Okładka książki Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają. Marudzenie, kłótnie, histeria, bunt i inne wyzwania dzieciństwa Joanna Faber, Julie King
Joanna FaberJulie King Wydawnictwo: Media Rodzina poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Media Rodzina
2022-09-07
2022-09-07
Beata Horosiewicz
Rodzicielstwo Wychowanie dzieci

Okładka książki Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały Julie Adair King, Joanna Faber
Jak mówić, żeb... Julie Adair King, J...

Pierwsza książka o dzieciach, jaką czytałam więc piszę z perspektywy świeżaka.

Dużo z niej wyniosłam i zmieniłam spojrzenie na niektóre zachowania zarówno dorosłych jak i dzieci. Rady opierają się głównie o zrozumienie dziecka, postawienie się czasem w jego sytuacji. Trafiło to do mnie, bo sama w życiu nie chciałabym cofnąć się do wieku dziecięcego, właśnie ze względu na brak kontroli. Nic dziwnego więc, że dzieci się buntują i frustrują ciągłymi poleceniami.

Książka obrazuje wiele przykładów trudnych zachowań dzieci, jednak rozwiązania sprowadzają się tak naprawdę do kilku powtarzanych kroków (lekko modyfikowanych w zależności od sytuacji),np.:
1. Oddanie władzy dziecku, tak by czuło, że ma jakąś odpowiedzialność, współpracuje z nami
2. Opisanie problemu - porozmawianie z dzieckiem bez oceniania, skupienie na swoich uczuciach
3. Powiedzenie co może, a nie tylko czego nie - znalezienie zastępstwa do zachowania nieakceptowalnego
4. Napisanie liściku do dziecka (zamiast natrętnego zwracania uwagi)
5. Wspólna burza mózgów z dzieckiem jak rozwiązać problem - pozwolenie mu na zapisanie pomysłów na kartce

Mimo pewnej powtarzalności, poruszonych tematów jest naprawdę wiele, nawet takich które mnie nurtowały np. kwestia gier z dzieckiem (czy pozwalać ciągle wygrywać?).
Niektóre rady są naprawdę nieoczywiste, np. w kwestii dawania pochwał - autorki zwracają uwagę na wartość naszych słów, żeby nie mówić na odwal się 'piękny rysunek', tylko naprawdę się przyjrzeć i zwrócić uwagę na coś, co nam się w nim naprawdę podoba.

Oczywiście, jest tu tyle rad i pomysłów, że nie wszystkie się zapamięta, a tym bardziej przypomni w sytuacjach kryzysowych, gdy musimy szybko reagować na trudną sytuację z dzieckiem. Myślę jednak, że nawet zastosowanie części rad i po prostu zmiana myślenia może bardzo pomóc :) Napisana lekko i przyjemnie.

Pierwsza książka o dzieciach, jaką czytałam więc piszę z perspektywy świeżaka.

Książka w swojej treści bardzo podobna do "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły", ale czy przypominania technik jak radzić sobie w trudnym rzemiośle zwanym rodzicielstwem może być za dużo? Z pośród wszystkich poradników na jakie natrafiłem i jakie przeczytałem książki pań Faber do tej pory okazały się najlepsze. Przede wszystkim techniki zaprezentowane w książce w moim przypadku zadziałały. Moja komunikacja z dzieckiem znacząco się poprawiła a przez to i odeszła nam masa problemów i nerwów. O wiele lepiej rozumiem mechanizmy i powody różnych zachowań u mojego dziecka dzięki czemu lepiej reaguję i co by nie mówić - czuję, że jestem lepszym rodzicem. Dziękuję.

Jeżeli zdarzyło ci się zrujnowałaś komuś dzień prosząc o założenie skarpetek lub podając kubek w niewłaściwym kolorze to ta książka jest właśnie dla ciebie.

"Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają " to zbiór praktycznych wskazówek dla rodziców oraz opiekunów, którzy chcą lepiej porozumieć się z dziećmi i zbudować harmonijne relacje oparte na wzajemnym szacunku.

Autorki skupiają się na omówieniu skutecznych technik komunikacyjnych, które pomagają w radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami dzieci, główny nacisk kładąc na akceptację uczuć oraz budowanie odpowiedniego klimatu dla zażegnania konfliktu. Praktyczne przykłady, ćwiczenia oraz scenariusze pomagają zastosować omawiane techniki w praktyce.

Potrzeba dobrej woli, aby zażegnać konflikt bez walki. Akceptacja negatywnych uczuć daje dziecku poczucie zrozumienia i usprawnia codzienną komunikację pogłębiając relację oraz budując solidną podstawę na przeszłość, a umiejętne wyrażanie uzasadnionych oczekiwań pomaga rozwiązywać problemy bez nakręcania spirali negatywnych emocji i agresji słownej.

"Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają" zawiera cenne wskazówki wspierające umiejętność aktywnego słuchania, komunikacji bez krytyki oraz prawidłową regulację emocji.
Nie dostaniemy tu magicznych, gotowych rozwiązań sprawiających, że dzieci zaczną zachowywać się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ale wcielając w życie sugestie autorek możemy zbudować szczere i bezpieczne relacje rodzinie, w których trudne sytuacje i konflikty będą rozwiązywane na zasadzie dialogu, a nie walki opartej na zakazach i nakazach bez poszanowania uczuć drugiej strony.

Autorki...

Szczerze mówiąc nie do końca wiem co mam myśleć o tej książce. Pracuje z dziećmi od kilku lat i wiem że do każdego trzeba podejść indywidualnie. Fajnie że książka zawiera różne sytuacje i kilka rozwiązań tak aby można było spróbować na różne sposoby dotrzeć do dziecka. Mimo wszystko często takie ,,instrukcje" nie działają i trzeba sobie jakoś poradzić. Spróbuję wykorzystać kilka tych metod w swojej pracy i przekonać się czy ta książka jest coś warta.

Bardzo lubię serie tych ksiażek ponieważ z przyjemnością się je czyta. Jest dużo przykładów jak postępować w trudnych sytuacjach.

Joanne Faber kontynuuje misje swojej mamy, czyli autorki wielu wspaniałych poradników dla rodziców, w których uczą komunikacji, szacunku i rozmawiania z dziećmi. Książka, która dziś chcę Wam pokazać w dalszym ciągu opiera się na podobnych wartościach i będzie nieocenionym wsparciem dla wielu rodzin.

Autorki podkreślają,że najważniejsze jest komunikowanie się z dziećmi i traktowanie ich w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być traktowani, bo kluczem do sukcesu jest wzajemny szacunek i słuchanie.

Wielokrotnie przeczytamy, jak pomocne mogą być spokojne rozmowy szukanie rozwiązań i pomysłów, które wspierają rozwiązywanie problemów.

Książka zawiera również mnóstwo przykładów w postaci historii innych rodzin i ich zmagań. W niejednej z nich można znaleźć własne przeżycia i bolączki.

Na wstępie znajdziemy również podstawowe narzędzia komunikacji, których przećwiczenie pomoże w zrozumieniu mechanizmu bezkonfliktowej relacji w rodzinie, która oparta jest również na szacunku, którego tak często brakuje, gdy w grę wchodzą emocje.

Opisywane w książce problemy dotyczą wielu ciężkich tematów, z którymi borykamy się jako rodzice: stosowanie kar, konflikty, strach, posiadanie zwierząt, rozwód, rozmowy o seksie. Będzie także wiele o z pozoru błahych sprawach, jednak takich, które przewijają się każdego dnia, jak mycie zębów, ubieranie się i wyjście z domu.

Podsumowania i przypomnienia najważniejszych informacji pomagają uporządkować wiedzę, a ich przećwiczenie ją utrwalić

Autorki próbują nas nauczyć, że czasami warto ugryźć się w język, żeby nie powiedzieć tego, co powtarzamy na okrągło i co ostatecznie nie przynosi oczekiwanego efektu.

Lubię wracać do tych książek, dlatego też szczerze polecam

Autorki podkreślają,że najważniejsze jest komunikowanie się z dziećmi i...

Często w swojej rodzicielskiej codzienności posługujecie się poradnikami? Udało Wam się kiedyś wcielić jakieś porady w życie?

Poradniki z serii “Jak mówić, gdy...” wprowadziły do mojego macierzyństwa kilka cennych wskazówek, które naprawdę działają. Autorki posiłkują się własnym doświadczeniem, a także rodziców ze swojego bliskiego otoczenia i czytelniczek i na konkretnych przykładach rozwiązują nasze rodzicielsie problemy.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów i mnóstwo podrozdziałów, dzięki czemu łatwo odnaleźć interesujące nas zagadnienia. Autorki skupiają się na komunikacji z dziećmi i akceptacji ich emocji. Podają wiele przykładów na to, że lekceważenie dziecięcych emocji i podążąnie utartymi schematami nie zdaje się na wiele. Wiele naszych reakcji na dziecięcą złość tylko ją potęguje lub wzbudza poczucie winy, a nawet jeśli działa to na krótką metę i nie przynosi oczeiwanych rezultatów.

Dlatego też mamy podane konkretne rozwiązania na konkretne sytuacje. Każdy rozdział skupia się na analizie problemu, pokazaniu jak zwykle reagujemy lub możemy zareagować, czemu takie,a nie inne rozwiązanie może okazać się dobre. Na końcu każdego zagadnienia znajdziemy podsumowanie- wyciągnięcie najważniejsze myśli i/lub listy od czytelników z problemami lub historiami z ich życia, gdy udało się wcielić rady w życie uniknąć kolejnej awanttury :) Autorki pokazują jak zachęcić dzieci do współpracy, czy i jak karać i chwalić, jak pomagać w lekcjach, wyciszyć pobudzone dzieci, reagować w czasie kłótni, co robić przy lękach i napadach histerii, jak radzić sobie z porażką, co ze słynnym dzieleniem się czy co robić, gdy dziecko wpada w histerię, gdy nadchodzi koniec czasu ekranowego i wiele, wiele innych. Brzmi znajomo?

To kolejny poradnik autorek, który czytam i choć każdy jest zbudowany podobnie i oparty na tych samych metodach, zawsze wyciągnę z takiej letury coś dla siebie lub przypomnę sobie cenne wskazówki. Bo chyba każdy rodzic przyzna, że czasami z codzienności i zmęczeniu, powtarzamy te same schematy i idziemy po najmniejszej linii oporu. Czasami niewielka zmiana lub zastąpienie jakichś słów innymi, może uratować nam dzień.

Dla mnie najcenniejsze i najprostsze wskazówki, jakie wcieliłam w życie było np. mówienie dziecku co może zrobić zamiast ciągłych zakazów i mówienia w kółko, że czegoś nie wolno. Był też taki czas, że chłopaki bardzo wymyślali z jedzeniem i po postawieniu posiłku na stole okazywało się, że czegoś nie chcą. Przed przygotowaniem jedzenia dawałam im wybór co chcą zjeść i gdy sami wybierali, o dziwo zjadali i tak nie marudzili. Oczywiście, nie zawsze i nie u wszytskich takie rady się sprawdzą. Nie zawsze mamy czas i możliwość stosowania wskazówek autorek. Ale jak widzicie, to często działa.

Bardzo polecam te poradniki by usprawnić swoją codzienność, ale przede wszystkim by zrozumieć się ze swoimi dziećmi i współpracować, a nie walczyć :)

Proste, praktyczne, skuteczne - byłbym w dużo trudniejszym położeniu z moimi dzieciakami, gdybym nie wdrożył głównych założeń: szanowania emocji dziecka, proponowania alternatyw i zamiany kłótni na zabawę.

Wychowywanie od kuchni.

Histeria, bunt? A może ciągłe kłótnie, nieposłuszeństwo i wieczne problemy z zachowaniem? Uroki wychowania własnego dziecka zaiste obfitują w problemy - pojawiają się one nieuchronnie w dowolnym momencie dorastania dzieci, a kiedy już do tego dojdzie, każdy rodzic zadaje sobie pytanie: co robić? "Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają" duetu Faber - King to książkowa propozycja, która może (chociaż częściowo) dać odpowiedź na owe pytanie.

Lektura to jedna z lepszych tego rodzaju książek, jakie miałem okazję kiedykolwiek czytać. Jakby nie było, jest to poradnik, ale zupełnie pozbawiony ideologicznego "prania mózgu", czy suchej, niepopartej niczym i sztywnej teorii. Przeciwnie! To książka napisana z humorem, pełna praktycznych porad i oparta na rzeczywistych sytuacjach oraz problemach, a więc stworzona w oparciu o codzienne, faktycznie spotykane przez rodziców wychowawcze przeszkody. A co ważniejsze - to książka podająca przykłady pokonywania tychże przeszkód :) Po coś takiego zdecydowanie warto sięgnąć!

Książka jest bardzo sensownie podzielona na części, będące jednocześnie sferami, w których - jako rodzice - spotykamy chyba najwięcej problemów. Mamy więc rozdziały poświęcone uczuciom, ich wyrażaniu, radzeniu sobie z nimi, rozdział o współpracy z dzieckiem (a więc de facto o najczęstszych problemach wychowawczych związanych z posłuszeństwem),rozdział o rozwiązywaniu konfliktów, a także rozdział poświęcony konstruktywnemu stosowaniu systemu pochwał i nagród. A wszystko oparte o rzeczywiste historie z życia rodziców i o mnóstwo praktycznych porad oraz sposobów na to, jak można sobie w jakiejś sytuacji poradzić. Super! :)

Wielką, ogromną zaletą tej książki jest osobny rozdział poświęcony problemom wychowawczym dotyczącym dzieci o innej wrażliwości, np. z problemami natury sensorycznej, czy też autyzmu i spektrum autyzmu. Fantastyczna część książki :) ... Nie zawsze jakiś autor poświęci część swojej pracy dzieciom z jakimś problemem - tutaj tak uczyniono, co jest wielką zaletą tej pozycji, a także (tak myślę) bardzo fajnym świadectwem fachowego podejścia autorów, świadomych tego, że nie każde dziecko jest pozbawione własnych problemów, które to problemy wcale nie tak łatwo jest rozwiązać, a nawet więcej - problemów, które mogą towarzyszyć codziennemu dziełu wychowania przez długi czas, a nawet zawsze. Wielkie, naprawdę wielkie brawa dla Julie King i dla Joanny Faber :)

Cóż więcej dodać... :) Książka jest naprawdę FANTASTYCZNA :) Myślę, że nie ma rodzica, któremu by się w jakiś sposób nie przydała. Co bowiem istotne, książka ta nie jest tylko o dzieciach, tylko o ich problemach i tylko o sposobach ich wychowawczego rozwiązywania... ta książka jest także o rodzicach!, o ich sposobie widzenia problemów wychowawczych oraz o tym, jak rozwiązywać je z zachowaniem potrzeb rodzica właśnie. Szalenie fajna książka :) I naprawdę jedna z lepszych, jakie na ten temat czytałem.

Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki

#jakmówićgdydzieciniesłuchają #joannafaber #julieking #mediarodzina #30latmediarodzina #wychowanie #dzieciirodzice #dylematyrodzica #problemywychowawcze #cosnapolce #dobraksiazka #recommendedbooks #bookstagram #bookstagrampolska

Wychowywanie od kuchni.

Podpowiedzi wychowawcze na różne problemy. Jak w przypadku każdego dziecka, część zadziała, część niekoniecznie, ale zawsze warto próbować szukać rozwiązań. Miejscami wolałabym więcej konkretów zamiast kolejnych historyjek.

• Psychologia
  • 52 książki 2022