Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości

Okładka książki Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości Stefanie Stahl
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
So bin ich eben! Erkenne dich selbst und andere
Otwarte
2021-08-11
2021-08-11
Sylwia Miłkowska, Marta Książkiewicz

Moim zdaniem jest to super książka. Bardzo lubię taką tematykę. Dzięki niej łatwiej mi zrozumieć dlaczego reaguje tak a nie inaczej, wiem już jak informować innych „że ja tak mam”, łatwiej też zrozumieć zachowanie innych ludzi.

„Samopoznanie jest istotne nie tylko, by móc dowiedzieć się kim się jest, ale także kim się nie jest”. [s.299]

DLA KOGO: Jeżeli chcesz lepiej dogadać się z ludźmi wokół siebie, zrozumieć czemu postępują w dany sposób i czemu nie zawsze się rozumiecie – to dla Ciebie :)

CO W ŚRODKU:
- Na podstawie teorii typów osobowości Junga, Autorka stworzyła 16 ministrów. Postanowiła nazwać ich właśnie ministrami, by podkreślić, że wszyscy są potrzebni do sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. „Dzieje się tak, ponieważ każdy z typów ma specyficzne zdolności i talenty, dzięki którym wnosi swój wkład we wspólnotę” [s.77].

- Książka rozpoczyna się opisem wstępnym typów osobowości na czterech wymiarach psychologicznych (między innymi lubiana przez wszystkich introwersja i ekstrawersja). Dalej znajduje się test o podobno 90% skuteczności [s.85]. Na początku była sceptyczna, ale opisał mnie zadziwiająco dobrze. Zrobiłam go też bliskiej osobie i chociaż „literkowy” wynik mnie zaskoczył, to opis również się zgadzał!

- Większość książki to opis poszczególnych ministrów, tego jak działają w życiu, pracy, relacjach międzyludzkich oraz jaki mają potencjał rozwojowy i co może w nim przeszkadzać. Dlatego na początku polecam wykonać wspomniany test.

- Po książkę sięgnęłam zachwycona inną pozycją Autorki „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”. Tamta książka była dla mnie niesamowicie wartościowa, wiele uświadamiając. Ta jest po prostu ciekawa, dostarczając wiedzy o sobie i innych, jednak nie zawiodła mnie. W planach mam przeczytanie kolejnych pozycji spod pióra Autorki.

CO W ŚRODKU:

Stefanie Stahl to moim zdaniem wybitna terapeutka, której książki są bardzo wartościowe.

Według mnie każda osoba powinna przeczytać tą książkę. Poznajemy w niej 16 typów osobowości. Możemy dzięki tej pozycji poznać samych siebie jeszcze lepiej. Dowiedzieć się więcej o naszych bliskich. Ta książka zdecydowania może mieć wpływ na poprawę relacji z bliskimi, jeżeli osoby zainteresowane chcą nad nimi pracować. Pomaga zrozumieć pewne schematy i dlaczego ludzie reagują w różnych sytuacjach w dany sposób.

Książkę wypożyczyłam z biblioteki, ale zdecydowanie kupię sobie ją, aby mieć w domu i móc zaglądać do niej kiedy zajdzie taka potrzeba.

Książka w precyzyjny sposób opisuje typy osobowości, jest dla mnie łatwa do zrozumienia i przejrzysta. Lektura zdecydowanie na plus.

Super test.

Super test.

O tym, jakim odkryciem są dla mnie książki Stefanie Stahl już Wam pisałam. To jedne z najlepszych poradników dostępnych na rynku ❤️
Tym razem w książce „Jak się dogadywać mimo różnic” autorka zabiera nas w podróż po cechach osobowości, wyróżniając i opisując cztery wymiary psychologiczne, które determinują naszą osobowość i stanowią trzon naszego charakteru. Tym oto sposobem dochodzimy do tego, że w każdym z tych wymiarów istnieją dwa teoretyczne punkty skrajne oraz niezliczona ilość możliwości pomiędzy nimi.
Wyróżniamy główne osie osobowości:
Ekstrawertyczny - introwertyczny
Konkretny - abstrakcyjny
Myślący - odczuwający
Zorganizowany - swobodny

Czy coś Wam to mówi?🤔 zapewne tak! Większość z nas wie, czy jest raczej introwertyczna, czy ekstrawertyczna. Co natomiast z pozostałymi cechami?
Czy naprawdę jesteśmy świadomi wszystkiego?
Czy wiemy jaki jest nasz partner, partnerka, dziecko?
W książce znajdziecie test osobowości oraz dokładne opisy dla każdego wyniku. Dlatego myśle, że czytanie tej książki może okazać się nie tylko dobrym krokiem w rozwijaniu samoświadomości, ale także rodzinną ciekawą rozrywką w poznawaniu siebie nawzajem i rozumieniu tego, jacy jesteśmy!

Opisy typów osobowości w pewnym momencie zaczęły mi się mieszać. Musiałabym chyba mieć kartkę i długopis, żeby w skrócie notować wszystko.

To jednak nie oznacza, że książka jest denna. Dała mi wiele wskazówek, jak z niektórymi osobami się obchodzić. Sama przeżyłam szok jak po zrobieniu zawartego w książce testu, wyszło, że jestem Ministrem Cnoty :D Nazwa trochę dwuznaczna, aczkolwiek opis w dużej mierze się zgadza z moją osobowością na pewno.

Polecam, bo jest to nienajgorsza pozycja, dzięki której można poznać typy 16 możliwych osobowości człowieka :)

Hmhm, chyba moja opinia będzie o wiele bardziej krytyczna niż moich poprzedników. Ja jestem dużą fanką Stefanie Stahl i jej poprzednich książek, ale tą akurat jestem bardzo rozczarowana. Ponieważ jest to test osobowości i zbiór odpowiedzi umieszczone w jednej książce. Szkoda, bo te informacje można zaczerpnąć z każdej innej strony internetowej o tej tematyce.

To kawał pracy psychologicznej. Książka dostarcza szereg rzetelnych informacji, a przy tym jest napisana w lekki sposób.
Doceniam, że można ją przeczytać na różne sposoby - robiąc najpierw test, później czytając dalsze rozdziały. Można wykonać test z przyjacielem/partnerem/rodzeństwem i na tej podstawie sprawdzić typ osobowości oraz porównać go z własnym. Można też przeczytać tą książkę od początku do końca i poznać 16 różnych typów osobowości.

„Jak się dogadywać mimo różnic?” było moim drugim spotkaniem z Stefanie Stahl, wybitną psycholog i terapeutką pochodzącą z Niemiec. Autorka swoją zawodową wiedzę umiejętnie przelewa na przystępnie opracowane poradniki psychologiczne dotyczące relacji międzyludzkich.

Tym razem Stahl wzięła pod lupę skomplikowaną i zróżnicowaną typologię osobowości w rzetelny sposób manewrując wymiarami psychologicznymi, które determinują nasz charakter. Nie jest to jednak łatwy orzech do zgryzienia, gdyż psycholog wyodrębniła aż szesnaście możliwych kombinacji osobowości! Zatem jak w tym gąszczu różnorodnych charakterków dogadać się z jednostkami zupełnie od nas odmiennymi? Tylko spokojnie! Stahl doskonale wie co robi i stopniowo przeprowadza nas przez różne typy osobowości, wnikliwie przedstawiając „instrukcję obsługi” komunikacji w pracy, związku oraz w rodzinie.

Niezwykle cennym elementem poradnika jest test, dzięki któremu możemy przekonać się jakim jesteśmy typami osobowości. Okazało się, że jestem ministrem harmonii i byłam pod niemałym wrażeniem, jak na podstawie krótkiego testu (40 pytań),zostały szczegółowo opisane moje indywidualne cechy!

„Jak się dogadywać mimo różnić” to kawał psychologicznej wiedzy, zawartej w trzystustronicowym poradniku, dzięki któremu mamy szansę na dokładniejsze poznanie samego siebie. Dzięki tej książce już wiem dlaczego ciągnie mnie do niektórych osób, a z innymi nie potrafię stworzyć nawet delikatnej nici porozumienia.

Ile na świecie ludzi tyle różnych opinii, emocji, historii.. jak pomimo tego, że jesteśmy czasami tak inni od siebie dogadać się i przy tym wszystkim nie zabić:)

Na pierwszy rzut oka trudna sztuka prawda? Jako ludzie nie możemy żyć bez siebie nawzajem, jesteśmy sobie potrzebni. Samych typów osobowości mamy aż szesnaście...czy w ogóle jest możliwe strzorzenie jakieś instrukcji obsługi jak dogadać się z każdym z nich?

ZaczynająC czytać ten poradnik jak zawsze kiedy sięgam po tego typu literaturę miałam pewne wątpliwości. Autorka Stefanie Stahl, to jednak klasa sama w sobie i jak zawsze staneła na wysokości zadania, można śmiało napisać "rozwaliła system"..

Stefanie dokładnie prześwietliła kazdy typ osobowości, co więcej do każdego z nich przygotowała krótką instrukcję obsługi jak powinno obchodzić się z takim typem osobowości człowieka w życiu. Kiedy już dokładnie przeanalizujemy cztery wymiary osobowości przechodzimy do testu. Po odpowiedzi na kilka pytań dowiemy się jakim dokładnie my jesteśmy typem. Następnie oceniamy test i już wiemy kim jesteśmy... A kim możemy być? Szesnastoma ministrami, z czego każdy z nich ma inne cechy charakteru i inaczej reaguje na bodźce. Stephanie dokonała dokładnej analizy każego z "ministrów", a co ciekawsze podzieliła nawet swoją analizę na konkretne podroździały i przenalizowała jak dana osoba zachowuje się w pracy, życiu uczuciowym, przyjaźni, jakim jest rodzicem i jakie potencjalne problemy rozwojowe może napotkać w na swojej drodze. Na końcu autorka przygotowała dla nas małą niespodziankę bo zamiesciła krótką instrukcję dla par.

Przyznam się, że bardzo wnikliwie przeczytałam chakrkterystykę mojego typu osobowości i zgadzam się z nią prawie w stu procentach! Analiza dokonana przez autorkę książki pozwliła mi lepiej poznać siebie. Pomimo tego, że jestem dość świadoma siebie, swoich cech charakteru i emocji to uświadomiłam sobie sporo nowych rzeczy, które we mnie drzemią. Dzięki samopoznaniu się odkryłam kim jestem, ale również co ważne kim nie jestem. Moje cechy charakteru czy zachowania odróżniają mnie od innych i wymagają, aby inne osoby mnie tolerowały i akceptowały właśnie taką jaką jestem.. a jak to zrobić hmm przez komunikację, ale to chyba już temat na kolejną książkę:)

Bardzo polecam!
Moja ocena: 8,5

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Jak się dogadywać mimo różnic? Instrukcja obsługi typów osobowości