Okładka książki Kasieńka Sarah Crossan
2021-06-01
2015-12-07
2013-01-03
Katarzyna Domańska
Polacy na emigracji emigracja rozpad rodziny

To co Crossan robi z młodym czytelnikiem, zachęcając go do głębokiej refleksji, zasługuje na gromkie brawa.

lepsza od wkurzającej "tippi i ja". cieszę się, że dałam autorce drugą szansę. wciąż jednak nie bez zastrzeżeń: mam problem z zakończeniem, gdzie nagle wszystkie magicznie się rozwiązało w ciągu 20 stron (zapisanych, przypominam, wierszem, więc to było naprawdę malutko tekstu)

Na półkach: , , , , , ,

Książka "na jeden raz" o niesamowicie silnej dziewczynce, która chciałaby być zwyczajnie kochana przez swoich rodziców i która chciałaby mieć jakiekolwiek wsparcie od swoich rówieśników. Świetnie został ukazany tutaj profil psychologiczny matki głównej bohaterki, a także jej relacja z babcią. Zakończenie historii było kilkoma naprawdę pięknymi zdaniami, ale brakowało mi w tym trochę wyjaśnienia, jak potoczyły się relacje w życiu dziewczynki na różnym szczeblu. Gdyby nie to, ocena byłaby stosunkowo wyższa. Bardzo też podobała mi się postać Clair - miło wykreowana postać dręczycielki. Szkoda, że ta opowieść była tak krótka; to jest największy zarzut.

Dwa lata temu czytałam książkę „Tippi i ja” Sarah Crossan - wylałam na niej tonę łez i stała się wtedy jednym z moich ulubieńców. Od dawna chciałam wrócić do twórczości autorki, bo jeszcze kilka książek ma w swoim dorobku i takim sposobem sięgnęłam dzisiaj po „Kasieńkę”

To historia tytułowej Kasieńki, która ma 12-lat i przeprowadza się z mamą z Polski do Anglii w poszukiwaniu jej taty, który je porzucił. Zostawił tylko dla mamy Kasi list o treści „Olu, wyjechałem do Anglii”. Widzimy tutaj jak dziewczynka próbuje radzić sobie z tą sytuacją, a także ze wszystkimi innymi problemami, które wiążą się z wiekiem nastoletnim.

Nie rozwaliła mnie emocjonalnie tak bardzo jak „Tippi i ja”. Dotyka jednak takich rejonów, które mogą poruszyć nastoletniego czytelnika i sprawić, że utożsami się z Kasieńką. Ja bardziej niż treścią jestem zachwycona formą tej książki, bo Sarah Crossan pisze w sposób wyjątkowy i niepodrabialny. Na pewno w przyszłości sięgnę po inne książki tej autorki.

Krótka notatka. "Olu, wyjechałem do Anglii".

Tak po kilkunastu latach małżeństwa żegna się z żoną.
Tak swojej córce, swojej kochanej "olimpijce", niespełna trzynastoletniej Kasi nie zostawia niczego.
I naprawdę wyjeżdża. Bez słowa wyjaśnienia.

Po dwóch latach matka Kasi postanawia wyruszyć na poszukiwania męża, gdy dostają czek ze stemplem z Coventry w Anglii. Dziewczynka zostaje postawiona przed faktem dokonanym i bez znieczulenia wrzucona w nową rzeczywistość. Obskurne mieszkanie, niepasująca do pogody garderoba i nowa szkoła pełna chętnych do dokuczania dzieciaków. Na szczęście będzie mogła spełniać się w swoim ulubionym sporcie – pływaniu. Czy odnajdzie się w tym nowym życiu?

W tej książce jest wiele rzeczy, które uwielbiam – strzępkowa narracja, kolejne rozdziały zapisane jak strofy wiersza, bezpośrednie dzielenie się emocjami i przemyśleniami z czytelnikiem. A oprócz tego w tle dorastanie i pierwsza romantyczna relacja. Ciekawą rzeczą jest też pomorski akcent – Kasieńka i jej mama są z Gdańska (a ja, jak wiecie mieszkam od urodzenia w Trójmieście). Od razu jakoś tak łatwiej wczuć się w historię 🖤

To trzecia książka Crossan, którą udało mi się przeczytać i chyba jest póki co moją ulubioną. Muszę nadrobić resztę. Juz ostrzę sobie zęby na 𝘛𝘪𝘱𝘱𝘪.

Krótka notatka. "Olu, wyjechałem do Anglii".

Tak po kilkunastu latach małżeństwa żegna się z żoną.
I naprawdę wyjeżdża. Bez słowa wyjaśnienia.

Ach, Kasieńka.
Czytałam ją pierwszy raz w pociągu powrotnym z Warszawy. Byłam oczarowana. Choć to książka dedykowana nastolatkom, to te przestarzałe nastolatki też coś z niej wyciągną. 😊
Autorka Sarah Crossan prowadzi narrację moim ostatnio ulubionym stylem - wierszowaną prozą. Mam poczucie, że każde słowo jest tam przemyślane i na miejscu, a książkę dzięki temu czyta się koło trzech godzin. Fabuła dotyka tematu emigracji i rozpadu rodziny. Jest też o dojrzewaniu, pierwszej miłości, przyjaźni i odkrywaniu siebie.
Tytułowa Kasieńka jest młodą dziewczyną, która razem z matką przybywa do Anglii, by zacząć nowe życie. Ich najważniejszym postanowieniem i celem jest odnalezienie ojca Kasi, który kilka lat wstecz je zostawił. Przybywając do obcego kraju obie przeżywają trudny czas. Kasia, próbuje się odnaleźć w nowym środowisku doświadczając „uroków” dojrzewania i odrzucenia jako cudzoziemka, matka Kasi ze spełnionej śpiewaczki w Polsce, ląduje w szpitalu opiekując się starszymi osobami, które nie chcą jej pomocy. Ich życie toczy się między małym obskurnym mieszkaniem, szkołą i ulicami miasta, po których chodzą szukając ojca Kasi. Ucieczką od problemów dla Kasieńki, okazuje się być pływanie i William.
Świat Kasieńki jest smutny. Dziewczyna chce iść dalej z wielkim pragnieniem szczęścia swojego i mamy, a mama wciąż żyje w przeszłości, pełna gniewu i rozczarowania. Mnie ta historia porusza, bo posmakowałam i życia na emigracji i odrzucenia, i trudnego dzieciństwa i braku zrozumienia, ale też i dobrych ludzi na swojej drodze. Kasieńka też na takich trafiała.
Polecam tę książkę, na dosłownie jeden jesienny wieczór z kubkiem gorącej herbaty.

Ach, Kasieńka.

Zwyczajny dziennik nastolatki która w wodzie czuje się jak ryba. Zakochania, trudne wybory i problem z mamą która szuka...

Wyjazd bez pożegnania. Dziecko niczym plecak, który zabierają wszędzie, życie w starych walizkach. Pogubieni dorośli. Ojciec, który porzuca rodzinę i matka z depresją, która go goni. A do tego nagła, niespodziewana zmiana kraju jako jeden z obrazów współczesnych emigracji. Z tym wszystkim boryka się Kasieńka, tytułowa bohaterka synkretycznej powieści napisanej wierszem przez Sarah Crossan (tłum. Katarzyna Domańska, wyd. Dwie Siostry). To historia z punktu widzenia dwunastoletniej emigrantki, która wraz z mamą dźwiga uczucie porzucenia, desperacko stara się zrozumieć przyczynę i stan życia w obcym miejscu, z nieznanym językiem, gdzie nie jest egzotyczną księżniczką, a nikomu niepotrzebnym elementem przestrzeni, który można i chce się uszkodzić. Doświadcza zatem przemocy rówieśniczej, a także pierwszego zakochania się. To historia samotnego dziecka, które żyje w zupełnie obcym świecie, trafia do klasy z młodszymi dziećmi i nudzi się na lekcjach, ale przecież bez biegłej znajomości angielskiego nie może uchodzić za inteligentną. To opowieść o dziecku, które jest jedynym dorosłym w rodzinie, dźwiga bagaż emocjonalny rodziców i czuje się zbędne. Jedyny spokój daje bohaterce woda, jakby pływając, starała się zmywać z siebie codzienny niepokój. W tym niebezpiecznym miejscu obie, Kasieńka i jej mama, odnajdą metodę na nowe życie.
Zapewne słyszeliście już o tej historii, książka jest na rynku od 2013 r., w 2021 r. pojawiło się jej najnowsze, trzecie wydanie; powieść składająca się ze 127 wierszy była też jedną z propozycji czytelniczych dla młodych kandydatów do Olimpiady z Języka Polskiego, a Teatr Miniatura cztery lata temu wystawił spektakl na podstawie tej historii. To trudna, złożona historia, która stała się ważną opowieścią na temat obrazów emigracji ukazanych w literaturze dla dzieci i młodzieży. Jedyny zarzut, jaki wobec niej kieruję, to niedokończenie wielu wątków, pozostawienie miejsca na domysły i nagłe zakończenie, a wiem od czytelniczek w wieku Kasieńki, że nie chciały zostać same, porzucone, jak bohaterka książki.

#bababook #kasieńka #sarahcrossan #theweightofwater #crossan #dwiesiostry

„Spójrz?
Spójrz, jak my mieszkamy. - Krzyczy Mama”.
Książka opowiada o dwunastoletniej dziewczynie, która wraz z matką wyjeżdża do Anglii, w poszukiwaniu swojego ojca, który je opuścił. Od tej pory mieszkają w obskurnym miejscu, a w szkole jest nielubiana i samotna. Na basenie tylko może oddychać i tam spotyka pewnego chłopaka. A co się stanie, kiedy odnajdzie głowę swojej rodziny?
„Nie wiedziałam tego, dopóki nie
Zobaczyłam kobiet
Na basenie
Ich aksamitnej skóry.

Jestem owłosiona”.
Główna bohaterka od początku czuję się osamotniona w obcym kraju, bo w szkole nie została mile przyjęta przez rówieśników, którzy nie pałała do niej sympatią. Ponadto w domu stara się nie zwalać swoich problemów i trosk swojej rodzicielce na głowę, iż ma własne zmartwienia. Rozumiałam ją doskonale, z tego powodu, że myślę, że większość nastolatków, którzy zmieniliby szkołę, czuliby się podobnie, bez przyjaciół, bliskich i w dodatku w innym kraju...
„Żeby już nie wyglądać
Jak polska lesbijka”.
Kiedy poznaje Williama, który jedyny traktuje ją przyjaźnie, zaczyna się otwierać na nowe znajomości. Natomiast w pewnym momencie uświadamia sobie, że być może pragnie czegoś więcej, niż tylko przyjaźni. Nie chcę się już za bardzo rozwodzić nad fabułą, bo nie chcę wam nic zdradzać.
"Kasieńka" to książka, która porusza w sobie oprócz emigracji, wyobcowania zawiera w sobie takie tematy jak: dojrzewanie, rozbita rodzina, dorastanie, pierwsze zauroczenia, pierwsza miłość, relacje z rodzicami. Historia podobała mi się i nie żałuję, że ją przeczytałam, ale nie jest to mój ulubieniec. Z pewnością zasługuje na uwagę, iż jest pięknie napisana, wątki w niej zawarte zostały całkiem rozpisane.

#emigracja#wyobcowanie#dojrzewanierozbitarodzina#dorastanie#pierwszezauroczenia#pierwszamiłość#relacjezrodzicami#Anglia

„Spójrz?
Spójrz, jak my mieszkamy. - Krzyczy Mama”.

Bardzo wciągająca. Wspaniała. Książka na raz :)

Bardzo wciągająca. Wspaniała. Książka na raz :)

• Przeczytane w 2021