W ogrodzie pamięci

2012-01-01
2004-01-01
9788324021970
Znak
Nagroda Literacka Nike Nike rodzina pochodzenie przetrwanie wojna I wojna światowa II wojna światowa losy rodzinne
biografia, autobiografia, pamiętnik
2012-01-01
9788324021970
Inne

Właściwie to, co chciałabym napisać o tej książce znakomicie ujęła w swojej opinii @beata. Pozwolę więc sobie zacytować: "Jest historia. Jest rodzina. Jest świadectwo czasów. Jest próba zrozumienia. Wnikliwie. Ciepło. Z wyrozumiałością. Bez osądzania."
Poza tym piękny język, polszczyzna, którą coraz trudniej spotkać. 9.* jest za poziom edytorski książki. To naprawdę...

Saga rodzinna w stylu reportażowym - bez patosu, martyrologii i zbędnych uniesień.

Wspaniała opowieść o losach spolonizowanej rodziny żydowskiej, ich dążeniu do stania się Polakami i jednocześnie potrzebie zachowania żydowskiej tożsamości. Opowieść piękna, często smutna, pokazująca jak trudno jest czasem się dopasować a jednocześnie żyć zgodnie ze sobą. Ale ta książka to nie tylko obraz życia pewnej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To także...

Wspaniała rodzinna saga w której nie tylko poznajemy życie zasymilowanej żydowskiej inteligencji XIX i XX wieku, ale także szereg postaci historycznych (np Lenin, Dzierżyński...)i osób z świata kultury i sztuki.
Niesamowita lektura od której ciężko się oderwać. Jednak jest prawda w słowach, że życie tworzy najciekawsze scenariusze. Po prostu polecam!

Autorka w niezwykle szczegółowy, ale obiektywny sposób przedstawiła historię swojej rodziny. Historię, która jest barwna i różnorodna, obfituje w radości i smutki. Historię o tyle niezwykłą, że przodkowie byli zasymilowanymi Żydami. Historię ludzi prawych, inteligentnych, sprawiedliwych, pracowitych, ciepiących z powodu swojego pochodzenia.
Przez kartki książki wędrują...

Książkę pani Olczak-Ronikierowej przyniosłam do domu jakiś czas temu, w związku z zaczytywaniem się pozycjami o Piwnicy pod Baranami. I tak leżała sobie na półce. Czytałam bardzo małymi partiami. Nawet niepełne rozdziały. Od połowy książki nie mogłam się już jednak oderwać. To wspomnienia bardzo osobiste, pełne przeżyć, wzruszeń. Odwracając kartki czytałam o wyzwoleniu w...

Świetna. Po prostu świetna. Choć nie czytam na codzień literatury wspomnieniowej, ta książka po prostu urzekła mnie ciepłem i autentyzmem. Nagle caly, nawet wrogi świat, staje się przyjazny.

kobieca, ale i tak świetna

Piekna historia. Zazdroszcze rodziny i historii.

Książka, której nie da się zapomnieć. Pięknie napisana, ciepła historia nieprzeciętnej rodziny, która wraca do mnie w różnych momentach. I tak od lat...

Dyskusje

• Chcę w prezencie