Wydawnictwo literackie

Stan splątania

Okładka książki Stan splątania Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Okładka książki Stan splątania
Roksana Jędrzejewska-Wróbel Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Literackie
2021-10-13
2021-10-13
literatura polska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Ocena 7,0
Zielobór. Czy ... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,6
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Mogą Cię zainteresować

Książka kierowana głównie do młodzieży, ale niezwykle wartościowa również dla dorosłego czytelnika (między innymi rodzica mierzącego się z wychowaniem nastolatka).
Uważam, że jest to jedna z lektur obowiązkowych.

Uważam, że jest to jedna z lektur obowiązkowych.

bardzo przyjemna książka, dialogi starszych osób to złoto

bardzo przyjemna książka, dialogi starszych osób to złoto

Czym jest życie? Jednym stanem splątana. Nici jest tak wiele…nawet nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy. Nie wiem, czy kiedykolwiek tak mocno czułam ducha bohaterów książki. Tych młodych, starych, ale też tych w średnim wieku, w którym sama obecnie się znajduję.
Nikogo już nie dziwi prędkość świata i to, że nie potrafimy się zatrzymać. Są jednak momenty, kiedy spokojnie możemy zadać pytanie:
„Ale czy to ważne, która jest godzina? (…) Po co ciągle coś sprawdzać, mierzyć, ważyć, kontrolować? Co to za różnica, czy jest siedemnasta pięćdziesiąt osiem, czy dziewiętnasta piętnaście?”
Kontrola czasu, życia, brak chwil, które możemy przeżyć spontanicznie. Gdzieś w głowie pulsuje pragnienie szczęścia, nakierowane na przedmioty, pieniądze na koncie, dające złudne poczucie bezpieczeństwa, radości i wolności.
„…ludzie mają obsesję na punkcie szczęścia i ciągle go szukają, kiedy się ich zapyta, jak się czują, mówią, że wciąż im czegoś do szczęścia brakuje.”
Jakże trafne są słowa: „Wydaje się, że wina tkwi w naszej kulturze, w której szczęście jest kolejną rzeczą do osiągnięcia. Czymś, na co musimy zasłużyć, a nie czymś, co po prostu jest.”
„SZCZĘŚCIE NARODOWE BRUTTO”

Przecież „ciągle coś kupujemy”, aby żyło się dobrze i wygodnie. Dobrostan, składający się z: „butów, sukienek, szamponów, samochodów i seriali”…jakbym słyszała siebie podczas warsztatów ze ‘slow fashion’.
Książka „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel jest skierowana do młodzieży. Ludzi, którzy uczą się uważności, budują swoją świadomość, zaczynają zwracać uwagę na to, co ważne. Tyle, że brakuje im wzorców, co smuci ogromnie. Zamknięci w sobie nastolatkowie: szczuplutkie i wiszące nad toaletą dziewczyny, chowający się pod wielkimi kapturami chłopcy, albo młode kobiety ciągle ze słuchawkami w uszach, pragnące przez nie usłyszeć wskazówek, jak podążać drogą, która przed nami.
eszcze nie tak dawno byłam nastolatką, która w wirze obowiązków, pod presją dobrych ocen, sama gubiłam się w świecie. Tak, każdy z nas musi przez to przejść. Tyle, że o wiele łatwiej i fajniej jest kiedy ma się wsparcie bliskich. Obawa przed samym sobą już jest wystarczająca!
„…to ciemna strona, ale życie jest też w środku, w nas, nie tylko na zewnątrz. Poza tym, jeśli pojawia się ktoś, kto ma czas, ktoś, kto chce pomóc, wszystko zaczyna wyglądać inaczej…”
Lęk przed ośmieszeniem i odtrąceniem jest ogromny. Do tego stopnia, że młodzi ludzie zastanawiają się po co w ogóle coś próbować? Wtedy właśnie my, rodzice, powinniśmy stać się oparciem dla młodzieńców i dorastających kobiet.
„Stan splątania” bywa różny. Jedno jest pewne, wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani. Choć inni, poszukujemy tak samo miłości, bliskości i poczucia, że jesteśmy potrzebni.
Czy zauważamy ludzi obok? Czy splątani własnymi myślami, obowiązkami mamy przestrzeń dla innych? Czy ci, którzy tworzyli świat przed nami są mniej ważni? I ci, którzy za parę lat staną się panami własnego losu? Tak wiele rodzi się pytań, analizując prozę Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. Tyle niezgody na otaczający świat i te refleksje nad sobą…czy jestem wystarczająco dobra? Czy zauważam? Czy poświęcam swoją uwagę i uczę, że choć jesteśmy inni, to każdy powinien grać po swojemu?
„- I to wystarczy?
- Pewnie, że wystarczy. Jeśli ty nie będziesz sobą, to kto będzie?”

"Stan splątania" daje nam do wiadomości o tym, że trójka przyjaciół -Maria, Lena i Miłosz przygotowują się do egzaminu. Jednak czytając książkę zdajemy sobie sprawę, że jest ona skierowana w inną stronę.

Bohaterowie decydują się, aby odwiedzić dom dla seniora-zaciszna przystań. Nie są zadowoleni z tego pomysłu, ale po krótkim czasie orientują się, że odwiedzając ich mogą chociaż odżywić te miejsce.
Wolontariusze w końcu mogą mogą odpocząć od codziennych trosk i poraz pierwszy w życiu nic nie muszą. Uczniowie to młodzi i inteligentni wolontariusze i pomimo wielu sukcesów w szkole przeżywają wiele traum oraz problemów. Dlatego również dobrze im zrobiła pomoc dla seniorów.
Jest to świetna książka, która pokazuję, że niezależnie od jakiego wieku każdy z nas potrzebuje bliskości oraz zrozumienia.

Wyjątkowa książka. Pokazuje jak ważne są spotkania i rozmowy międzypokoleniowe, dla każdej grupy wiekowej.

Miało być 2/10 ale zakończenie mi się podobało więc 4

Miało być 2/10 ale zakończenie mi się podobało więc 4

Skończyłam czytać z zapłakanymi oczami, co u mnie jest rzadkością. Książkę teoretycznie młodzieżową, polecam również ich rodzicom. W "Stanie splątania" oczywiste prawdy chwytają za serce, naturalnie zmuszają do wciśnięcia "życiowego hamulca". Historia uniwersalna i ponadczasowa o relacjach, oczekiwaniach i ambicjach, braku zrozumienia i wielkiej samotności. ""Nie wiem" to zawsze dobry początek każdej przygody." "Kiedy wyruszamy, jesteśmy jak element, który opuścił układankę. Podczas wędrówki ściera się i w konsekwencji zmienia kształt."

Super książka! Super się ją czytało. Daje do myślenia.

Super książka! Super się ją czytało. Daje do myślenia.

To była wspaniała historia – tak do dwóch trzecich. Mimo że jestem wyraźnie starsza od bohaterów i zapewne nie jest to moja grupa docelowa, rozpoznaję własne doświadczenia. A raczej doświadczenia pokoleniowe – jest nas legion, nazbyt ambitnych dzieciaków uwięzionych w kołowrocie ciągłych sukcesów. Tacy właśnie są bohaterowie „Stanu splątania” – pozornie same przywileje, pod spodem wycieńczenie i poczucie pustki, które literatura rzadko kojarzy z nastolatkami. Nie są jednak identyczni – przyjmują różne strategie radzenia sobie z ogromem wymogów, mają też różne relacje z rodzicami, więc pozornie idealna Maria znacznie różni się od Leny, która znajduje się już u kresu wytrzymałości i dlatego uchodzi za roztrzepaną i nieuważną. Bardzo trzeźwe i prawdziwe spojrzenie na szkolny wolontariat, w którym bardziej chodzi o punkty i pozory, niż o jakąś pomoc. Od dwóch trzecich książka zaczyna zjeżdżać w absurd, i to w tym złym sensie. Cudowne i gwałtowne przemiany, „dobre czyny”, które ewidentnie łamią prawo i nie spotykają się z żadnymi konsekwencjami. Ucieczką z kieratu nie jest ryzykowanie cudzego życia i własnej wolności. To zbyt prosta recepta na realny problem – przez co książka nie pozostawia czytelnika z nadzieją, tylko z irytacją. Mimo to, te pierwsze dwie trzecie są tak dobre – jako portret pokolenia wręcz idealne – że całość oceniam jako bardzo dobrą.

Ładnie napisana, dla młodzieży i nie tylko. O pokoleniowej wymianie, i trudnościach nastolatków, o wartości przyjaźni.

• 2022
  • 2023