniach z dzieciństwa, przechodzimy do Ja - dorosłego, który był dla mnie ciekawym rozdziałem szczególnie, gdy wykonując dane ćwiczenie odkrywałam jak Dziecko Cienia potrafi przekształcić rzeczywistość. W tym rozdziale ćwiczymy się w argumentacji oraz dystansie. Poznałam również bardzo ważne dla mnie określenie odbicia poczucia własnej wartości.
Krok trzeci to odkrywanie swojego Dziecka Słońca. Dziwny to był rozdział, ale już na wstępie padają bardzo ważne słowa o tym „wszyscy kryjemy w sobie ochotę na dziecięcą beztroską radość i zabawę[…]. Przypomnij sobie, że jako dziecko potrafiłeś zatopić się bez pamięci w zabawie i głośno się śmiać. Przypomnij sobie o dziecięcej ciekawości i żądzy przygód. Wróć pamięcią do spontaniczności i naturalności, z jaką w dzieciństwie postrzegałeś świat. Zastanów się, jak rzadko będąc dzieckiem porównywałeś się z innymi. Uświadom sobie, że twoje dzisiejsze dorosłe normy piękna i brzydoty, tego, co właściwe i niewłaściwe, kryteria sukcesu i porażki nie odgrywały wielkiej roli w twoim dziecięcym myśleniu o świecie - rzeczy były takie, jakie po prostu są. Przypomnij sobie szczęśliwe chwile z rodziną i radość z zabawy z rówieśnikami”. Jak często o tym zapominamy…
Autorka w tej książce wcale nie dąży do tego żebyśmy „wymyślili siebie na nowo”. Cały proces robienia tych ćwiczeń ma na celu pokazanie, że każdy z nas jest wyjątkowym, wartościowym człowiekiem. I każdy ma zakorzenione schematy z przeszłości, które wcale nie muszą nami rządzić jeśli im na to nie pozwolimy, ale to tylko od nas zależy. Ta książka pomogła mi zobaczyć pewne zdarzenia i moje reakcje na nie w inny sposób, ale nie oznacza to, że moje życie się odmieniło. I choć niektóre z ćwiczeń wydały mi się naciągane, zabawne i infantylne - to nie umniejsza to całości. Wyniosłam z tej książki nie tylko inne spojrzenie, ale i mnóstwo przemyśleń 🙂 Polecam.

Jednak z treści wynika, że na skrzydełkach...

Wiele się już mówi o tym, aby poszukać w sobie wewnętrzne dziecko, żeby opiekować się nim, poznawać i dać sobie to czego zabrakło w dzieciństwie. Tylko jak właściwie to zrobić? Gdzie tego szukać? Jakich metod użyć aby zrobić to dobrze?

Z pomocą przychodzi nam Stefanie Stahl ze swoją najnowszą książką "Jak odkryć swoje wewnętrzne dziecko. Ćwiczenia".

W książce znajduje się wiele ćwiczeń, wskazówek jak odkryć prawdę o sobie, jak zbudować zdrowe poczucie własnej wartości a ostatecznie pokazuje transformację, jak z Dziecka Cień przejść do Dziecka Słońca.

Serdecznie polecam książkę każdej osobie, która chciałaby odkryć swoje wewnętrzne dziecko.

W książce znajduje się...

• Rozwój
  • Rozwój osobisty