Nettle & Bone

2022-04-26
2022-04-26
zielarstwo czarownica magia czary
Inne

Ujęła mnie oryginalność tej książki i baśniowy klimat w zupełnie nowym wydaniu, jednak nostalgicznie nawiązujący za baśniami, które słuchałam w dzieciństwie.

Początek książki jest bardzo niepokojący i mroczny - zderza się to z naiwnością i słabością głównej bohaterki, jej rozterkami i ciągnącymi się chaotycznymi monologami w głowie. Przez to przez początkowa fazę byłam lekko zdezorientowana i zirytowana, nie mogąc się odnaleźć w tej fabule. Pomogło przerzucenie się na audiobooka, dzięki któremu odnalazłam ten baśniowy klimat, a la Hans Christian Andersen, a jako że weekend majowy spędzałam w rodzinnym mieście, naprawdę dobrze wczułam sie w dalszą narrację, która okazała się historią drogi bohaterki - dosłownie i przenośnie. Bohaterka dąży do realizacji swoich celów, ale też rozwija siebie jako człowieka świadomie uczestniczącego w życiu swoim i ludzi (lub istot) które napotyka.

Bardzo ciekawie wykreowane postacie i świat - autorka ma naprawdę niezwykłą wyobraźnię. Towarzyszy temu niezwykłą lekkość i płynność, brak takiego manieryzmu, co bardzo dobrze wpłynęło na mój odbiór. Pomimo tragicznych i mrocznych wydarzeń, przyjemny humor sprawia, że wątki które powinny zgrzytać przy takim ich łączeniu, dają niezwykłą świeżość tej historii. Dodatkowo muszę przyznać że po słowie autorki niezwykle mnie ujęło i dało dużo do zrozumienia jak udostępniona czytelnikom historia jest odzwierciedleniem jej osobowości.

No i demon w kurze rządzi.

Mam ostatnio bardzo dobrą passę co do książek z gatunku fantasy i ta pozycja zdecydowanie nie jest wyjątkiem. Świeży pomysł i baśniowy klimat sprawił, że bawiłam się naprawdę dobrze. Nie mogę doczekać się kolejnych historii tej autorki, bo mam wrażenie graniczące z pewnością, że staną się moimi komfortowymi książkami, kiedy będę potrzebować porządnej rozrywki.

Lekka i przyjemna. Momentami zabawna, co w sumie nie zawsze zgrywało mi się z atmosferą opowieści - z uwagi na tematy w niej poruszane tj. śmierć, umarli, magia, dyplomacja, nastawiałam się na mrok i powagę. Tutaj te momenty żartów albo śmiesznych dialogów dla rozluźnienia atmosfery trochę wytrącały z ogólnego nastroju.

Szybko poszło, w sobotę wysłuchałam pozytywnej recenzji na youtubie u czytającego Dominikanina, w niedzielę odnalazłam audiobooka w Empik Go (w odczytaniu Filipa Kosiora),a we wtorek już skończyłam słuchać:-) A dodając pozycję do biblioteczki na Lubimy czytać zorientowałam się, że to kolejna książka roku 2023, tym razem w sekcji fantasy.
Zainteresowała mnie przedstawiona przez recenzenta ekipa: zakonnica, która nie do końca jest zakonnicą, pożegnucha (a to dopiero kto?),matka chrzestna, która nie potrafi błogosławić swoim dzieciom, wojownik o splamionym sumieniu lecz dobrym sercu, kościany pies i kura opętana przez demona i ich poważna misja przeciwko władcy Królestwa Północnego. Z całego zespołu rozczarowała mnie kura, znacznie więcej spodziewałam się po kurze opętanej przez demona, choć przyznać trzeba, że miała pewną rolę w drodze po zwycięstwo. Cała historia przedstawiona z dużą dozą humoru, co bardzo dodawało uroku opowieści. Z pozoru niewykonalne zadanie powoli, krok po kroku, jest realizowane dzięki pomysłom pożegnuchy oraz licznym talentom członków zespołu. Bardzo sympatyczna drużyna, aż żal było się z nimi rozstawać.

Zainteresowała mnie przedstawiona...

Czego potrzeba, by zabić złego księcia⁉️
✅dobrego planu
✅magii
✅zgranej drużyny
✅nadprzyrodzonych istot
✅determinacji i odwagi

Czy bohaterom książki „Pokrzywa i Kość” od T. Kingfisher @redwombatstudio, uda się wypełnić misję?

„Pokrzywa i Kość” to lekka fantastyka. Bardzo przyjemna pozycja, która zaskoczyła mnie swoją głębią. Brak w niej zbędnych dialogów i scen. Wszystko podszyte jest takim rodzajem tajemniczości, który ja bardzo lubię. Pomysł, że księżniczka chce zabić, a nie poślubić księcia, jest trafiony w punkt. Ta opowieść mnie urzekła. Opowiada o moralności, feminizmie i walczeniu o swoje prawa. Z pozoru lekka fantastyka zmieniła się w historię z przesłaniem.

👸🏻Marra to księżniczka, która przez lata przebywa w zakonie. Gdy okrywa, że „cudowny” książę, mąż jej siostry się nad nią znęca, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Jednocześnie ma świadomość, że w świecie, gdzie rządzą mężczyźni, niewiele wskóra sama. Potrzebuje więc wsparcia, najlepiej nadprzyrodzonego.
Kto przyjdzie jej z pomocą? Wiedźma z opętaną kurą, Kościpies, Matka Chrzestna oraz były rycerz.

Polecam Wam tą książkę. Nie tylko dlatego, że ma intrygującą fabułę, ale również rzuca ciekawe spojrzenie na wciąż tak realne światopoglądy niektórych ludzi. Przekonanie o wyższości mężczyzn nad kobietami oraz niesprawiedliwość i jawne przymykanie oczu na krzywdę ludzi aż kują w oczy. Autorka stworzyła wciągający świat, miejscami zawiły i niezrozumiały na pierwszy rzut oka, ale to tylko powodowało, że chciało się ta historię czytać dalej.
Dawno nie czytałam książki fantasy z tak nieoczywistą fabułą.

Czego potrzeba, by zabić złego księcia⁉️
✅dobrego planu
✅magii
✅zgranej drużyny
✅nadprzyrodzonych istot
✅determinacji i odwagi

Bardzo spodobał mi się klimat i pomysł na bohaterów. Mocno odczuwałam lęki i niepewności głównej bohaterki. Jednak sama w sobie historia była dosyć prosta. Przyjemna i nie wymagająca lektura.

Nic nadzwyczajnego, przewidywalna. Do przeczytania i zapomnienia:)

Nic nadzwyczajnego, przewidywalna. Do przeczytania i zapomnienia:)

Niesamowicie mroczna z początku lektura, a później lekko rozwiewa się to uczucie, z każdą nowo poznaną osobą przez główną bohaterkę.

Historia wciąga, a upór bohaterki uzależnia i chce się wiedzieć, co będzie dalej. Czy się uda?

Książka dla starszej młodzieży, jak i dla osób dorosłych.

Książka dla starszej młodzieży, jak i dla osób dorosłych.

Jaki ta książka miała klimat! Z iloma baśniowymi motywami gra tu T. Kingfisher, to aż przyjemnie czytać. Główna bohaterka jest prostolinijna, naiwna i skromna, momentami denerwuje tym zaniżonym poczuciem własnej wartości, ale taka chyba ma być, stanowi kontrast do pięknych księżniczek, którym wszystko się udaje, których problemy rozwiązuje książę na białym koniu i jeden pocałunek prawdziwej miłości. Marrze nic nie przychodzi z łatwością, wszystko musi zdobyć sama, nawet sojuszników. Absolutnie kocham postaci drugoplanowe, ale też relacje między bohaterami, to jak pięknie opisywana jest rodząca się przyjaźń między nimi. Podobały mi się też rozmowy bohaterów, niby zanurzone w tym bajkowym świecie, ale stanowiące uniwersalne myśli, które możemy odnieść do codziennego życia. Audiobook czytany przez Filipa Kosiora top!

Było to coś ciekawego, świeżego i innego niż fantastyka z którą do tej pory miałam styczność. Nie wiem jak to ująć, najbardziej pasuje mi określenie bajka lub baśń jedna z tych które nie usypiają a wręcz nie pozwalają dzieciom spokojnie zasnąć ;) Na szczęście zakończenie było takie jakiego oczekujemy w bajkach. Szkoda, że zabrakło napięcia i fajerwerek. W moim odczuciu mogłaby to być krótka opowieść a nie pełnowymiarowe fantasy ;)

• Audiobooki