Kasieńka

2015-12-07
Data 1. wydania:
2013-01-03
Katarzyna Domańska
Polacy na emigracji emigracja rozpad rodziny

Bardzo rzadko czytuję powieści dla młodzieży, a ,,Kasieńka" dała mi do zrozumienia, że robię to zdecydowanie zbyt rzadko, bo jeśli w księgarniach znajdę więcej perełek takich jak ta czuła, wrażliwa i piękna powieść o Kasieńce, to ja proszę o wszystkie!

Wspaniale, lekko a do tego oryginalnie poprowadzona powieść dla młodzieży. Sarah Crossan oddała w ręce młodych czytelników 127 wierszy układających się w historię nastolatki, która została niejako zmuszona emigrować z matką do Wielkiej Brytanii.

Tytułowa Kasieńka to zamknięta w sobie dwunastolatka, która z dnia na dzień wkracza w obcy świat swoich zagranicznych rówieśników. To opowieść o dziewczęcych problemach, akceptacji, inności, pasjach, pierwszej miłości a także o jakże trudnych relacjach na linii matka-córka.

Polecam nie tylko młodzieży, ale także ich rodzicom. "Kasieńka" może być świetnym punktem wyjścia do rozmów zarówno w rodzinnych kręgach, jak i klasach szkolnych.

𝐊𝐚𝐬𝐢𝐞𝐧́𝐤𝐚

Kasia wraz z Mamą wyjeżdża z Polski do Anglii, w poszukiwaniu ojca. Zostawił on tylko list ,,𝑶𝒍𝒖 𝒘𝒚𝒋𝒆𝒄𝒉𝒂𝒍𝒆𝒎 𝒅𝒐 𝑨𝒏𝒈𝒍𝒊". Zamieszkują w szarym obskurnym pokoju. Kasieńka uczęszcza do szkoły w Anglii, nie ma zbyt wielu znajomych, ma chłopaka i przyjaciółkę, jednak wokół nadal fałszywych przyjaciół. Z matką wieczorami szukają ojca, który nie chce by go znalazły.

Zaczynając ,,Kaśniekę" byłam do niej bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie zawiodłam się, książka przekazywała ważne wartości I była napisana lekkim piórem, przez co jeszcze lepiej się ją czytało.

Główna bohaterka - Kasia bardzo mi imponowała. Nie poddawała się w tych najtrudniejszych momentach i akceptowała siebie. Była poddana trudnej sytuacji, z dnia na dzień wyjechała do Anglii by wieczorami szukać po ulicach swojego ojca. Musiala na nowo rozpocząć swoje życie i otworzyć się przed obcymi ludźmi.

,,Kasieńka" jest bardzo ważną książką, nie tylko dla młodzieży ale i dla rodziców. Pokazuje, problemy z akceptacją siebie i z samotnością. Poznajemy myśli Kasi i wiemy co dusi w sobie, o czym wstydzi się mówić mamie. ,,Kasieńka" porusza też tematy dręczenia w szkole, tego na co uwagi nie zwracają nauczyciele.

Podsumowując ,,Kasieńka" jest bardzo ważna książką i polecam ją każdemu.

•Moja ocena to 5/5 •

𝐊𝐚𝐬𝐢𝐞𝐧́𝐤𝐚

Lubicie książki, które poruszają trudne, życiowe problemy? Ja przez długi czas wzbraniałam się i mijałam takie tytuły szerokim łukiem; jednak od pewnego czasu coraz chętniej sięgam po taką literaturę. Zazwyczaj dostarcza mi ona wielu emocji i pozwala (w większym bądź mniejszym stopniu) zrozumieć pewne zachowania osób, które są w takiej czy innej sytuacji. Świetnym przykładem są inne książki autorki - "Toffi" czy "Tippi i ja" gdzie zakończenia złamały mi serce.

Czy "Kasieńka" dołączyła do grona cudownych historii? Przykro mi to mówić ale nie weszła ona nawet do historii dobrych. Autorka w książce poruszyła wiele wątków ale niestety żadnego nie rozbudowała porządnie. Motyw emigracji do innego państwa z (nie) własnej woli, zaślepienie miłością, która nie ma szans na przetrwanie, ignorowanie potrzeb dziecka i wiele innych tematów było poruszonych ale nie skończonych. Samo zakończenie zaś było urwane i pozostawiło mi lekki niesmak po lekturze.

Chyba jedyny, rozbudowany i sensowny wątek to ten o przemocy psychicznej i fizycznej w szkole. Cała reszta była tylko jakby tłem a szkoda. Mimo to cieszę się, że chociaż ten temat był rozwinięty. Crossan poruszyła w nim bardzo ważną kwestię: to, że kogoś skrzywdzimy i powiemy "to był żart" lub obrazimy i powiemy "bez obrazy" nie sprawia, że wyrządzona krzywda czy słowa znikną!! Pamiętajmy o tym...

Ogółem "Kasieńka" nie jest książką, którą będę polecać. Fakt, porusza a właściwie wspomina o wielu problemach z którymi niejedni muszą się mierzyć na codzień, ale to zdecydowanie za mało by uznać ją za dobrą książkę.

Gdy otworzyłam tę książkę, pomyślałam sobie: "Wiersze. Aha. No to se poczytałam".

Powiem Wam, że moja myśl była... błędem.

"Kasieńka" to książka do przeczytania jednym tchem. Mnie zajęła jedynie półtorej godziny. Już od pierwszych stron wpadniecie w jej wir, i... nie wyjdziecie z niego już do końca.

Nie zniechęcajcie się tym, że to wiersze! Nie popełniajcie tego błędu, co ja, bo utwory te, mimo, że proste, krótkie, i niewybitne pod względem formy...dają niezwykłe pole do wyobraźni.

Dawno tak nie wczuwałam się w historię bohatera książki...

Polecam!

Powiem Wam, że moja myśl była... błędem.

Nie zniechęcajcie się tym, że to wiersze! Nie popełniajcie tego błędu,...

Uwielbiam te autorkę ! Bardzo podoba mi się jej styl pisanina.

Uwielbiam te autorkę ! Bardzo podoba mi się jej styl pisanina.

Telrhosien <[email protected]>
wt., 15 cze, 23:22
do Anna

Nie poznałam "Kasieńki" przed laty, gdy pierwsze wydanie pojawiło się na polskim rynku wydawniczym. Nie poznałam jej nim nie pokochałam "Tippi i ja" Sarah Crossan, która złamała mi serce. Ale może to nie był jej czas, może czekała na mnie aż do teraz. Bym mogła pokochać ją równie mocno. A że wznowienie od Wydawnictwo Dwie Siostry zyskało okładkę pasującą do tej od Tippi, nie mogłam jej nie zapragnąć.

"Kasieńka" to historia dwunastoletniej Kasi, która wyjeżdża przenosi się z mamą z Gdańska do Coventry. Mama porzuca właściwie wszystko, z mocnym postanowieniem odnalezienia ojca Kasi, który dwa lata wcześniej opuścił Polskę i słuch po nim zaginął.

Historia Kasi napisana została białym wierszem. To niezwykle ciekawa forma wyrazu, narzucająca sporo ograniczeń, ale też dająca duże pole do popisu. Tekst płynie przez strony, przez zwrotki i wersy, tak jak po słowach płynie wzrok czytelnika. Nie ma w tej książce rozdziałów, są wiersze, które koncentrują się na różnych przeżyciach i emocjach bohaterki, tworząc poruszającą historię. Wiersze przypominają trochę strumień myśli młodej bohaterki, która próbuje zrozumieć otaczający ją świat i własne uczucia. Czasem mamy w nich narrację pozornie trzecioosobową, w której Kasieńka patrzy na siebie jakby z zewnątrz. Tekst czyta się z płynnością i lekkością, która dla niejednego odbiorcy będzie zaskoczeniem.

Autorka - podobnie jak w przypadku "Tippi i ja" - udowadnia, że wierszowaną formą można wiele przekazać i że wcale nie utrudnia ona odbioru książki. Nie przerażaj się, drogi czytelniku, słowem "wiersz". Gwarantuję, że w lekturę nie włożysz wysiłku, a zawładnie ona całym twoim sercem.

Ta książka zachwyca mnie formą i treścią, pięknem języka ukrytym w jego prostocie. Bogactwem treści wyrażonym w tak lakoniczny sposób. Czytelnością przekazu i głęboką empatią, z jaką autorka pochyla się nad swoją bohaterką/narratorką.

To piękna książka o emigracji, rozpadzie rodziny, życiu na obczyźnie. O dojrzewaniu z dala od swojego kraju, pierwszej miłości i przyjaźni. O odkrywaniu siebie, skomplikowanych relacjach w rodzinie i perspektywie dziecka, które musi się w nich odnaleźć. Jest dojmująco smutna, a jednocześnie hipnotycznie wręcz wciągająca. Ta lektura daje możliwość przeżycia literackiego katharsis i z całego serca polecam ją nie tylko nastolatkom.

Telrhosien <[email protected]>
wt., 15 cze, 23:22
do Anna

Sarah Crossan kupiła mnie całkowicie książką "Tippi i ja". Czytałam, płakałam, przeżywałam ją całą sobą. "Kasieńka", chociaż nie wywołała we mnie AŻ takich emocji, również okazała się niesamowita.

Ojciec, który porzucił rodzinę.
Matka, która nie potrafi się z tym pogodzić.
I Kasieńka, która stoi pomiędzy, zagubiona, rozdarta, niepewna.

Nowy kraj, tak różny od Polski i ukochanego Gdańska.
Nowa szkoła, pełna obcych, nieprzyjaznych dzieciaków.
I Kasieńka, która pragnie jedynie przyjaciółki i odrobiny spokoju.

Książka o problemach rodzinnych, o emigracji, o nietolerancji, o pływaniu oraz o dorastaniu i pierwszej miłości. Napisana wierszem, co tylko dodaje jej uroku i poprzez zwięzłą formę niesamowicie wzmacnia przekaz. Sarah Crossan jest mistrzynią takiego stylu. Przeczytajcie koniecznie. Nie będziecie żałować ani przez sekundę!

Ojciec, który porzucił rodzinę.
Matka, która nie potrafi się z tym pogodzić.
I Kasieńka, która stoi pomiędzy, zagubiona, rozdarta, niepewna.

Nowy kraj, tak różny od Polski i...

Trudno mi sobie wyobrazić, że „Kasieńka” trafia do współczesnej młodzieży, tak pod względem treści, jak formy. Trudno także uznać, że jest to pozycja dla dojrzałego czytelnika, bo koncentruje się na przeżyciach nastoletniej dziewczynki.

Jeśli chodzi o zawartość to nie znajdziecie w niej nic nadzwyczajnego. Raczej obrazki (czy też śladowo zaznaczone motywy) z życia emigrantów, trochę nastoletnich problemów i miłostek. Nie można jej natomiast odmówić klimatu.

W skrócie - sięgnij po nią, jak masz sporo czasu wolnego.